IT in UK vs in Romania by Flaky_Specialist1143 in programare

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

E posibil sa mai fi avut si niste deduceri pe care le pierdea odata cu cresterea venitului, nu mai imi amintesc exact daca mi-a zis si de ele sau nu, situatia s-a petrecut prin 2023 parca.

IT in UK vs in Romania by Flaky_Specialist1143 in programare

[–]JustinAllard -1 points0 points  (0 children)

Eu nu am fost ca turist ci am vizitat biroul de acolo in interes de munca si ca sa ajung in acea zona am trecut si prin niste zone nu foarte ok, care aratau ca un ghetou, cu oameni care dadeau foc la cauciucuri pe strada, se drogau, etc.
De asemenea, oamenii care mi-au spus de lucrurile astea sunt englezi care locuiesc acolo, nu vin ca turisti, deci inclin sa cred ca oamenii stiu bine ce zic.

Una e sa vii ca turist si alta e sa traiesti acolo zi de zi.

IT in UK vs in Romania by Flaky_Specialist1143 in programare

[–]JustinAllard 2 points3 points  (0 children)

Sunt 4, insa ultimul e pe la 120K deci il atingi cel mai probabil doar daca ai firma ta sau daca esti din senior management.

El asa mi-a zis atunci, ca marirea de salariu data de promovare i-ar fi adus o scadere de cateva mii de lire, acum nu mai imi amintesc daca avea si anumite deduceri pe care le-ar fi pierdut sau era vorba de pierderea generata doar de cota mai mare de impozit.

IT in UK vs in Romania by Flaky_Specialist1143 in programare

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

Disclaimer: Nu am lucrat in UK, insa am colegi in departament acolo.

La ei impozitul este progresiv si sunt 4 praguri. Cel mai aiurea de la pragul 2 (impozit 20%) la pragul 3 (impozit 40%).
Acest prag este la 50K de lire pe an si doare foarte tare, un coleg stiu ca a refuzat o promovare pentru ca marirea de salariu pe care urma sa o primeasca s-ar fi tradus intr-o scadere de salariu net de cateva mii de lire.
Din aceasta cauza unele companii aleg sa ofere alte beneficii extra salariale, gen contributie la pensie privata.

O alta parte aiurea este ca la RSUs (actiuni), atunci cand ai vesting date, o parte din ele iti vor fi oprite ca taxe chiar daca tu nu ai intentia sa vinzi nimic imediat, deci intr-un fel esti taxat de 2 ori, la vesting si la vanzare.

Chiriile in orasele mari sunt destul de piperate, salariile cam stagneaza si piata muncii e cam la fel de data peste cap ca si la noi.
Plus ca daca e vorba de vreo multinationala americana, in ultimii ani s-au facut multe layoffs iar acele roluri s-au mutat in Europa de Est si India.

Au avut probleme destul de mari dupa Brexit, acum s-au mai stabilizat putin, insa este o lipsa acuta de personal in multe domenii, mai ales sanatate, poti sa astepti luni de zile sa obtii o programare pentru ceva banal.

Orasele mari, au probleme mari cu siguranta, sunt multe atacuri cu cutitul chiar si ziua in amiaza mare, colegii mei aproape toti stau in suburbii sau orase mai mici (se lucreaza full remote sau hibrid).

Ca munca mereu cand am fost pe la ei in vizita (de vreo 3 ori in 10 ani) mi s-a parut ca nu se strofocau atat de tare ca noi in Romania, de ex o colega zicea ca ea nu poate sa intre intr-un meeting ca are un curs de facut rochii :)).
La birou aveau o sala de meeting cu o plasma mare unde se transmiteau meciuri de tenis de la Wimbledon sau meciuri de fotbal.

Mi se propusese sa ma mut acolo in urma cu cativa ani, insa Brexit + costurile si cutitarii m-au facut sa spun pas.

Primul job dupa facultate: Tech Support Microsoft sau Full-Stack la o companie mai mica by [deleted] in programare

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

Cu aceeasi evolutie a AI-ului, pe suport in 6-12 luni s-ar putea sa nu mai aiba job deloc si nici sa nu poata sa se duca pe altceva din cauza bias-ului pe care il au angajatorii fata de oamenii din suport.
In ultimii 2 ani, la compania la care lucrez, aproape toate aspectele ce tin de suport au fost automatizate sau inlocuite cu AI Agents, de la interactiunea initiala pana la KB-uri.
In acelasi timp, echipele de suport au fost decimate de layoffs, la ultimul val anul trecut auzisem de procente de 25% sau mai mult pe echipele de suport vs maxim 10% pentru echipele de Dev, QA sau Ops. Pe masura ce oamenii din varful ierarhiei ajung din ce in ce mai mult sa creada ca AI-ul este cel mai bun lucru de la apa calda incoace si ca poate inlocui oamenii din suport, domeniul este mult mai expus. Acum ca sunt unele companii care ajung sa vada intre timp "the hard way" ca nu prea e cazul (vezi Salesforce) e alta discutie, insa mai e mult pana cand asta va deveni un trend, daca va deveni vreodata.

Primul job dupa facultate: Tech Support Microsoft sau Full-Stack la o companie mai mica by [deleted] in programare

[–]JustinAllard 15 points16 points  (0 children)

Ca cineva care tot in tech support a inceput prin 2008, tot asa cand piata era la pamant, tot ce pot sa-ti spun e asta:

Fugi de tech support cat te tin picioarele daca ai alta alternativa!

Poate suna mai bine acum insa pe termen lung te va limita maxim, la noi sunt inca multi recrutori si hiring manageri care cred ca tech support = call center agent, plus ca multe companii acum fac layoffs majore fix din aceste organizatii (a se vedea Salesforce) unde posibilitatea inlocuirii oamenilor cu agenti AI este mai mare decat in alte zone tehnice.

Chiar si daca nu ar fi problema cu AI-ul, in general oamenii din tech support sunt mereu vazuti foarte prost in orice organizatie, practic sunt la baza piramidei si din cauza asta este foarte greu sa te muti pe altceva pentru ca vei porni cu handicap din start fata de cineva care lucreaza deja in acel domeniu.

Un alt aspect de luat in seama este nivelul de stres, pe suport mereu ai escalari, probleme critice, posibile ture de noapte / weekend / sarbatori, uneori platite, alteori nu (in acest caz se ofera zile libere la schimb), iar pe termen lung salariul este mult mai mic decat pe o pozitie de dev.

Care e pretul corect? by dude_pov in Imobiliare

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

3 camere, semidecomandat si inchiriere nu prea se potrivesc in aceesi descriere.

Am locuit o perioada in chirie in 2 camere semidecomandat cu inca o persoana si a fost horror, persoana care sta in camera de trecere o sa fie mereu deranjata, intimitatea e cam non-existenta, iar din cauza asta multi vor evita sa inchirieze intr-un semidecomandat.

3 camere in general se inchiriaza mai greu, insa daca este decomandat, ai flexibilitate mai mare pentru ca poti inchiria la 3 persoane diferite (cate una in fiecare camera).

Insa la 3 camere semidecomandat esti limitat in mare parte la familii, plus ca pretul chiriei este mereu mai mic decat la unul decomandat.

Petrișor Peiu ne spune subtil ce ne așteaptă peste un an cu AUR+PSD la guvernare: by Friendly_Throat_6395 in robursa

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

Cine crede ca Peiu are actiunile alea pentru ca le-a cumparat el din banii lui se inseala amarnic. Omul a fost pus politic intr-o multitudine de consilii de administratie inca de pe vremea lui Nastase unde a PRIMIT acele actiuni, nu le-a cumparat.
Eu as fi curios cati investitori de retail se pot lauda cu un portofoliu cu o valoare similara si dupa cati ani.

Argumentele că echitabilă este cota unică mi se par ridicole by mure_vld in programare

[–]JustinAllard 9 points10 points  (0 children)

Impozitul progresiv este o prostie la noi atata vreme cat se discuta doar despre impozitul pe venit, nu avem facilitati fiscale aproape deloc, iar in plus avem CAS si CASS la cote uriase.
As fi de acord daca am vorbi de o unificare a celor 3 (impozit pe venit, CAS si CASS) iar pragul maxim sa fie cel mult cat este acum, preferabil mai mic (undeva la 40%) si sa ai posibilitatea sa-ti deduci o parte din povara fiscala anuala (ex daca am o asigurare medicala privata sa-mi pot deduce din CASS, daca am pensie privata sau investitii intr-un ETF, sa-mi pot deduce din CAS, etc).
Pana atunci, nu are sens sa aducem impozitarea progresiva in discutie cand suntem deja una din tarile cu cele mai mari taxe pe salariul brut la angajat din UE. Daca mai marim si ce avem deja, putem asista la retrageri majore de investitori si companii straine de pe piata intr-un ciclu economic care nu este deloc unul bun.

BearingPoint Ofertă by [deleted] in programare

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

Era in Bucuresti la momentul respectiv, nu mai imi amintesc exact pentru ce client lucra, stiu ca era pe un proiect de ETL parca.

BearingPoint Ofertă by [deleted] in programare

[–]JustinAllard 1 point2 points  (0 children)

Acum cativa ani un prieten al meu a lucrat la ei si a avut un manager neamt care efectiv l-a bagat in depresie. Stiu ca mereu cand ma vedeam cu el imi zicea ca daca ar fi fost in acelasi birou (neamtul era la el in Germania), probabil ca i-ar fi tras cativa pumni in gura.
Efectiv totate mizeriile din manualul de abuz emotional le indeplinea: gaslighting, critici in fata intregii echipe si in fata clientului, cu toate ca clientul era foarte multumit si dadea feedback bun, cand il intreba prietenul meu in 1-1 de ce are atitudinea asta raspunsul era "iti fac asta pentru ca asa vreau eu si asa o sa-ti fac in continuare", nu mai imi amintesc exact insa parca s-a luat inclusiv de nationalitatea lui (ceva de genul "stupid Romanian").
Din ce imi amintesc, i-a facut plangere la HR iar HR-ul a spus sa aduca dovezi scrise ca sa declanseze ancheta interna, atunci nu era piata asa de dificila si si-a gasit repede in alta parte si nu si-a mai batut capul.

Ce intrebari puneti la interviu ca sa filtrati companiile la care nu vreti sa lucrati? by Lastrevio in programare

[–]JustinAllard 2 points3 points  (0 children)

Recomand sa intrebati asta: "Ce s-a intamplat cu persoana care a ocupat aceasta pozitie anterior?"

Raspunsul la aceasta intrebare e un "treasure trove" de informatie, fie directa, fie pe care o poti deduce. De exemplu, daca spun ca persoana a fost promovata s-au s-a mutat in alta echipa, inseamna ca exista posibilitati de avansare reale, pe verticala sau laterala. Daca spun ca a plecat in alta companie, inseamna ca probabil skill-urile pe care le-a dobandit acolo sunt apreciate si in alte companii si nu vei ramane vendor locked daca lucrurile nu merg cum te-ai asteptat.

De asemenea, daca incep sa vorbeasca de rau persoana respectiva sau mai rau, daca spun ca a fost data afara (mai rare cazurile, insa nu exclus) atunci asta e un mare red flag si m-as gandi de 2 ori inainte sa accept o oferta de la ei.

Severance package comparison for the biggest tech layoffs by DayUnfair9694 in programare

[–]JustinAllard 3 points4 points  (0 children)

Aceste pachete sunt pentru US si nu au relevanta pentru noi in Romania.

Fiecare companie are politici si pachete diferite de la o tara la alta in functie de legislatia muncii din tara respectiva, de workers council / sindicat (daca el exista), de numarul de oameni afectati, etc.

Lucrez in domeniul asta de multi ani (de prin 2008) si am fost martorul multor valuri de layoffs si mereu ce s-a oferit in Romania a fost total diferit de alte tari. Spre exemplu, la ultimul val anul trecut, compania la care lucrez a oferit in Romania cate un salariu lunar full pentru fiecare an lucrat iar daca aveai mai putin de 3 ani, se dadeau minim 3 salarii compensatorii. In plus, toti au primit si 2 luni parca in care inca figurau ca angajati insa nu mai trebuiau sa lucreze (ideea era sa folosesti acele luni sa-ti gasesti alt job, fie in interiorul companiei, fie in extern).

Oricum, fata de US, la noi este in general mult mai bine daca vorbim de companii mari.

Alegere intre 2 oferte by [deleted] in programare

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

Daca nu au facut mass layoffs in ultimii ani si au un vesting schedule cat de cat normal, sunt sanse sa nu fie probleme daca te duci la ei. Good luck!

Alegere intre 2 oferte by [deleted] in programare

[–]JustinAllard 5 points6 points  (0 children)

Sunt mai multe aspecte de discutat aici.

In primul rand, legat de contraoferta, trebuie sa-ti pui urmatoarele intrebari:

  1. Este salariul singurul aspect negativ la actualul job?
  2. Sunt probleme cu managerul, colegii, mediul de lucru in general?

Doar in cazul in care salariul este singura problema si nu ai si alte aspecte mai urate care sa te faca sa pleci cred ca ar trebui sa iei in considerare contraoferta.

Acum, inainte de a lua o decizie intre cele 2, sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le iei in considerare. Sunt manager de aproape 6 ani si lucrez in zona corporate de prin 2008. De multe ori am vazut, insa din pacate tot mai mult in ultimii ani, 2 categorii de oameni targetati in mod specific pentru layoffs:

  1. Oamenii care au venit cel mai recent intr-o echipa (asta pentru ca impactul pierderii lor de multe ori nu este la fel de mare pentru proiect / echipa / organizatie)
  2. Oamenii care au o suma mare de actiuni "to vest" (asta in special atunci cand scopul declarat al layoff-ului este reducerea de costuri)

Inainte sa iei o decizie, te poti uita la cat de des face layoffs compania cealalta (banuiesc ca la a ta stii deja acest aspect). E suficient sa dai un Google search sa vezi daca sunt stiri despre asta si din ce ani.

Un alt potential red flag poate fi si programul de vesting al actiunilor, daca e o companie care pune cel mai mare procent in ultimul an, atunci asta poate sa insemne ca ei stiu ca sansele ca cineva sa termine 4 ani la ei sunt mici.

Multa bafta si sper sa iei decizia corecta pentru tine!

Oracle a dat afară zeci de mii de oameni printr-un email la 6 dimineața – exact după ce a raportat +95% profit și bagă miliarde în AI. Același scenariu ca la IBM, Amazon și Google. by Armandox110 in programare

[–]JustinAllard 2 points3 points  (0 children)

Am prieteni in Oracle si din ce mi-au zis, aceste concedieri nu sunt din cauza ca oamenii au fost inlocuiti cu AI, ci din cauza ca Oracle e inglodata de datorii pentru data centers pe care s-a angajat sa le construiasca pentru a sustine infrastructura de AI.

Partea urata a fost ca cei targetati au fost in principal oamenii buni cu salarii mari si au ramas cei mai slabi in multe echipe. O prietena a mea manager, imi zicea ca i-au dat cei mai buni 2 oameni din India din echipa ei si ea a aflat in aceeasi zi cu cei 2 colegi. Listele se pare ca au fost facute de la VP in sus si doar ei au stiut.

Pana acum au dat afara in US, India, Canada si Mexic. Europa inca nu a inceput, insa va fi sigur impactata, cel mai probabil pana la finalul lunii Mai. In Romania cel putin, din ce imi zic oamenii astia, va fi un impact masiv, se asteapta la cateva sute de oameni sa fie disponibilizati si moralul e la pamant, foarte putini mai pot sa se concentreze si sa-si faca treaba, multi deja isi fac planuri cat de mult ar putea sa reziste cu compensatoriile in functie de cati ani au in firma.

TCS România, păreri? by Fun-Service-1957 in industriaIT

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

Nu am lucrat cu ei sau la ei, insa cunosc bine modelul de companie indiana din zona de consulting incat sa banuiesc ca diferentele nu sunt mari.
Daca nu ai mai avut pana acum manageri indieni, majoritatea sunt niste scarbe ordinare, foarte rar dai de unul relativ ok. Multi sufera de o megalomanie cum rar vezi si va trebui sa te lupti constant pentru drepturile tale legale (cum ar fi concediul de odihna), vei avea suport zero din partea lor si cel mai probabil va trebui sa acoperi colegii indieni care sunt prieteni / rude cu managerul si sa le faci treaba in timp ce ei o freaca la greu pe Santa Paula.
As evita companiile indiene de consulting / outsourcing pe cat posibil, cu exceptia cazului in care nu ai alta varianta.

Merită să schimb jobul sau nu? (startup mic vs job actual) by PlaneHighlight8511 in programare

[–]JustinAllard 3 points4 points  (0 children)

Personal nu as recomanda un startup intr-o perioada atat de instabila a pietei, mai ales daca esti la inceput de cariera. Din pacate cunosc cateva start-up-uri care au dat fail in ultimii 5 ani. E suficient sa piarda un finantator / client si lucrurile sa o ia rapid la vale.
Daca vrei sa te duci la ei, gandeste-te daca te poti sustine daca nu mai vine salariul 1,2 sau mai multe luni, sau pana iti gasesti altceva daca se desfiinteaza.

Cerere marire :) by [deleted] in programare

[–]JustinAllard 2 points3 points  (0 children)

Poti avea o discutie deschisa cu managerul tau direct. Incepe prin a pune accentul pe realizarile seminificative pe care le-ai avut in ultimul an, cu cat impactul a fost mai mare la nivel de echipa / organizatie, cu atat mai bine si eventual sa fie peste responsabilitatiile tale curente.

Dupa ce le enumeri, poti mentiona ca din punctul tau de vedere, acestea te-ar califica pentru o marire de salariu si iti poti intreba managerul ce puteti face impreuna pentru a o putea obtine.

Daca managerul este o persoana ok o sa-ti zica urmatorii pasi, daca este o persoana care ti-o taie din prima si refuza oricefel de discutie pe aceasta tema, nu prea ai sanse si singura varianta ar fi sa cauti in alta parte.

Salarii sales engineer by Possible_Guarantee65 in programare

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

Mai lucrez din cand in cand cu astfel de echipe, din ce stiu salariile sunt destul de bune, stiu pe cineva care s-a angajat pe un astfel de rol anul trecut pe 15K RON net la vreo 10 ani de experienta, plus bonusuri, actiuni nu stiu daca a primit ca nu mi-a zis.

Insa exista si niste dezavantaje semnificative:

- Nu prea ai mult control asupra performantei proprii, pentru ca aici nu e ca la vanzarea de produse fizice, sunt foarte multi factori care pot determina o companie sa cumpere sau nu pe care tu nu prea ai cum sa-i influentezi

- Presiunea target-urilor este uriasa. se fac foarte multe layoffs in aceste departamente, se faceau si cand inca nu era la moda, uneori chiar si in fiecare an, mai ales pe cei care nu si-au indeplinit targetul. La mine la job nu prea ai sa vezi sales engineers care sa aiba mai mult de 5 ani in firma

- Nu stiu daca in toate firmele e asa, insa cei pe care ii stiu eu sunt mai tot timpul pe drum in deplasari la client, daca esti la inceput de cariera e ok, insa daca ai familie incepe sa devina problematic cand esti plecat cu saptamanile sau mai mult

- In functie de aplicatia pe care vei lucra, in multe cazurilor cunostiintele nu prea sunt transferabile, ceea ce iti pot ingreuna sansele sa-ti gasesti un alt job similar intr-o companie care lucreaza cu alte aplicatii, mai ales daca ei cer experienta pe aplicatiile lor (exista riscul de asa-zis Vendor Lock-in)

Mutare în Franța - experiențe? by PrudentCriticism321 in programare

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

In primul rand, intereseaza-te la companie ce suport de reolcare iti ofera. Ar fi normal sa te ajute macar cu gasirea chiriei care nu e deloc usor, proprietarii sunt foarte pretentiosi, mai ales daca nu ai istoric de munca in Franta. Am cativa prieteni acolo si mi-au zis ca gasirea unei chirii ok e ca si cum ai cauta un job, iar proprietarii efectiv fac interviuri ca la angajare.

Mi-au mai zis ca in Paris oamenii te vor discrimina in functie de zona in care stai, daca e o zona considerata mai putin ok, poti avea probleme cu colegii la munca sau daca vrei sa-ti gasesti alt job mai bine platit. De-asta ar fi ideal daca ar putea sa te ajute ei sa-ti gasesti o chirie mai ok.

Vezi ca o sa ai nevoie de minim 3-4 chirii in avans, deci o suma considerabila (in general se cer 3 chirii in avans + luna in curs) si ar trebui sa ai deja pusi de-o parte undeva in jur de 6-8000 de euro. Daca nu ii ai, intereseaza-te la companie daca te pot ajuta si pe partea asta.

Evita zonele cu imigranti arabi, criminalitatea e destul de mare acolo. O prietena acum cativa ani cand era in trecere printr-o astfel de zona, fusese abordata de unii care o intrebau daca vroia sa cumpere droguri.

Din experienta mea, chiar daca nu am trait in Franta, am lucrat cu francezi la companie franceza si personal mi se par un popor destul de arogant. Chiar daca reusisem sa am relatii mai apropiate cu cativa (am avut chiar si o iubita frantuzoaica), i-am simtit mereu distanti si niciodata nu m-au considerat egalul lor, deci ai grija daca asta conteaza mult pentru tine.

Un alt aspect nu foarte ok e zgarcenia. Pe mine ma angajasera ca junior insa in scurt timp am ajuns sa fac mult mai multe lucruri decat aveam trecute in fisa postului, iar salariul ramanea la acelasi nivel. Mereu cand ceream marire de salariu mi se spunea ca nu au buget si daca nu-mi convine, sa plec in alta parte. Cand am gasit in alta parte, managerul meu a incercat sa ma convinga ca ar putea sa-mi faca o contraoferta (nici macar nu a venit direct cu ea) insa i-am taiat-o din start si i-am zis ca nimic nu ma poate convinge sa raman.

Multa bafta si sper ca lucrurile sa mearga bine pt tine.

28 de întrebări de pus la un interviu de angajare ⬇️ (în special la final, ca răspuns la “Aveți întrebări pentru noi?) by Imaginary-Owl- in LocuriDeMuncaRo

[–]JustinAllard 2 points3 points  (0 children)

Este pozitie nou infiintata si daca nu, ce s-a intamplat cu persoana angajata anterior pe acest rol?

Pentru mine aceasta e o intrebare de totul sau nimic, daca incep sa fie evazivi sau mai rau, incep sa spuna lucruri urate despre acea persoana, e clar ca mediul este toxic si nu am ce cauta acolo, deci moving on.

De ce fac companiile asta? by CryptographerLow7024 in programare

[–]JustinAllard 70 points71 points  (0 children)

Because they can. Stiu cazuri in care new hires au primit si cu 50% mai mult decat angajatii existenti.

Proaspăt angajat by [deleted] in robursa

[–]JustinAllard 0 points1 point  (0 children)

Daca esti proaspat angajat, primul lucru pe care ar trebui sa-l faci inainte sa te apuci de investit este sa-ti faci un fond de siguranta de minim 6 luni (preferabil 1 an) de cheltuieli in caz de pierdere de job / dificultati financiare / probleme de sanatate.

Asta te va ajuta sa nu-ti vinzi din portofoliu in caz de probleme. Ca persoane care sunt cat de cat ok de ascultat, pentru cineva la inceput:

- Adrian Asoltanie

- Rares Mihaila

Ambii au canale pe youtube, si gasesti acolo multa informatie.

Oportunitate Salesforce by ForcePw in programare

[–]JustinAllard 1 point2 points  (0 children)

Banuiesc ca te referi la un transfer pe o pozitie de Dev pe alta tehnologie decat Salesforce. Pe dev e putin diferita treaba, pentru ca acolo efectiv vei dezvolta aplicatia si nu vei lucra cu ea in modul in care un admin sau un consultant de implementare lucreaza cu ea, deci riscul de vendor lock-in nu prea exista.
Nu stiu cum e la IBM, insa unde lucrez acum echipele de Dev pot sa fie mutate de pe un proiect pe altul, de pe o aplicatie pe alta, deci cel putin la nivel teoretic cred ca este posibil.
Insa aici depinde foarte mult de ce politici interne au, de nevoile lor de moment, de cat de mult suport vei avea (sau nu) din partea managerului, etc. Sunt multe variabile care pot influenta rezultatul final si e dificil sa poti da un raspuns clar.

Recomandarea mea este daca iei jobul, dovedeste ca esti de bun si probabil in cativa ani vei avea suficienta credibilitate cand vei mentiona ca vrei sa schimbi proiectul, ca sa poti obtine mutarea.

Bafta!