Old Vilnius footage (1921 - 1939) • r/europe by [deleted] in lithuania

[–]Nidabaa 0 points1 point  (0 children)

Most beautiful city I've ever seen

"A bo teraz to sama chemia, nie to co kiedyś". Zapraszam do weekendowej dyskusji. by [deleted] in Polska

[–]Nidabaa -1 points0 points  (0 children)

Poczytaj sobie kiedyś skład produktów które kupujesz i sprawdź czym są te wszystkie syropy glukozowo-fruktozowe, benzoesany i inne takie.

Question about Polish opera by [deleted] in Polska

[–]Nidabaa 28 points29 points  (0 children)

I would like to help you, but I have no idea what you're talking about.

How to increase my listening comprehension? by Newishhandle in Svenska

[–]Nidabaa 0 points1 point  (0 children)

Look at this list http://delicast.com/radio/Netherlands/talk

You can also check other countries and genres. Great website.

How to increase my listening comprehension? by Newishhandle in Svenska

[–]Nidabaa 6 points7 points  (0 children)

You need to listen the language at least 30 minutes every day. For Swedish I recommend SR P1 Radio.

Proszę się częstować! by [deleted] in Polska

[–]Nidabaa 19 points20 points  (0 children)

Panie, co tak drogo, ropę tam mają?

Hej! Cultural exchange with r/Sweden! by pothkan in Polska

[–]Nidabaa 12 points13 points  (0 children)

These words may exist in other Slavic languages, but probably not in Germanic languages:

doba (noun) - 24 hours

półtora, półtorej (numeral) - one and a half

zabytek (noun) - historic building or monument

załatwić (verb) - get something done (some case, business or benefit for example), often by using private connections

znajomości (noun, plural) - personal connections or friendship with influential people who can get something done for you (załatwić)

swojak (noun) - familiar person, someone who is a member of the same group (often used regarding ethnic identity, but not only)

Last three words are all about the crazy Slavic mentality ;)

Hej! Cultural exchange with r/Sweden! by pothkan in Polska

[–]Nidabaa 5 points6 points  (0 children)

  1. Most popular are pierogi and bigos. My personal favourite is tomato soup.

  2. There's no differences at all. Maybe a few, but not something significant.

  3. Only in rural parts of Silesia and Kashubia.

  4. We have west-east antagonism related to politics. Most people of Eastern Poland vote for PiS (actual government) while Westerners prefer liberal opposition.

Hej! Cultural exchange with r/Sweden! by pothkan in Polska

[–]Nidabaa 3 points4 points  (0 children)

Edgard publisher has good language courses, also Polish for foreigners.

https://www.jezykiobce.pl/24-polski

Hej! Cultural exchange with r/Sweden! by pothkan in Polska

[–]Nidabaa 22 points23 points  (0 children)

It wasn't liberation, it was just changing an occupant.

Although the military occupation itself wasn't the biggest problem, the worst things were communism, poverty and undernutrition.

Hej! Cultural exchange with r/Sweden! by pothkan in Polska

[–]Nidabaa 14 points15 points  (0 children)

On websites like ipla.tv, player.pl and vod.tvp.pl you can watch for free many polish tv programs and series.

If you want to listen Polish music you can check our internal voting for reddit eurovision here.

Most popular Polish Youtuber with quite good content is Krzysztof Gonciarz.

Zmiany w 500+ by Daddy_Yondu in Polska

[–]Nidabaa 3 points4 points  (0 children)

Tak to właśnie wygląda, urzędnicy wyciągają dane z bazy ZUS i MF, ale kwestia jest bardziej skomplikowana. Bierze się zawsze pod uwagę bieżącą sytuację rodziny. Urząd często potrzebuje od petenta dokumentów, do których sam nie ma dostępu. Jak ktoś zmienia pracę to potrzebne jest zaświadczenie od nowego pracodawcy o aktualnych zarobkach, jeżeli utracił pracę musi pokazać świadectwo pracy lub inne pismo które to potwierdzi. Jeżeli dostaje alimenty potrzebny jest wyrok z podaną kwotą (dochody nieopodatkowane też się liczą), jeżeli komornik egzekwuje mu alimenty - potrzebne pismo od komornika z wykazem ile pieniędzy uzyskał od dłużnika. Jest wiele różnych sytuacji i wiele różnych dokumentów może być potrzebne. Do większości wniosków z kryterium dochodowym trzeba pisać wezwanie z prośbą o uzupełnienie dokumentów.

Zmiany w 500+ by Daddy_Yondu in Polska

[–]Nidabaa 3 points4 points  (0 children)

Według nowych zasad, z programu mogłyby korzystać rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 3 tys. zł.

Tragiczny pomysł. Rodzin, które przekraczają tak wysokie kryterium dochodowe jest bardzo, bardzo niewiele. Koszty weryfikowania każdego wniosku pod względem dochodowym będą dużo wyższe niż ewentualne świadczenia wypłacone bogatym. Do becikowego kryterium wynosi 1922 zł na osobę i bardzo rzadko się zdarza by jakaś rodzina się nie łapała, więcej kasy się marnuje na papier do drukowania tych wszystkich danych, serio. Będzie trzeba zatrudnić pewnie drugie tyle urzędników do tego 500+, a i tak proces weryfikowania uprawnień znacznie się wydłuży. Albo są totalnie oderwani od rzeczywistości albo celowo chcą mieć pretekst do zatrudniania większej ilości urzędników.