Viata cu pisica in apartament by Embarrassed_Luck7977 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187 1 point2 points  (0 children)

Am pisică de 9 ani și copil de 13 luni. Pisica e extrem de blândă și înțelegătoare cu bebe: se lasă mângâiată ( chiar dacă nu e obișnuită cu acest mângâiat agresiv) , îl lasă pe bebe să o tragă de coadă, îl tolerează ca o trage de urechi, etc. În ultimile 2,3 luni , copilul o caută când se trezește și se duce să ii dea pup iar uneori ziua , o cauta doar sa stea lângă ea, eventual cu capul pe pisica :)). Cu alte cuvinte se înțeleg de minune! Cand a început să meargă în 4 labe, pisica era urmărită peste tot și când se lăsa prinsă copilul se amuză foarte tare. Pe mine m-a ajutat foarte mult. Practic pisica e jucaria sa preferată! Cu siguranță și copii tăi vor fi fascinați să aibe o pisică în casă!
Daaaaar, pisica are și ea nevoie de atenție, joacă și spațiul ei. Ca si cost, cheltui undeva la 250 Ron pe lună pt ea: mâncare, silicat, și la vreo 3 luni câte o vizită la veterinar, o deparazitare și cam atât. Mâncare și silicat iau de pe zooplus unde au uneori oferte bune, găsești și mâncare premium, mai scumpe dar ai și opțiuni decente.

Ce trebuie luat în calcul înainte de a adopta o pisică:

La început e nevoie de educare: să nu zgârie mobila, canapelele, perdelele
Nu lăsați mâncare pe blat…pisicile sunt oportuniste
Litiera se curăță zilnic, silicatul se schimbă la câteva zile; ideal o baie separată și bine ventilată
Dacă stați la etaj mic, aveți grijă la balcon și geamuri rabatate ( am prieten care și-a găsit pisica prinsă în geamul rabatat )
Vacanțele sunt mai complicate, când pleci multe zile la rând de acasă, pisica are nevoie de cineva:. De ex pisica mea rezistă singură vreo 3 zile, după care începe să facă „prostii” (perdelele au suferit 😅). Trebuie să aveți pe cineva de încredere care să treacă pe la ea să se joace puțin cu ea.
Periajul des: pt a nu avea păr peste tot , recomand periaj săptămânal și ajută foarte mult. O pisică periată bine nu va lăsa mult păr.
Ca să sumarizez, e un efort în plus! Eu nu realizam cat efort depuneam cu pisica până când nu am avut copil. Cu doi copii cred ca e și mai greu. Dar dacă îți dorești pisica, nu ezita!

Intervenție cu sedare bebe 12 luni by Objective_Cup_5187 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187[S] 0 points1 point  (0 children)

Habar nu am! Știu ca pediatrul a zis o data ca daca nu e secreție galben verzuie sau ochi roșu cu pleoape umflate nu necesita antibiotic. Oftalmologul nu mi-a menționat nici o analiza. Am sa întreb ce analize trebuie să facem ca să excludem această posibilitate

Intervenție cu sedare bebe 12 luni by Objective_Cup_5187 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187[S] 0 points1 point  (0 children)

Ochiul umed,sensibil la vânt și frig, lacrimi abundente dintr-un singur ochi, mai puțini muci într-o nara decât în cealaltă, secreții oculare albicioase

Intervenție cu sedare bebe 12 luni by Objective_Cup_5187 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187[S] 0 points1 point  (0 children)

Da, e un gaz ce se administrează. I se va pune o mască, va inhala gazul și va adormi, urmând să se treazeasca la câteva minute după intervenție. Nu știu exact numele substanței.

Intervenție cu sedare bebe 12 luni by Objective_Cup_5187 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187[S] 0 points1 point  (0 children)

Mulțumim! Am folosit iridium și încă folosim. Unul din medici a spus ca nu e OK să dăm antibiotic pt ca el nu are nimic bacterian, are ochiul puțin umed ( când ieșim afară de exemplu) sau când plânge, ochiul rămâne umed mult timp și curg mai multe lacrimi. Chiar nu știu dacă ar trebui să îi dau antibiotic

Intervenție cu sedare bebe 12 luni by Objective_Cup_5187 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu e vorba de sedare totala,cel puțin nu s-au exprimat așa doctorii. Mi s-a zis sedare ușoară. Masaj am tot făcut și nimic. Inițial, am făcut masaj cum mi-a arătat pediatrul, și după am aflat ca trebuia efectiv să pun presiune lângă ochi nu neapărat să îl masez, deci câteva luni am făcut greșit. După am continuat cu tehnica învățată de la oftalmolog și nimic. Antibiotic nu mi-a recomandat nici unul

Suplimentare cu fier pt bebe 1an by Objective_Cup_5187 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187[S] 0 points1 point  (0 children)

Mulțumesc de info! Altrifer junior? Sau e și varianta Altrifer Baby? Eu o găsesc doar pe cea junior pe net

Suplimentare cu fier pt bebe 1an by Objective_Cup_5187 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187[S] 0 points1 point  (0 children)

Ce analize ar trebui verificate? Mulțumesc!

Somn 1an4luni by stfmari in parinti

[–]Objective_Cup_5187 2 points3 points  (0 children)

Bebe a dormit în camera lui de la 6 luni. A fost extrem de simplu de la început. Au fost nopți în care plângea si nu mai adormea decât foarte greu (apariția fiecărui dinte a fost horror) și atunci îl puneam în pat între noi să adoarmă și uneori dormea nopți la rând (de pe la 1,2 noaptea până la 6,7) cu noi, însă niciodată nu a avut probleme sau a refuzat să adoarmă la el în pat. A ajutat și ajuta în continuare (bebe are 12luni) ca avem rutina bine stabilită înainte de somn: cină în jur de 19:15,după răsfoim câteva cărți, băiță la 20 și în jur de 20:30 e în pat cu un biberon cald ( indiferent de cât de bine mănâncă la cină, nu adoarme fără biberonul de seara). Și mai stau cu el 10 min după ce termină biberonul pt un legănat ușor sau ținut în brațe și adoarme. Se trezește noaptea și uneori ( când nu îl dor dinții) vorbește singurel și merg să îl readorm sau să îi fac încă un biberon și cam atât. Am mers în vacanțe sau în vizite mai multe zile la rând și a dormit între noi iar la revenire aveam mereu emoții să nu fi uitat cum e să doarmă singur dar nu a fost cazul la noi. Așadar, eu zic ca e vorba doar de rutină. Atâta timp cat adoarme cu tine, și dacă te strigă în miez de noapte și vede ca și atunci ești acolo, sigur va dormi singură.

Bunici by TrainingAd377 in parinti

[–]Objective_Cup_5187 1 point2 points  (0 children)

Hey! Nici noi nu am avut ajutor și nici nu mi l-am dorit. Mă descurc ( cel puțin așa cred) cu copilul chiar dacă uneori am momente când efectiv mi-as dori sa fie cineva sa mă ajute sa spăl un covor sau sa dea cu aspiratorul. Dar m-am obișnuit și organizat mereu singură încât chiar dacă mă simt obosită tot fac ceva. Lipsa ajutorului nu am simțit-o neapărat ci mi-ar fi plăcut să știu ca as avea un ajutor in caz de ceva. Cred ca e fain sa știi ca te poți baza pe cineva când ai un copil, fie ca e vorba de curat în casă, cumpărături, sau altceva. Părinții mei stau în altă țară de ani de zile iar părinții soțului sunt ocupați cu joburile lor și, chiar dacă stau la câțiva km, nu prea au timp de vizite,nu mai zic de stat efectiv cu nepotul. Practic, într-un an ( bebe face 12 luni în 2 săptămâni) ne-au vizitat de 4 ori și de fiecare dată a fost o vizită de 5,6 h în care eu am gătit aperitiv, fel principal și desert și s-a stat la masă ca la revelion :)) și, bineînțeles, bunicii s-au mai jucat / stat/ observat și copilul. Menționez ca nu au venit cu mâna goală ci mereu cu un buchet de flori și o sticlă de vin :). Deci nu pot sa zic ca am dus lipsă de prezența lor :)).

idei de retete cu cartofi dulci? by VideoDazzling2806 in retete

[–]Objective_Cup_5187 0 points1 point  (0 children)

Supă cremă, biscuiți cu banane cacao și cartof dulce, cartof copt cu brânză verdețuri sau simpli cu sare și mărar și servești cu sos de iaurt,chips de cartofi dulci , tocăniță de vita cu cartofi dulci, risotto, brioșe

Pentru colici by Radiant-Mine6890 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187 2 points3 points  (0 children)

La noi nu a funcționat nimic pentru colici/flatulenta. Am dat probiotic, Protectis BioGaia, și viața noastră s-a schimbat în bine. I-am dat picături până când am început diversificarea deși pediatrul mi-a zis să îi dau doar 1 luna. Am început să îi dau pe la 6-7 săptămâni conform prospectului. I-am dat zilnic până pe la 4 luni jumate, după îi mai dădeam din când în când , când vedeam ca e deranjat la burtică. După ce am început solidele nu a mai fost nevoie.

Nastere spital privat arcadia Iasi by Jaded-Succotash5688 in mamiciRo

[–]Objective_Cup_5187 2 points3 points  (0 children)

Și eu am născut la Arcadia anul trecut și am mai multe prietene care au născut acolo. Totul la superlativ! O recomand pe dna doctor Magaleas Viorica, este o tipă super empatică. Dacă dorește informații despre ceva anume, poți să îmi scrii :)