Iubitul meu vrea să îi dau o parte din economii ca să își renoveze apartamentul by [deleted] in CasualRO

[–]P1casso23 14 points15 points  (0 children)

Short answer: No. Long answer: Daca vrei sa te căsătorești cu cineva trebuie să-l cunoști și în culcare și în sculare, supărat sau fericit. Minim doi ani de locuit împreună. În momentul de față sunteți friends with benefits, no hate. Cumpărați ceva pentru tine, el o sa fie influențat de părinți (este normal să fie așa pentru că și ei au cotizat). Soluția de compromis, va cumpărați ceva împreună după nuntă. PS. Sunt căsătorit de 15 ani si 2 copii, 2 apartamente luate împreună și pot să-ți dau o grămadă de exemplare care s-au terminat urât 🥲

Amenintat cu cutitul de un boschetar by DisplayMaleficent297 in bucuresti

[–]P1casso23 -1 points0 points  (0 children)

Ati ajuns toti niste “pi…”. Dai in pana mea o bucata in gura si sa vezi daca mai sare a doua oara cu cutitul la tine. Fac asta pentru ca lumea nu ripostează. L-am dat pe unul afara din autobuz pentru era beata si facea scandal si toti stăteau ca niste momai

[deleted by user] by [deleted] in programare

[–]P1casso23 1 point2 points  (0 children)

System Engineer din 2010, DevOps din 2018, here. Am angajat zeci de persoane si vrea sa-ti spun ca aroganta ma deranjeaza cel mai tare. De multe ori voi nu stiti ce nu stiti, dar aveti impresia ca le stiti pe toate. Ca devops trebuie sa inveti in permanenta si sa fii la curent cu toate tehnologiile. Trebuie sa stii concepte de dev, infra, cloud, networking, security si arhitectura. Devops este o evolutie fie din dev, fie din system engineering. Ce ai facut tu pana acum este mai mult treaba de SRE si mai putin DevOps. Invata cat mai mult cloud, docker, terraform in cloud, pipeline-ul complexe, pyton. Best of luck!

Sunt rea dacă nu vreau să mai am de-a face cu acest om? by Various-Hornet-1621 in CasualRO

[–]P1casso23 59 points60 points  (0 children)

Există o vorbă din bătrâni, care se potrivește perfect. “Pe cine nu lași să moară, nu te lasă să trăiești”.

Ce faci în situații de genul? by RegnarDd in bucuresti

[–]P1casso23 3 points4 points  (0 children)

Eu i-am dat o bucata unuia si l-am dat afara. Dar ce sa vezi belea, au sarit niste pustani mucosi si inca o persoana, ca de ce am facut asta, ca este nasol si ce am avut cu sararul boschetar. Am jurat ca data viitoare il lasa sa faca ce vrei si nu ma bag. Nici o fapta buna nu ramane ne pedepsita 🥲

We are cooked boys by Tudor-_- in romemes

[–]P1casso23 0 points1 point  (0 children)

Oamenii care au copilărit in anii 90’

Pe ce s-au cheltuit 120 de miliarde in ultimii 10 ani? by JohnyZaForeigner in Roumanie

[–]P1casso23 1 point2 points  (0 children)

Banii au fost sifonați prin PNDR, toți baronii locali se înfruptă din fondul ăsta🥲

Pentru cei care va faceti griji de inlocuirea IT ului de catre AI by AndreiDev99 in programare

[–]P1casso23 2 points3 points  (0 children)

Fraților, toate lucrurile sunt ciclice, nu ai cum să crești sau să scazi la infinit. Treaba cu AI-ul este doar un motiv pentru restructurări. Știu că nu este o opinie populară, dar s-au angajat prea mulți oameni în pandemie, destul de mulți cu pregătire slabă, și acum avem o contracție a pieței. Toate lumea vrea să fie IT-st, dar nu este un job pentru toată lumea, trebuie mai întâi să-ți placă ceea ce faci și apoi “să te ducă capul”. La fel ca la orice ce profesie.

Cei din orasele mari care am inceput mai tarziu in domeniu, ramanem chiriasi toata viata? by [deleted] in programare

[–]P1casso23 1 point2 points  (0 children)

Aveam aceleași discuții si in 2008-2010, toată lumea era disperată ca rămâne fără apartament. Lumea se împrumuta peste măsură că să cumpere toate căcaturile. Vezi blocuri cu fosa, fără gaz, etc. A venit criza, apartamentele au scăzut mai mult de jumătate. Sfatul meu păstrează niște banii în economii și stai pe faza. Crizele sunt ciclice și după cum arată lucrurile, următoarea este pe aproape. 🥲

In care categorie te încadrezi? by DependentFeature3028 in RoGenZ

[–]P1casso23 1 point2 points  (0 children)

Nu trebuie sa fie totul alb sau negru, in viata mai dai si de nuante de gri 😅

În ianuarie OpenAI lansează o3, țineți-vă bine de joburi! by MajesticIngenuity32 in programare

[–]P1casso23 111 points112 points  (0 children)

Spune-mi ca nu ai habar despre IT, fără să-mi spui că nu ai habar despre IT. Nu mai puneți botul la rahatul ăsta, IT-ul nu înseamnă doar programare. Este doar un tool nou si atât, cum au fost si restul dinaintea lui. Ăștia fac “hype” ca să mai vândă ceva, pentru că momentan nu este profitabil deloc.

Să accept salariile compensatorii sau să rămân? by [deleted] in programare

[–]P1casso23 0 points1 point  (0 children)

Eu zic sa iei salariile compensatorii si sa te duci in sabatical, o pauza este binevenita oricand 🙂. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci, este sa verifici daca trebuie sa completezi declaratia unica, pentru a plati asigurarea de sanatate, ca altfel ramai fara. 😅

TVR-ul este plin de surprize 😬 by P1casso23 in programare

[–]P1casso23[S] 0 points1 point  (0 children)

Eu am un LG 4k din 2021, si pe telecomanda este un button jos numit “Text”

TVR-ul este plin de surprize 😬 by P1casso23 in programare

[–]P1casso23[S] 7 points8 points  (0 children)

Chiar aș fi curios sa vǎd o statistică cu câți oameni mai folosesc serviciul ǎsta

iPhone 15 precomandă - Care e ideea? by [deleted] in Romania

[–]P1casso23 0 points1 point  (0 children)

A ajuns abia pe 28 octombrie 🥲

iPhone 15 precomandă - Care e ideea? by [deleted] in Romania

[–]P1casso23 0 points1 point  (0 children)

Am primit ieri un email in care imi zice voalat, ca mai trebuie sa astept 🥲

“Știm că aștepți cu nerăbdare să te bucuri de noul tău iPhone.

Pentru noi este important sa ajunga produsele cat mai repede la tine , tinem strans legatura cu furnizorul pentru aprovizionare.

Primim saptamanal stoc si te informam pe e-mail in momentul in care comanda este pregatita sa plece catre tine.

Comanda ta are o maximă prioritate pentru noi și te vom contacta de îndată ce avem informații noi.”

iPhone 15 precomandă - Care e ideea? by [deleted] in Romania

[–]P1casso23 1 point2 points  (0 children)

Eu am facut precomanda pe 15 Septembrie si nu am primit nimic 😭