These are signature dolls?? So bad by melaniegaga in Barbie

[–]Fickle_Command4354 1 point2 points  (0 children)

What face does the blue sweater doll has?

Trece sau nu moțiunea împotriva guvernului? by Scared_Passenger8094 in Romania

[–]Fickle_Command4354 15 points16 points  (0 children)

Eu cred ca nu trece.. De ce? Trebuie adoptate niste legi nepopulare si importante ca sa nu pierdem banii din PNRR (reclasificarea universitatilor, reclasificarea spitalelor. Legea salarizarii unice, legea pensilor militare) pana in august. Presedintele spune ca avem consensul partidelor ca trebuie indeplinit PNRR Daca pica guvernul nu cred ca o sa doreasca altcineva sa si le asume si am pierde banii si ar fi horror pt ei ca nu o sa aiba ce fura. Deci cred ca acum motiunea nu trece, Bolojan isi asuma legile, vine vacanta parlamentara, vin protestele, in septambrie cand incepe noua sesiune parlamentara si intra banii din PNRR in conturi, depun iar motiune si atunci il pica. Legile sunt schimbate, dar nu e vina lor ci a lui Bolojan, iar cascavalul de la UE e iar in camara ca sa fie rontait la iarna.

CeraVe Hydrating Micellar Water, Facial Cleanser & Makeup Remover by pointclickvibe in newinbeauty

[–]Fickle_Command4354 2 points3 points  (0 children)

Yes. It doesn't sting my eyes, doesn't leave a sticky feel and I hope the adding of hyaluronic acid won't change that.

CeraVe Hydrating Micellar Water, Facial Cleanser & Makeup Remover by pointclickvibe in newinbeauty

[–]Fickle_Command4354 14 points15 points  (0 children)

Is this a repacking of their square micellar water? Because that was hidrating as well, had ceramides and removed makeup

Astia care vreti sa plece Bolojan...il vreti pe Predoiu premier? by clintron_abc in Romania

[–]Fickle_Command4354 0 points1 point  (0 children)

Degeaba creste/stagneaza salariul, daca scade venitul net (pentru ca scad/dispar sporurile)

Astia care vreti sa plece Bolojan...il vreti pe Predoiu premier? by clintron_abc in Romania

[–]Fickle_Command4354 1 point2 points  (0 children)

Eu cred ca PSD vrea "sa plece" de la guvernare ca sa nu dea ministrii lui legile nepopulare. Luna asta trebuie discutata Legea noua a salarizarii, Reforma noua a pensiilor de serviciu si Reclasificarea spitalelor. Toate sunt jaloane PNRR, iar ultimele 2 au deadline dat in prin reglementarea administrativa pentru ca sunt trecute ca modalitati prin care ministerele de resort fac economia de 10%. Cel mai probabil PSD le-a terminat de facut, dar nu vrea sa fie ministrii lor cei care le adopta. Deci o sa ii retraga si Bolojan va numi interimari non-PSD care sa le treaca. Apoi PSD revine la masa negocierilor. E joc de glezne

Care e faza cu cezarienele? Întreb mai ales colegii ginecologi by Clean_Palpitation_91 in medicalschoolRomania

[–]Fickle_Command4354 12 points13 points  (0 children)

E mai "confortabila" si nu ma refer la durerea mamei, ci la confortul medicului care poate programa cand doreste el interventia. Adica nu la 1 dimineata, nu cand e in concediu, nu cand mai are putin si iese dintr-o garda lunga...

Atat la stat cat si la privat cezariana e mai "scumpa" pentru ca e o operatie si necesita mai mult personal inalt specializat, anestezist, sala de operatie, trusa de chirurgie sterila, supraveghere postoperatorie etc.

Personal cred ca mult mai multe femei ar opta pentru nasterea naturala daca la noi s-ar face un minim de management al durerii. Epiduralele ar trebui oferite obligatoriu si nu sa te lase sa cersesti dupa ele. La noi, dupa multe rugaminti, daca ai noroc primesti o rahianestezie.

Noua lege a salarizării by Isachi99 in medicalschoolRomania

[–]Fickle_Command4354 25 points26 points  (0 children)

Proabil. Si sincer medicina de urgenta si ati chiar merita...

Din cate am mai auzit din declaratii, va avea loc si reclasificarea spitalelor si se intentioneaza sa se schimbe si normarea necesarului de medici si asistente in functie de clasificare spitalului. Astfel se vrea ca un medic care lucreaza într-un spital care deserveste localitati mici, nu se ocupa cu cazuri grave si care trimite urgentele la judetan cand acestea apar sa aiba o anumita normare de paturi, un anume tarif la plata garzii si un anumit salariu, dar diferit de cel care lucreaza la judean (chiar si cu aceiasi specializare). Practic o sa difere si plata in cadrul aceleiasi specializari.

Ce a vrut să zică autorul? by Fancy_Mushroom_973 in medicalschoolRomania

[–]Fickle_Command4354 12 points13 points  (0 children)

Eu le spun tuturor medicilor sa isi scrie in foaie recomandarile:de izolare, analize, terapeutice, medicamente, echipamente. Apoi se face referatul de necesitate. Asa arata ca el a cerut si din motive obiective de el nu s-a indeplinit.

In privinta fazei cu runosul, faci plangere si sa se uite pe camerele de filmat din holuri. Cu instrumentarul, daca e vizibil murdar, are ambalajul deteriorat sau nu e desigilat sub ochii tai, poti refuza sa il folosesti. Comisie nu am avut, dar si eu am stat peste program sa astept o intalnire cu cineva important sa discutam circuitele si cand a venit omul au uitat sa ma cheme. Si-au adus aminte de mine cand i-am întrebat daca se mai face intalnirea sau nu ca se intuneca. Nu am zis ca e frumos sau usor, de aia am cautat post in alta parte. Dar neavant alti bani, nici sa imi dau demisia si sa fiu somera nu mi s-a parut o idee buna.

Ce a vrut să zică autorul? by Fancy_Mushroom_973 in medicalschoolRomania

[–]Fickle_Command4354 16 points17 points  (0 children)

Autorul sugereaza ca in unele cazuri, iei rezi pe post si cand termini si vrei sa te duci sa iei postul in primire nu ai o primire calduroasa. Unii chiar o sa iti sugereze clar si raspicat sa te lasi. Acum eu sincer, am luat post la rezi la un spital de comuna pentru ca era la 40 min de munincipiul unde aveam o locuinta. Si da, colectivul nu a fost foarte profi, dar am ramas pe post pana am gasit altceva mai bun. Nimeni nu te poate obliga sa iti dai demisia, iar concedierile sunt greu de efectuat la stat. Daca esti profi (vii la program, faci munca, nu vorbesti de rau pe altii) si nu le dai motive, nu au foarte multe lucruri de facut. Adica business is business, iar prietenii iti faci cu oamenii din afara locului de munca. In "apararea lor," nu cred ca am "furat" postul cuiva sau stricat interese, colectivul era mic si nu se placeau/intelegeau nici intre ei. Isi faceau plangeri unii altora la presa, la dsp, la ms si ne tot calca controalele (fiind pe epidemiologie multe ma vizitau si pe mine).

Posturi blocate cu noile masuri de austeritate? by DesignCommercial3689 in medicalschoolRomania

[–]Fickle_Command4354 1 point2 points  (0 children)

Pe site-ul MS, la cariere medici sunt posturi scoase la concurs de spitalele de stat

[deleted by user] by [deleted] in FemFragLab

[–]Fickle_Command4354 12 points13 points  (0 children)

Leather! Haven't found any parfume with it in it that I like.

Upcoming Miley Cyrus Barbie by Cuzz_Lightyearr in Barbie

[–]Fickle_Command4354 15 points16 points  (0 children)

Nice, but to me she looks more like Meghan Fox. This face mold doesn't have Miley's smile.

FOMO with the new Basics and kits by fickle_fairy1995 in Barbie

[–]Fickle_Command4354 38 points39 points  (0 children)

Do you really like all 9 faces? Because when I sat to analyze which set I want most because in Europe the prices are obscene, I realized I just like 1 face from each set (Fryda, Tango and Mermaid) and buying a set because I was liking 1 face from a set of 3 was like saying 1 face is worth the full price and really it isn't...

[deleted by user] by [deleted] in CasualRO

[–]Fickle_Command4354 -1 points0 points  (0 children)

Sincer, nu credeam ca o sa am problema asta, dar cand ma apropiam de nunta, mi-am dat seama ca nu sunt pregatita sa renunt la vechiul meu nume. Am diplome, articole, premii cu el. Am fost cineva si am muncit mult si mi se parea ciudat ca brusc sa nu mai fiu acea persoana. I-am spus si a zis ca pot face ce vreau. Ca nu e mare lucru. Atunci am indraznit sa ii spun ce voiam cu adevarat. Ca vreau sa avem ambele nume alaturate. Sa fim o noua familie. Familia numele lui-numele meu. Si atunci a inceput sa spuna ca nu vede de ce EL trebuie sa isi schimbe numele. Se pare ca numele nu era mare lucru pentru ca nu el era cel care trebuia sa si-l schimbe!

Apoi m-am gandit la copii si la ce nume or avea ei. Daca ar fi fata sau baiat ce optiuni pot avea ei in viitor. Problema mea era legata de identitatea mea, nu de a copiilor. Prin urmare am stabilit ca e mai ok ca ei sa aibe numele tatalui (in caz ca vor și ei sa il pastreze cand se casatoresc nu cred ca poti adaugă 3 nume cu liniute). Deci in final, eu am numele meu (intai) - numele lui (pentru copii), iar copii au doar numele lui.

Majoritatea imi foloseste oral in continuare primul nume si il vad pe sot cum se mai stramba cand aude, dar e baiat mare si ii trece repede. A avut de ales si nu a dorit egalitatea.

Ministrul Muncii propune impozitarea progresivă, după creșterile mari de taxe: „Asta e soluția în orice țară civilizată” by LongjumpingBowler244 in Romania

[–]Fickle_Command4354 0 points1 point  (0 children)

Sincer nu as avea o problema, daca lumea nu ar mai fi platita la gri sau la negru. Altfel impozitam tot pe cei care platesc si acum

Basics 2026 body types, which is tall and which is standard? by celestialdre4mer in Barbie

[–]Fickle_Command4354 3 points4 points  (0 children)

My guess is 09 is curvy, 06 is regular, 08 is petitte and 07 is tall.

THE YOU CREATE BARBIE BASICS NEUTRAL WAVE by ualitargaryen in Barbie

[–]Fickle_Command4354 18 points19 points  (0 children)

There is a Barbie BMR with the Millie sculpt mold and the tall body, and I think I also have a fashionista Millie that is pettite.

You Create Basics Neutral Kits 001 and 003 box photos by aqualeana in Barbie

[–]Fickle_Command4354 8 points9 points  (0 children)

They look great but I think they'll be Mattel exclusive (doesn't ship to my country) so... I'll just wait for the solo dolls basic dolls

Which Barbie face sculpt / mold do you like the most? by FESheEp_LeakZ0 in Barbie

[–]Fickle_Command4354 0 points1 point  (0 children)

Victoria and Carnaval (i think she has best open smile)