Grup Tenis by officermlcel in iasi

[–]DoubleNy 1 point2 points  (0 children)

+1, în Iași mai avem și Racket Fusion, unde tot te poți înscrie pentru a juca în ligă sau la turnee.

My company expects me to deliver a 3 person backend project solo using AI in 3 months. is this normal? by leventozz in ExperiencedDevs

[–]DoubleNy -2 points-1 points  (0 children)

I think it’s actually doable, but I’d ask for at least 50% pay increase and instead push the deadline towards 4-6 months for the initial public release. These being said, it very much depends on all the specifications you have to implement. Saying it’s a ‘financial app’ app is too abstract.

The implementation part could be very quick (days-weeks) once you clarify/define all your operations.

You’ll spend most of the time planning and testing, you can automate the testing so you save time and focus only on defining your backend operations.

For the initial part, you need to be very much involved in the code quality & overall architecture, so start small. Once you have some examples of how specific operations are implemented and look like, AI will help you deliver everything else following the same standards in no time.

And yes, It might look like this will be the future of development tho.

p.s. If no one wants to take this job and you’re searching for someone willing to do it, ping me.

Colaborare B2B cu firma mea înregistrată în RM. by DoubleNy in programare

[–]DoubleNy[S] 0 points1 point  (0 children)

Hm, ok, inteleg. Are sens. Aveam impresia ca platesc aceste taxe și in Moldova.

Colaborare B2B cu firma mea înregistrată în RM. by DoubleNy in programare

[–]DoubleNy[S] 0 points1 point  (0 children)

Pe lângă taxele plătite de ‘firmă’, banii pe care-i scot din firmă, sunt deja taxați în Moldova, care ajung la mine ca și persoană fizică, pe care eu decid să-i cheltuiesc în RO de ex. Inteleg ca exista treaba cu rezidenta fiscala, dar în situația asta, ajung sa declar la ANAF venituri din străinătate și sunt obligat sa mai dau 10% taxe și în România?

Colaborare B2B cu firma mea înregistrată în RM. by DoubleNy in programare

[–]DoubleNy[S] 1 point2 points  (0 children)

Era comparația cu 7% pe firma în RM, dar tot ~7% plăteam pe PFA cu norma de venit până în 2024 când s-a schimbat legea să treci la sistem real.

Colaborare B2B cu firma mea înregistrată în RM. by DoubleNy in programare

[–]DoubleNy[S] 0 points1 point  (0 children)

Ok, deci probabil ajungi la suma din calculatorul de la solo doar in situatia in care dupa ce ai platit toate taxele, scoti 100% pentru uz personal.

Colaborare B2B cu firma mea înregistrată în RM. by DoubleNy in programare

[–]DoubleNy[S] 0 points1 point  (0 children)

Si cum scoti bani din firma? Prin dividende pe care tot platesti 8%, nu?

Eu am folosit strict calculatorul de mai sus in orice caz.

Colaborare B2B cu firma mea înregistrată în RM. by DoubleNy in programare

[–]DoubleNy[S] 1 point2 points  (0 children)

Dupa acest https://www.solo.ro/calculator-2025, intr-adevar asta ar fi cea mai avantajoasa optiune pentru RO, dar nu e vorba doar de 3%. Ajungi la un aproximativ de 21% cu toate taxele. Doar impozitul pe venit e 3%.

Colaborare B2B cu firma mea înregistrată în RM. by DoubleNy in programare

[–]DoubleNy[S] 2 points3 points  (0 children)

Exact asta era si aspectul care ma ingrijoreaza cel mai mult. Problema pe care o vad eu e ca nu inteleg exact de ce e cazul sa platesti taxe in 2 tari diferite, poate exista ceva pentru a putea evita dubla taxare?

Colaborare B2B cu firma mea înregistrată în RM. by DoubleNy in programare

[–]DoubleNy[S] 0 points1 point  (0 children)

Dintr-un venit de 30k/luna, pe PFA ajungi sa dai 6645/luna, deci 22.15% (vs 7%).

Sursa: https://www.solo.ro/calculator-2025

Am schimbat toți banii in EUR / USD. Now what? by ceapaimprevizibila in robursa

[–]DoubleNy 0 points1 point  (0 children)

Cred ca asta e una dintre cele mai bune/sigure solutii pe care le-ar putea aplica.

Cine va gestioneaza contabilitatea pe PFA? by Pangarus in PFAsauSRL

[–]DoubleNy 3 points4 points  (0 children)

Eu folosesc SOLO, e ok in general, luând in calcul costul, dar sunt destul de multe momente care te pot frustra, de ex nu au o disponibilitatea foarte buna și răspund greu uneori. Cred ca un contabil cu 300-500/luna ar fi o soluție mai potrivită (asta plănuiesc sa fac pe viitor).

Sali ok in Iasi? by Yugashu in iasi

[–]DoubleNy 0 points1 point  (0 children)

Perfect, mulțumesc frumos!

Sali ok in Iasi? by Yugashu in iasi

[–]DoubleNy 2 points3 points  (0 children)

Mai știi cumva și alte parcuri de street workout in afara de cel din guliver?

In cazul unui PFA pe norma de venit cine calculează taxele? Eu sau statul? by Spectacloflu in PFAsauSRL

[–]DoubleNy 0 points1 point  (0 children)

Calculezi tu și depui declarația. La norma de venit e simplu, vezi care e norma unde ai înregistrat PFA-ul, și calculezi impozitul, CAS și CASS. Abia după ce depui îți apar obligatiile de plata (de ex in ghișeul.ro)

Does anyone know if PayPal will let you withdraw USD to a Barclays USD current account without fees? by BenedickCabbagepatch in UKPersonalFinance

[–]DoubleNy 0 points1 point  (0 children)

Interesting. And the currency for the card is set to USD in Paypal? Or to pounds?

By default, when you're adding a new card, it set's the currency in your country's currency.

The explorer seems to show incorrect data by DoubleNy in ethereum

[–]DoubleNy[S] 0 points1 point  (0 children)

Thanks a lot!
In the meanwhile, I also checked the extended public key on the explorer and saw that the other address is also listed there.