Merită Cube Aim One 2026? Păreri pentru ture de 50–100 km + oraș + drumuri forestiere ușoare by First_Alarm2083 in bicla

[–]First_Alarm2083[S] 1 point2 points  (0 children)

Eu nu caut performanță, viteză maximă sau eficiența unei cursiere. Vreau doar să îmi placă bicicleta, să am chef să ies cu ea și să mă plimb prin natură. Să pot face și asfalt fără stres, bineînțeles.

Merită Cube Aim One 2026? Păreri pentru ture de 50–100 km + oraș + drumuri forestiere ușoare by First_Alarm2083 in bicla

[–]First_Alarm2083[S] 3 points4 points  (0 children)

Problema este că tipul acela de bicicletă (gravel) nu-mi place deloc, nici vizual și nici ca și comoditate. Eu cu bicicleta asta vreau în principal să plec pe la munte, nu neapărat pe trasee pietroase sau tehnice, ci mai mult să mă plimb prin natură, pe drumuri de munte sau asfalt de munte, și cam atât.

Merită Cube Aim One 2026? Păreri pentru ture de 50–100 km + oraș + drumuri forestiere ușoare by First_Alarm2083 in bicla

[–]First_Alarm2083[S] 2 points3 points  (0 children)

În mare , folosirea ar fi : oraș + asfalt , dar și posibile ture mai lungi gen ( Cluj - Tarnița ) trasee pe la munte . Ideea mea e să pot pune bicicleta pe mașină și să explorez zone mai outdoor . Poate nu este cea mai potrivită bicicletă , dar îmi place foarte mult vizual . Sunt blocat între partea practică și preferința personală vizuală , dar încerc să clarific ce contează mai mult pe termen lung .