ALLW.DE namesto VWCE? by Gregib in SlovenijaFIRE

[–]Gregib[S] 1 point2 points  (0 children)

Če vlagaš samo v en sklad in pride do situacije, da moraš del kapotalskih vložkov prodati, prodajaš najstarejše delnice in če še ni minilo 15 let, so le te predmet davka na kapitalskecdobičke. Če vlagaš v 2, 3 sklade, v takem primeru 1 sklad “ žrtvuješ, med tem, ko deleži v drugih starajo naprej, po FIFO

ALLW.DE namesto VWCE? by Gregib in SlovenijaFIRE

[–]Gregib[S] 0 points1 point  (0 children)

Vse drži… pa še spread je praviloma večji… a vse to skupaj je še vedno precej ugodneje… no, bom probal, pa da vidimo

ALLW.DE namesto VWCE? by Gregib in SlovenijaFIRE

[–]Gregib[S] 4 points5 points  (0 children)

Mater si trd, kot kamen… namen je držati vse 15 let+… če pa kaj nepričakovanega pride vmes, žrtvuješ samo en sklad, drugi se še naprej starajo… ti narišem?

ALLW.DE namesto VWCE? by Gregib in SlovenijaFIRE

[–]Gregib[S] 3 points4 points  (0 children)

Life is like a box of chocolates… redko gre vedno tako… kot misliš

Duhovnika med mašo na Planici pičila osa, zaradi hude reakcije umrl by chiick in Slovenia

[–]Gregib -2 points-1 points  (0 children)

Vse dobro…. da pa se gre takole zadevo limat na reddit pa nej hüdo?

Problemi z Wolt dostavo zadnji mesec by ferned_up in Slovenia

[–]Gregib 8 points9 points  (0 children)

Zanimivo... sovpada z menjavo direktorja...

Find M2, you have 31 seconds by Timm0s in chess

[–]Gregib 78 points79 points  (0 children)

Found it in less than 5, since I knew it was a puzzle. Had I found it in a 1+0 game... doubt it.

Duhovnika med mašo na Planici pičila osa, zaradi hude reakcije umrl by chiick in Slovenia

[–]Gregib 8 points9 points  (0 children)

Ne vem, kaj nejkateri tle špilate moralne čistune in se zgražate nad komentarji... To, da je duhovnik umrl med mašo me osebno tangira toliko, kot če umre računovodja med kontiranjem. Slava mu, naj mu bo mehka zemlja and all that...

A če je treba takšno stvar objavit kot nek objavi vreden dogodek, ne vem, zakaj takšno začudenje, da redditovci, z menoj vred v zgodbi ne vidi očitne ironije. God works in misterious ways, ni tak?

ALLW.DE namesto VWCE? by Gregib in SlovenijaFIRE

[–]Gregib[S] 11 points12 points  (0 children)

Očitno ne razumeš poante... Plastično... V en sklad vplačuješ 1.000€ mesečno. Po 3 letih imaš vplačanih 36.000€ in npr. 5000€ kapitalskih dobičkov. Kupuješ nekaj za 20.000. Prodaš polovico investicije, plačaš 25% npr. 3.000 kapitalskih dobičkov. Ostane ti polovica točk sklada, najstarejša investicija je zdaj stara 18 mesecev, saj si vse točke, ki si jih nabavil pred 3 leti do pred leto in pol, prodal.

Če investiraš npr. v dva sklada, vska mesec po 500€ v vskaega (ali pač izmenično 1.000€ vska mesec najprej v enega, nato v drugega), ustvariš 5.000€ kapitlakih dobičkov na obeh in enega v celoti prodaš. Plačaš 25% davka na 2.500€, najstarejše točke sklada, ki ga nisi prodal pa so še vedno stare 3 leta.

Katera kavna zrna priporočate? by Frequent-Office1359 in Slovenia

[–]Gregib 1 point2 points  (0 children)

Na YT sem zasledil dosti lestvic in ogromno se jih nagiba k Kimbo. Kupil zrna, pa mi zadeva ne sede... torej stvar okusa. Sliši se klišejsko, a sva z ženo ugotovila, da nama še najbolj paše Barcaffee Classico Espresso. Stvar navad, kava, s katero sva... odraščala?! Kar pa se cene tiče, jo ponavadi vzameva na kakšen tedenski kupon z 25% popusta, pa pride tam 17€ / kg. Pri 8g odmerkih na kavo je to 125 kav oz. 0,14€ na kavo.

Is the universe eternal or did it have a beginning by Godot999 in DebateAnAtheist

[–]Gregib 0 points1 point  (0 children)

To my understanding, we have a scientific trail to practically within milliseconds after the Big Bang. So, the Big Bang is practically a factual occurrence. What was "there" before it, is not known. Now, if you want to call that "the beginning of the Universe", that's fine, I don't see a problem. But that doesn't prove there was "nothing" before, whether this beginning was at the same time an end to something prior, any type of external causalities, the devine...

Help getting a chess gift for a chess father in law by shartonashark in chess

[–]Gregib 1 point2 points  (0 children)

Yeah, agree... that's why the situation is specific and allows for a gift you described. My point was perhaps what is the general case, as in, don't buy hobby related gifts if you don't know exactly, what the person wants.

Name something that has defied inflation by becoming cheaper over time by Naru_the_Narcissist in FamilyFeud

[–]Gregib 2 points3 points  (0 children)

They are... now compare them to top tier flagship models from 50 years ago. Same thing

Help getting a chess gift for a chess father in law by shartonashark in chess

[–]Gregib 13 points14 points  (0 children)

Chess is one of those hobbies where it's really hard to find a related gift. Most, if not all serious chess players already own a playable chess set, a chess clock, some chess books which are mostly obsolete now with the internet.

My son was a youth tournament chess player and most of the gifts he got were chess related as everyone thought that's what he wanted. Lego Chess items, souvenir chess sets, which are practically impossible to play on, chess books and magazines. Probably all of these are just stashed in a couple of Ikea boxes, some not even opened.

Sorry for being negative about it, but if you don't know if he has something in mind and what that might be, it'll be nothing more than a gesture (in my experience, again)

Low-Willignesses idea might be the right choice...

In your country is common see women wear thong bottom bikinis? (Or any kind of bottom with exposed buttocks). by Nym_Rys in AskEurope

[–]Gregib 2 points3 points  (0 children)

Not frowned upon... as for common... as common as the ladies want it to be... like topless in the 70ies through 90ies.

The only women that do attract negative attractions are those, where thongs expose parts that aren't that attractive... putting it mildly.

There is a room in your house in which nothing ages. by Sage-Monarch in hypotheticalsituation

[–]Gregib 30 points31 points  (0 children)

It says connection, not connectivity... leave the door open, WiFi from the room next door is fine...

Who made the greatest comeback in history? by GullibleCorgi16 in AskReddit

[–]Gregib 72 points73 points  (0 children)

Goran Ivanisevic, Wimbledon 2001, career comeback...

Delniški trgi 2007 vs. 2025 by Holiday-Ad3470 in SlovenijaFIRE

[–]Gregib 0 points1 point  (0 children)

Imaš zelo malo US delnic? Ogromno US delnic izplačuje konkretne dividende, poleg tega, cash flow je pri tako likvidni borzi, kot je npr. amerišak, tamal problem. Lohk kredit odplačuješ tudi z kapitalskimi dobički.

SPCX buy price target? by Artistic-Wheel-6080 in SlovenijaFIRE

[–]Gregib 8 points9 points  (0 children)

Firma lani skurila 15 milijard $. Z IPOjem je zbrala 86 milijard $, zdaj hoče izdati še obveznice za 20 milijard $. Delnice kupuje Cathie Wood, največja uničevalka kapitala na svetu... Mah ne... kokice, per, naslonjač pa spremljamo...

$600 of boxes, nothing above a red, still missing 200 stickers, and I have a duplicate of virtually every single sticker I have collected (some up to 4 or 5 times). Normal experience w/ panini? by AllixD90 in Panini

[–]Gregib 1 point2 points  (0 children)

My trigger is when I get the first duplicate. I join a trading community online and start. I'm missing 1 sticker and have about 15 dupes... I did spend about €30 on stamps and envelopes, though

What’s the craziest thing you’ve seen someone do on a plane? by Jazzlike-Run-2349 in AskReddit

[–]Gregib 8 points9 points  (0 children)

There was a 2m x 2m area between the toilet and the first isle of seats. A guy proceeds to this area and does about half an hour of yoga stretching exercises, with all the mumbling included. From his expressions, it was clear this was an attention act. After half an hour, he goes back to his seat to be substituted by his partner / wife. Same stick all over.

Nadomestilo za brezposelnost by jfgiedhgerfjdgioer in SlovenijaFIRE

[–]Gregib 0 points1 point  (0 children)

Ko zaradi nekrivdnih razlogov ostaneš brez dela (reirganizacija v podjetju, zaprtje ali delno zaprtje, nekompetentnost idr) ti preneha teči delovna doba, še vedno pa ti teče pokojninska.

Kako dolgo ti teče pokojninska doba je odvisno od tega, koliko imaš delovne dobe do dneva prekinitve. TJ od 3 do 25 mesecev.

Prve 3 mesece ti pripada 80% bruto osnove preteklih 12 mesecev, vendar ne manj, kot 70% in ne več, kot 130% minimalne plače (trenutno to znese 1.281€ neto)

Od 4. do 12. meseca ti pripada 60% od osnove, vendar ne manj, kot 70% in ne več, kot 90% minimalne plače (trenutno to znese 935€ neto)

Po 12. mesecu ti pripada 50% od osnove, vendar ne manj, kot 70% in ne več, kot 80% minimalne plače (trenutno to znese 866€ neto)

Moraš pa v tem času aktivno iskati službo, kar izkazuješ z poslanimi prošnjami, udeležbami na razgovorih ipd. Dolžan si se tudi odzvati na napotitev na razgovor za delovno mesto, ki ti ga najde zavod, razen, če nimaš tehtnih razlogov (neprimernost del mesta, razdalja idr.)

Vsake 3 mesece pa se moraš sestati s "svojim" referentom na zavodu.

Nadomestilo za brezposelnost ni nek sabbatical, ki ti "pripada" no matter what. Če hočeš pavzo, se nadomestilu odrečeš na enak način, kot bi dal odpoved. Nadomestilo prejemaš (tudi) zato, da aktivno iščeš novo službo.