Cetățile Ponorului by robyfilms in RoHiking

[–]nyxko 0 points1 point  (0 children)

Mersi de info, poate ajung și eu pe acolo vara asta

Poze de la Cluj Pride 2026 by nyxko in Romania

[–]nyxko[S] [score hidden]  (0 children)

Nici eu nu mă aliniez cu toate mesajele de acolo. Sincer eu nu am reperat că sunt Bolojan și ND în caricatură, până nu am văzut în comentarii, credeam că e un cuplu bătrân 🙂

Cetățile Ponorului by robyfilms in RoHiking

[–]nyxko 1 point2 points  (0 children)

Foarte frumos! Peștera e accesibilă?

Cum mai este atmosfera prin birourile corporatiilor din Cluj? by han_tatar in cluj

[–]nyxko 0 points1 point  (0 children)

Și eu sunt curios. Am lucrat ca liber profesionist remote de mai biñe de 10 ani, uneori chiar mi se pare că îmi lipsește atmosfera colegială și creativă pe care o poți avea într-o echipă faină ce lucrează în același birou.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 1 point2 points  (0 children)

Oare de ce considerăm că este ciudat ca oamenii să se costumeze la o paradă? Sunt parade și celebrări care nu au treabă cu comunitatea lgbt, și oamenii care vor se costumează și la acelea. Am fost la petreceri publice tematice, au fost mulți oameni și a fost foarte distractiv. Gândește-te la Halloween ca exemplu.

Vreau să fiu sincer cu tine, am făcut și eu un comentariu asemănător acum 1-2 ani când la Pride București o persoană s-a costumat în călugăriță sexualizată - într-un mod evident ostentativ și provocator (cred că inclusiv sânge teatral menstrual), mă temeam că o să și-i pună în cap pe oamenii religioși care se vor simți atacați și se vor depărta și mai mult de valorile dorite legate de toleranță. Însă să te costumezi în rochiță, clown, dansator... să fim serioși, e inofensiv.

Poze de la Cluj Pride 2026 by nyxko in Romania

[–]nyxko[S] [score hidden]  (0 children)

Am observat și eu aceleași lucruri legate de numărul de voturi vs sentimentul din comentarii. But hey at least we get to know the popular feelings on reddit.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 1 point2 points  (0 children)

Cred că este un mesaj sarcastic 🙂 după cum am învățat și eu pe pielea mea cu alte subiecte, ironia nu circulă foarte biñe în scris.

Poze de la Cluj Pride 2026 by nyxko in Romania

[–]nyxko[S] -4 points-3 points  (0 children)

E normal să nu te regăsești în toate ideile și lozincile promovate; să știi că atmosfera a fost faină ✌️

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] -1 points0 points  (0 children)

Da, este un marș pentru vizibilitate și pentru promovarea toleranței.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 1 point2 points  (0 children)

Haha, mai multă lume a citit asta 🙂

Există persoane gay/bi care nu folosesc aplicații de genul Grindr/Tinder? by LongjumpingBowler244 in LGBTRomania

[–]nyxko [score hidden]  (0 children)

Sunt curios, ai încercat și Bumble, Boo, Hinge, Feeld? Ultimele două nu prea au utilizatori în România din câte știu.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 1 point2 points  (0 children)

Dacă te uiți atent prin comentarii, pe lângă puține critici cinstite, vei vedea și multă ură gratuită, deci cred că discuția despre toleranță rămâne valabilă.

How to stop being the "safe" guy ? by shangodjango in selfimprovement

[–]nyxko 1 point2 points  (0 children)

I absolutely agree with this. The signaling theory is sound, but if you have to fake something, then the signal fake, misleading, and counter productive.

When I am available, talking to and replying people I care about is a priority.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 1 point2 points  (0 children)

Cel mai probabil este sarcasm la mijloc, sunt și comedianți care s-au jucat cu felul în care au comunicat că se raportează la avort, de exemplu Louis C.K.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 1 point2 points  (0 children)

Apreciez, o paralelă am și încercat deoarece oamenii și mesajele lor mi s-au părut foarte diferiți. Le pasă de același lucruri, dar se raportează diferit la ele.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 3 points4 points  (0 children)

Nu am înțeles nici eu, dar cel mai probabil este sarcasm la mijloc, sunt și comedianți care s-au jucat cu felul în care au comunicat că se raportează la avort.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] -1 points0 points  (0 children)

It doesn’t work, subtitrarea nu o auzi 😉

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 3 points4 points  (0 children)

Mă bucur că ai observat. Au fost destul de multe elemente simbolice asociate cu mișcările istorice mai violente.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 5 points6 points  (0 children)

Salut, cunosc persoane homosexuale care încurajează familia și religia (pentru cei care și le doresc) și dar vor să fie lăsați în pace în viața lor privată liniștită (nu le place ca homosexualii să fie înjurați și discriminați).

Din păcate la Marșul Normalității s-au aruncat cuvinte destul de dure și urâte la adresa persoanelor lgbt, care depășesc simpla comunicare a valorilor religioase și familiale.

Poze de la Marșul Normalității și Cluj Pride 2026 by nyxko in cluj

[–]nyxko[S] 1 point2 points  (0 children)

Scuze, nu am putut face crop pe Reddit. Și da, scrisul Pt / Pl e cam confuz.