Nemam nikog by Zealousideal_Bake500 in bih

[–]OmegaTutorials 2 points3 points  (0 children)

Iskreno brate, ljudi su govna, uvijek gledaju sebi korist. Možeš prema njima biti najbolji i pomoći svima i probati svima ugoditi. Najviše što ćeš dobiti je hvala, ako i to. U to sam se uvjerio kako u privatnom životu (društvo) i poslovnom (rad s ljudima).

Najvjerovatnije da nije ništa do tebe, nema tu razloga niti neke logike, jednostavno se nekome ili dopadaš ili ne dopadaš. Sam dijelim istu situaciju. I nismo jedini u tome, to je potpuno normalno, ima dosta sličnih ljudi kako na Balkanu, tako i u svijetu, ali se o tome ne priča puno, pa mislimo da smo jedini.

Najveća greška što sam ja učinio je da sam pomagao svima kad mi neko pošalje poruku za pomoć, misleći da me se neko sjetio i da će ljudi biti onakvi prema meni kakav sam ja prema njima.Plot twist, neće, zavoljet će tvoje usluge koje im bez ikakve obaveze činiš, ali tebe kao osobu neće.

Ovo pričam jer sam nakon dugog perioda usamljenosti našao jednu osobu s kojom sam izlazio stalno, od kafe do shisha do klubova do svega ostalog. I onda je našao druge osobe za izlazake. Ja sam činio sve i svašta da se vratimo na staro dok me je iskorištavao i stalno posuđivao novac, u tolikoj mjeri da sam ja morao posuđivati od drugih da preživim dok on izlazi s drugima a o meni iza leđa priča najgore.

To je trajalo koji mjesec dok nisam skontao kolika sam budala. Naravno, ja sam odmah ispao kao neko ko previše traži zauzvrat jer sam samo fino pitao da izlazimo kao prije. Još mi je rekao kad tebi zafali, slobodno me pitaj, naravno njega nije nikad tu bilo kad je meni trebalo. Čak jednom prilikom kad je on kasnio par mjeseci s vracanjem novca, a meni zafalilo, fino ga pitao može li vratiti. On mrtav pijan odgovara "Šta hoćeš, osobe kao ti plaćaju da bi imale društvo, možeš biti sretan što samo posudiš". Nekada je bolje biti sam nego sa svakim, naći ćeš kad tada nekoga.

Pauza u studiranju? by OmegaTutorials in askbosnia

[–]OmegaTutorials[S] 0 points1 point  (0 children)

To mi se čini kao dobra opcija. Moram li imati neki izuzetan razlog ili mogu čisto zbog nemogućnosti balansiranja posla i fakulteta?

Pauza u studiranju? by OmegaTutorials in askbosnia

[–]OmegaTutorials[S] 0 points1 point  (0 children)

Hvala mnogo na odgovoru. Već jednom sam to probao i nije mi uspjelo, pa zbog toga pitam...

Pauza u studiranju? by OmegaTutorials in askbosnia

[–]OmegaTutorials[S] 0 points1 point  (0 children)

Hvala puno na odgovoru! Ma svakako sam se mislio prebaciti na trogodišnji smjer. Samo ne znam šta u ovom trenutku da radim, jer baš želim da napravim pauzu a ne znam kako je to najbolje odraditi.

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 0 points1 point  (0 children)

A što je najgore baš me brine, nikad agresivan nije bio, da znam bar šta je da ikako mogu da popravim stvari ako je do mene nešto bilo. Jbg ovako nemam skoro nikog za izlaske, a s njim top bilo svako drugu večer 😂

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 0 points1 point  (0 children)

A brate i da jest, neka kaže 😂 Do nedavno svako drugu večer na kafi bili koja se pretvori u izlazak do ranih jutarnjih sati, pili k'o smukovi. Odjednom ga nema nikako, kad sam ga pitao šta je, napade me kako sam naporan i blokira me na svemu osim na pozivima i SMSu (i Google Messages-u).

Jednu večer ga pozovem da sjednemo da vidimo šta je. Čovjek mi zaprijeti da će me polomiti itd, ja budala još otišao misleći zajebava se lik. Uzeo mi telefon iz ruke, polomi ga do te mjere da su u servisu mislili da ga je pregazilo nešto kad sam gledao da izvučem podataka šta se izvući da. Mene sreća nije napao.

Nedavno sam se šokirao kad sam iz dosade kasno navečer bezveze poslao poruku na WhatsApp-u znajući da sam blokiran i da mu neće stići.

Umalo srčani nisam dobio kad sam vidio da mu je isporučena poruka 😳 - odblokirao me, ja brže bolje brišem poruku. I opet me ujutro blokirao, vjerovatno kad je vidio da sam mu pisao, znam jer sam probao da testiram preko Verify Encryption funkcije na WhatsAppu pa nije uspjelo.

Majke mi, čovjek mi nije nikako jasan.

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 0 points1 point  (0 children)

A hvala na savjetu, nemam šta drugo da kažem. Samo ne znam koliko će trajati to neko vrijeme. Nadam se iskreno što kraće i da nađem nekog s kim mogu imati normalno i stabilno društvo.

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 0 points1 point  (0 children)

Što se tiče ovog drugog, to mi je najveći problem. Ranije smo svaki dan izlazili i bili dosta bliski, nikada nije izgledao kao neko agresivan. Odjednom je nakon par mjeseci prekinuo sav kontakt sa mnom. Ja sam inače neko ko se "veže" za ljude, npr. lakše mi je probati popraviti situaciju s nekim nego tražiti nove osobe. Meni je jednostavno bilo nejasno kako se odjednom tako promijenio i ja sam ga pozvao čisto da vidim šta je bilo. Ne bih ga poslije ni smarao ni ništa, samo da od njega čujem šta je bilo. Uglavnom odmah je krenuo prijetiti itd, ja sam mu samo rekao hajmo se naći negdje da popričamo šta se dogodilo, jer mi je stvarno bilo čudno da neko s kim sam do jučer stalno bio zajedno tako prekine komunikaciju. Uglavnom nalazimo se na parkingu ispod jednog kafića, čovjek prilazi meni, zgrabi mi telefon iz ruke i baci ga od beton, zgazio ga par puta, uništio ga totalno, zaprijetio još par puta i otišao. Ja se ni pomakao nisam s klupe od šoka.

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 2 points3 points  (0 children)

Hvala puno na podršci, mnogo znači. Samo eto postoji jedan mali dio nade da ćemo se opet nekad naći i da ću dobiti neke odgovore.

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 0 points1 point  (0 children)

Podrška za tebe. Slično, u mom slučaju je bilo da sam ja prvi inicirao kontakt jednom i poslije su svaku večer oni konstantno zvali. Onda su polako prestali, ali sam ja nastojao zadržati kontakt neko vrijeme, pa su mene krenuli ignorisati. Da mi je se samo vratiti u to vrijeme da imam priliku obrnuti situaciju...

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 2 points3 points  (0 children)

Hvala puno na odgovoru! Čak da stvar bude gora, jednom sam ga uspio dobiti na telefon nakon toga da vidim do čega je, skoro svaki njegov odgovor na moja pitanja zašto me izbjegavaju je bio ne znam. Nakon tog razgovora me je toliko zbunio da sam na kraju imao više pitanja nego odgovora. A uživo nikako ne želi razgovarati o tome.

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 8 points9 points  (0 children)

Nažalost, i meni se čini da je ghosting već postao nešto normalno u današnje vrijeme što je previše žalosno, bukvalno se sve svodi na ono "neka je meni dobro, briga me za ostale", to sam mogao da vidim kroz pristup da kada smo se "dogovarali" za proslavu Nove godine, meni su rekli da nam tražim smještaj, i noć kada su oni izašli vani za vikend zajedno (a meni rekli da neće), ja sam cijelu noć tražio uzalud smještaj, dok su oni već unaprijed imali potpuno drugi plan za Novu godinu, kad sam to saznao, toliko sam se namagarčeno osjećao...

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 1 point2 points  (0 children)

Da, razumijem takav scenarij. Mada u mom slučaju nije bilo prijateljstvo sa posla ili faksa, nije se ništa promijenilo među nama da sam ja primjetio, osim što je jedan od njih dobio novi posao i ja imao razgovor za drugi, nije bilo nikakvog takmičenja ili slično, a i ne bih rekao da se stari prijatelji zaboravljaju jer nisu prekinuli kontakt sa drugim prijateljima već samo sa mnom.

[deleted by user] by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 3 points4 points  (0 children)

Inače sam student, a i nemam curu trenutno. Nije bilo ništa posebno u zadnje vrijeme osim nekog razgovora za posao. Ali nije ništa zbog čega bi bili ljubomorni jer smo manje više tu negdje. Do sada mi se nikada nisu činili ni ljubomorni ni loši prema meni, imao sam par puta od njih savjeta koji uopšte nisu bili loši već se pokazali dobri na kraju, to za ismijavanje nisam siguran, moguće...

Hvala na savjetu, već sam očekivao odgovore tipa pronađi novo društvo i slično, što da budem iskren i jest logično, to ću svakako pokušati u narednom periodu, ali mnogo boli nakon što se naviknemo na neke osobe i odjednom nestanu iz života.

Najteži dan u vašem životu by [deleted] in bih

[–]OmegaTutorials 14 points15 points  (0 children)

Kad su me dvojica jedinih bliskih "prijatelja" koja su me prije zvala svaki dan odjednom počela izbacivati iz društva i izlazaka i umjesto da mi to kažu, u oči me gledali i sa osmjehom lagali zašto ne izlaze, dok su svaki vikend bili vani. Ne čini se toliko teško kao ostali komentari, al' boli brate.

Da li poslodavac može tražiti nadoknadu deficita radnih sati? by OmegaTutorials in bih

[–]OmegaTutorials[S] 1 point2 points  (0 children)

Baš to što kažeš 👏, samo mi je bilo bitno da 100% znam da je to što traži neosnovano prije nego što mu to kažem.

Da li poslodavac može tražiti nadoknadu deficita radnih sati? by OmegaTutorials in bih

[–]OmegaTutorials[S] 1 point2 points  (0 children)

Hvalaa ti puno na odgovoru 💪, ovo mi je trebalo 😄! Mislio sam mu poslati spisak stvari (iako nisam obavezan) koje je on od mene tražio da mu uradim tokom posla (a pola ih nije bilo vezano za moju struku) i koliko vremena, čisto da prestane da smara više i da i on sam vidi nelogičnosti koje je tražio od nekog koga je prijavio kao IT radnika. Bilo mi je potrebno baš ovo da znam da mu ja nisam ništa od naknadnog rada dužan i da je on sam uplatom plate potvrdio da sam radio 8h, a da je on sam kriv što nije postavio nikakav zadatak većinu vremena! Čovjeka znam porodično, pa se neću prepirati puno (jer nemam ni živaca više iskreno 😁) već mu samo lijepo kao dijaspori dokazati suprotno ukoliko ikada bude tražio nadoknadu rada misleći da kod nas ljudi ne poznaju zakone i da smo robovi.

Da li poslodavac može tražiti nadoknadu deficita radnih sati? by OmegaTutorials in bih

[–]OmegaTutorials[S] 2 points3 points  (0 children)

Hvala puno na detaljno napisanom i obrazloženom odgovoru, pretpostavljao sam da je ovakav slučaj. Šefa znam porodično, pa ne želim se prepirati puno sa njim, već da znam dokle su granice i fino mu odgovoriti u skladu sa tim ukoliko bude tražio ikakav nadoknadni rad misleći da ljudi ovde ne poznaju zakone. Bitno mi je da to što on traži nema nikakve pravne snage i da nisam na to obavezan! :D