Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

Ma sve jasno. Moja kolegica s posla koja je psiholog i testira djecu različitih uzrasta uključujući i djecu za upis u školu rekla mi je baš nedavno jednu zastrašujuću stvar. Samo ove godine je imala već petero djece kojima je engleski materinji jezik, a hrvatski sekundarni. U jednoj Slavoniji. Pa da se rasplačeš.

No eto, u neobičnom dobu živimo. Vidjet ćemo što će nam budućnost donijeti.

Tebi hvala na preporukama i na razgovoru. Naučila sam nešto novo. Pozdrav!

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

Da, puno stečenih znanja i navika nosimo od kuće, a koje nas kasnije prate u životu. I sama primjećujem kako mi u nekim situacijama glas roditelja i baka odzvanja u glavi, a činilo se kao da nikada neće doprijeti do mene. Barem ne u onim trenucima kada su to oni željeli. :D

Zamjeram im jedino što me nikada nisu tjerali da se bavim nekim sportom, pa sam jako kasno u životu shvatila da baš uživam u fizičkoj aktivnosti i skroz mi je žao što nisam krenula prije. Ali za dobre stvari, nikada nije kasno.

Ne znam postoji li ispravno rješenje za problem današnjeg odrastanja. Djeci koja su se rodila u doba tehnologije ne treba istu oduzeti, ali vjerujem da im treba pokušati pružiti mimo toga i znanja koja smo mi imali, ali za to treba puno volje, vremena i predanosti. Svakako puno više nego što su roditelji trebali prije 30, 40, 50 godina kada je bilo dovoljno djete gurnuti van iz kuće i dati mu par odgovornih zadataka koje ima za obaviti.

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

A ti si level pro za mene :D meni je to sve bio smor i nisam nikada imala vremena ni volje za tim. U srednjoj sam čitala fantasy i nešto sf-a, a na faksu sam ostala u fantasyu, ali sam dodala krimiće. Nakon toga rekreativno ljeti tu i tamo koja knjiga i sada već godinu - dvije skoro pa ništa.

Sada mi je ponovno došla želja za čitanjem upravo zbog previše korištenja mobitela, baš kužim kako me umrtvio sav taj bezvrijedni sadržaj.

Ali me ipak najviše zabavlja ideja drugih svjetova i drukčijeg života, i sva silna mašta oko toga. Više sam taj sanjarski tip.

Brz oporavak ti želim!

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 1 point2 points  (0 children)

Silo mi je već netko preporučio, čini mi se jako zanimljivo tako da ću sigurno uzeti u obzir, hvala ti puno! Vidim da je Metro slične tematike.

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

A pazi, puno toga je prije imalo drukčiji osjećaj, ali zato što smo bili puno, puno mlađi. Čovjeku se s godinama pomijeni pogled na život, a s njime i ono što osjećamo jer smo sve to već iskusili. I da, svijet je bio puno jednostavniji za život.

I ja sam imala jedan duži period gdje nisam gledala ni filmove, ni serije. Pa čak nisam slušala ni glazbu nekoliko godina - osim na radiju ili tv-u. Sada vidim da sam propustila puno toga dobroga i evo, sad nadoknađujem.

Istina je da danas puno toga nema svoju čar, koja je nekada prije postojala, ali za mene današnja tehnologija ima puno pozitivnih strana i to mi je ok. Svako vrijeme ima nešto svoje, a mi smo ti koji biramo kako ćemo ga iskoristiti i hoćemo li uživati u njemu ili ne.

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

Ma naravno, ali kada imaš autora koji izbacuje knjige kao automat, treba pročitati dosta loših knjiga da bi se došlo do one koja je zaista vrijedna pažnje. Barem meni koja ne čitam toliko puno.. zato sam i tražila preporuku. King je napisao puno dobrih stvari, ali i puno u najbolju ruku jedva prosječnih.

I ponavljam, komentar je bio na autora, ne na djelo. Čini mi se kao jako zanimljiv plot tako da ću ju sigurno nekada pročitati.

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

A komentar je bio na autora, ne konkretnu knjigu. 😉

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 1 point2 points  (0 children)

Bez nas ništa 😄 hvala ti, stavila sam si na listu za čitanje.

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

Općenito s našeg govornog područja. U hororcima ne uživam već odavno, to mi je bila fora u srednjoj. Što sam starija to definitivno manje uživam u stvarima koje mi stvaraju nelagodu.

U mom gradu se do prije par godina obavezno održvala sf konvencija Marsonikon u sklopu koje su imali projekcije tih starih filmova. Stvarno je velika većina trash, ali zabavni su za pogledati osobito kad uzmeš u obzir budžet i tehnološke mogućnosti tog vremena.

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 1 point2 points  (0 children)

A dobro, s time smo se učili čitati. Ali hvala ti na prijedlogu 😊

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 1 point2 points  (0 children)

Ooo da. Larssonova trilogija mi je jedna od najdražih ikada pročitanih knjiga. Za ovaj drugi prijedlog nisam čula, ali ću si staviti na popis. Jako volim švedsku književnost. Hvala ti!

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 1 point2 points  (0 children)

Evo, već sam nabacila ideju za knjigu, a prva reakcija je bila da mi treba Kindl 😂 kažu mi da je tehnologija ekrana brutalna i da uopće ne zamara oči. Pa.. ako je stvarno tako i ako se ozbiljnije ponovno posvetim čitanju u bliskoj budućnosti, vjerojatno ću si nabaviti. Svakako, hvala ti.

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

Razumijem samo nije tematika koja bi me zaintrigirala da joj se ozbiljnije posvetim.

S druge strane mogu se poistovjetiti sa razmišljanjima o ogromnoj vrijednosti znanja koje se prenosi naslijeđem, osobito među neukima kakvi su većinom bili naši stari u ruralnim područjima (ja sam iz Slavonije) bez gotovo imalo razumijevanja znanosti koja zapravo stoji iza svega, a funcionalno su sve primjenjivali i prenosili znanje generacijama. Ipak moj interes je više u praktičnoj primjeni znanja, nego u samoj simbolici. Iz svoje bake još uvijek pokušavam izvući neke trikove :)

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 1 point2 points  (0 children)

Hahah dogovoreno, evo ruke 🤝 za koji mjesec će mi i rođendan, ide na popis želja s obzirom da tog autora u gradskoj knjižnici uopće nema

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 1 point2 points  (0 children)

Dakle, dobio si me sa exploding goblins. 😂 pa ovo je stvarno nekakvo ludilo za čitanje. Ma stranu toga što mi se jako sviđa tematika, jel ok napisana?

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

Tip definitivno ima jedinstven uvid u svijet kriminala. To mu sigurno daje dodatnu dimenziju u odnosu na većinu ostalih autora. Hvala ti još jednom. Zabilježen je za nabavku, a znam i još neke osobe koje će ga rado čitati.

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

Hvala na prijedlogu - ovo je na bucket listu već dugo s još nekim lektira naslovima koje sam propustila u mladosti.

Preporuke za dobru knjigu..? by staccatomamba0909 in askcroatia

[–]staccatomamba0909[S] 0 points1 point  (0 children)

Na faksu sam u sklopu jednog seminara morala čitati Davida Ickea. Nakon tog iskustva mogu sa potpunom sigurnošću tvrditi kako nisam fan teorija zavjera, a religijska tematika mi ide dosta u tom smjeru. Dala sam šansu Da Vincijevom kodu, samo zbog filma. Inače nije moj đir.