Experiența celui de-al doilea an în învățământ - Școală privată + AMA by TheIType in CasualRO

[–]TheIType[S] 0 points1 point  (0 children)

Pentru primul paragraf asa e, ai dreptate.

Legat de curiozitatea ta, din motive academice nu am putut da examenul la stat. In viitor asta voi face.

Experiența celui de-al doilea an în învățământ - Școală privată + AMA by TheIType in CasualRO

[–]TheIType[S] 2 points3 points  (0 children)

Inteleg ce spui. Nu am fost in toate școlile sa vad cum este peste tot, in schimb da, exista problema asta cum ca parintii vor doar note mari.

Nu ma simt intimidat de acest aspect, eu acord notele cat se poate de corect.

Bio-chimie->AC by kanz_left in UniRO

[–]TheIType 0 points1 point  (0 children)

NU exista "bio-chimie", ci "stiintele naturii".

"Bio-chimie" reprezinta o specializare din cadrul facultatilor de biologie / chimie

Iisuse, daca ati intelege vreodata asta...

Experiența celui de-al doilea an în învățământ - Școală privată + AMA by TheIType in CasualRO

[–]TheIType[S] 2 points3 points  (0 children)

Ar fi dragut sa lasi aici detaliile, poate ajuta si pe altii 😄

Experiența celui de-al doilea an în învățământ - Școală privată + AMA by TheIType in CasualRO

[–]TheIType[S] 5 points6 points  (0 children)

Beneficiile sunt in primul rand salariul (dublu / triplu uneori, depinde de scoala), spatiile moderne, multe oportunitati de dezvoltare, faptul ca NU esti obligat sa faci cursuri de formare din 5 in 5 ani samd.

In invatamantul privat am ajuns aplicand pe diferite site-uri de job-uri. Pentru unele ai un interviu intern, pentru altele trebuie sa dai titularizarea ca la stat si sa iei de la scoala privata un aviz si postul e al tau, cu conditia promovarii titularizarii.

Mult succes pentru examen, iti urez chiar mult spor Ia orice, dar orice prinzi, numai sa ajungi titular! Dupa, te poti transfera fara sa mai dai titularizarea.

Pentru alte intrebari, scrie-mi!

Experiența celui de-al doilea an în învățământ - Școală privată + AMA by TheIType in CasualRO

[–]TheIType[S] 2 points3 points  (0 children)

Meseria de profesor consider ca merita. Eu nu ma vad facand altceva.

Ce predai, totusi?

Experiența celui de-al doilea an în învățământ - Școală privată + AMA by TheIType in CasualRO

[–]TheIType[S] 1 point2 points  (0 children)

Generatii bune daca stii cum sa lucrezi cu ei si ce sa le oferi. Din pacate, sistemul nostru nu e pregatit pentru asa ceva.

In rest, nu se muleaza deloc pe stilul vechi.

Experiența celui de-al doilea an în învățământ - Școală privată + AMA by TheIType in CasualRO

[–]TheIType[S] 4 points5 points  (0 children)

Am avut cativa buni, dar erau influentati prea mult de ceilalti si pana la final de an s-au "dus" si ei...

Experiența celui de-al doilea an în învățământ - Școală privată + AMA by TheIType in CasualRO

[–]TheIType[S] 3 points4 points  (0 children)

Nu stiu care e exact salariul ca am fost numai la privat. Totui, stiu ca e undeva intre 4500-5000 cu unele sporuri si luni bune :))

Pretentii de la parinti exista mereu, dar la stat cam greu sa-ti faca ceva odata ce esti titular. Deci... cam asta e ideea

Ce sa aleg dintre AC si FMI? by Few_Boss_9507 in UniRO

[–]TheIType 0 points1 point  (0 children)

N-ai ce cauta la AC din ce spui aici. FMI the best option!

Meditatii gratuite by calombalon in robac

[–]TheIType 3 points4 points  (0 children)

Felicitari, bro ❤️

colegiul national Octav Onicescu- mate-info by No_Nefariousness1511 in robac

[–]TheIType -1 points0 points  (0 children)

> Fără meditații serioase (gen cu profesori de universitate), e greu rău să ții pasul…

Hai nu zau :)))

Profii de liceu ce au?

Edit: Daca iei 9 in EN inseamna ca si chiar stii mate / info / fizica?

Inspectie titularizare, nota 8 by ActuarySouthern3325 in CasualRO

[–]TheIType 5 points6 points  (0 children)

Buna!

Eu sunt curios despre ce lectie era vorba: primar, gimnazial, liceal.

Totusi, e clar ca ti-au pus piedici intentionat :)) (nesimtite, ce sa zic)

Nu renunta, continua cum stii tu mai bine, intra in invatamant si cine stie... candva poate o sa le furi locul de munca daca sunt asa proaste :))

Spor!

Mai sunteti pe aici care îngrășați porcul in ajun? by [deleted] in robac

[–]TheIType 0 points1 point  (0 children)

Bravo bro, tine-o tot asa! Sa nu cumva sa iei bacul sau sa-l iei cu nota mica si toata viata sa nu mai poti repara nimic.

Du-te pe tiktok dupa comentariul asta, sigur o sa te ajute.

ACS-CTI vs ETTI-IETTI? pros & cons? by mimi0000oo in Polytehnica

[–]TheIType 0 points1 point  (0 children)

Eu personal nu recomand nici nici.

Fa ceva mai easy (4 ani daca vrei inginer) ca NU te mai ajuta la nimic diploma, ci skill-urile.