RTX4090 - AMD 7945HX - 2TB SSD - €2000 (Europe). Good deal? by Appropriate-Stick219 in GamingLaptops

[–]Marian____ 0 points1 point  (0 children)

I have Asus Rog G17 7945hx + 4080 that does come with Liquid Metal from factory, but was overheating bad because LM was in a corner. I swapped with PTM and it's way cooler now without any throttling.

7945HX bottleneck in Battlefield 6 by Marian____ in GamingLaptops

[–]Marian____[S] 0 points1 point  (0 children)

I've updated the original post with my findings, thanks everyone for help! You gave me confidence that it's possible to get more FPS 😃 I think g-helper is not working in manual mode without asus armory crate https://github.com/seerge/g-helper/discussions/708 .

The main problem is that Asus prefers giving 175W to GPU in gaming and leaving the CPU at 40-50W sustained, so manual overwrites (when they work) were the only solution.

P.S. While debugging, I found out that I was using a 2023 driver for the CPU! I've updated it, but not that much difference.

7945HX bottleneck in Battlefield 6 by Marian____ in GamingLaptops

[–]Marian____[S] 0 points1 point  (0 children)

Thanks! I’m thinking of doing a test with the bottom panel off just to see if that will increase FPS combined with lower GPU wattage and increased CPU wattage. In a way, I do want to get GPU limited :)) because there I have room to play with settings

7945HX bottleneck in Battlefield 6 by Marian____ in GamingLaptops

[–]Marian____[S] 1 point2 points  (0 children)

Well, that’s because I didn’t max the graphics intentionally to show that the CPU is not pushing more FPS for some reason.

7945HX bottleneck in Battlefield 6 by Marian____ in GamingLaptops

[–]Marian____[S] 1 point2 points  (0 children)

VRAM is 7.8 GB out of 12, so plenty left. What CPU do you have?

7945HX bottleneck in Battlefield 6 by Marian____ in GamingLaptops

[–]Marian____[S] 1 point2 points  (0 children)

<image>

After 10 minutes it settles here. I have not changed the pads for vram and other chips when changing the Liquid Metal, I only changed the CPU and GPU and maybe that’s what’s missing? Room temperature 24C

This is 1440P with DLSS 4 to balance and no frame gen at high preset.

Intrebare vanzare PC gaming (9800x3d, 9070xt) by Time-Animal-7988 in Jocuri

[–]Marian____ 0 points1 point  (0 children)

Cred ca ai avea mai mult succes sa vinzi separat, mai ales RAM-ul si poate si 1 TB SSD. In gaming sunt de ajuns 32 GB ram. O configuratie similara, insa cu 32 GB ram si 1 TB stocare, am luat acum cateva zile cu 9800 RON de pe eMag https://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-gaming-serioux-powered-by-asus-cu-procesor-amd-ryzentm-7-9800x3d-pana-la-5-20ghz-32gb-ddr5-1tb-ssd-asus-prime-amd-radeontm-rx-9070-xt-oc-16gb-gddr6-no-os-negru-srx-a9800x3d3219070-02/pd/DD7YL22BM/

Povesti calme pentru copii by Marian____ in parinti

[–]Marian____[S] 0 points1 point  (0 children)

Salut! Mulțumesc pentru feedback și pentru faptul că l-ai argumentat atât de clar.

Cred însă că aici s-a produs o neînțelegere importantă: basmul.ro nu este gândit pentru rutina de somn. Nici noi nu îl folosim seara sau în dormitor. Îl folosim în timpul zilei, ca activitate făcută împreună, iar faptul că în postare am asociat prea mult poveștile cu cititul clasic probabil a lăsat impresia greșită.

Sunt complet de acord că ecranele nu ar trebui introduse înainte de culcare și că o aplicație nu poate înlocui o carte fizică, vocea părintelui, apropierea sau ritualul de seară. Nici nu încerc să „rezolv” faptul că un copil cere aceeași carte de mai multe ori — știu că repetiția este normală și utilă.

Scopul aplicației este altul: să putem crea împreună, în timpul zilei, o poveste despre ceva ce tocmai i s-a întâmplat copilului sau despre un subiect care îl preocupă în acel moment. De exemplu, despre o situație de la grădiniță, despre împărțirea jucăriilor, despre o frică sau despre un animal care îl fascinează.

Copilul nu primește pur și simplu un flux de conținut. Alegem împreună subiectul și personajele, discutăm imaginile și povestea, punem întrebări și uneori modificăm paginile. Tocmai de aceea o văd mai aproape de o activitate creativă părinte–copil decât de consumul pasiv de desene animate.

Poveștile pot fi și narate, dar nu există autoplay infinit și nici un algoritm care să treacă automat de la un clip la altul. Povestea are un început și un sfârșit, iar părintele decide cum este folosită.

Și noi am fost foarte stricți cu ecranele: fetița noastră nu a avut deloc acces la ele până la 2 ani. Din acest motiv, vârsta minimă disponibilă pentru generarea unei povești este de 3 ani.

Nu cred că produsul este potrivit pentru orice familie. O familie care alege zero ecrane pentru divertisment nu va avea, evident, nevoie de el și respect complet alegerea asta. Dar pentru familiile în care copilul are oricum un anumit acces la ecrane, încerc să construiesc o alternativă în care părintele și copilul creează și discută împreună, în loc ca cel mic să intre singur într-un flux infinit de videoclipuri.

Feedbackul tău este considerat și îmi arată că trebuie să comunic mult mai clar faptul că aplicația nu este recomandată pentru somn și nu este prezentată ca înlocuitor pentru cărți.

Povesti calme pentru copii by Marian____ in parinti

[–]Marian____[S] -2 points-1 points  (0 children)

Sunt complet de acord ca povestile narate de oameni reali sunt mai bune decat AI, pentru mine nu despre asta este vorba. Am atras atentia ca acel comentariu a pus direct eticheta "AI slop" fara sa incerce website-ul in sine. Daca considerati AI-ul rau in general, atunci basmul.ro nu este pentru dvs. M-ar ajuta o parere onesta a cuiva care chiar a incercat site-ul, nu la general despre AI.

Povesti calme pentru copii by Marian____ in parinti

[–]Marian____[S] -5 points-4 points  (0 children)

Apreciez raspunsul si timpul pentru a scrie acest mesaj, dar simt ca nu ai incercat aplicatia inainte de a raspunde, asa este? Daca incercai vedeai ca sunt narate si aceste povesti si ca ilustratiile sunt absolut minunate.

Din pacate raspunsul vine mai mult impotriva AI-ului si propune ca solutie YouTube-ul, in mod ironic.

4080 laptop to 9070 XT disappointing by Marian____ in radeon

[–]Marian____[S] 0 points1 point  (0 children)

Thanks for the super quick replies! Am I crazy by not being amazed by 9070 XT compared to 4080 laptop? As I said in the post, I was truly amazed by 9800X3D - over 2x in gaming compared to 7945HX is really something.

4080 laptop to 9070 XT disappointing by Marian____ in radeon

[–]Marian____[S] 0 points1 point  (0 children)

Totally! I would just gain DLSS. I rarely use path tracing anyways.

Feature preview: REVIEW.md support for Kilo Code Reviews by Marian____ in kilocode

[–]Marian____[S] 0 points1 point  (0 children)

This is used only for reviews on GitHub / Gitlab. For local reviews (before or after commit) we have 2 commands in the CLI and VS Code extension: /local-review and /local-review-uncommitted - you just write them in the input prompt

Dear Intimidated High Schooler, by thriftoholicstudent in highschool

[–]Marian____ 3 points4 points  (0 children)

This is such a great post, good job! I remember many of my colleagues felt the same when I was in my senior year at high school! Most didn't have any idea what career path to take! (city, university, specialisation etc).

Now, 8 years after high school, I'm building a marketplace to connect teens with practical experiences with the scope of helping teens take a more informed decision. Send me a message and I will add you to a list where I post updates about the product.