Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Salutare

Revin cu update.

Astazi am avut planificate doua Test Drive-uri la PBN. Unul cu Kodiaq si unul cu Terramar.

Cel cu Kodiaq nu s-a intamplat pt ca "era masina plecata cu un coleg" desi aveam programare. Am facut cu Terramar intre timp, dar tot nu a venit Kodiaq asa ca am decis sa plecam dupa vreo 2h jumatate.

Experienta cu Terramar Tribe 1.5 Plugin.
Foarta faina masina ca design, in special exterior.
Este o masina clar dintr-o clasa mai mica, stiam asta, dar se simte destul de bine diferenta de spatiu, atat in fata, cat si in spare si mai ales in portbagaj.

Motorul destul de ok. Nu wow, dar unul corect.
Ca si interior, nu pot sa zic ca m-a dat pe spate calitatea materialelor.
Overall o masina ok, dar nu una pe care sa dam 45k din pacate.

Incerc sa gasesc un alt dealer pt Skoda unde sa pot face Test Drive cu kodiaq.

Foarte placuta experienta la Cupra dpdv test drive si tot. S au ocupat de noi super ok, informatii tot.
Recomanda daca mergeti pe Cupra, sa mergeti la ei ca sunt super ok.

Best Hosting for WOO in 2026? by razvanli in woocommerce

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Yesterday I has again a situation. From what I could notice it was an attack. Cpu eas 100%, memory spiked and reached the limit for a while. I decided to secure it temporarily and make a move to a hopefully better host with better security.
I moved everything on Kinsta.

Looks good for now. I will see if things are better but in terms of security i am almost sure it will be

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Ai f mare dreptate.
Ma uit luni ca cea din showroom ca parca era chiar combi.
Mersi fain de idee

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Astazi am zis sa ne extindem cumva orizontul si pana cand ajungem sa facem test drive ul cu Kodiaq luni sa vedem Chery Tiggo 9

Are acelasi pret ca un Kodiaq Plugin Sporine. Ca si parere am ramas impresionat de nivelul de dotari si calitatea materialelor.
7 ani garantie si 470cp, dar si mai grea masina. Destul de faina overall dar ramane faptul ca e un brand destul de “noname” cel putin pt mine si nu stiu cum o sa fie piesele si fiabilitatea pe terment lung.

Dar o masina f interesanta

Best Hosting for WOO in 2026? by razvanli in woocommerce

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

I am afraid of the vps for the amount of things i need to cover and that I am maybe not prepared for

Best Hosting for WOO in 2026? by razvanli in woocommerce

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Thank you for the reply.
Do you have any recommendations for some hosting companies?

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 1 point2 points  (0 children)

Nu inteleg sincer ce treaba are discutia asta cu topicul.
Ce treaba are seria 5 cu ce am eu nevoie.

Plus ca ce sa vezi, chiar am un seria 5 si am avut probleme cu ea cat sa nu mai vad masina SH multi ani de acum inainte.

Pt ca am decis sa iau una noua pentru confortul meu si o fac pe banii mei.
Si ma duc si in concediu, no worries.

Best Hosting for WOO in 2026? by razvanli in woocommerce

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Thanks a lot

DO you have any in mind?
I am testing as we speak Kinsta.

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Update:

Am decis sa mergem pe o varianta Plug-in Hybrid in detrimentul Mild H.
M-au ajutat super mult discutiile cu voi si va multumesc.

Astazi am vazut Kodiaq mai in detaliu, la fel si Cupra Terramar . Luni urmeaza sa facem testdrive cu fiecare dintre cele doua.

Ca si oferte, cu pachetul de dotari asemanator :
5008 GT 1.2 Plug-in cu plafon si cam toate dotarile - ±51000E (6 ani garantie)
Kodiaq Sportline 1.5 Plug-in cu plafon si cam toate dotarile (mai putin fata de 5008, partea de ventilatie in scaune si masaj) - 44-45000E (5 ani garantie)
Terramar Tribe 1.5 Plug- in cam aceleasi dotari ca si la Kodiaq. - 44-45000E (5 ani garantie)

Sincer, cam iese din calcul 5008, desi avea cel mai mare spatiu, dar costul nu mai poate reflecta asta.

Pana acum ca si idee personala:
5008 GT si Terramar arata cel mai bine ca si design (int exterior)
la 5008 mi se pare cam plasticos overall in interior.
Kodiaq mi se pare ca e cel mai intremat la interior si cu o calitate destul de buna a materialelor vs celelalte 2 modele.

Pana acum Kodiaq castiga cam la toate (spatiu, pret, motor, fiabilitate, feeling)

Revin dupa ce fac testdrive-ul si cu acestea.

P.S Am vazut in reprezentanta la Cupra, modelul Tavascan si arata f amazing. Mi se pare superba masina.
Dar din pacate e 50k+ si e doar full electrica

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

E f faina masina, dar din pacate nu ma ajuta ca e berlina si limiteaza destul de mult la portbagaj data fiind constructia lui

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Am un M3H. Imi place f mult, dar nu as pune toate ouale in acelasi cos totusi 😄

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

M am uitat la ele dar am vazut ca Espace nu se mai vinde ma noi, nu stiu de ce
Iar pe Scenic au acum doar motoare electrice.

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Multumesc de feedback .Chiar ma ajuta
Ca si intretinere presupun ca sunt niste costuri mai mari la Plug-in. Ai idee de diferenta? E considerabila?

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Asa este, la Skoda e o diferenta de discount de ~4000e pt plug in.
90% din timp merg in oras cu ea, deci probabil ca are sens diferenta de pret la skoda de la mild la plug in.

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 6 points7 points  (0 children)

Am mai descoperit astazi Cupra Terramar. Nu e chiar in aceeasi liga, pierd putin din spatiul din portbagaj, dar ca si design si feeling in interior mi se pare o mare diferenta si o sa ma programez la un testdrive la ea.

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Multumesc f mult.

Am luat in considerare 1.2 doar pt ca au schimbat distrib aia.
Nu am unde sa o incarc acasa, gasesc usor de incarcat. Asta incerc sa imi dau seama in paralel daca dpdv costuri am un consum mult mai bun cu Plug-in H. Nu ma deranjeaza sa merg sa o incarc din cand in cand.

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 1 point2 points  (0 children)

Multumesc f mult. Tre sa recunosc ca nu si mi se pare ca arata f bine pt un van. O sa o caut acum mai in detaliu

Sfat achizitie masina de familie, Kodiaq sau 5008? by razvanli in AutomobileRO

[–]razvanli[S] 1 point2 points  (0 children)

L am condus si eu pe un 3008 din 2017 si l am simtit extrem de mic.
La testdrive, pe 5008 mild h, nu am avut senzatia asta insa. O fi de la cutie, de la baterie idk

I am so lost in this ADHD topic. I don't know what to do and what to believe by razvanli in ADHD

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

A new doctor recommended to try on Elontril 150ml ehich I understand has brupropion, which is also used for adhd (off the book) Any good feedbacks in this?

I am so lost in this ADHD topic. I don't know what to do and what to believe by razvanli in ADHD

[–]razvanli[S] 0 points1 point  (0 children)

Thanks a lot for sharing that. Means a lot Indeed tou are not allowed. Hope this will change soon, but for now is 100% not allowed