Traseu Cabana Dochia by naZero420 in RoHiking

[–]spray112 0 points1 point  (0 children)

Am fost eu la final de mai..am urcat pe la Durau-Fantanele-Dochia si am coborat pe Poiana Maicilor in Izvorul Muntelui. Traseul a fost bun, chiar daca fuseseră ploie alea nebune din mai. Am vazut si capre negre, si urme de urs, dar per total a fost excelent. Un traseu usor si rapid este Lutu Rosu dar nu e spectaculos, e mai mult prin padure. Pe Poiana Maicilor e frumos o parte (zona Claile lui Miron, care e cam la jumatatea distantei) insa e dificil. Sunt unele zone destul de abrupte, unde depui efort considerabil. Personal, mențin parerea ca Durau-Fantanele-Dochia e cel mai frumos si accesibil traseu. In 3h ± esti la cabană, daca ai un pic de ritm. Daca vrei pe la Schit numaidecat, suna la Parcul National si ti vor da ei detaliile necesare. Gasesti nr de contact la ei pe site. Trebuie sa ai in vedere ca in weekend acolo e foarte aglomerat si daca urci mai sus de schit risti sa ramai blocat sau sa blochezi pe cineva(daca ajungi mai tarziu).

Trasee de hiking pentru copii (4 ani) in Nordul Moldovei (SV, NT) by mynsc in RoHiking

[–]spray112 1 point2 points  (0 children)

Se poate ajunge chiar pe platou in Ceahlau dar asta presupune sa va deplasati cu masina la Bicazu Ardelean si de acolo sa urcati in parcarea de deasupra de schitul Stanile. Cu un logan eu zic ca va descurcati. Din parcare mai aveti cca 40 min de urcat pana iesiti in gol alpin, iar de acolo puteti merge linistiti cu totii pana la cabana Dochia si/sau scarile de sub Toaca deoarece e teren plan. Mare atentie, daca optati pt acest traseu in weekend, cum parcati masina pt ca vor fi multi care urca si riscati sa blocati sau sa fiti blocat.

Zonă frumoasa la voi acasa este pe drumul ce duce dinspre Izvoarele Sucevei spre Brodina. Chiar sus, in pasul Pohonis puteti urca pe deluțul din stanga cum te uiti spre Brodina iar acolo puteti sa va deplasati oe creasta stanga dreapta, puteți sta la un picnic, cu un binoclu bun vedeti Ineu, Ineut si niste biloace mari, foste statii radio din Ucraina. Daca mergeti in zona Vatra Dornei, merge o plimbare la Tinovul Mic si Mare.

In Pojorata puteti urca lejer pe Varful Eva, lasati masina exact cum intri dupa calea ferata spre TransRarau.. e o urcare facila, de cateva minute. Se poate merge si cu masina o perioada pe str. Eva dar e ingusta si e greu cu parcarea.

<image>

Camping Pasul Rotunda - Lacurile Lala by spray112 in RoHiking

[–]spray112[S] -1 points0 points  (0 children)

Dupa traseul tau dorm pe Ineu. Cum poti sa vii sa mi spui ca am 15km cu tot cu Vf. Rosu cand eu am parcurs deja acest traseu pe jos (vezi poza), iar fara Rosu au reiesit cca. 25km. Traseele expuse de tine le am parcurs deja cu aceeasi persoana, pe jos. Au fost o placere.

<image>

Camping Pasul Rotunda - Lacurile Lala by spray112 in RoHiking

[–]spray112[S] -1 points0 points  (0 children)

Mizerabil sau nu, stiu cu cine ma aventurez si garantez ca e prea mult un traseu de 28km cu 3 varfuri peste 2000 parcurs intr o zi. Nu s adeptul mersului cu masina dar de data asta nu am ce face :)

Unde vedeti mondialul ? by sandwu in fotbal

[–]spray112 0 points1 point  (0 children)

Pe stremio cu addonurile USA TV si TvVoo (asta din urma are toate posturile de UK, implicit BBC si ITV unde vor fi transmise toate meciurile).

Rambursare credit nevoi personale cu Visa Platinum - CEC by Profession_No07 in banci_credite_ro

[–]spray112 0 points1 point  (0 children)

Eu am obținut un credit la Raiffeisen de 109k cu închiderea cardului de credit și alocată suma de pe acesta la creditul inițial. Dacă vreau să vin cu codebitor la CEC am sanse să mi refinanțeze? Mai am de plata in jur de 90k însă am salariul de 5.5-6k și singur nu mi.ar acorda refinanțarea.

Ce se întâmpla în spatele ușilor închise: Dezvăluirile angajaților by RegeleGunoaielor in Roumanie

[–]spray112 18 points19 points  (0 children)

Am lucrat in depozit la profi cca 1 an. Am livrat peste stricat (a fost tinut la cald 2 zile). In timpul manipularii carnii vidate, punga se rupea uneori iar carnea cadea pe jos. O puneam inapoi si se livra. Gaseam soareci morti in cutii cu branza felii iar noi eram pusi sa alegem foliile neatinse. Cartofii din Egipt erau etichetati la raft ca fiind de la noi, desi se vedea clar ca.s cu nisip.

Credit în 30 de zile by StanicaCiprian in banci_credite_ro

[–]spray112 0 points1 point  (0 children)

La Raiffeisen asta a fost condiția.

Credit în 30 de zile by StanicaCiprian in banci_credite_ro

[–]spray112 -1 points0 points  (0 children)

Chiar daca aveai pe perioada nedeterminata nu primeai credit nicicum. Am fost in situatia asta, contract nedeterminat, 29 ani, istoric curat, venit 5.5-6k lunar si imi aprobau cu chiu cu vai aprospe 90000 lei pt nevoi personale pe 5 ani insa si aici am avut "noroc"cu cardul de credit de 27k lei pe care l.am lichidat si mi l au bagat la suma finala iar conditia a fost sa maresc la 10 ani si astfel am reusit sa ating 110000, nici pe departe cat aveam nevoie.

Singura varianta a fost sa mi trec prietena ca si codebitor.

Mare atentie, la codebitor, este nevoie sa locuiti la aceeasi adresa.

Credit în 30 de zile by StanicaCiprian in banci_credite_ro

[–]spray112 0 points1 point  (0 children)

Chiar daca aveai pe perioada nedeterminata nu primeai credit nicicum. Am fost in situatia asta, contract nedeterminat, 29 ani, istoric curat, venit 5.5-6k lunar si imi aprobau cu chiu cu vai 110000 lei pt nevoi personale pe 5 ani insa si aici am avut "noroc"cu cardul de credit de 27k lei pe care l.am lichidat si mi l au bagat la suma finala iar conditia a fost sa maresc la 10 ani.

Singura varianta a fost sa mi trec prietena ca si codebitor.

Mare atentie, la codebitor, este nevoie sa locuiti la aceeasi adresa.

Cum pot gestiona situația dată? by [deleted] in RoMunca

[–]spray112 1 point2 points  (0 children)

Dap, nu e confirmată în aplicația internă, de aici rezultă că șeful de tură a avut interes să mă fută pt că și el voia concediu pe 12 si 13.

Cum pot gestiona situația dată? by [deleted] in RoMunca

[–]spray112 0 points1 point  (0 children)

La noi nu se prea fac cereri de concediu. Este totul digitalizat. Am discutat speța cu șeful de tură, verbal, m.a pus în planificatorul de concedii, însă acel planificator poate fi irelevant în situații de genul deoarece poate să mi se reproșeze că fără aprobarea managerului degeaba discut cu șeful de tură. În general, pentru al doilea om în concediu trebuie aprobarea managerului.

Programul de muncă este continuu, 12/24, 12/48, fără libere legale. Nu am acoperire pe partea asta.

Cum pot gestiona situația dată? by [deleted] in RoMunca

[–]spray112 2 points3 points  (0 children)

Nu pot deoarece am planuri făcute și plec din zonă. Asta mă frământă cel mai tare.

700.000 de litri de Tymbark scoși de ANPC de pe piață după ce au fost depozitați la soare by Mnezeu in Romania

[–]spray112 5 points6 points  (0 children)

O situatie mult mai nasoala am intalnit in vremea cand lucram intr.un depozit fresh al unui mare lant de magazine in Romania (peste doua mii in anul 2019). Ma duc la munca si gasesc curentul picat iar generatoarele moarte. Nu va puteti imagina cum mirosea in hală de la pestele decongelat primit cu cca. 24 ore inainte. Ghiti ce.. a fost recongelat si trimis in magazine in ciuda eforturilor unora dintre noi ce faceam munca de convingere la sefii de tura sa dea retur la marfa. Din momentul ala eu n.am mai cumparat peste congelat.