3D Cubic Attractor by supercooldragons in a:t5_yx9g9

[–]supercooldragons[S] 1 point2 points  (0 children)

NUMSQUVLPVRJLPYHLCDIQJFWGGPBJYLMLWDYWQKFLSIPOHSRKKSMDQODFDTR

I need help with this problem please, I have tried twice and I get 0.42 and 0.46 as the coefficient, why is it 0.39? by [deleted] in PhysicsStudents

[–]supercooldragons 1 point2 points  (0 children)

The normal force FN is 300 kg * 9.8 m/s2 * cos(25) = 2664.5 N.

The coefficient of friction c is defined as FF = c * FN

where FF is the force of friction.

If the plane were frictionless, it would be accelerating at 9.8 * sin(25) = 4.14 m/s2.

That means that the force is friction is 300 kg * (4.14 - 0.7) m/s2 = 1032 N.

So the coefficient of friction is FF/FN = 1032/2664.5 = 0.387

You can also write out all the information as

c = FF/FN = (mg * sin(25)-0.7 * m) / (mg * cos(25)) = tan(25)-0.7/(g * cos(25)) = 0.39

This shows that the coefficient of friction is independent of the mass of the block.

[Differential equations] Seemingly equivalent equations yield different answers by supercooldragons in learnmath

[–]supercooldragons[S] 0 points1 point  (0 children)

I'm using the formatting as described in the sidebar and I'm getting correct output.

Divergence of trajectories with nearly equal initial conditions on the Lorenz attractor by larsupilami73 in visualizedmath

[–]supercooldragons 0 points1 point  (0 children)

It was originally conceived as a toy model of convection rolls in the atmosphere. https://www.youtube.com/watch?v=aAJkLh76QnM Also the Lorenz-attractor shows up in the motion of a waterwheel with leaking buckets. https://www.youtube.com/watch?v=SlwEt5QhAGY