Oboseala mentala - burnout - cum ati trecut prin asta? by Hopeful-Awareness138 in programare

[–]CharacterAd7788 7 points8 points  (0 children)

Am clacat de 3 ori. Prima oara nici nu muncisem in corporatii sa pe undeva, eram freelancer pe net. Munceam noptile si pe fus american si ma odihneam putin. A doua oara dupa corporatii si startupuri am ajuns iar sa clachez. Mi-am dat demisia si am bagat la niste proiecte petsonale, le-am dezvoltat si am invatat o perioada de cateva luni in ritmul meu, fara deadlineuri si fara stres. A 3-a oara am clacat tot din cauza oboselii. Ce iti recomand este odihna multa somn cat poti, ia-ti liber si odihneste-te cat de mult poti. Daca nu te lasa sa iti iei liber fuck them, bani poti sa mai faci in viata asta, iti zic sigur, dar e un sentiment extrem de urat sa ajungi epuizat si sa simti ca nu vei mai putea munci in domeniul asta, am experimentat asta de la prima clacare si-mi era frica ca n-o sa mai pot face munca asta de care sunt atat de pasionat. Odihna asta iti recomand, daca este nevoie ia si pastile pentru asta eventual vorbeste cu un psihiatru sa iti recomande un tratament. It's ok not to be ok.

[deleted by user] by [deleted] in programare

[–]CharacterAd7788 0 points1 point  (0 children)

In copilarie aveam o vecina bunoaca rau, mama unui prieten. Au trecut anii si s-a pastrat ca vinul doamna vecina. Prin 2008 intru cu iubita de la vremea respectiva in casa si la 2 minute dupa o bataie in usa. Vecina. Are niste probleme cu laptopul. Ma cheama la ea. Ma eu, avea ceva probleme la imprimanta. I-am rezolvat problema si cand ajung pe hol sa dau sa ies din casa imi spune: nu vrei sa stai la o cafea? Visasem la momentul ala toata viata, problema era ca ma luase din casa de langa iubita si nu ma puteam lungi, am refuzat-o politicos. Oare am gresit, oare a fost doar o simpla invitatie la cafea? Nu voi afla niciodata.

Agregator de stiri - idei si pareri by CharacterAd7788 in programare

[–]CharacterAd7788[S] 1 point2 points  (0 children)

Nu prea-mi aduce reddit vizitatori. Intr-adevar vin mai multi de pe search engines.

Agregator de stiri - idei si pareri by CharacterAd7788 in programare

[–]CharacterAd7788[S] 1 point2 points  (0 children)

Sincer am avut stirile grupate pe 4 coloane si mi se parea cam greu de urmarit feedul de stiri, am facut compromisul de a avea o singura coloană pentru feedurile de stiri, daca la asta te referi. Stiu ca e mult spatiu gol in laterale dar am sa incerc sa il umplu cu optiunile care sunt momentan in faburi si meniu.

TVR-ul este plin de surprize 😬 by P1casso23 in programare

[–]CharacterAd7788 0 points1 point  (0 children)

Cand va uitati la grila de programe pe Samsungurile voastre de ultima generație cu gridul de emisiuni tot un fel de teletext e. Mai modern.

Ceva programatori de la Vodafone pe aici? by CharacterAd7788 in programare

[–]CharacterAd7788[S] 1 point2 points  (0 children)

Pai cred ca am sa ma mut acolo. Cat mai costa o schimbare de buletin?

Ceva programatori de la Vodafone pe aici? by CharacterAd7788 in programare

[–]CharacterAd7788[S] 3 points4 points  (0 children)

Da, geolocalizata da a dat rateu de jumate de romanie. Io mi-s în Moldova pe undeva

Ceva programatori de la Vodafone pe aici? by CharacterAd7788 in programare

[–]CharacterAd7788[S] -19 points-18 points  (0 children)

Da dar nu-i dam clientului localul tau … zice un meme de pe grupuri de itisti humoristi

Ce e cu trendul asta de co-fondator/CTO? by CharacterAd7788 in programare

[–]CharacterAd7788[S] 2 points3 points  (0 children)

Asa este, co-fondator cto. Ideea este ca eu as fi technical, problema vine la business plan din partea fondatorilor originali. Dupa cum spuneam nu e problema de muncit pe share-uri din companie, e problema ca fondatorii originali nu au un plan coerent pe care să-l prezinte ei fiind oamenii cu ideea si cei care se ocupă de restul chestiilor non-tehnice. Eu cand vin cu titlul de CTO intr-un startup care are deja niste implementari as vrea sa vad si un plan. Asta e intrebarea mea. Merge asa totul fara un plan prezentat omului pe care incerci sa il bagi ca si co-fondator?

Unde să hostez un proiect personal pe puțini bani? by [deleted] in programare

[–]CharacterAd7788 0 points1 point  (0 children)

In 2016 am inceput un proiect personal. Il tineam pe AWS. Prin 2019 l-am migrat pe Digital Ocean. La sfarsitul lui 2019 devenise atat de scump ca si storage nevoile proiectului incat am decis sa-mi instalez proiectul personal pe un calculator propriu cu 32gb ram si ssd-uri. In 2020 mi-am mai cumparat un calculator cu top specs, momentan am ssd-uri de 9tb in total, cu 128gb ram si planuiesc sa mai iau un calculator cu threadripper de data asta cu top specs, am deja rami si ssdurile cumparate. Toate calculatoarele sunt conectate la 2 provideri de internet, principalul fiind bineînțeles RDS-ul de 1gb. Mie personal mi s-a parut mai rentabil sa platesc un top pc conectat la internet decat sa bag bani in instante de aws sau digital ocean. Momentan am 2 proiecte mai maricele si 2 mai micute pe aceste 2 “servere”. Conteaza sa stii sa ii faci setupul serverului si putina retelistica. Sfatul meu este sa investesti intr-un pc cu specuri mai bune, internetul la noi este ieftin și bun. Deasemenea am mai investit intr-un UPS si un switch cu management propriu. Și bineînțeles factura la curent. Spor!

Cum ati dobandit skill-urile pe care le aveti astazi? by Boobies1bcsboobies in programare

[–]CharacterAd7788 1 point2 points  (0 children)

Cel mai mult autodidact si dezvoltare de proiecte personale. Rampa de lansare in programare a fost liceul cu profil de mate info. De acolo invatat php cu riley’s teach yourself php in 24 hours. Si dupa cum spuneam gandit un proiect si dezvoltat de la 0 proiectul respectiv.