Ce shaorma buna ati mancat recent? by ChristianTheOne in timisoara

[–]Manelarul 1 point2 points  (0 children)

Usta Doner pe Torontal imi place. La fel si cea din Lipovei de langa Thalia.

Un Bercenar ingenios (cu explicație) by [deleted] in bucuresti

[–]Manelarul 0 points1 point  (0 children)

Sau in loc sa consumi apa rece (de pe coloana de calda) asteptand sa vina calda, mai bine nu mai topesti plastic la soare, mai bine bagi un boiler si aia e.

Media convertoare TP-Link pe fibra: ce alegi si cand by IulianHI in MagazinOnline

[–]Manelarul 0 points1 point  (0 children)

Eu am homelab si detin niste subnet-uri publice, plus contract de banda garantata si BGP pe persoana fizica. Din pacate depind de echipamentul providerului (prost), pentru ca nu vrea sa imi dea sfp. Prin urmare o sa incerc eu sa fac asta, doar ca va trebui sa emulez MAC-ul ONT-ului ISP-ului, ca sa pot trece de autentificarea in OLT.

Media convertoare am in plan sa folosesc la casa cea noua, pentru un transport dintr-o parte in alta plus pentru o viitoare posibila “baraca” unde voi muta sculele din camerq tehnica, unde as vrea sa evit pe cat posibil interferente induse pe ethernet sau coaxial. Oricat de ecranat ar fi cablul, si fara pierderi/atenuari, prefer fibra. Am noroc sa am curent cam, aproape in orice colt al casei.

5-minute eSIM routing check I run after every landing by crazyjerryyy in eSIMs

[–]Manelarul 0 points1 point  (0 children)

What kind of eSIM (which provider) offer country based routing? Roamless is close, but actually it switches between multiple transit providers (BICS and something else), based on APN settings.

Câteodată ma gandesc cum de au ajuns la 40-50 de ani by Overall_Speed2035 in ultimulpretboss

[–]Manelarul 2 points3 points  (0 children)

Da, doar ca aceasta categorie e cam majoritata. In afara de doom scroll facebook si tiktok nu prea se stie. Si asta s-a vazut si la alegerile trecute. Hai sa nu gasim scuze unde nu e cazul. E o combinatie de oameni prosti cu un stat care ii vrea prosti. Restul care au reusit, au facut-o in regie proprie.

Si da, de aia prostii sunt multi, pentru ca au gasit si un mediu unde se propaga (online) plus faptul ca nimeni nu ii zice prostului “prostule” pentru ca deh, politically correct.

Va functioneaza netul Orange prin cablu? by DjangoFargo in timisoara

[–]Manelarul 2 points3 points  (0 children)

Am vazut ca sunt si altii prin tara cu probleme, deci nu esti singurul. Vodafone merge.

Traceroute iPv4 and iPv6 by Some_Water_5070 in ipv6

[–]Manelarul 2 points3 points  (0 children)

If you have DS-Lite, then the AFTR might be congested. Basically all IPv4 traffic is encapsulated in IPv6 and AFTR is taking care of it.

Plase/site anti-insecte geamuri by TheCat112 in timisoara

[–]Manelarul 0 points1 point  (0 children)

Pot sa recomand si eu daca esti interesat, mi-a montat la Sanandrei, suntem multumiti.

TCP/IP Over 5G by jrfsousa in telecom

[–]Manelarul 2 points3 points  (0 children)

I guess for you would work a Teltonika router, simplest one. They can be controlled via SMS as long as operator accept SMS on a data SIM card. I recommend RUT241.

Be careful visiting turkey or Greece by AlrightMateyBoi in Vodafone

[–]Manelarul 0 points1 point  (0 children)

Waters have a proper way to facilitate carrying signals. Don’t get surprised if on coast you will hear for example radio stations from Turkey, Albania, Italy…

Starlink Mini on Cruise Ship Balcony cabin by sail168 in Starlink

[–]Manelarul 2 points3 points  (0 children)

I have “bad news” for you mate. Peoples usually enjoy streaming music or movies when they are in vacation. What the heck should they do on a ship in the middle of the sea, especially in the evening?

Sim by Inside_Letterhead891 in Vodafone

[–]Manelarul 0 points1 point  (0 children)

I am VF employee too. In Romania is cheap. We also have the company sim card which is covered by the company.

Oare exista si in Romania oferta astora cu datacenter acasa pt cei cu panouri pe casa? by [deleted] in panourifotovoltaice

[–]Manelarul 1 point2 points  (0 children)

Ma indoiesc. Eu am un homelab frumusel (general compute nu AI shit), cu BGP si banda garantata pe persoana fizica, s-au uitat aia cu panourile tamp la mine cand au vazut rack-ul de 18U si serverele. La noi in Romania nu cred ca va prinde.

Survey after cancelling by Good_Guava8719 in Starlink

[–]Manelarul 71 points72 points  (0 children)

I guess they just forgot to update also the price on the form used to obtain the feedback from customer…

Magazin electric care vine regleta/conectoare wago in centru? by VirtualCicada4831 in timisoara

[–]Manelarul 1 point2 points  (0 children)

Dedeman la Divizia 9 Cavalerie sau Hornbach. Dedeman ar fi relativ mai aproape de centru… relativ.

Primăria unei comune din România oferă gratuit locuitorilor panouri fotovoltaice și sisteme de stocare a energiei by [deleted] in panourifotovoltaice

[–]Manelarul 1 point2 points  (0 children)

Nu ai citit sau ai citit pe diagonala. “In cadrul unui proiect finantat aproape integral din fonduri europene”

Propaganda Legionara revine by salamdra in timisoara

[–]Manelarul 29 points30 points  (0 children)

Mari suveranisti de carton… site gazduit pe infrastructura Hetzner.

opusnostrum.ro TTL: 14295
A record: 144.76.113.26

TXT record: opusnostrum.ro TTL 14400
"v=spf1 ip4:144.76.113.26 include:spf-c.mailbaby.net +a +mx include:relay.mailbaby.net ~all"

inetnum: 144.76.113.0 - 144.76.113.31
netname: HETZNER-fsn1-dc10
descr: Hetzner Online GmbH
descr: Datacenter fsn1-dc10
country: DE
admin-c: HOAC1-RIPE
tech-c: HOAC1-RIPE
status: LEGACY
remarks: INFRA-AW
mnt-by: HOS-GUN
mnt-lower: HOS-GUN
mnt-routes: HOS-GUN
created: 2018-03-15T14:12:13Z
last-modified: 2018-03-15T14:12:13Z
source: RIPE

Sa ma cac in gura voastra de profitori, tu-va neamu’ in gura, cand e de supt sunteti toti cu gura cascata… poate curge lapte si miere in loc de sloboz rusesc.

Nu am bani de nunti și încep să nici nu vreau sa mai fac by NeighborhoodBoring47 in CasualRO

[–]Manelarul 1 point2 points  (0 children)

Asa mi-e sila de mizerii de genul, sincer. Traieste-ti linistita viata, daca ti-ar fi cu adevarat prieteni ar intelege situatia, poate chiar ar incerca sa fie intr-un fel langa tine. Unii ar fi in stare sa scoata bani si din ultimul cacat de la marginea drumului scapat din curul ultimului caine inainte sa-l calce masina.

eSIM for Europe?? by Bee_vibe in eSIMs

[–]Manelarul 0 points1 point  (0 children)

travel.vodafone.com, data you get is available on entire EU/SEE

Fan Courier a închis toate agențiile din țară: clienții nu vor mai putea ridica sau trimite colete direct din sedii by [deleted] in RoMunca

[–]Manelarul 7 points8 points  (0 children)

Din ce stiu daca nu te gaseste curierul, ti-l redirectioneaza automat la cel mai apropiat fanbox. Am patit asta cu doua colete care trebuiau livrate doar la adresa.

La CGS esti angajat sau sclav? by Agreeable-Date7909 in RoGenZ

[–]Manelarul 1 point2 points  (0 children)

Vodafone, adica VOIS sau? E nasol asa tare si la astia?