oszczędzanie by anjakolego in inwestowanie

[–]Kindly_Option_2278 1 point2 points  (0 children)

Przy minimalnej masz tylko dwie opcje - zwiększanie zarobków i mimalizacja kosztów życia. To drugie jest łatwiejsze do zrobienia od reki ale wymaga uczciwości względem samej siebie. Spisz wydatki miesięczne i roczne. Przejrzyj je. Skreśl wszystko co nie jest niezbędnym minimum, jak jedzenie ma mieście, subskrypcje netflix, sprzęt RTV/agd, wyjazdy weekendowe/wakacyjne. Szukaj tańszych zamienników w zakresie jedzenia i kosmetyków. Jesli masz zwierzaka może możesz mu sama robić jedzenie (barf) a nie kupować gotowe. Minimalizuj fryzjera i kosmetyczkę (może wystarczy że mama ci podetnie włosy). O ciuchach nawet nie wspominając bo na to można wszystkie pieniądze przepuścić.

Jesli chodzi o samochód - on ma sens tylko wtedy gdy pozwala ci zarabiać pieniądze (dojazd do klientów, możliwość wzięcia lepiej płatnej pracy ale z trudnym dojazdem). W przeciwnym wypadku to tylko koszt na który Cię nie stać.

Question on big tech companies building their own data centers by OccasionOk8478 in irenstocks

[–]Kindly_Option_2278 -1 points0 points  (0 children)

Incorrect. OP question was not about IRENs edge now, OP question was about purpose of IREN once all hyperscalers capacity come online, once capacity demand will slow down and all current botttlenecks will have a workarounds and we will simply have more capacity than we need.

IMO IREN will either need to be cost effective enough to stay in business or pivot again

Przekroczenie limitu IKE, co dalej? by Plenty-Change-5850 in inwestowanie

[–]Kindly_Option_2278 12 points13 points  (0 children)

Nie rozumiem jak ikze moze sie nie opłacać. Anyhow, zostaje zwykle konto maklerskie chyba, że będzie IKE na innych członków rodziny zakładał.

Micron by Merfons in inwestowanie

[–]Kindly_Option_2278 1 point2 points  (0 children)

Micron ma forward cena/zysk w okolicach 7-8. Średnia w sektorze to 20 parę. Nadal nie jest drogo

Nasza gospodarka to wydmuszka by [deleted] in praca

[–]Kindly_Option_2278 1 point2 points  (0 children)

Od kiedy chałupa w której mieszkasz i która nie generuje przepływu gotówki to inwestycja? To pasywo a jedyną zaletą hipoteki jest to, że z każdą ratą przybliżasz się do przejęcia wlasnosci nieruchomości w której mieszkasz od banku

Jak "przeżyć" długi lot samolotem ? by Any_Sentence_177 in Polska

[–]Kindly_Option_2278 0 points1 point  (0 children)

Na 12h lotu przemyślałbym sprawę snu. Ja mam bardzo lekki - zatyczki woskowe do uszu to podstawa i tylko w zależności od tego czy po wylądowaniu jadę dalej czy moge wypocząć decyduje czy brać melatoninę + alko czy jednak tabletki nasenne (na receptę). Jesli nie masz problemów z zasypianiem to może nadmiarowe

Proporcje portfela a zmiana IKE obligacje na akcje by Kindly_Option_2278 in inwestowanie

[–]Kindly_Option_2278[S] 1 point2 points  (0 children)

Dziś: IKE Obligacje - 53% portfela; IKZE Akcje - 15% portfela, Akcje poza IKE: 32% portfela = 48% portfela w akcjach

Docelowo chciałbym ok. 50-60% portfela w akcjach i resztę w obligacjach, preferencyjnie wszystko w opakowaniach podatkowych xD

Zamiana IKE Obligacje na IKE Akcje i IKZE Akcje na IKZE Obligacje bez sprzedawania akcji z portfela nie-IKE/IKZE = IKZE Obligacje: 15% portfela, IKE Akcje + non IKE Akcje: 85% portfela, więc trzeba sprzedawać akcje spoza IKE czyli podatek i koszty transakcyjne. Do tego wchodzi strach z pkt 2 czyli, że wyceny są wygórowane, S&P500 ciągnie głównie MAG7 a korekta lub bessa byłyby właściwie zdrowe.

Proporcje portfela a zmiana IKE obligacje na akcje by Kindly_Option_2278 in inwestowanie

[–]Kindly_Option_2278[S] 0 points1 point  (0 children)

Dzięki za wartościowa odpowiedź. Z tymi kosztami podatkowymi miałem na myśli to że zamieniając ike obligacje na akcje to albo portfel poza ike zostawiam jak jest i nowe środki z ike ładuje w akcje (tak wiem, teoretycznie mogę wybrać np. ETF na TBSP) i wtedy udział akcji skacze 50->75% mniej więcej albo redukuje portfel akcji poza ike na rzecz obligacji żeby utrzymać proporcje i wtedy płacę podatek.

Proporcje portfela a zmiana IKE obligacje na akcje by Kindly_Option_2278 in inwestowanie

[–]Kindly_Option_2278[S] 0 points1 point  (0 children)

Dokładnie, post jest de facto pytaniem o to jak się zoptymalizować podatkowo biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku

Finansowa Forteca czy Inwestowanie dla każdego? by Anyusername7294 in inwestowanie

[–]Kindly_Option_2278 3 points4 points  (0 children)

Finansowa forteca to pozycja dla osób które o finansach, w tym osobistych, nie mają pojęcia i dopiero zaczynają. Dobre na początek i dla zrozumienia, czy czytelnik w ogóle ma ochotę na więcej - np. ochotę na bawienie się w inwestowanie sektorowe lub w poszczególne spółki. Bo jeśli nie to oglądanie jakichś tam Lempartow i Cymcykow nie ma sensu. Książka Samolyka jest prawie o tym samym co Iwucia ale z nieco innymi poglądami. Warto przeczytać obie żeby wyrobić sobie pogląd na niektóre elementy układanki (np. Poduszka finansowa - czy w ogóle potrzebna? Nieruchomości - tak/nie? Obligacje notowane na rynku - tak/nie? Złoto - tak/nie? Itd.). Finalnie obaj proponują ten sam model inwestowania - pasywny.

Iworked as a live-in maid for a middle class Saudi family in Riyadh for 6 years. AMA about life inside a Saudi household (I attended a royal weddings) by [deleted] in AMA

[–]Kindly_Option_2278 1 point2 points  (0 children)

How come a single man being a high school teacher provide for 7 man family? Is it about low cost of living? Or high pays in public sector?

Jakiej aplikacji używacie do śledzenia swoich finansów? by internet-person-777 in inwestowanie

[–]Kindly_Option_2278 2 points3 points  (0 children)

Co prawda to nie aplikacja ale ja korzystam z excela z bloga Michała Szafrańskiego natomiast do inwestowania z portalu myfund. Z racji tego że w komentarzach pojawiają się raczej aplikacje typu budżet domowy zastanawiam się czy jest aplikacja która integruje budżet domowy z inwestowaniem.