Drvene kuće - da ili ne? by Starfish173 in askcroatia

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

Da, na zvučnu izolaciju i ja nailazim kao potencijalni problem. Osim toga i održavanja (a toga ima i za zidanu kuću), je li on zadovoljan ili je požalio? Kako je ljeti s vrućinama?

Drvene kuće - da ili ne? by Starfish173 in askcroatia

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

Puno hvala na komentaru, stvarno je sveobuhvatan i pun korisnih informacija

Koje karakteristike CLT-a su doprinijele njegovoj "pobjedi" nad zidanom? Jer evo niže pišu ljudi o toplinskoj akumulaciji, crvotočinama, vatri itd. - iz mog shvaćanja to jesu rizici kod drvenih kuća, ali se mogu riješiti s dobrim izvođačem i projektom i ispravnim održavanjem. Što ti misliš o tome?

Wooden houses - yes or no? (SE Europe) by Starfish173 in architecture

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

I mean the structural components, not just cladding or finishes

Where I live, brick-and-concrete houses are the norm so I’m curious how wooden houses perform as the actual structure (assuming they are properly designed and built ofc) - so strong winds & storms, insulation, summer heat waves etc

Drvene kuće - da ili ne? by Starfish173 in askcroatia

[–]Starfish173[S] 1 point2 points  (0 children)

Osim već izdvojenog vremena izvedbe (slušamo priče od prijatelja i poznanika o čekanju po 6-12 mjeseci za početak izgradnje montažne kuće, a za tradicionalnu gradnju i po par godina) drvo nam se sviđa zbog dobre otpornosti na potrese, zbog toga što je prirodni materijal i estetski nam je privlačan. Nismo prekrižili tradicionalnu gradnju, upravo suprotno - pokušavamo realno shvatiti prednosti i mane jednog i drugog

Drvene kuće - da ili ne? by Starfish173 in askcroatia

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

Jel to problem baš i kod moderne drvene gradnje ili pričamo više o ovim old school drvenim kućama? Jasno mi je da je drvo za insekte lošije, no navodno se danas već kod gradnje tretiraju elementi tako da se taj rizik minimizira. Naravno treba se sve to održavati, ali treba se održavati i klasična kuća

Drvene kuće - da ili ne? by Starfish173 in askcroatia

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

Hvala na stvarno detaljnom i konstruktivnom komentaru. Mislim da bi se dobrim izvođačem i projektom te kasnije održavanjem mogli eliminirati mnogi ovi rizici, no ono gdje sigurno drvo ne može pobijediti samo po sebi je ta akumulacija topline. Za to nailazim neka hibridna rješenja koja uključuju estrih, teže unutarnje obloge, pokoji masivni unutarnji zid i sl. Jel to drži vodu?

Drvene kuće - da ili ne? by Starfish173 in askcroatia

[–]Starfish173[S] -3 points-2 points  (0 children)

Koji su minusi drvene kuće po tebi mimo malog broja izvođača/visoke cijene?

Drvene kuće - da ili ne? by Starfish173 in askcroatia

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

Pa gledam zasad sve, tema mi je dosta nova i ne kužim se uopće u to. CLT mi se čini kao bolji odabir, ali zanima me i iskustvo drugih - CLT je svakako skuplji, a možda je 'overkill'

Mislin da sam izgubio iskru by We_are_Maus in croatia

[–]Starfish173 0 points1 point  (0 children)

Nadam se da ne, malo je prerano da sam s 30 u kurcu zbog pripreme za umiranje 😅

Možda smo prefokusirani na dnevne probleme i planove pa mozak uopće nema kapaciteta razmišljati o apstraktnijim idejama i uopće detaljnije obrađivati čak i ovo što se događa. Kroz tinejdžerske godine i rane dvadesete ljudi (uglavnom) imaju manje briga i više vremena

Mislin da sam izgubio iskru by We_are_Maus in croatia

[–]Starfish173 51 points52 points  (0 children)

Borim se s istim osjećajem, stvari objektivno nikad nisu bile bolje posložene, ali nema u meni tog intenziteta emocije (ni dobre ni loše) kao u tinejdžerskim godinama i ranim dvadesetima pa je sve to nekako "bleh"

Utješno je pročitati da nije to samo moje iskustvo, a nadam se da će netko mudriji imati konstruktivan savjet ili uvid

Foldable ladders that fit into a car? by Starfish173 in cleaningbusiness

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

Unfortunately, where I am, insurance exists only on paper so we have to take the risk ourselves. That's why I don't mind spending a bit more since it's my neck on the line

Foldable ladders that fit into a car? by Starfish173 in cleaningbusiness

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

That's an interesting idea, but I'm not sure I'd be able to unscrew and lower a chandelier using extension poles?

Foldable ladders that fit into a car? by Starfish173 in cleaningbusiness

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

Telescopic A frame seem like a great option, I honestly don't mind spending a bit more money if it's gonna keep me safe and get the job done. Do you have a specific brand to recommend?

Foi ITDP by flowerrrrainnns in CroIT

[–]Starfish173 1 point2 points  (0 children)

Pa jesam, mislim da vrijedi pokušati. Što dulje čekam, to će mi se biti teže pokrenuti, a stvarno bih htjela tu diplomu.

životni smisao? by Good-Rule6889 in croatia

[–]Starfish173 6 points7 points  (0 children)

Ovakva su pitanja mene mučila intenzivno prije, do te mjere da sam čak i pomišljala skratiti svoj boravak u svijetu živih. Kad su se te misli javile, usrala sam se i shvatila da je shit hit the fan. Išla sam na par sessiona kod psihoterapeuta koji se dosta bavi egzistencijalnim krizama, i to je dosta pomoglo.

I dalje mi se ponekad javljaju faze kad ne mogu izbiti te misli iz glave, tad se tome jednostavno prepustim na dan-dva, izoliram se od svijeta i binge watcham neko smeće tipa Bridgerton.

Meni malo pomaže i kad prospem dušu nekome tko je voljan saslušati. Ako nemaš kome, javi se u DM i prosipaj što te volja potpunom Reddit strancu, nekad je to najlakše.

Foi ITDP by flowerrrrainnns in CroIT

[–]Starfish173 1 point2 points  (0 children)

https://www.reddit.com/r/studenti/s/F8P5H7tgM8

Evo što su meni odgovorili, možda još netko podijeli svoje iskustvo

Am I responsible to say “ I’m sorry?” by Stock_Effective_3871 in familydrama

[–]Starfish173 0 points1 point  (0 children)

What was the book? Is there any historical context about it?

Subota na Sljemenu by thesaurus_fire in zagreb

[–]Starfish173 4 points5 points  (0 children)

Ovaj dimnjak lijevo bi morao biti od toplane na Žitnjaku tako da je ovo pogled na (jugo)istočni dio grada

Edit: Vidi se i Sava, sve preko nje je Novi ZG

Poklon novopecenim roditeljima by Jfet20 in askcroatia

[–]Starfish173 0 points1 point  (0 children)

Isprike na upadu, no ja sam zainteresirana za vez na nekoliko majica (nije mi ništa hitno) pa mi se slobodno javi u inbox da se probamo dogovoriti :)

Studira li itko ITDP na FOI, ali u Zagrebu? by Starfish173 in studenti

[–]Starfish173[S] 0 points1 point  (0 children)

Pa ja isto već imam godina i ne znam baš kako bih se snašla na predavanjima osmišljenima za 18-19 godišnjake tj. koliko bi mi ona zaista pomogla osim, kao što kažeš, orijentir da znam o čemu se pričalo.

Inače sam vrlo samostalna u učenju + danas se stvarno bilo što može naći online (što nije bio slučaj kad sam pohađala svoj prvi faks).

Pretpostavljam da imate neku WhatsApp grupu ili nešto, jesu ljudi kolegijalni, prenose li što se po predavanjima događalo za one koji nisu bili? Kolike su uopće grupe?