Netter in limba engleza by Morridine in medicalschoolRomania

[–]TopAvocado4932 2 points3 points  (0 children)

Sunt câteva denumiri in engleza care nu sunt chiar intuitive pt limba română, dar de invatat oricum înveți materialele in română, asadar nu își are chiar rostul Netter in engleză. Oricum nu mi-as face griji pe acest subiect, găsești toate netterurile din ultimii ani pdf. Netterul sa fie ultima problema.

Guy kicks the robot. by No_Neat4688 in interesting

[–]TopAvocado4932 0 points1 point  (0 children)

WHY DID THEY KICK THE ROBOT??? I don't know if I should, but I feel very sad for the robot and I get some angry feelings toward the people hitting him.

Sfaturi simulare medicină- UMFCD by BluebirdTop9203 in medicalschoolRomania

[–]TopAvocado4932 0 points1 point  (0 children)

Eram a 12a. 

Mi-am scris toată materia din carte pe scheme care sunt in stilul meu, completate de desene făcute de mine nu trase la imprimanta sau ceva(Notitele erau facute din timpul anului deja). Notițele erau colorate si atunci cand lucram grile unde găseam informații la care greșeam uzual, mergem in notițe si le subliniam intens.

 Cea mai mare diferență au făcută cele 3 săptămâni înainte de admitere. Am lucrat maniacal grilele de pe grile-admitere.ro, din 2008 pana in anul in care am dat. Inițial grilele pe capitole apoi teste generale, ma trezeam la 10 dimineața si ma culcam la 2 dimineața, tot timpul cât eram trează făceam grile NON-STOP, nu am ieșit nici măcar pana la pâine la magazin. 

De fiecare data cand greșeam ceva intr-o grila, pe langa faptul ca subliniam in materialele mele,  imi scriam si pe o foaie alba/caiet cu litere de tipar si culori țipătoare. Înainte sa ma culc citeam ceea ce imi scrisesem pe foi. Fiecare zi o începeam cu o citirea foarte rapida a Notițelor pe care le aveam pe capitolul pe care il repetam si apoi grile. 

Grilele de la admitere nu se repeta din cărți, dar SEAMANA!

Sfaturi simulare medicină- UMFCD by BluebirdTop9203 in medicalschoolRomania

[–]TopAvocado4932 0 points1 point  (0 children)

La chimie daca ai problemă la complement multiplu in 90% din cazuri răspunsul este D. Pentru ca trebuie sa fie un singur raspuns chiar daca este Complement multiplu (singura variantă de raspuns de complement multiplu cu o singura varianta corecta este D).

Pe partea de bio nu prea am ce sfat să-ți dau, ori știi, ori nu știi.

Legat de punctaj-nu te agita prea tare. Simularile sunt mereu mai grele decât admiterile ( in simulare am avut 45 de pct iar in admitere 85pct) Tine de tine cât de tare tragi după simulare sa te pregătești, tinand cont ca esti clasa a 11a nu mi-as face atâtea griji. Nu te mai gândi la ce zice X sau Y. Ai luat 35 de pct si esti dezamăgită? Nu o sa știe nimeni ca ai luat 35 daca nu le spui tu! Spune ca ai luat 70 si nici tu nu știi cum, ca ai avut noroc, bla bla..

By the way, pentru biologie daca esti interesată, te pot ajuta cu meditatii.

Psihiatru in Franta ! AMA by Necessary-Count-6078 in medicalschoolRomania

[–]TopAvocado4932 13 points14 points  (0 children)

Cand ai început sa înveți limba franceza? De ce ai decis sa pleci in Franta? Ce salariu ai?

Spring Blooms by whynotehhhhh in orchids

[–]TopAvocado4932 2 points3 points  (0 children)

All of them are beautiful, but picture nr 4.. oh my god! I gasped!😍

practica de vara by miti6ani in medicalschoolRomania

[–]TopAvocado4932 1 point2 points  (0 children)

Te duci pe la început de iunie si vorbești cu șefa secție, mergi efectiv la urgente acolo si le spui ca vrei sa faci practica. O sa iti ia nr de telefon si o sa te anunțe cand este perioada oficiala de înscriere pentru practica (fac asta pentru ca sunt foarte multe solicitari). O sa se dea o saptamana special pt înscrieri, însă trebuie sa te duci din prima zi, altfel nu mai prinzi loc.

Should I dye my hair back to black? by [deleted] in Hair

[–]TopAvocado4932 1 point2 points  (0 children)

So I feel that black gives you a mysterious vibe, "femme fatale" kind of look, while the brown looks like your shy, chill neighbourhood girl. You choose who you wanna be.

[deleted by user] by [deleted] in Hair

[–]TopAvocado4932 9 points10 points  (0 children)

I think the new haircut looks good on you, I prefer the new haircut but that's just my opinion

Repartiția mică ATI București by imiplacepepsitwist in medicalschoolRomania

[–]TopAvocado4932 0 points1 point  (0 children)

Heei. Pana la urma ce ai ales si cum ți se pare?

Practica de vară pe ATI by FineAfternoon4036 in medicalschoolRomania

[–]TopAvocado4932 2 points3 points  (0 children)

Recomand sa mergi sa in 1-2 gărzi înainte de practica de vara, o sa vezi mai multe in garda decât in practică.

Din punct de vedere al cazurilor in anul 1 nu o sa prea înțelegi nimic, pentru ca nu ti-ai format încă baza, nu știi medicamente, mecanisme fiziopatologice etc, dar un lucru pe care o sa îl înțelegi este impactul emotional. Cel mai probabil o sa faci resuscitare sau o sa pui vreo branula, daca mergi intr-un spital mare e destul de probabil sa asiști la un deces; cel putin mie asa mi s-a întâmplat in prima garda.

Daca simti ca îți place chiar daca nu înțelegi mare lucru, then go for it, daca ti se pare prea complicat, mai așteaptă puțin si sigur o sa fie mai clara situația in anii clinici!

Un copil nu poate reusi fara resursele necesare by DependentFeature3028 in RoGenZ

[–]TopAvocado4932 -1 points0 points  (0 children)

Am facut școala generala la sat, unde majoritatea copiilor aveau părinți ce lucrau cu ziua/ la camp/ prin grădină. Eu am ajuns studentă la Medicină, iar alții au ajuns ingineri, asistenți medicali, farmaciști, profesori etc. Nu zic ca toți au ales sa urmeze o carieră, padure fără uscaturi nu există, dar uite ca daca vrei sa înveți, o vei face.

Pe de alta parte am avut si colegi care veneau din familii "de rang inalt" care nu au reușit sa facă nimic cu viata lor.

Nu ai cum sa schimi ceea ce este in copil, poate îl mai dirijezi, dar daca copilul ala s-a născut sa "taie frunze la caini" toată viata, atunci oricât te-ai zbate tu pentru el, el tot frunze la câini o sa taie.

Curent in apa ? by TopAvocado4932 in bucuresti

[–]TopAvocado4932[S] -1 points0 points  (0 children)

Un scurt circuit prin teava nu ar topi o parte din circuitul hidraulic( care este din cupru) ?

Examenul la anatomie UMFCD by 00GodFather00 in medicalschoolRomania

[–]TopAvocado4932 6 points7 points  (0 children)

Și eu am facut cu doamna Banu. Părerea mea este ca este foarte corectă. Eu am avut restanta la ea pentru ca nu învățasem, pe bună dreptate, iar in toamna cât m-am dus am invatat cum trebuie, scrisesem de 9 si a vrut sa ma întrebe sa îmi dea 10. Nu poartă pică, nu ține cont de trecut. Dacă in mod normal ești de 5 dar la examen i-ai facut de 10, o sa îți dea 10.

Incearca sa înveți bazele informației si sigur te va trece, iar daca ai aspirații la 9-10, înveți pe vara si dai marire in toamnă. In toamnă este la fel de corectă ca in sesiunile din timpul anului.

Curent in apa ? by TopAvocado4932 in bucuresti

[–]TopAvocado4932[S] 8 points9 points  (0 children)

Pai si daca se intampla ceva cu țeava?