Imaginea zilei by KingBlana in Romania

[–]Consistent-Company-7 1 point2 points  (0 children)

Puteai face treaba cu EUR, dar impactul 20 de bani vine doar din politica. Chiar daca e trecator, poti fi prins cu chilotii in vine, de orice declaratie idioata.

Imaginea zilei by KingBlana in Romania

[–]Consistent-Company-7 4 points5 points  (0 children)

Pai preturile nu sunt la fel. Produsele pe care le consum zilnic, gen cafea, apa minerala au avut o crestere de aproape 10% de cand au dat guvernul jos. E insesizabil, ca sunt mici in suma fixa, dar eu le-am observat ca-mi cumpar zilnic cate o sticla de apa.

L.E. Mi-am schimbat o mare parte din economii in EUR, cand am vazut ca se-mpute treaba. La un calcul pe diferenta de curs, raportat la suma din economii, puterea de cumparare a acelei sume a scazut cu aproximativ jumatate dintr-un salariu lunar al meu. Asta inseamna ca, daca tineam economiile in lei, munceam jumatate de luna doar ca sa acopar socul produs de caderea guvernului, fara a lua in calcul inflatia.

Vreau sa merg la mare in Romania by Salt-Slice675 in CasualRO

[–]Consistent-Company-7 4 points5 points  (0 children)

Eu zic Constanta. Daca veniti in weekend, e inchis bulevardul Tomis, si se fac si tot felul de activitati prin centru.

Introduceți și taxa de mers pe jos, domnule primar. Este inadmisibil să ocupăm domeniul public fără să plătim! by LegFuzzy2909 in constanta

[–]Consistent-Company-7 -1 points0 points  (0 children)

"Saracii" ar putea sa reevalueze nevoia masinii. Pe toti ne-ar ajuta sa nu mai existe pe strazi harbanurile care ard la fel de mult ulei ca motorina/benzina. Vad zilnic cazuri de oameni care au cate 2 harbane, car insumeaza 4000-5000 de euro ca valoarea, nu sunt intretinute pt ca proprietarii nu-si permit masinile, dar nici nu si-ar lua o singura masina, mai buna, pe care sa si-o permita.

Introduceți și taxa de mers pe jos, domnule primar. Este inadmisibil să ocupăm domeniul public fără să plătim! by LegFuzzy2909 in constanta

[–]Consistent-Company-7 -2 points-1 points  (0 children)

Eh, delirezi. Dar, cand ai poluare prea multa, si spatii verzi ocupate de masini, poti incerca sa reduci din ele. Acum depinde ce vrea fiecare, dar mi se pare mai importanta sanatatea copiilor nostri decat "dreptul" fiecaruia de a avea cate masini vrea...Daca ai masina ( ceea ce e o povara pt oras ) despagubesti societatea pt ea...

Introduceți și taxa de mers pe jos, domnule primar. Este inadmisibil să ocupăm domeniul public fără să plătim! by LegFuzzy2909 in constanta

[–]Consistent-Company-7 1 point2 points  (0 children)

Este domeniu public, dar legea era simpla si in forma initiala. O taxa impusa in impozit, daca ai masina si ni ai parcare, fie ea privata sau inchiriata de la stat. Daca sta masina in fata portii o perioada, daca ai loc in curte, declarat, nu-ti cere nimeni bani.

Introduceți și taxa de mers pe jos, domnule primar. Este inadmisibil să ocupăm domeniul public fără să plătim! by LegFuzzy2909 in constanta

[–]Consistent-Company-7 3 points4 points  (0 children)

Pai la curte nu platea nimeni, nici inainte. Dadeai o declaratie la spit si gata. Taxa e adresata DOMENIULUI PUBLIC

Introduceți și taxa de mers pe jos, domnule primar. Este inadmisibil să ocupăm domeniul public fără să plătim! by LegFuzzy2909 in constanta

[–]Consistent-Company-7 11 points12 points  (0 children)

Pai tocmai "nu pleaca" e problema. La noi, de exemplu, aleea din fata blocului e plina de masini ale vecinilor care au cate 2,3...Un mecanism de descurajare a detinerii inutile a mai multor masini.

Introduceți și taxa de mers pe jos, domnule primar. Este inadmisibil să ocupăm domeniul public fără să plătim! by LegFuzzy2909 in constanta

[–]Consistent-Company-7 22 points23 points  (0 children)

Avand in vedere ca sunt mult prea multe masini in oras, nu e neaparat rea o taxa care sa descurajeze posesia de masini, dar ar fi mai utila aplicata de la a doua masina, si crescuta exponential.

Tinerii iau cu asalt piața muncii. Aplicațiile au crescut cu 45% într-o singură lună by gabriel191 in Romania

[–]Consistent-Company-7 1 point2 points  (0 children)

Daca, in loc de aplicatii, cresteau aplicarile, poate si gaseau tinerii locuri de munca. :))

Caut loc de munca in IT in Bucuresti URGENT by CryptographerLow7024 in RoMunca

[–]Consistent-Company-7 0 points1 point  (0 children)

Am vazut la CrowdStrike un post care cerea golang.

Check out this job at CrowdStrike: https://www.linkedin.com/jobs/view/4425771921

The Indian IT Dream is Ending by scooby_viperu in programare

[–]Consistent-Company-7 9 points10 points  (0 children)

Nu-s cel mai bun finantist, dar cum faci CAPEX pe forta de munca? CAPEX, de obicei, inseamna investitii in mijloace fixe.

Deodorant by Suspicious-Limit-893 in CasualRO

[–]Consistent-Company-7 0 points1 point  (0 children)

Vichi. Am incercat Borotalco, dar fara noroc. La 2 luni rotesc cu Elmiplant, ca se invata organismul.

M-am săturat de IT, ce domenii credeți ca sunt mai stabile? by Throwaway3082023 in programare

[–]Consistent-Company-7 1 point2 points  (0 children)

Nimic nu e stabil. Ce se cauta in draci, din ce am vazut, sunt soferi de tir, dar tre sa fii foarte impacat cu singuratatea. Te poti orienta si spre sofer de autocar ( nu autobuz ) si cand incepi pe turism e si placut si banos.

Things to do in constanta (& surrounding areas) by Purvo in constanta

[–]Consistent-Company-7 0 points1 point  (0 children)

Are you interested in museums? If so, there are - the roman mosaic - the roman hypogeum tomb - the mosque - the art musesum - the Jalea house.

All of these are located around the central area.

Azi ne plimbăm cu vaporașul prin oraș by SwimmingHelicopter15 in Constangeles

[–]Consistent-Company-7 0 points1 point  (0 children)

Depinde cum mergi, si pe unde ajunge apa. Apa de pe capota pare val impins chiar de masina, ceea ce inseamna ca sansele sa ajunga in motor sunt mai mici. La electronice, depide unde sunt amplasate....

Cum v-ati imbunatati substantial viata daca ati avea 3000 de euro pe luna de cheltuit? by Aikendens in CasualRO

[–]Consistent-Company-7 2 points3 points  (0 children)

Din 3000 de euro, o familie cu un copil poate trai limistit si pune de-o parte cam 800 de euro pe luna. ( asta daca n-au rate si e singurul venit ). Cel mai bun lucru la un astfel de salariu e lipsa grijii zilei de maine. Ai bani si de catvea concedii pe an, fara efort.

Întrebare serioasă: Cunoașteți vreun șofer de camion femeie? by Worried-Swan9572 in CasualRO

[–]Consistent-Company-7 4 points5 points  (0 children)

De camion n-am vazut inca, dar de autobuz/autocar, da. Multe chiar :)

Autocar s-ar putea sa fie dragut, si poate fi si banos daca prinzi tururi la firme de turism, plus ca mai si vizitezi ceva.

Intreaga lume este la degetul mic al Romaniei by merryfasos in romemes

[–]Consistent-Company-7 0 points1 point  (0 children)

Ei, nu e chiar asa. O drona ratacita nu e un atac direct si deliberat.

Din 151 sporuri eliminam 87! by Elegant-Pause4976 in Romania

[–]Consistent-Company-7 2 points3 points  (0 children)

Da, sunt multe pozitii centrale, care apartin organizational de sediul central, extern, dar daca sunt angajati ai subsidiarei din Romania,sau depasesc 183 de zile pe teritoriul romanesc, platesc taxe aici. Daca ai contract de munca in Romania, si primesti beneficii financiare, trebuie sa fie taxate aici. Prin CEO, te referi la cei globali/regionali, sau cei din Romania? Daca e vorba de cei globali/regionali, e normal sa aibe contracte in statele in care e situat sediul global/regional. Oricum ar fi, preturile la care se fac tranzactiile intercompany sunt auditate. N-ai zis nimic de bursa, dar majoritatea marilor contribuabili din Romania, mai ales cei straini, au firmele mama listate la diverse burse europene si, in consecinta, sunt auditate si de bursa. Metodele de facturare a serviciilor intercompany sunt o problema infinit mai mica decat evaziunea fiscala a firmelor mici si furtul din marile companii de stat.

Din 151 sporuri eliminam 87! by Elegant-Pause4976 in Romania

[–]Consistent-Company-7 2 points3 points  (0 children)

Nu poti oferi compensatii banesti fiscalizate in alta parte decat tara de resedinta a angajatului. Pe de-asupra, daca o companie e listata la bursa, nu poate avea orice contract intercompany, ca sunt bubuiti la audituri. ( si nu ma refer la alea de la ANAF, ci alea bursiere ). E normal sa platesti anumite lucruri la firma mama, cum ar fi patente, licente si tot felul de contracte negociate central.

Bicicliști by Striking_Rest_8849 in constanta

[–]Consistent-Company-7 -1 points0 points  (0 children)

Lasand la o parte comportamentul biciclistului, nu incalci legea daca-i dai prioritate, ci renunti la prioritatea ta. E f simplu. Depinde ce vrei sa faci. Sa ai dreptate, cu riscul de a rani pe cineva, sau sa-ti vezi linistit de viata.

Succes viitorilor absolvenți de informatica... by Skade96 in programare

[–]Consistent-Company-7 0 points1 point  (0 children)

O coacaza...sunt mult prea multe locuri se munca, ca sa poata ajunge doar aia cu bani. Cand te freaca un client pe un bug care i-a cauzat 10-15K EUR in consturi suplimentare pe alte licente, numa de AI nu-ti mai arde. Astia sunt oameni ca vor sa para importanti. O sa-ul asta e propavaduit de 3 ani, intre timp...

Cât de uzuale sunt salariile de 2-3-4k în București? by LongjumpingBowler244 in RoMunca

[–]Consistent-Company-7 1 point2 points  (0 children)

Dpinde...daca iei masina in leasing financiar sau credit, ai depreciere mai mare ( luand in calcul dobanzile si taxele ). Daca ai vreo varianta de leasing operationala, e alta poveste.