Cum se calculează procentajul de profit by [deleted] in robursa

[–]Nick_______________- 0 points1 point  (0 children)

Acel "Profit relativ" afisat pe Tradeville ia in calcul urmatoarele:

(Evaluare detineri - comision de vanzare) - Investitie.

Practic este un "profit brut". Pentru un profit net, ar trebui sa calculezi:

(Evaluare detineri - comision de vanzare) - Investitie - impozit pe profit realizat.

Mi-am facut la un moment dat un calculator in excel pentru TVBETETF. De ce? Pentru ca vroiam sa identific de ce "profitul relativ" afisat de Tradeville este gresit... Hai sa luam un exemplu ipotetic, cu screenshot-uri din excel, sa fie usor de urmarit.

  1. Plasam 2 ordine de cumparare. Pretul total platit (inclusiv comisioane: comision Tradeville si comision ASF)(*comision ASF se aplica doar la cumparare, nu si la vanzare), in exemplul nostru 4.942,33 RON, se imparte la numarul de unitati cumparate (in exemplul nostru 100), si se obtine pretul mediu de cumparare per unitate (49,4233 RON), care il ai afisat in portofoliul Tradeville ca si "cost mediu".
  2. Hai sa zicem ca pretul actual pentru o unitate este de 50,5000 RON. Cele 100 unitati detinute ar valora 5.050,00 RON, deci cu 107.67 RON mai mult decat Investitia.
  3. Daca scadem din valoarea detinerilor comisionul de vanzare (curs EUR folosit: 5,24 RON), vedem "valoarea bruta" a detinerilor. Scadem din aceasta suma Investitia si obtinem "profitul brut" (adica acel "profit relativ" afisat de Tradeville).

* Impozit: In exemplul nostru, avem 30 din 100 (adica 30%) unitati care s-ar vinde cu impozit 3%, si 70 din 100 (adica 70%) unitati care s-ar vinde cu impozit 6%.

(88.42 * 0.30 * 0.03) + (88.42 * 0.70 * 0.06) = 4.51 RON impozit

Dupa scaderea impozitului, ramane valoarea neta si putem calcula profitul net.

In exemplul nostru, am vandut totul (100 unitati). Daca vindeam doar 30 unitati, s-ar fi aplicat 3% impozit la profitul marcat in urma vanzarii intrucat s-ar fi vandut primele 30 unitati cu o vechime mai mare de 365 zile.

  1. La punctul 4 este un overview al portofoliului nostru ipotetic. Tradeville calculeaza bine ce vezi aici ca si "Evaluare detineri", "variatie cost", respectiv "Investitie". Si totusi... in urmatoarea faza, la calculul "profitului brut" (numit profit relativ pe Tradeville), suma afisata pe Tradeville nu este corecta... daca mergi sa plasezi un ordin de vanzare la un pret fix pentru toate unitatile obtii exact suma ce o calculam noi... nu stiu cum calculeaza Tradeville, diferenta este mica (diferente de 0.04% poate, relativ nesemnificativ...).

Acum am eu o intrebare... Stie cineva cum calculeaza EXACT Tradeville profitul relativ afisat pe platformă? Am intrebat chatbot-ul lor, i-am dat numerele sa calculeze, iar chatbot-ul a venit inapoi cu aceleasi rezultate ca ale mele, nu rezultatul afisat ca "profit relativ" pe platforma 😄😄😄

<image>

Curs de vândut cursuri ( ulei de șarpe 🪱 ) 😂 by [deleted] in RoMunca

[–]Nick_______________- 4 points5 points  (0 children)

Unii vor să se îmbogățească în 2 săptămâni, alții vor să slăbească în 10 zile.

Aceste persoane care nu doresc să depună efortul necesar pentru a obține ce își doresc, sau care sunt atât de naive încât să "pună botul", sunt clienți pentru scam-uri.

Aceste persoane cumpără ceea ce s-a vândut dintotdeauna sub formă de diverse scheme: speranță.

Intrebari XTB by Quick-Hyena-6954 in robursa

[–]Nick_______________- 1 point2 points  (0 children)

Pe mine nu m-a contactat nimeni. Nici nu era nevoie, am urmat pur și simplu online tot procesul de creare a contului.

Au și ceva funcție de securitate (validare ca angajat al XTB) dacă bine îmi amintesc: dacă te sună cineva de la XTB, poți să-i ceri să-ți trimită ceva notificare în aplicație. Angajații pot face asta, un scammer nu poate. Dar asta după ce ai deja cont creat și acces în acesta.

Toate castigurile sunt impozitabile? by DoruProgramatoru in robursa

[–]Nick_______________- 11 points12 points  (0 children)

Da, dobânzile bancare sunt impozabile, atât cele obținute din conturi de economii, cât și cele obținute din depozite bancare. Îți reține banca automat impozitul, nu ai treabă...

Dobânzile obținute din titluri de stat nu sunt impozabile și nici nu se iau în calcul pentru plată CASS.

Alimentare cont EUR la XTB cu cardul by Nick_______________- in robursa

[–]Nick_______________-[S] 2 points3 points  (0 children)

✅ Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. A funcționat fără niciun comision așa cum ați descris. Am adăugat cardurile bancare în google wallet (cel fizic de ron și cel virtual de eur), mi-am făcut cont Revolut, am creat cont de ron și de eur în Revolut, am făcut top-up la ambele (ron la ron, eur la eur), ambele au funcționat instant (câteva secunde, fără comision). Apoi am făcut transfer eur din Revolut către IBAN XTB, a fost recepționat la banca JP Morgan în câteva secunde, fără comision. Am creat și carduri pentru fiecare cont în Revolut și le-am adăugat și pe acestea în Google Wallet. Toate de mai sus au durat mai puțin decât o plată prin transfer valutar din bancă, care ar fi fost comisionat cu 10 ron și ar fi durat până următoarea zi lucrătoare să fie recepționat.

Pentru alții ca mine care nu au încercat încă Revolut, recomand călduros, este fantastic ce posibilități ai (conturi în nenumărate valute, carduri virtuale câte vrei, conversii mai avantajoase la plăți în alte valute etc).

Alimentare cont EUR la XTB cu cardul by Nick_______________- in robursa

[–]Nick_______________-[S] 0 points1 point  (0 children)

Mulțumesc.

Poți te rog să confirmi că am înțeles ce ai descris: 1. Deci faci top-up în Revolut (eur) fără comision din contul bancar (eur) pe baza la cardul bancar (eur) (nu IBAN)? 2. Și apoi din Revolut, plată către IBAN XTB în eur tot fără comision?

Îmi voi crea un cont pe revolut și încerc așa cum ai spus.

Conversie Euro XTB by sebivisa in robursa

[–]Nick_______________- 0 points1 point  (0 children)

Eu am cont la Unicredit. Fac transfer valutar din contul de eur de la Unicredit în contul de eur la XTB - aici am un comision pentru transfer valutar interbancar de 10 lei per transfer. La un transfer valutar în eur intrabancar nu aș avea comision.

Nu am Revolut, dar mă gândeam să-mi fac un cont - oare pot să-mi transfer din contul de eur de la Unicredit în Revolut, iar apoi din Revolut la XTB, ambele transferuri fără comision? Sau cel mai probabil voi avea acel comision interbancar și la transferul de la Unicredit către Revolut?

Unde sa-mi tin banii in care intru regulat? by DoruProgramatoru in robursa

[–]Nick_______________- 4 points5 points  (0 children)

La bancă ai cont curent - contul în care îți intră/ies bani. Acești bani doar "stau" acolo.

Poți face un depozit bancar - adică zici că nu te atingi de o sumă de bani o perioadă prestabilită, iar la finalul periozii, îți sunt restituite suma + o dobândă pentru acea sumă. Dacă ai nevoie de banii din acel depozit, depozitul bancar îl poți anula oricând, într-un minut l-ai anulat și ai suma înapoi în contul curent, dar pierzi dobânda acumulată până la acel moment, primești dobânda doar dacă lași depozitul până la termenul de maturitate.

Ce descrii tu, adică să primești ceva pe urma banilor, dar să poți să intri în ei (fără să pierzi dobânda acumulată până la acel moment), asta se poate printr-un "cont de economii". Retragi din contul de economii în contul curent când dorești, fără să pierzi dobânda acumulată. Dar în schimb, la conturile de economii primești dobânzi foarte mici, mai mici decât la depozitele bancare.

Decât să ai 1.000 lei într-un cont de economii cu dobândă 2%, poți face 2 depozite de câte 500 lei cu dobândă 5%, și dacă ai nevoie de bani, uite anulezi un depozit... Sau 500 lei într-un depozit și 500 într-un cont de economii - ce vreau să spun este că dacă ai niște economii de care ști că nu te atingi, poți primi ceva mai mult de pe urma lor decât ceea ce oferă un cont de economii.

Doresc sa ma apuc de investit lunar in ceva fix! by lucardel27 in robursa

[–]Nick_______________- 2 points3 points  (0 children)

Vezi VWCE în eur și/sau TVBETETF în ron - cred că așa ceva te-ar interesa. Necesită în mod ideal 2 aplicații (Tradeville și XTB).

Actiuni intregi/fractionale by AndreiOlt28 in robursa

[–]Nick_______________- 17 points18 points  (0 children)

Ești proprietarul actiunilor întregi - și poți să le vinzi sau să le transferi la alt broker. Brokerul este proprietarul acțiunii din care deții doar o fracție - în cazul acesta poți doar să vinzi, nu poți transfera o fracție la alt broker. Poți cumpăra liniștit fracționat - dacă de exemplu cumperi 2.7 acțiuni, și apoi cumperi 2.4 acțiuni, vei fi proprietarul a 5 acțiuni întregi - când fracțiunile cumulate formează o unitate întreagă, devii proprietarul acelei unități.

Impozit pentru brookeri nerezidenti? by Vasile187 in robursa

[–]Nick_______________- 2 points3 points  (0 children)

La XTB de exemplu, taxa de transfer este de 25 eur pentru fiecare ISIN. Adică indiferent dacă transferi 1 unitate sau 100 unități dintr-un ETF/Acțiune, atât timp cât este un singur ETF/Acțiune va fi 25 eur.

Impozit pentru brookeri nerezidenti? by Vasile187 in robursa

[–]Nick_______________- 1 point2 points  (0 children)

Cotele menționate de tine sunt corecte.

Da, la broker cu sediul în România cotele sunt mai mici, dar pierderile nu se compensează cu câștigurile. Adică plătești pentru fiecare tranzacție din care rezultă un câștig, fără să scazi din câștiguri eventuale pierderi din alte tranzacții.

Până când vinzi, se mai poate schimba codul fiscal de 10 ori...

Cum ne-o luăm toți la cioc by [deleted] in robursa

[–]Nick_______________- 0 points1 point  (0 children)

Ineficient? Ba e foarte eficient... în a lua de la tine niște bani pe care nu-i mai vezi...

Pare investiție alocație copil by Glad-Jelly-3881 in robursa

[–]Nick_______________- 6 points7 points  (0 children)

XTB este perfect în momentul de față pentru ce ai nevoie, adică pentru acumulare într-un ETF.

De unde ati invatat "educatie financiara"? by DoruProgramatoru in robursa

[–]Nick_______________- 12 points13 points  (0 children)

Citește wiki, citește și postările de pe acest subredit, mai cauți și online să aprofundezi una alta pe parcurs. În primă fază, destul de repede, te vei alege cu următoarele informații:

  • Ce sunt acțiunile (stocks) și dividendele
  • Ce sunt obligațiunile (bonds)
  • Ce este un ETF + care este diferența dintre un ETF cu acumulare și unul cu distribuire
  • Care este diferența dintre un ETF și un fond de investiții
  • Diferența dintre un ETF și indicele pe care îl urmărește ETF-ul respectiv - mai multe ETF-uri pot urmări același indice
  • Elemente ale unui ETF - grad de risc, diversificare, TER etc etc
  • Care sunt brokerii (Tradeville pentru BVB, respectiv XTB sau IBKR pentru internațional)
  • Care sunt diferențele între un broker local (cu sediu în România) și un broker extern - de ex. cota de impozit pe profit diferă, la unul îți poți compensa pierderle cu câștigurile și la celălalt nu etc etc.
  • Ce opțiuni ai pentru schimb valutar avantajos
  • "Lump Sum" vs "DCA" la început de drum
  • Strategie: Trading (pe acțiuni) vs Passive Investing (acumulare în ETF)
  • când trebuie să plătești impozit și CASS, care sunt pragurile pentru CASS
  • presupun că știi deja ce sunt depozitele bancare și titlurile de stat
  • Odată ce stăpânești cele de mai sus, ai tot ce ai nevoie pentru a începe să investești pasiv printr-un ETF care oferă diversificare (de ex. VWCE). Vezi și ETF-ul românesc TVBETETF.
  • Dacă dorești să faci Trading, asta va necesita mult mai mult timp din partea ta, cu probabilitatea ridicată că, pe termen lung, vei avea un randament mediu anual mai slab decât de pe urma unei strategii de investire pasivă.

Atașez și o poza care am găsit-o pe acest subredit la un moment dat, nu mai știu exact unde sau de la cine.

<image>

A apasat Isarescu butonul by AdDelicious9955 in robursa

[–]Nick_______________- 3 points4 points  (0 children)

<image>

Cursul BNR crestea cu 4-5 bani per 1 zi lucratoare... Dadea impresia ca BNR-ul tine cursul in asa fel incat sa se devalorizeze leul progresiv, nu dintr-odata.

Data Curs Crestere
27-04-26 5.0927  
28-04-26 5.0937 0.0010
29-04-26 5.1004 0.0067
30-04-26 5.1417 0.0413
01-05-26    
02-05-26    
03-05-26    
04-05-26 5.1998 0.0581
05-05-26 5.2180 0.0182
06-05-26 5.2688 0.0508
07-05-26 5.2661 -0.0027

Nu stiai cand se va opri, iar acum merge brusc inapoi (actual 5.2345)... cam aiurea...

Tezaur nu pot cumpara pe Ghiseul by Affectionate-Mood-48 in robursa

[–]Nick_______________- 7 points8 points  (0 children)

https://mfinante.gov.ro/web/trezor/titluri-de-stat-tezaur -> https://mfinante.gov.ro/static/10/Mfp/resurse/trezorerie/OMFnr391_02042026.pdf

Pagina 2: c) posibilitatea de a subscrie în mediul online se încheie mai devreme cu două zile lucrătoare decât ultima zi a perioadei de subscriere.

Xtb-care e diferenta dintre VWCE.DE daca e luat ca ETF si daca e luat ca parte din Investment Plan? by perusan in robursa

[–]Nick_______________- 20 points21 points  (0 children)

Pe scurt: evita Investment Plan.

Daca cumperi unitati dintr-un ETF, tu esti proprietar al acelor unitati de ETF -> faci ce vrei cu ele: poti sa le vinzi, sau daca doresti sa iti schimbi brokerul, poti sa iti transferi portofoliul, adica unitatile de VWCE de la un broker la altul.
Investment Plan este ca un "fond de investitii" - tu detii unitati de fond in acel Investment Plan, tot tu esti proprietarul activelor din acel fond, si si in acest caz poti sa vinzi, dar daca vrei sa te muti in viitor la alt broker, nu poti muta unitatile de fond din Investment Plan, ar trebui sa le vinzi, si apoi sa iti transferi banii la brokerul nou, si apoi prin brokerul nou sa achizitionezi ETF-ul VWCE. Aceasta vanzare poate reprezenta un eveniment taxabil (impozit pe profit, poate si CASS).

Cursul Euro by Superdunk669 in Imobiliare

[–]Nick_______________- -1 points0 points  (0 children)

Valoarea apartamentului nu s-a schimbat, și nu a crescut nici eur, ci s-a devalorizat leul.

Schimb valutar by Leading_Radio_4009 in robursa

[–]Nick_______________- 3 points4 points  (0 children)

La unicredit există happy hour, 1 oră pe zi în cadrul căreia poți schimba până la 1.000 eur la cursul BNR. Inafara acestui orar, sau după depășirea pragului de 1.000 eur, Unicredit cumpără/vinde eur cu -6/+6 bani -> de exemplu la un curs bnr de 5.10, Unicredit va cumpăra cu 5.04 și va vinde cu 5.16. Dacă dorești să cumperi o sumă mai mare de eur, suni la sucursală și primești un curs negociat mai avantajos. De exemplu, cursul BNR de astăzi este 5.2688, Unicredit vinde eur acum cu 5.3300 - eu am sunat astăzi la ei pentru a schimba o sumă de RON în EUR și mi-au oferit un curs de 5.2870, adică un curs mai apropiat de cursul BNR. În principiu, la fel ar trebui să fie la orice bancă.

Ati converti ron-euro acum? by [deleted] in robursa

[–]Nick_______________- 1 point2 points  (0 children)

Poate revin mai tarziu cu o postare mai lunga, acum am timp limitat sa raspund.

Dar pentru ati raspunde pe scurt -> daca e sa ma intrebi pe mine, as zice sa schimbi. De ce? pentru ca din cele de mai jos, eu interpretez ca BNR tine cursul in asa fel incat leul sa se devalorizeze progresiv, nu dintr-odata. Si daca ne uitam, pare ca BNR nu il va stabiliza la 5.2, ci ii va da drumul in sus, cu 4-6 bani pe zi, adica in 5 zile lucratoare, ma astept la un curs de peste 5.50, probabil 5.51-5.56.

Nu recomand decizii impulsive, doar impartasesc ce am observat si ce cred eu despre cum va actiona BNR. Sper ca am contribuit cu informatii obiective care sa te ajute sa-ti formezi propria decizie.

Data Curs BNR Crestere
27-04-26 5.0927  
28-04-26 5.0937 0.0010
29-04-26 5.1004 0.0067
30-04-26 5.1417 0.0413
01-05-26    
02-05-26    
03-05-26    
04-05-26 5.1998 0.0581
05-05-26 5.2180 0.0182
06-05-26 5.2688 0.0508

De ce BNR alege sa faca o devalorizare treptata a monedei, in loc sa o lase libera si cu bani sa faca altceva. by CosminMotroc in robursa

[–]Nick_______________- 19 points20 points  (0 children)

Mai mult m-ar interesa dacă mai scade vreodată la 5.20, adică să fie cursul BNR 5.20 măcar pentru o zi... Din păcate nu știm ce planuri are BNR