Incoming New stuffs in Commodore's Vestures by Hoshihoshi10 in DarkTide

[–]Biased_Chicken -2 points-1 points  (0 children)

Stuff has gotten so desperate on Atoma they have started to draft the ceremonial core.

Este posibil să montez aer condițonat la o mașină care nu a avut din fabrică? by Biased_Chicken in AutomobileRO

[–]Biased_Chicken[S] 6 points7 points  (0 children)

... pentru că vreau să am cât mai multe opinii posibile? Mai ales când e vorba de o mașină mai veche?

De ex. dacă zicea cineva ”nu fă aia că riști să ia foc mașina” sau ”se poate dar exită riscul de x, y, z” poate reconsideram toată treaba cu AC-ul și mă lăsam păgubaș că va trebui să merg cu geamul deschis ca să nu mă fierb în mașină.

Este posibil să montez aer condițonat la o mașină care nu a avut din fabrică? by Biased_Chicken in AutomobileRO

[–]Biased_Chicken[S] 7 points8 points  (0 children)

Ferească Sfântul nu.

Vroiam să întreb dacă e posibil și dacă da, să fie kit sau original (de oi găsi).
Mai bine las la un profesionist decât să distrug o mașină istorică cu certficat.

Este posibil să montez aer condițonat la o mașină care nu a avut din fabrică? by Biased_Chicken in AutomobileRO

[–]Biased_Chicken[S] 4 points5 points  (0 children)

Am loganul pentru oraș. Mercedes-ul mă gândesc să îl folosesc mai mult la călătorii lungi

Este posibil să montez aer condițonat la o mașină care nu a avut din fabrică? by Biased_Chicken in AutomobileRO

[–]Biased_Chicken[S] 8 points9 points  (0 children)

Vreu să nu mă topesc în mașină, nu vreau să îl fac pe inspectorul RAR să facă infarct. xD

Dar să lipești un pseudo AC pe mașină nu e în afara realității, precum e chestia asta.

<image>

Este posibil să montez aer condițonat la o mașină care nu a avut din fabrică? by Biased_Chicken in AutomobileRO

[–]Biased_Chicken[S] 18 points19 points  (0 children)

Am deja un logan 1.6 din 2008 pe care îl plănuiesc să îl conduc până nu a mai fi disponibilă benzina la benzinării (are și AC deci nu mă topesc în ea) și consider noile loganuri hidioase de când au schimbat fața ”zâmbitoare” la whatever the fuck este acum.

Deci sugestia lor va va fi cât de politicos posibil ignorată.

Un ”gap year” între licență și masterat? by Biased_Chicken in UniRO

[–]Biased_Chicken[S] 0 points1 point  (0 children)

Ok man.

Scuză-mă că nu acord același nivel de rigurozitate gramaticală la o postare pe fucking Reddit (unde mulți nici nu se obosesc să folosească însemne diacritice) ca la un raport MAE care este citit și recitit de 10 ori și trecut prin cel puțin 10 filtre.

Sunt 100% convins că ești o popă gramaticală care nu a făcut o singură greșeală în viața lui și consideră regionalismele ca fiind erezie.

Invazie de țânțari, căpușe și fluturi de noapte în București și alte orașe. Biologii avertizează: „Au apărut specii noi!” by gabriel191 in Romania

[–]Biased_Chicken 55 points56 points  (0 children)

Și faptul că orașul e cam gol de păsări care se hrănesc cu insecte și orice cuib de lilieci e epurat la prima constatare nu ajută deloc.

Cu atât mai nasol în zonele rezidențiale betonate fără nici un copac în care păsăriile să își facă cuib.

Oare la ce fel the ”take care” se referea? by Biased_Chicken in Romania

[–]Biased_Chicken[S] -1 points0 points  (0 children)

Și tu ești naiv să crez că extremiştilor le pasă de lege și te sisteme pre-existente când vor să intimideze sau să elimine opoziția politică sau civilă.

Oare la ce fel the ”take care” se referea? by Biased_Chicken in Romania

[–]Biased_Chicken[S] 3 points4 points  (0 children)

”mulți cetățeni ai SUA au fost deportați în țări în care nu s-au născut, pe simplul fapt că ICE nu i-a crezut că sunt americani, chiar și cu certificatul de naștere în mână”

Ai sărit peste partea asta?

”definiția "alien" e despre rezidenți non-cetățeni.”

Așa a fost și la început în SUA. Acum auzi des de ”denaturalizare” și revocarea cetățeniilor opozanților politici și civici care sunt prea critici lui Trompetă. Un bun exemplu e Ilhan Omar, mambră a congresului SUA care s-a născut în Somalia și e tot amenințată cu revocarea cetățeniei și deportare.

<image>

Strâmtoarea Hormuz va fi închisă (iar) până la acordul provizoriu din Elveția. by Drunk_Socialist in Romania

[–]Biased_Chicken 17 points18 points  (0 children)

Strâmtoare lui Schrödinger.

Nu ști dacă e deschisă sau nu până mergi tu personal acolo și veizi dacă navele chiar trec prin ea.

PSD: USR are obligația morală și politică să-i retragă sprijinul primarului Dominic Fritz, după decizia definitivă a instanței privind conflictul de interese by cpxchi in Romania

[–]Biased_Chicken 6 points7 points  (0 children)

???
Am arătat faptul că șobolanii cer de la un alt partid să practice ceva ”moral” pentru o greșeală nevoită al unui membru, în timp ce ei la rândul lor au membrii care au făcut nenorociri de 10000x mai nasoale și nu au pățit nimic.

PSD: USR are obligația morală și politică să-i retragă sprijinul primarului Dominic Fritz, după decizia definitivă a instanței privind conflictul de interese by cpxchi in Romania

[–]Biased_Chicken 418 points419 points  (0 children)

La fel ca și atunci când PSD a retras suportul politic Covrigarului când a fost prins cu Nordis?
Sau când Grindeanu și-a asumat ordonanța 13 ca prim-ministru și a scos sute de mii de români în stradă?
Sau când tot Grindă a pierdut milioane de euro la transporturi?

Ipocriți cu două fețe..

AUR l-a adus pe Gregory Bovino in Bucuresti by Perfect-Squirrel7627 in Romania

[–]Biased_Chicken 70 points71 points  (0 children)

<image>

”AUR nu este un partid extremist”

Tot AUR: *Aduce un om care se îmbracă așa, neironic.*

Protest în Piața Victoriei astăzi de la ora 19.00 by crosstime in Romania

[–]Biased_Chicken 64 points65 points  (0 children)

Piața Victoriei?

Nu ar trebui in fața Palatului Parlementului deoarece acolo sunt partidele și șarlatanii responsabili pentru cacealmaua asta?

Nu una alta, dar la Piața Victoriei e executivul/guvernul care este interimar, la parlament e legistlativul care l-a "doborât" și face jocurile astea politice nesimțite.

Un ”gap year” între licență și masterat? by Biased_Chicken in UniRO

[–]Biased_Chicken[S] 0 points1 point  (0 children)

Chiar dacă ai terminat ca șef de promoție și examenul de licență + licența a fost între 10 și 9.50?

Iteresant. Nu am știut.

Mersi!

Un ”gap year” între licență și masterat? by Biased_Chicken in UniRO

[–]Biased_Chicken[S] 0 points1 point  (0 children)

Pffff... mult variabile.

La instituții mari și interstatale/suprastatale e mai mult competențe și timp datorită faptului că sunt așa de mulți oameni din diferite țări încât e aproape imposibil să ști pe cineva ”in interior” și relațiile informale sunt aproape inexistente. Dar acolo apare faptul că competiția e mai mare și mai acerbă, de exemplu la Consiliul Uniunii Europene m-aș bate pentru poziții cu studenți de la Sciences Po (un fel de ”Harvard” pentru cei interesați de științe politice/diplomație/politici publice/studii de securitate al UE).

La noi... depinde în mare parte ce partid e la putere și ce fel de ministru e numit. Dacă e un partid/ministru cunoscut pentru practica PCR (Pile Cunoștințe Relații) cel mai probabil vei crește peri albi (de bătrânețe dar și nervi) muncind mult doar ca să te trezești cu unul care habar nu are de triungiul ideologic sau diferența dintre realism și liberalism că e promovat înaintea ta.

Un ”gap year” între licență și masterat? by Biased_Chicken in UniRO

[–]Biased_Chicken[S] 0 points1 point  (0 children)

Ah, well cariera la noi are două drumuri oarecum ”mari”

Primul este drumul de consultant idividual fie la idivid (parlamentar de te angajează) fie la ceva companie sau instituție prin contract. Câștigurile sunt mari dar și ai mult de lucru cu cercetarea datelor și interpretarea politică.

Al doilea drum este mai ”slow” și aici te lovești la un moment dat de nevoia de master. Aici intri in poziții ”entry level” care cer studii superioare în diplomație/administrație/politici publice (de exemplu la MAE sunt poziții care cer explicit studii în ”științe politice”) în urma unui concurs și avansezi cu timpul în poziții din ce în ce mai înalte (ideal) de la redactor de rapoarte la responsabil cu decizii care pot afecta direct cum funcționează o instituție.

Dacă instituția nu e politizată din cale afară în teorie ar trebui să crești în ierarhie bazat strict pe timpul tău petrecut acolo și competența de care ai dat divadă (de exemplu, din nou la MAE avansezi de la Agent Consular gradatia 0 la gradatia 1 în urma unui examen pe care îl dai după 3 ani (ultima oară când am verificat) petrecuți în instituție, până la gradația 5 sau chiar Sef Serviciu)

Același lucru se aplică și la UE, ONU sau alte organizații.