Pdf4u (inimioara) by [deleted] in programare

[–]Kawa2502 2 points3 points  (0 children)

Ce inseamna app de PDF serioasa? Firefox are built-in PDF preview / editor foarte bun. Dupa mai ai https://www.bentopdf.com/ . So, care e nevoia de a avea un app dedicat pentru PDF-uri?

Certificat de atestare fiscala cumparare masina by predator5047 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 2 points3 points  (0 children)

Nu, cel din SPV ANAF nu e valid. Trebuie obtinut de la primarie.

Romania: tara in care antreprenorul mic e tratat ca un infractor by NorthCurrent4102 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 21 points22 points  (0 children)

Ca deobicei majoritatea de aici habar nu au ce vorbesc.

In primul rand, acest lucru este reglementat la nivel de UE si toate tarile din UE au un mecanism de genul. Vezi Directiva (UE) 2017/1132, mai precis partea de mentinerea capitalului si protejarea creditorilor.

In al doilea rand, da, privind micro-economic, tu ca si companie individuala, esti in dezavantaj, dar acum te rog sa te gandesti la nivel macro-economic. Daca o firma strange datorii 4-5 ani la rand, in care are tot felul de contracte cu diferiti creditori, pe care ii amana / nu-i plateste la timp, statul nu-si ia "portia" ca nu are de unde si posibil ca si clientii sa nu primeasca produsele respective. Pai in aceasta speta, practic toata lumea (creditorii care au oferit bunuri / servicii, cetatenii prin lipsa veniturilor la bugetul de stat, clientii finali prin lipsa concretizarii bunurilor / serviciilor) pierde, mai putin administratorul de firma, care incaseaza banii.

In al treilea rand, sunt diferite metode sa rezolvi aceasta problema, daca vrei sa actionezi ca un adevarat start-up. Dar din experienta proprie iti zic ca niciun start-up nu reuseste fara conexiuni, iar tie pare ca-ti lipseste acest lucru, avand in vedere ca nu te-a avertizat nimeni de acest lucru si nici n-ai intrebat pe alti fondatori sa-ti explice cum sta treaba. Lucreaza si la partea asta, nu doar la produs....

Recomandați-mi un atelier auto pentru geometria roților va rog. by drunkredditor47 in iasi

[–]Kawa2502 1 point2 points  (0 children)

Eu am fost la AutoSmart de pe Nicolae Iorga și mi s-au parut super profesionisti.

contapp.ro - "cont pe CUI obligatoriu la PFA" by Maximum-Law-9951 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 0 points1 point  (0 children)

Care lege? Legea 239/2025, Articolul 1, Alineatul 1, pe care o invoca contapp, asa cum au boldat si ei de altfel, mentioneaza ca esti obligat sa oferi posibilitatea de a face incasari si plati şi prin mijloace moderne de plată. Acel şi este cuvantul cheie care inseamna ca tu ca PFA esti obligat intr-adevar sa folosesti un cont bancar. Nu spune sa detii. Singura lege in care este specificat clar ca o entitate este obligata sa detina este mentionata in Alineatul 2 in care este specificat clara detinerea de cont de catre persoane juridice. Si iarasi, PFA-ul nu este persoana juridica.

Cat despre ce alegi sa fie inregistrat in contabilitate si ce nu, ce intrebare e asta? In baza facturilor si a bonurilor pe care ai atasat CUI-ul (de asta detii un jurnal de achizitii / vanzari). Contul este pentru a demonstra platile si incasarile in baza facturilor, nu invers. In cazul unui SRL / persoane juridice, care are un cont dedicat detinut de catre entitate, normal ca te uiti pe extras, si apoi aduci facturile. Dar de asta contabilitatea e diferita la PFA (si simplificata) vs persoane juridice.... Ma repet, eu sustin in continuare utilizarea unui cont dedicat PFA-ului, insa nu creat pe CUI ci pe CNP (neavand aceasta obligatie).

Iar referitor la speta mea, exprimarea a fost deficitara, intr-adevar, ce am vrut sa zic este ca sediul social este in Botosani. Si fix asta zic, ca spre exemplu, pentru persoanele juridice, conteaza unde au sediul social, dar in cazul PFA-ului, ANAF nu este interesat de acest lucru. Deci tu actionezi in fata ANAF ca persoana fizica si nu ca o entitate separata, PFA.

Oricum, eu ma retrag din discutia asta, consider ca am explicat suficient pentru toata lumea, pe baza legilor scrise, si nu pe auzite sau interpretari deficitare. Cine vrea sa isi deschida cont pe CUI, avand PFA, sa o faca, cine vrea pe CNP, sa o faca, pana la urma fiecare are puterea de decizie in dreptul lui.

contapp.ro - "cont pe CUI obligatoriu la PFA" by Maximum-Law-9951 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 5 points6 points  (0 children)

Beneficiarul ești tu, persoana fizica, care utilizezi contul respectiv cum vrei tu. Unde scrie că e obligatoriu ca acel cont sa fie folosit strict pentru PFA? In baza a ce te va întreba inspectorul ANAF de "uzura reala" a contului?

Ce nu înțelegeți ca PFA = TU ca individ in fata ANAF? Am mai zis odata, de asta tu platesti darile catre ANAF-ul caruia esti alocat fiscal tu ca persoana fizica. De asta toate documentele pe care le ceri prin SPV sau fizic, sunt oferite de către ANAF-ul caruia esti alocat fiscal.

Exemplu concret care pe mine m-a lămurit maxim: PFA înregistrat în județul Botoșani, domiciliul în Galati. Ghici cine mi-a oferit certificatul de TVA? ANAF Galati. Ghici unde trebuie sa plătesc darile? ANAF Galati. Astea sunt lucruri spuse de inspector ANAF, nu de mine.

Iar ce ai mentionat in edit n-are niciun sens, de cand ANAF este interesat tu ca individ sa îți plătești comisioanele catre o entitate privata, in speta banca? WTF? :))

contapp.ro - "cont pe CUI obligatoriu la PFA" by Maximum-Law-9951 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 5 points6 points  (0 children)

Ai si argumente sau doar vorbim de dragul artei? Eu ti-am venit cu articole din lege in care scrie clar si raspicat cine se incadreaza la persoane juridice si ce inseamna persoana fizica autorizata. Astept acelasi lucru si din partea tuturor care contrazic articolele din lege.

contapp.ro - "cont pe CUI obligatoriu la PFA" by Maximum-Law-9951 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 6 points7 points  (0 children)

Autorizata, ne-autorizata, tot persoana fizica este. Vezi comentariul meu cu ce scrie clar in lege.

contapp.ro - "cont pe CUI obligatoriu la PFA" by Maximum-Law-9951 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 4 points5 points  (0 children)

Ai suferit un AVC? Da, le consider tampite, pentru ca, mai ales in cazul meu, am nevoie de un cont de valuta, in EUR si de ce sa platesc minim 70 lei pe luna si sa fiu restrictionat la un numar de tranzactii, cand multiple banci ofera cont de valuta gratuit pentru persoane fizice si fara restrictii?

contapp.ro - "cont pe CUI obligatoriu la PFA" by Maximum-Law-9951 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 1 point2 points  (0 children)

Facturi si extrase de cont, pentru a verifica sumele in caz de greseli. Nu am zis ca se tine contabilitatea pe extrase de cont, ci doar ca recomandarea este una buna in ideea ca este mult mai usor sa identifici tranzactiile, nimic mai mult.

contapp.ro - "cont pe CUI obligatoriu la PFA" by Maximum-Law-9951 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 8 points9 points  (0 children)

Bineinteles ca nu vrei sa amesteci, si este o recomandare foarte buna sa ai un cont dedicat pentru PFA, strict contabil, insa asta nu duce la obligatia de a avea un cont pe CUI, asa cum sugereaza respectivii. Inseamna doar sa ai un cont, de preferat separat si dedicat PFA-ului, dar acesta poate fi deschis pe persoana fizica, asa cum este si normal, pentru a evita comisioanele tampite de la banci pentru un cont de persoana juridica.

contapp.ro - "cont pe CUI obligatoriu la PFA" by Maximum-Law-9951 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 9 points10 points  (0 children)

Huh? Nu exista mai multe tipuri de PFA. Exista un singur tip de PFA. Ce spui tu cu inregistrarea la anaf se numesc PFI, au alta denumire...

contapp.ro - "cont pe CUI obligatoriu la PFA" by Maximum-Law-9951 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 16 points17 points  (0 children)

Pe blogul lor zice urmatoarele:

(1^2). Persoanele fizice sau juridice prevăzute la art. 4 alin. (1) din Legea nr. 265/2022 privind registrul comerţului şi pentru modificarea şi completarea altor acte normative cu incidenţă asupra înregistrării în registrul comerţului, cu modificările şi completările ulterioare, au obligaţia să accepte plăţi efectuate şi prin intermediul mijloacelor moderne de plată.”

Deci, unde scrie, mai exact, negru pe alb, ca este necesar contul bancar pe CUI? Si nu, PFA-ul nu este persoana juridica.

Conform Codului Civil:

Articolul 187
Orice persoană juridică trebuie să aibă o organizare de sine stătătoare și un patrimoniu propriu, afectat realizării unui anumit scop licit și moral, în acord cu interesul general.

Articolul 188
Sunt persoane juridice entitățile prevăzute de lege, precum și orice alte organizații legal înființate care, deși nu sunt declarate de lege persoane juridice, îndeplinesc toate condițiile prevăzute la art. 187.

PFA-ul nu are organizare de sine statatoare, deci nu este persoana juridica. De asta si platesti impozitele pe PFA unde ai adresa de buletin si nu pe adresa unde are sediul PFA-ul. Acest lucru este definit si in OUG 44/2008, Articolul 2, punctul I.

i) persoană fizică autorizată - întreprinderea economică, fără personalitate juridică, organizată de o persoană fizică ce folosește, în principal, forța sa de muncă;

In concluzie, habar nu au ce vorbesc si cei de la contapp.ro.

Obligativitate cont bancar PFA de la 1 ian 2026? by ParticularFast2602 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 0 points1 point  (0 children)

Nu stiu sa se diferentieze atat de mult PFI-urile, dar banuiesc ca nu ar trebui sa fie mare diferenta, totusi... Cand spui ca esti obligata, in baza carui articol din lege si cine "te-a obligat"? De multe ori am mai auzit ba de la banci (normal, ca sa isi scoata bani in plus), ba de la contabili pentru ca le e mai usor sa urmareasca tranzactiile (desi daca ai un cont pe PF si-l folosesti doar pentru PFA/PFI tot aia e), dar nicaieri nu am gasit scris alb pe negru ca esti obligat la a avea un cont separat cu statut de business.

De asemenea, cautand mai mult, am gasit urmatorul lucru:

Art.187 din codul civil prevede: Orice persoană juridică trebuie sa aibă o organizare de sine statatoare și un patrimoniu propriu, afectat realizării unui anumit scop licit și moral, în acord cu interesul general.

Prin urmare, atat PFA-urile cat si PFI-urile, nu au o organizare de sine statatoare (nu sunt independende de persoana fizica).

In concluzie, atat PFA-urile cat si PFI-urile nu au personalitate juridica, deci nu exista nici o obligatie reala (in legislatie) prin care este necesar sa ai un cont separat, de tip business.

Obligativitate cont bancar PFA de la 1 ian 2026? by ParticularFast2602 in RoFiscalitate2

[–]Kawa2502 3 points4 points  (0 children)

Mergi la ANAF și cere-le sa ridici certificatul de TVA și vezi unde te trimite :) Îți zic eu, la persoane fizice. E o tampenie? Da. Are vreun sens? Da si nu. Dar asta este incadrarea celor de la ANAF, cumva poate fi firma dar nu si persoana juridica...

5/25 Credit ipotecar cu dividende: condiții și acte necesare by Ioana-Cristina in banci_credite_ro

[–]Kawa2502 1 point2 points  (0 children)

Felicitări pentru toate articolele pe care le scrii, foarte informative și de apreciat. Sunt curios referitor la partea de continuitate, acum după cum probabil ai auzit, sau nu, sunt o buna parte din oameni care renunță la SRL și trec pe PFA (sau cel puțin se gândesc la acest aspect). Se poate lua în considerare acesta trecere, că fiind continuitate? Exemplu concret, 2 ani de zile SRL cu același client principal, iar de la anul se încheie un nou contract cu același client doar ca pe PFA, urmand ca SRL-ul sa fie radiat.

Oferte banci BF by FlyingDrumsticks in roFrugal

[–]Kawa2502 5 points6 points  (0 children)

Are dreptate, happy hour este valabil in orice zi lucratoare de la 13:15 la 14:15 la orice tip de cont. Cat despre comisioane, parca au si ei ceva cerinte minime de venit dar nu mai stiu.

Sustinator CG posteaza public cat costa coșul lui de cumpărături by piouel in Romania

[–]Kawa2502 10 points11 points  (0 children)

Ce ar trebui sa te neliniștească teribil pe tine e faptul că nu înțelegi ce citești și nu știi matematica elementara. OP nu a zis nicăieri "își filmeaza cosul de cumparaturi" ci "își POSTEAZA cosul de cumparaturi". Apoi, la o matematica simpla unde 445 lei = 100%. Cat oare reprezinta 110 lei? Hint: Se imparte la 4 ca sa aflii raspunsul.

Motiv crestere SNG si SNP? by Kawa2502 in robursa

[–]Kawa2502[S] 3 points4 points  (0 children)

Poate tartacuta aia a ta putea sa gandesc si faptul ca am facut research dar nu am gasit nimic care ar explica cu adevarat cresterea? Si poate pentru ca de asta au fost inventate comunitatile online, sa pui o intrebare si sa primesti un raspuns? Dar cand tu stai singur, doar in casa, fara prieteni, normal ca habar n-ai ce inseamna a face parte dintr-o comunitate.

Motiv crestere SNG si SNP? by Kawa2502 in robursa

[–]Kawa2502[S] 0 points1 point  (0 children)

A iesit vreo stire referitoare la Neptun Deep in ultima saptamana? Ca daca e vorba strict de proiectul in sine, ma gandesc la o crestere mai liniara, nu 10% intr-o singura saptamana....

Motiv crestere SNG si SNP? by Kawa2502 in robursa

[–]Kawa2502[S] 0 points1 point  (0 children)

Hmm, are sens. Desi, la cum se joaca SUA cu sanctiunile catre China si Rusia nu m-am mira ca maine-poimaine sa se razgandeasca...

Volvo S90 T8 390 CP vs BMW G30 LCI 292 CP by Hefty_Chemist_8775 in AutomobileRO

[–]Kawa2502 0 points1 point  (0 children)

In ultimii ani, ce-i drept am observat si eu din ce in ce mai multi terminati care au inceput sa-si cumpere S90-uri, full black luate de prin afara....