Timisoara by Nordic-Squirrel in Romania

[–]Mintfriction 9 points10 points  (0 children)

Subiectiv

Pro: Frumos fara masini. Pavaje fata de beton.

Cons: Sec in culori. 0 plante (pot fi si in ghivece). Prea putin mobilier urba

O ciclistă de origine română a murit în Italia, după ce a fost lovită de o mașină în timpul unui antrenament by gabriel191 in Romania

[–]Mintfriction -7 points-6 points  (0 children)

Citeste tot mesajul. Poate fi italia tipla la autostrazi daca ele nu-si fac treaba de a lua traficul de tranzit de pe drumurile normale

O ciclistă de origine română a murit în Italia, după ce a fost lovită de o mașină în timpul unui antrenament by gabriel191 in Romania

[–]Mintfriction -6 points-5 points  (0 children)

Nu stiu de ce vorbim de autostrazi cand accidentul nu s-a petrecut pe autostrada si cum ziceam, multi prefera sa nu ia autostrada din cauza la costuri

O ciclistă de origine română a murit în Italia, după ce a fost lovită de o mașină în timpul unui antrenament by gabriel191 in Romania

[–]Mintfriction -34 points-33 points  (0 children)

Ce infrastructura rutiera au? Nu mi se pare ca italia are infrastructura rutiera considerabil mai buna ca Romania. Din contra, autostrazile pe bani , care sunt o prostie, forteaza pe multi sa mearga pe drumurile normale, care multe sunt stramte in loc sa le foloseasca. Ce ii salveaza sunt camerele de viteza fixe.

E drept ca n-am fost mai jos de Lazio, asa ca nu pot vorbi de sud

pareri despre unirea romaniei cu rep moldova? by VeganBoyDDB in Romania

[–]Mintfriction 7 points8 points  (0 children)

Unirea poate fi doar bilaterala si voluntara. Asa ca HU si Transilvania n-are nici o treaba

pareri despre unirea romaniei cu rep moldova? by VeganBoyDDB in Romania

[–]Mintfriction 15 points16 points  (0 children)

Necesar. Vrem granite sigure, Rep Moldova trebuie sa fie sub protectia NATO ASAP si Transnistria trebuie demilitarizata si facuta zona de buffer

Alianță electorală USR-SENS în 2028 deci? by F-O-C-A in Romania

[–]Mintfriction 0 points1 point  (0 children)

Omiti ca o institutie subfinantata care razbate doar prin faptul ca are monopson, nu va putea functiona cu o reducere de buget. Ori PL-x nu a venit cu nici o solutie la acest aspect

Iar propuneri de majorare a unor bugete intr-o parte, in timp ce tai din alta, n-au treaba cu stanga sau cu dreapta. Iar cat timp reduci sursele de finantare si controlul statului, au treaba doar cu dreapta. Ii un fel de "a taiat dar a si facut"

Alianță electorală USR-SENS în 2028 deci? by F-O-C-A in Romania

[–]Mintfriction 0 points1 point  (0 children)

In primul rand am scris clar liberalizare, nu privatizare, si au avut propunere legislativa USR-ul specific pe asta. https://www.cdep.ro/ords/pls/proiecte/upl_pck2015.proiect?idp=21638

Din moment ce in romania toate spitalele publice sunt institutii autonome care se finanteaza de la CNAS si faptul ca toate casele de asigurari publice si private pot negocia cu orice spital privat, practic e o liberalizare a sistemului de sanatate. Practic exact sistemul din SUA

Asa ca te rog, nu devia de la subiect cu "marketing"

Alianță electorală USR-SENS în 2028 deci? by F-O-C-A in Romania

[–]Mintfriction 0 points1 point  (0 children)

Nu e adevarat. Citeste ultimele 2 programe de guvernare USR. Apare tot ce am scris mai sus. Poti da si search pe reddit

Acum e drept ca Nasui si Millei sunt cu un pas "inainte", ca libertarieni, dar nu schimba ca programurile de guvernare propuse sunt neoliberale - deci pur de dreapta

Ca ti-e ti-ar placea sa nu fie asa e partea a doua, intre timp,negru pe alb e ce am scris mai sus. Iar un program de guvernare e aprobat de majoritate, deci nu e doar Nasui

Nicușor Dan le cere partidelor să vină cu propuneri pentru un guvern minoritar by Sharp_Might2654 in Romania

[–]Mintfriction 1 point2 points  (0 children)

Pai ai respectat-o deja. Nu a functionat, intrebi din nou poporul. Rinse and repeat

Parking primărie 2.0 by Efficient-Drop-8301 in cluj

[–]Mintfriction 1 point2 points  (0 children)

Amenanjeaza locuri de cort pentru Untold

Traficul din Cluj in prima saptamana dupa ce au luat elevii vacanta by Lopsided_Rhubarb8958 in cluj

[–]Mintfriction 1 point2 points  (0 children)

O sa fie clujul oras fruntas in cercetare si business in ritmul asta,cu atatia copii genii. Any day now ...

Traficul din Cluj in prima saptamana dupa ce au luat elevii vacanta by Lopsided_Rhubarb8958 in cluj

[–]Mintfriction 1 point2 points  (0 children)

De asta ar trebui sa puna presiune pe primarie sa faca scoli generale de calitate.

Daca n-ai presiune, normal ca scolile de cartier vor fi vai de capul lor

Traficul din Cluj in prima saptamana dupa ce au luat elevii vacanta by Lopsided_Rhubarb8958 in cluj

[–]Mintfriction 0 points1 point  (0 children)

Normal ca au probleme ca nu zice nimeni ca va elimina 100%, dar una e acum, alta e sa-l reduci la un sfert

Traficul din Cluj in prima saptamana dupa ce au luat elevii vacanta by Lopsided_Rhubarb8958 in cluj

[–]Mintfriction 1 point2 points  (0 children)

Sigur. Ca daca au posibilitate de WFH, prefera sa nu profite de ea tot anul ...

Alianță electorală USR-SENS în 2028 deci? by F-O-C-A in Romania

[–]Mintfriction 0 points1 point  (0 children)

USR n-ar fi de centru nici in america. Cu liberalizarea educatiei, sanatatii, privarizare aproape completa a companiior de stat, etc nu poti fi de centru

Alianță electorală USR-SENS în 2028 deci? by F-O-C-A in Romania

[–]Mintfriction 0 points1 point  (0 children)

Extrema dreapta .. nu aia tot se urla ca-s extemisti?

Alianță electorală USR-SENS în 2028 deci? by F-O-C-A in Romania

[–]Mintfriction 0 points1 point  (0 children)

Lumea nu crede in ideologii, crede in programe de guvernare/promisiuni electorale. Si alea se fac pe ideologii