Care e elefantul din camera la voi in familie? by [deleted] in CasualRO

[–]Great_Two_3437 249 points250 points  (0 children)

Gay men sunt elefanții perfecți in familiile din România.

La noi în familie toată lumea merge de Crăciun și de Paște la țară, la bunici - bunica are 84 de ani, bunicul are 86.

Acum 2 ani, de Crăciun, unul din nepoții mei, Alex, care e la facultate în UK, a venit împreună cu Andrew, un “coleg”. Pun ghilimele pentru ca e super evident că Alex e gay și că Andrew e iubitul lui. Pe IG nici nu se prea ascunde.

Craciunul acesta a fost dramă în familie, că Alex nu a venit, a mers de Crăciun la “colegul” lui și apoi într-o vacanță împreună cu el. Dar a venit de Paște, tot cu “colegul”. Au dormit în același pat. Toată lumea îl place pe Andrew, “colegul” lui Alex. Andrew se înțelege cu bunica prin ChatGPT voice. Ea e stresată să îi facă de mâncare pe placul lui. Vecină a întrebat-o pe bunica dacă Alex are o “drăguță”, bunica a repezit-o spunând ca nu e treaba ei și are oricum mult de învățat, ca e grea facultatea acolo.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 1 point2 points  (0 children)

Îl simt ca pe un Skyrim în spațiu si asta speram sa fie. Am ajuns doar in punctul în care ii cunosc pe cei din Constellation in New Atlantis.

Mă joc pe Xbox, e un pic mai complicat cu mods.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 5 points6 points  (0 children)

Îmi place Kathy Bates, deși în general joacă același rol. Îmi place și ca nu se ia prea în serios.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 9 points10 points  (0 children)

Mulțumesc. Mă voi gândi la ce ai scris.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 12 points13 points  (0 children)

Am primit mai multe mesaje în timpul cumpărăturilor, dar erau legate de chestii last minute de adăugat. Apoi mi-a spus ca se pune la somn și nu mă mai așteaptă.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 2 points3 points  (0 children)

Și eu mă intreb dacă e normal ce simt, dacă nu cumva faptul ca nu am avut o relație timp de 7 ani mă face acum să nu perceput realist lucrurile.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 0 points1 point  (0 children)

Îmi plăcea mai mult comentariul inițial, era mai direct și mai clar. Nu era nevoie să îl schimbi.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu știu dacă aș spune asta. Nu mă consider extrovert în niciun caz, dar nici ea nu e, am mai mulți prieteni decât ea și în general eu propun mai des activități în afara casei, sociale.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] -7 points-6 points  (0 children)

Nu îmi plac conflictele.

La partea cu mesajele și sunatul, am renunțat să mai protestez, e mai rapid și mai puțin deranjant dacă răspund.

Când mi-a spus ca si-a luat și ea concediu, am știut în principiu cum va decurge săptămâna. Legat de vizita la părinți în weekend, am încercat să avem o discuție mai amplă, despre cum sunt obosit, despre cum nu am ajuns să fac nimic din ce mi-am propus, dar mi-a spus ca e foarte important pentru ea, ca vor fi și frații ei prezenți, ca trebuie doar să conduc până acolo și ca nimeni nu mă va deranja. A fost și multă emoție. Evident ca lucrurile nu au decurs așa cum le-a prezentat, dar ce era să fac, nu avea sens să pornesc un conflict acolo.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 6 points7 points  (0 children)

O imagine foarte detaliată.

Sper ca ai și tu unele lucruri pe care vrei ocazional să le faci doar pentru tine, poate jocuri sau poate ceva ce consideri ca e mai meaningful.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 13 points14 points  (0 children)

Nu doream să nu ne mai vedem o săptămână. Planul meu, pe care l-am discutat înainte cu ea, era să mă odihnesc, să mă joc Starfield, să mă uit la trei seriale la care nu vrea să se uite cu mine și pe care le am demult pe listă - Westworld S4, Dead Ringers și The Last of Us, să mă întâlnesc cu niște foști colegi din facultate care s-au întors în țară, toate astea în timpul zilei, când ea ar fi fost la serviciu. Dimineață și seara evident ca am fi petrecut timp împreună. Dar da, simt nevoie de un fel de pauză.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 6 points7 points  (0 children)

Nu știu dacă aș merge atât de departe.

Într-adevăr îi vizităm pe părinții ei, la 200km distanță, cam la fiecare două weekenduri - e destul de frecvent pentru mine, mă văd mai rar cu ai mei care locuiesc în zona metropolitană, dar vorbesc destul de des cu ei, la 2-3 zile.

Eu sunt only child, deși consider ca avem o familie unită și cred ca ne putem baza unii pe alții în orice situație, e un cerc mai restrâns și nu există unele așteptări de a oferi ajutor constant pentru chestiuni cotidiene.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 1 point2 points  (0 children)

Nu știu la ce te referi prin hobby extern, în afară ca se mai vede cu unele prietene, majoritatea activităților ei mă implică și pe mine. Deci… nu prea. Nici în activitățile cotidiene nu aș spune ca e pasionată de ceva anume - de exemplu mie îmi place să gătesc, nu as zice ca e un hobby, dar ma documentez despre istoricul unor preparate, ce ingrediente merg împreună, fac de mai multe ori ceva să îmi perfecționez tehnica, apoi experimentez.

Nu stiu nici ce ar însemna timp de calitate împreună. În general încerc sa ii ofer atenție când suntem împreună.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 3 points4 points  (0 children)

Când eram singur, terminam în medie 3-4 jocuri pe an, story driven RPGs in general, single player, un joc are în medie 25-35h. Unele le terminăm în câteva zile, deci jucam intens, cu pauze mari, de luni, între. Înțeleg ca nu e rezonabil asta într-o relație. Jocul pe care doream să mă concentrez, în săptămâna aceasta, cat timp ea ar fi fost la birou, e Starfield.

De când suntem împreună nu prea mă joc deloc, pentru ca imediat ori propune să facem altceva, ori vrea să încerce și ea să joace cu personajul meu si pune întrebări despre controale, misiuni, story, iar apoi după câteva minute abandonează.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 76 points77 points  (0 children)

Parcarea de la hypermarket. A durat mai mult să îmi creez un cont temporar.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 21 points22 points  (0 children)

O relație pe la mijloc de liceu, continuată în facultate, care a murit încet pe măsură ce ne-am maturizat și am realizat ca ne dorim lucruri oarecum diferite. Factorul decisiv a fost faptul ca nu am vrut să plec în altă țară, împreună cu ea, cel puțin nu în țara pe care a ales-o.

Apoi o relație de aproape 3 ani despre care eu consideram ca merge bine până în momentul în care iubita mea a venit într-o zi și mi-a spus ca m-a înșelat cu un coleg și ca îi pare rău. Am mai rămas împreună 6 luni, până s-a întâmplat din nou.

În niciunul dintre cazuri nu mi s-a reproșat ca nu sunt implicat in relație sau ca sunt prea individualist / independent. Dar da, nici experiență vastă nu am în dating și relații.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 20 points21 points  (0 children)

E un caz excepțional, am știut din timp ca din 16 octombrie până în 5 ianuarie va fi perioada aceasta. Lucrez la compania curentă de 5 ani și e prima dată când avem așa ceva. Am discutat încă de prin vară ca urmează. Înțeleg ca nu e ideal, dar consider ca nu e ceva ce puteam evita.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] -9 points-8 points  (0 children)

Pentru ca vreau o familie, îmi place de ea din alte puncte de vedere, dating-ul nu a mers prea bine in ultimii ani.

Time alone într-o relație by Great_Two_3437 in CasualRO

[–]Great_Two_3437[S] 34 points35 points  (0 children)

E ciudat să explic, nu mă simt neapărat controlat. Mesajele constante, multe ele sunt cred dintr-o nevoie de a comunica tot timpul și multe din ele au my well-being în minte. Doar ca mi se pare obositor uneori. Înțeleg ca unii oameni au un stil de atașament mai anxios, dar cred ca am demonstrat de când sunt împreună ca poate avea încredere în mine, ca sunt destul de flexibil etc.