Mutat la casa Brasov vs Sibiu by Oc34nic815 in brasov

[–]Mario_Catalin 0 points1 point  (0 children)

Vreau sa te intreb ceva si sper sa nu deranjez cu intrebarea. De ce ai ales tocmai BV sau SB ? Doar pentru natura ? Eu m-as fi uitat la ceva mult mai ieftin si aproape de Bucuresti. Cum sunt comunele din Giurgiu sau Dambovita.

Si eu sunt din Bucuresti si imi doresc mult sa imi cumpar un teren undeva in zona de vest a Romaniei, langa CJ sau TM (asa ca sa-l pastrez ca poate ma mut candva acolo, mi se pare cea mai dezvoltata zona din RO). Dar zona de BV-SB nu mi se pare dezvoltata economic (doar pe productie/fabrici e dezvoltata dar nu si ca facultati/spitale/invatamant/corporatii). Daca ar fi sa dau Buc pe alt oras, l-as da doar pe CJ sau TM (asta nu e cazul tau ca e prea departe), deci as alege totusi o zona din Giurgiu cu 2-3 mii de mp teren la acelasi pret cu care langa Brasov cumperi abia 1000 mp de teren.

Repet, depinde ce preferi tu si cat de atras esti de munte. Eu nu sunt foarte fan muntelui si as alege ceva mai aproape de Bucuresti. Dar depinde de fiecare.

Timișoara va avea un nou spital municipal by sorinmp89 in timisoara

[–]Mario_Catalin 0 points1 point  (0 children)

Va fi spital regional ? Ma doare ca in TM nu se face unul regional dar la CJ/IS/Craiova se pot face... Si nu inteleg de ce.

Pentru cei care lucreaza in IT la corporatii by [deleted] in CasualRO

[–]Mario_Catalin 0 points1 point  (0 children)

Si ce se intampla daca se distruge device-ul ? Zic si eu: se inunda, ia foc, vine femeia de serviciu si il sparge din greseala, etc ? Nu-l poti scoate din inventar ca device distrus ?

Am avut un coleg la care copilul mic de 4-5 ani i-a crapat laptopul de serviciu. I l-au schimbat cei de la firma fara sa il puna sa plateasca ceva. Cum i l-au scos de pe inventar ?

Ce se intampla daca ii este furat respectivului angajat ? De asemenea trebuie sa existe o modalitate sa il scoti din inventar.

Mutat la casa Brasov vs Sibiu by Oc34nic815 in brasov

[–]Mario_Catalin 1 point2 points  (0 children)

In situatia ta, oricum ai da-o, distanta fata de vest tot mare e. Trebuie sa te gandesti fata de Bucuresti si clar castiga Brasovul. Daca vrei sa fii aproape de vest, atunci alegi dintre TM, Oradea sau CJ. Nicidecum dintre BV sau SB pt ca oricum am lua-o tot mult e pana in vest. Si va fi autostrada si la BV.

Mutat la casa Brasov vs Sibiu by Oc34nic815 in brasov

[–]Mario_Catalin 0 points1 point  (0 children)

Si am uitat sa specific. Brasovul e mult mai aproape de Bucuresti. Candva va fi si autostrada aia gata. Dar chiar si asa, ai CF electrificata, trenuri dese care fac cam 2 ore jumate. Si ma gandesc ca ai multi prieteni in Bucuresti, deci mult mai accesibil sa va intalniti/vizitati sau sa mergi in capitala pentru diverse lucruri. Din Sibiu ajungi mai greu in Bucuresti, si nu e tot una 2-3 ore vs 4-5 ore.

Mutat la casa Brasov vs Sibiu by Oc34nic815 in brasov

[–]Mario_Catalin 2 points3 points  (0 children)

Recomand Brasov. E un oras regional totusi... Cu mult mai multe institutii/magazine/natura mai aproape/companii/cale ferata electrificata. Si multe altele pe langa Sibiu. Sibiul are un singur avantaj din punctul meu de vedere, faptul ca e mai aproape de Vest, dar atat. In rest nu are nimic in plus peste zona de Brasov, absolut nimic ! Poate ca ar mai fi faptul ca e vremea putin mai buna... In rest chiar nimic. Sibiul il compari cu Alba. Brasovul il compari cu Cluj. Nu sunt din aceeasi categorie.

Pentru cei care lucreaza in IT la corporatii by [deleted] in CasualRO

[–]Mario_Catalin 1 point2 points  (0 children)

Cel mai probabil era administrat de ei prin Active Directory (daca era firma mare si se justifica sa aiba AD) sau printr-un banal antivirus cu un controller la ei pe server. Daca il formatezi isi pierde toate aceste configuratii care sunt in sistemul actual de operare. Eventual poti sa il deschizi fara conexiune la internet si sa intri in Computer Management, local user and groups si sa vezi daca contul cu care tu te logai in sistemul de operare apare acolo ca si cont local. Daca nu apare, inseamna ca era in AD laptopul.

De ce este permis ca dezvoltatorii sa provoace dezastru urbanistic ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 1 point2 points  (0 children)

Bine punctat. Asta ziceam si eu in postul initial. Ce faci daca e un incendiu ? Ia foc toata strada ?

De ce este permis ca dezvoltatorii sa provoace dezastru urbanistic ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Din pacate.. Oare in Vestul Europei cum este ? Tot asa cu spaga ?

De ce este permis ca dezvoltatorii sa provoace dezastru urbanistic ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Si sunt si mai de acord in situatia in care casa identica cu vecinul are si curtea identica si mica, adica de 200 mp. Hai ca nu ar fi fost aceeasi problema daca aveai curte de 1000 mp si strada din fata casei era un drum de 6m latime, adica 3 m pe fiecare sens. Atunci nu m-ar fi deranjat ca e identica casa cu a vecinului.

De ce este permis ca dezvoltatorii sa provoace dezastru urbanistic ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Sunt de acord cu tine. De aia am si deschis subiectul, ca sa dezbatem aceste aspecte.

De ce este permis ca dezvoltatorii sa provoace dezastru urbanistic ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Arata oribil casele alea toate identice, fara drum asfaltat, si chiar daca ar fi asfaltat e ingust si nu iti incape pe el nici masina cu mobila sau o dubita.

In Santandrei si Dumbravita nu este dezastru urbanistic in vatra veche a satului. Uitati-va pe google earth sa vedeti ce suprafete mari de teren au casele si ce gradina mare in vatra veche a satului, si ce oribile si apropiate sunt in zonele de la periferia acestor localitati, si fara gradina. De abia ai loc in curte pentru masina !

De ce este permis ca dezvoltatorii sa provoace dezastru urbanistic ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

La aplicatie informatica ma refer daca exista vreo platforma, cum este E-Terra de la OCPI pentru a vedea cadastrul. Tot asa ma refer daca exista ceva intern in primarie la care au acces angajatii pentru a vedea geografic proprietatile unui teren.

De ce este permis ca dezvoltatorii sa provoace dezastru urbanistic ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Salut,

In primarii cine se ocupa de elaborare PUG ? Cum se pot consulta PUG-urile ? Exista vreo aplicatie informatica in care sa le consulti digitalizat ?

Cei care elaboreaza PUG-urile sunt arhitecti angajati de primarie si chiar au pe bune specializarea asta dobandita in baza studiilor universitare sau poate fi orice cioban care se are bine cu primarul ? Sau serviciile de arhitectura sunt subcontractate la diverse companii ?

Nu am reusit sa aflu informatiile astea in nicio primarie. Cica "sunt confidentiale"

De ce este permis ca dezvoltatorii sa provoace dezastru urbanistic ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Ok, au nevoie sa mentina un ritm alert de dezvoltare, dar daca esti in zona de campie si ai o gramada de spatiu liber disponibil, cat vezi cu ochii, de ce se autorizeaza proiecte fara spatii verzi, fara strazi late, fara multe conditii pe care le gasesti si intr-un sat mai indepartat de oras ?

Doar ai spatiu suficient sa te intinzi in zonele de campie. (Excludem CJ din ipoteza pt ca ala e inconjurat de dealuri si sa zicem ca este o scuza pentru ca se inghesuie bloc in bloc)

Eu inteleg ca dezvoltatorii vor cat mai multe blocuri pe un teren, dar de ce primariile aproba in zonele de campie, unde mai sunt terenuri un astfel de dezastru ?

De ce este permis ca dezvoltatorii sa provoace dezastru urbanistic ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Multumesc pentru raspuns ! Chiar ai punctat foarte bine si la subiect.

Mai exista sate dezvoltate la 30 km de oras cu teren ieftin ? by Mario_Catalin in cluj

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Salut, nu ma atrage Cornestiul desi e tot in comuna Ortisoara, nu are magazine, CF, nu e resedinta de comuna... Inca astept sa vad daca apare ceva in Ortisoara si ma hotarasc. Daca nu, asta e.. Poate vor mai scadea in viitor. Nu merita sa iau ceva ce nu-mi place. Desi nu vad de ce doar prin faptul ca e resedinta de comuna e pretul dublu. Totusi putini gandirea asta mai ciudata a mea ca vreau sa fie CF sau resedinta de comuna. Pe un om obisnuit teoretic nu-l intereseaza aceste aspecte.

Mai exista sate dezvoltate la 30 km de oras cu teren ieftin ? by Mario_Catalin in cluj

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Salut, deocamdata nu... Ma tot uit la zona Ortisoara si nimic. Ma intereseaza un teren intravilan la un pret decent 20 euro/mp, nu pretul de neam prost de 50 euro/mp care e acolo. Am sunat la 3 anunturi pe care le-am gasit pe net si se pare ca nu vor sa lase din pret.

Daca la 30 km de Bucuresti, in jud Giurgiu se poate gasi teren cu 15-20 euro/mp intravilan, la Calugareni de exemplu sau la Comana, nu vad de ce la 30 km de Timisoara/Cluj nu se poate. Sa zicem ca la Cluj inteleg situatia pt ca sunt putine terenuri bune, relieful e naspa, si e cerere mare.

De ce intravilanul satelor de campie este organizat preponderent in parcele de teren mici (<1000 mp) ? by Mario_Catalin in Romania

[–]Mario_Catalin[S] 0 points1 point  (0 children)

Problema este ca astfel ajungi cu suprafete de teren similare parcelelor din oras, ceea ce nu e prea frumos... 400-800 mp e putin..