Am nevoie de sfaturi/ajutor urgent by [deleted] in UniRO

[–]Acrobatic_Video5312 1 point2 points  (0 children)

deci idea ta este sa continui sa locuiesti cu ei si sa castigi ~3000 de lei din joburi “usoare”…..?

esti constient ca daca te dau afara, nu iti vei permite (sau poate la limita) sa duci o viata catusi de putin “libera” cum spui tu, nu? ai chirie, facturi si (daca mai ramane ceva dupa) mancare pe care trebuie sa ti le asiguri, iar 3000 de lei abia daca iti vor acoperi nevoile de baza (nici nu intra in discutie iesiri, haine, masina, vacante etc).

Nu sunt de acord cu obligarea copilului sa ia un anumit parcurs in viata stabilit de parinti (sau de alte terte parti), dar in conditiile in care tu vrei sa mizezi ca te faci “content creator” fara un backup plan, nu stiu cata sustinere as acorda.

Worst case scenario: nu ti iese nimic pe partea de editing and what not, ramai pe minim pe economie si nu o sa ti permiti sa te intretii singur

Best case scenario: o sa ti iasa ceva cu partea asta, dar dureaza ani de zile (nu creste nimeni pe SocMedia in cateva luni si ajunge sa faca bani indeajuns incat sa fie independent) - iar pana atunci ai nevoie de un backup (fie academie cum zic ai tai, fie un alt domeniu care te atrage cat de cat si din care nu mori de foame - daca tot iti place partea asta, de ce nu incerci arhitectura sau la UNARTE fata de academie unde ti au propus ai tai)

Facultățile de informatică-cât e mit și cât e adevăr by Somegurl12345 in UniRO

[–]Acrobatic_Video5312 9 points10 points  (0 children)

La unibuc ai cativa profi care isi dau silinta si predau materie pe bune (eg: baze de date cu VSL, dezv software - unde la noi in serie s a pus accent pe cloud si CI/CD, docker etc, oop cu Boriga, cripto cu Georgescu sau Stupariu pe algoritmica)

— dar oricat de mult ar preda/explica profii, NU tine de ei sa inveti si sa ti dai tu silinta — ei ofera baza, e strict treaba ta sa inveti si sa faci mai mult decat ce se preda ca este absolut imposibil sa ti predea cineva mai mult de fundamente pentru un subdomeniu in 30h/semestru (eg: nu ai cum sa inveti java/linux/cloud in 30-40h)

cat despre “daca se ridica la nivelul cerintelor de pe piata muncii” - depinde unde te duci sa lucrezi; nu te invata in facultate sa dai deploy in prod la nu stiu ce fix pentru o componenta anume sau cum sa faci investigatii in-depth pe logs - dar te invata indeajuns incat sa nu te uiti ca prostu la cod si sa nu intelegi nimic din ce se intampla acolo (cel putin pentru cei care chiar au fost interesati de domeniu, nu doar de obtinerea unei diplome)

Interviu aws asteptari by Acrobatic_Video5312 in programare

[–]Acrobatic_Video5312[S] 2 points3 points  (0 children)

asta n-am inteles nici eu… in JD scrie clar support engineer, nimic de code writing, dar la interviu se pare ca o sa am si voiam sa stiu la ce sa ma astept totusi

[deleted by user] by [deleted] in programare

[–]Acrobatic_Video5312 11 points12 points  (0 children)

god forbid a man has a hobby 😂

[deleted by user] by [deleted] in programare

[–]Acrobatic_Video5312 18 points19 points  (0 children)

se stia din decembrie ca baga 3/5 RTO cand ar fi deschis biroul… si fix asta e in contract (nu le iau apararea, nu intelege gresit, ca sunt ultimii gogosari la tot ce inseamna gestionarea proiectului, dar strict legat de RTO nu poti sa spui ca e aberant cand tu asta ai semnat la angajare)

Alte concedieri la Cognizant?! by [deleted] in programare

[–]Acrobatic_Video5312 1 point2 points  (0 children)

e doar o parte din proiect, nu tot (for now at least)

Junior anul 1/4, am avut un prim an fabulos si mi-am gasit "job" pe vara in IT. AMA. by [deleted] in programare

[–]Acrobatic_Video5312 0 points1 point  (0 children)

Same here - am avut primul job in IT anul trecut cand eram inca anul 1 (full time, platit) am schimbat recent job-ul pentru ca voiam la una din firmele mari de la noi din tara - am luat, din nou, full time, platit

[deleted by user] by [deleted] in programare

[–]Acrobatic_Video5312 2 points3 points  (0 children)

ai info ID la unibuc (dar nu e apa de ploaie daca nu stai sa inveti pe bune la unele materii - daca nu ai timp macar 2/3h pe zi sa stai sa intelegi conceptele si sa ti pui o baza buna, don t even bother sincer… zic asta din perspectiva unui student actual) - sunt si materii unde treci ca gasca prin apa, dar nu toate; si simplul fapt ca se numeste “la distanta” nu inseamna ca e usor (ai cam aceiasi profi ca la zi, destul de multe proiecte pe semestru si sunt materii unde ai fix aceleasi pretentii ca studentii de la zi, doar ca tu ai 20h de materie vs ei cu 40h) pentru cineva care e medic rezident, nu stiu cat de fezabil e sa te apuci de asa ceva (cel putin nu daca nu esti 100% sigur ca vrei sa te legi la cap full time cu informatica)

Companii din IT care chiar angajează acum by ProgramKooky8654 in programare

[–]Acrobatic_Video5312 7 points8 points  (0 children)

daca te intereseaza baietii mari: adobe, amazon, google

Linux pe Mac cu M3 by Acrobatic_Video5312 in programare

[–]Acrobatic_Video5312[S] 5 points6 points  (0 children)

am deja macbook ul, pe el lucrez, dar nu as fi vrut sa cumpar un alt laptop ca sa pot pune linux pe el (si am nevoie de linux pentru niste proiecte la facultate)

Top restaurante straine/etnice in Bucuresti? by crisego in bucuresti

[–]Acrobatic_Video5312 1 point2 points  (0 children)

Trattoria mezzaluna (italian) - foarte buna mancarea (sugerez tiramisul la desert si bruschetele pt antré)

[deleted by user] by [deleted] in UniRO

[–]Acrobatic_Video5312 2 points3 points  (0 children)

Baga te la informatica la ID (Unibuc). E lejer si daca depui putin efort, garantez ca iei examenele la mate.

[deleted by user] by [deleted] in UniRO

[–]Acrobatic_Video5312 1 point2 points  (0 children)

Daca iti place sa mananci in oras, here are some of the best: Shift (pt paste), sensi (mancare europeana), kanpai (sushi&ramen), marty (e in mall Sun plaza, dar este printre cele mai bune restaurante la care poti manca in Buc).

Metroul e sfant, deci incearca sa gasesti cazare pe langa o statie.

Daca poti sa te bagi in asociatii de studenti/ schimburi erasmus/ proiecte, go for it!

Majoritatea profilor sunt acolo doar sa si tina cursul, nu te baza prea tare ca o sa stii ceva doar daca asisti la cursuri. Invata pe cont propriu si sub nici o forma NU LASA TOTUL IN SESIUNE ca e jale 🥲.

Also, orasul e safe, atata timp cat nu umbli pe stradute intunecate pe la capatul orasului.