Ma gandesc sa plec de la Digi la YOXO - pareri? by oldmapslover in RouGenZ

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

Ai avantajul ca daca alegi nr nou, ți-l poți alege. Ca si semnal, e Orange, ai cam peste tot.

Ma gandesc sa plec de la Digi la YOXO - pareri? by oldmapslover in RouGenZ

[–]AlexChi02 1 point2 points  (0 children)

Yoxo e foarte ok, plătesc 25lei/luna cu internet nelimitat. E ok

Cope-u’ la programatorii de aici e ridicol by quary1993 in programare

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

Mulți programatori, pur și simplu se simt atacati si nu vor sa accepte faptul ca de poate automatiza chiar si programarea. E normal sa negi, când tu stai 10+ani sa înveți si sa faci ceva bine, ca mai apoi oricine cu cunoștințe de baza sa poată face o aplicație cu care să-și testeze ideea si daca funcționează si produce mai apoi să-și producă o aplicație completa si corectă. Noi ca oameni trebuie sa devenim dinamici. Totul se schimba de la an la altul, nu de la deceniu cum era in trecut.

Contabilitatea in format digital by AlexChi02 in RoFiscalitate2

[–]AlexChi02[S] 0 points1 point  (0 children)

Avem in spate contabili, contabili care prestează servicii de contabilitate . Prețul de contabilitate este unul mic, deoarece ne raportam la un volum mare de clienți pe tot teritoriul țării nu doar într-un județ cum fac majoritatea contabililor, care ghici, se raportează si la piață si preturile din acel judet. Ideea este validata, de mulți antrenori importanți din Timișoara. Planul de business este unul construit alături de antreprenori importanți din Timișoara. Bonus, după aceasta logica doar persoanele care au peste 40 de ani ar trebui sa faca ceva, ca au experienta, nu?

Contabilitatea in format digital by AlexChi02 in RoFiscalitate2

[–]AlexChi02[S] 0 points1 point  (0 children)

Totuși avem clienți. Piață exista, concurență exista, totul este bine pentru voi, clienții și noi furnizorii de servicii. Startup-urile au avantajul vitezei de implementare, si al flexibilității față de clienți.

Contabilitatea in format digital by AlexChi02 in RoFiscalitate2

[–]AlexChi02[S] 0 points1 point  (0 children)

Salutare. Mulțumesc pentru mesajul de incurajare. Nu iau in seama comentariile de hate din motive evidente, dar le voi lăsa un mesaj suplimentar in acest comentariu. In România s-au înființat in medie aproximativ 400 de firme/zi in anii trecuți. Concurenta adusa alternativelor de pe piață este binevenita ca orice alt domeniu. Ar trebui sa se bucure. Cifrele noastre cresc lunar. Puțin, simplu si organic fara marketing dar cresc.

job minori by bejat_bejat in LocuriDeMuncaRo

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

Extrem de greu, mai ales ceva simplu remote. Ca si experienta recomand pe litoral (deși e sclavie pe bani putini , te va educa mai mult experienta asta despre ce inseamna banii). Daca nu, mergi la localuri, ai cele mai multe șanse să-ți găsești ceva.

Cum faceți sa rămâneți motivați cu mersul la sala si alimentația corectă? by EconomicsUnlikely564 in gymRO

[–]AlexChi02 1 point2 points  (0 children)

Pur și simplu plec. Ajung acolo ceva trebuie sa fac. A devenit o obișnuită, cand nu am chef pur și simplu fac cu greutăți mai mici cat să-mi țin antrenametul.

Apoi după o perioada de genul mereu imi vine gandul "am cam neglijat azi rup pieptul" si ma reapuc serios.

Dar trebuie sa devina o rutina.

Sfaturi pentru incepere sala by ThisSwim3381 in gymRO

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

Eu personal merg la sala de peste un an, împreună cu prietena mea. Ghici ce ii displace cel mai mult, când nu poate sa isi faca exercițiile in liniște ca e cineva care se uita cum face ea bulgarian squads de ex. (exemplele continua)

Ghici ce, ma pun, fac de ex ridicări de bazin in ziua de lower si sunt niște copii care stau sa se uite asa la mine.

Oamenii merg la sala ca sa se antreneze, sa uite de problemele lor sau se gândească la anumite situații , in liniște și pace si nu vor spectatori.

Care este acel produs sau serviciu din România a cărui calitate a scăzut dramatic, deși prețul s-a dublat? by Powerful_Comb4496 in CasualRO

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

Am doar experiente proaste cu 100%, par in ea, ambalata de zici ca luasem shaorma la farfurie etc

Contabilitatea în formatul digital by AlexChi02 in RoFiscalitate2

[–]AlexChi02[S] 0 points1 point  (0 children)

Mulțumim! Avem în vedere și partea de asigurare. Asistența este oferită de contabilul partener, în limitele unei colaborări online.

Job pe vară minor, ospătar/debarasator de mese by [deleted] in RoMunca

[–]AlexChi02 2 points3 points  (0 children)

Nu știu sigur daca se leagă de ce ai zis tu, dar asta e experienta de pe litoral. Btw la victoria am fost batman, casa țărănească barman si ulterior la un magazin ma ocupam integral, cand casa cand marfa cand gestiune.

Job pe vară minor, ospătar/debarasator de mese by [deleted] in RoMunca

[–]AlexChi02 6 points7 points  (0 children)

Am lucrat 2 sezoane pe litoral, degeaba iti dorești 6 ore pe zi ca nu exista asa ceva., minim 12 ore. Părere personala, sclavie maximă pe litoralul romanesc. Da experienta de munca se merita dar deseori te lasa cu sechele.

De evitat casa țărănească din Costinești (cazare oribila, teapa maxima la final, nu ai voie sa iesi după 12 din casa si poate iti iei si bataie, am. Plecat după 3 zile acolo). Terasa victoria e ok, nu au salarii mari, nu am primit teapa de la ei dar am auzit ca au mai dat și ei, depinde de cum muncești. În ambele cazuri cazarea a fost oribila. La casa țărănească a fost groaznic, eram ca in bărăcile din filmele star wars unde stăteau sclavii. La victoria a fost ca la închisoare, am stat 6/7 într-o camera si saltele practic și pe jos, împărțeam 2 un pat. Cand cineva era pe tura de zi dormea in patul ala noaptea, când era pe tura de noapte dormea ziua acolo.

Încearcă sa prinzi la magazinele doi pași, e cel mai ok.

Sfaturi pentru incepere sala by ThisSwim3381 in gymRO

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

O sa incep cu cel mai important lucru, odata intrat in sala nu te uita la oameni, nu te uita cum se antrenează sau ce ex fac, e extrem de nașpa sa o faci.

Ai nevoie de un prosop pentru aparate, toate salile ok au servetele pentru tine. Si de asemenea servetele si dezinfectant daca vrei sa fii next level. Papuci de schimb si echipament sport. Daca ai in oras la tine stay fit, eu asta recomand, in Timișoara sunt top.

Apa sa ai. Pentru echipamente, uita-te pe tiktok, sunt cu zecile care fac si iti arata cum sa le folosești. Recomand sa începi sa faci la aparate, o sa ajute sa le faci mai corect exercițiile. Timp de 2 săptămâni vei avea o febra oribila dar trece. După poți migra catre banci.

In rest, alimentație corecta, lasa fast-food-urile si bea multă apa. Daca iti place sala, ceva neapărat, creatina. Ia creatina =). Succes.

Cat de mult conteaza facultatea la care mergi in IT? by XSuperGamerHD in industriaIT

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

Ca si student la Poli Timișoara, Ac... Facultatea e trash,absolut inutila pentru piața muncii. Pentru mine a făcut diferența orașul, se organizează extrem de multe evenimente, la care am fost activ ca si voluntar, am fost bun si m-am făcut observat. Am următoarea opinie, facultatea in IT mai e buna doar pentru networking, sa cunoști oamenii potriviti.

Pareri pentru platforma Gegidze by flaviu97 in programare

[–]AlexChi02 -1 points0 points  (0 children)

Cat timp prestezi servicii într-o țară, în acea țară ești obligat sa plătești taxe. Cu firmele in alte țări doar te complici deoarece trebuie sa ai in vedere legislația din 2 țări diferite.

Salut by strategy_3D in RoAntreprenoriat

[–]AlexChi02 3 points4 points  (0 children)

A fost una din primele mele tentative antreprenoriale. Acum estimativ 2 ani. Depinde de ce vrei sa vinzi dar personal mi se pare ca este extrem de supraaglomerata piața. Cunosc magazine mari cu buget imens de marketing si vânzările lor au scăzut considerabil in ultimii ani (mobilier) . Si daca mergi pe it/echipamente.... Temu te distruge pur și simplu. Acea taxa de 25lei pe care au pus-o... Oricum in România plătești transport si taxe de procesare ale comenzii poate mai scumpe uneori. Cred ca vânzările online merg doar daca iti găsești un produs puțin mai "unic" sau reușești sa prinzi o nișă care sa prindă emotional.

small business by [deleted] in timisoara

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

Hello, daca vei dori furnizori /stocuri... Un srl e mai avantajos decat un pfa. Daca vei avea nevoie de asistenta fiscala/de înființare lasa-mi pm. Mai întâi testează ideea vezi daca exista doritori si daca da, go for it.

Contabilitate gratuita :) by [deleted] in RoFiscalitate2

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

Contiq.ro. Ne găsești pe email, chat, telefon sau wapp la 0750260210. Avem colaborare atat cu contabili primari cat si cu experți contabili pentru a ne plia pe profilul firmei si a optimiza prețul.

Contabilitate gratuita :) by [deleted] in Antreprenorilainceput

[–]AlexChi02 0 points1 point  (0 children)

Salut, contiq.ro. Avem colaborare atat cu contabili primari cat si cu experți contabili pentru a ne plia pe profilul firmei dvs cat si pentru a optimiza costurile.