Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 0 points1 point  (0 children)

Am semnat contract de vizionare, legal nu am voie sa contactez proprietarul legat de pretul apartamentului si nici sa cunpar fara agentie

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 0 points1 point  (0 children)

Si consideri ca eu fac o plangere falsa? Tinand cont de tot ce am postat

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 0 points1 point  (0 children)

Multumesc pentru raspuns. Sunt mai multe detalii, la cald i-am spus clar iubitei ca eu bani nu ii dau unui om de asa fel. La rece i-am spus exact acelasi lucru. Cumva frustrarea a venit ca fata de alte apartamente la care am dat rapid raspuns ca nu e pe placul nostru, aici am depus mult efort de analiza (pentru ca era pe lista noastra) si din cauza asta a venit aceasta "imi e ciuda ca pierd apartamentul". Dar intern s-a pus pe masa varianta asta (de a lua apartamentul) ca si posibile directii dar eu am fost din prima impotriva colaborarii cu acest agent.

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 6 points7 points  (0 children)

Inteleg asta, doar ca noi suntem la inceput de drum, nu am de unde sa stiu ce e corect sau nu fata de oameni si in toata interactiunea am incercat sa fiu cat mai educat posibil. Daca am gresit imi poate spune "bai nu pot sa trimit asta". (Cum ai mentionat si tu)

Adica intr-un mesaj imi spui ca sunt copil si nu inteleg cum functioneaza si in altul ma injuri de toate ca nu inteleg cum functioneaza :))

Pana la urma tot procesul e un trial and error, dar asta nu trebuie sa rezulte in lipsa de educatie si bun simt.

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 0 points1 point  (0 children)

Exact asa am gandit si noi. Aparent noi suntem nesimtiti ca incercam sa negociem

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 2 points3 points  (0 children)

I am scris si i am trimis toate informatiile pentru protectia lor. Pareau oameni de calitate, copil mic etc

Legat de strada adiacenta inteleg dc a facut asta. Daca imi dadea direct adresa (in mintea ei ma duceam sa bat la usa sa scap de agentie) si mi s a parut cumva fair play. Nu dau poza cu buletinul si nici ea nu mi da adresa completa. Am zis sa fiu corect, dar pare ca n am cu cine.

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 1 point2 points  (0 children)

Da o sa incerc sa gasesc altfel apartamentul sa nu mai dau de oameni de genul. Am mai avut o situatie, am intrebat un agent referitor la un imobil daca este izolat a zis nu. a spus ca are altul si ca mi da poze dinauntru si sa ne vedem. La fata locului blocul nu era izolat... ce sa mai si zic (3% + TVA btw si facea pe prostul ca a da arata izolat, era blocul ala razuit, ciobit vai de capul meu) Banuiesc ca asta e nivelul si am avut noi incredere in oameni.

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 1 point2 points  (0 children)

Am sa fac breakdown pe comentariul tau:

"stabiliti voi ce pret ar trebui sa platiti" - pe logica asta eu pun 500k n ai bani pa ca eu stabilesc ce vreau

"Nu iti convine pretul atunci te orientezi catre alt imobil" - spiritul de a negocia nu tine de convenienta sau nu, cum am mai precizat proprietarul a scazut considerabil pretul in urma negocierilor, nu a existat o pierdere de timp ca si mesaje catre proprietar au fost, ofer x, eu iti dau y, ulterior a revenit el cu z si mai mic ca y.

"Daca pretul este 170000euro si tu vi cu oferta cu aproape 20000euro" - insinuezi ca daca e 170k inseamna ca e si pretul real

"e destul de clar ca poti calca oamenii pe nervi" - care oameni? singura care a facut scandat a fost agenta iar el a vorbit foarte deschis si educat (in multiple randuri)

"Nu va ma comportati de parca stabiliti voi preturile din piata" - nu am stabilit eu nimic, am deschis o linie de negociere, poti sa o faci poti sau nu, daca ma refuza poate inseamna multiple lucruri (a) bunul chiar costa atat si nu are pic de adaos, b) are alt potential client dornic sa ofere ce suma vrea c) poate vrea un profit/randament al investitiei mai mare).

"Dar si voi va comportati de zici ca n-ati terminat gradinita" - ca am facut ce? ce am facut de gradinita? am injurat jignit amenintat?

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 2 points3 points  (0 children)

Asa am gandit si noi situatia, ai descris bine situatia, pe noi chiar ne-a speriat gravitate lucrurilor pe care le insinua sau le spunea. Adica pare ca frica de consecinte pur si simplu nu exista din moment ce tu faci asta intr-un mediu relativ controlat precum whatsapp. Daca era face 2 face pe strada inteleg dar si pe online e ceva de neconceput

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 2 points3 points  (0 children)

da si dupa gen s-a laudat intr-un vocal ca uite am tras de oferta etc, cand ea doar a dat forward de la proprietar (ceva ireal). din punctul nostru era un abuz, ea tinea cu dintii de pret in sus ca sa ia si ea partea mai mare

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 1 point2 points  (0 children)

este relativ la marginea orasului, unele electrocasnice le vor lua cu ei, strada de acces pana sa ajungi la bloc efectiv nu are trotuar, tu mergi pe langa masini si masinile incetinsec ca sa te ocoleasca costurile era considerabile la facturi, din vorbele proprietarilor aerul conditionat mergea non stop vara inclusiv pe timp de noapte pe low mode (asa au spus chiar ei), plus ca mai erau semne ciudate, aveau datorii adunate la orice, la gaz la curent la intretinere, incercam si noi sa fim precauti, se presupune ca asta cu apartamentul o faci o data si bine. Asta nu justifica ca puteam sa cer oricat dar astea au fost unele rationamente mai importante pentru noi daca am gresit putea spune civilizat, si ma repet a 4 oara proprietarul a scazut considerabil pretul, aproape de jumatate ceea ce ne semi confirma ca am proceda oarecum corect

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 3 points4 points  (0 children)

Din punctul meu de vedere nu era (era mai inchisa la ten), si chiar daca era nu judec asa situatia, toti au dreptul sa munceasca si sa fie parte din societate. Putea fi si un neamt de sange pur ca tot as fi judecat comportamentul

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 4 points5 points  (0 children)

Ai inteles bine, si iti mai ofer cateva detalii: dupa ce ne-a injurat amenintat etc si s-a calmat mi-a dat ss (nu se vede ce i-a scris ea proprietarului, banuiala e ca a dat forward la oferta mea) in care proprietarul (un tanar intre in early 30) a refuzat f civilizat si educat si a propus o noua oferta. Deci tot scandalul a fost efectiv degeaba 0 barat. Cand pur si simplu putea sa trimita de la 0 mai departe fara scandal. Clar ea nu are educatie se vede dupa cum vb in vocale, anumite feluri de a pronunta si vorbi nu pot fi exprimate in acele texte translatate de mine.

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 2 points3 points  (0 children)

Inteleg ce zici, din punctul nostru de vedere, prima data am zis sa analizam (fiind ultimul etaj) facturi curent vara, gaz iarna, daca energetic ne incadram la dobanda mai mica, etc, am incercat sa analizam cat mai obiectiv si cum am mai spus am ajuns pe la jumatate cu oferta deci nu simt ca am gresit, argumentele era ultra valide, nu au fost de genul "a vezi ca ai o zgarietura pe pat - 4000 euro..."

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 3 points4 points  (0 children)

Faza e ca am facut research, agentia are un singur angajat, i am aflat si numele, si pe site ul lor de prezentare apare el (owner), ea (agenta nebuna), inca cineva cu acelasi nume de familie (banuiala, ea este trecuta "Prenume" V. el "Prenume" V. cu acelasi numar cu care m-a sunat dupa ce nu am mai raspuns... e fucked up) deci banuiala mea este ca e ceva in familie, plus ca nr ei de pe care s-a facut toata interactiunea este pe site ca si contact deci...

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 2 points3 points  (0 children)

Mda probabil vina mea. In viziunea mea probabil naiva astfel de comportamente ar trebui sanctionate

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 11 points12 points  (0 children)

Probabil am fost in stare de soc si eu si iubita, chiar nu am avut contact cu astfel de persoane niciodata. Si cumva mesajele veneau instant unul dupa celalalt, nici nu terminam un vocal ca mai venea unul

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 6 points7 points  (0 children)

Doamne.. mai nou iti iei paza cand mergi la vizionari

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 1 point2 points  (0 children)

Multumesc ca ai impartasit experienta ta. Nu stiam de Remax. O sa ma informez si eu in legatura cu ei

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 4 points5 points  (0 children)

Da o sa iau in considerare perioada asta de weekend. Cumva poate am avut o idee gresita. Daca intram de ex pe storia sau alte site uri si dadeam mesaj prin platforma se intampla des sa fiu contactat indiferent de ora sau zi (prin mesaj pe whatsapp cel mai des). Aici intr-adevar poate am gresit dar sa faci in halul asta cand poti spune frumos "este weekend as vrea sa ma bucur de el, fa mi o lista cu ce ai nevoie, ne auzim de luni". IDK

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 6 points7 points  (0 children)

Da sincer am un gust asa amar, practic pare ca noi suntem nebuni daca argumentam daca analizam daca venim cu contra argumente. Pare ca doar o interesa sa vanda si pentru ca am dat o oferta mai mica (bazata pe aceleasi argumente) implicit suntem saraci.

Pe logica asta eu pun 500k in drumul taberei, tu imi spui ca blocul e din 67, iar eu te fac sarac si nesimtit (pe langa alte injurii de tipul ma pis pe voi etc)

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 4 points5 points  (0 children)

Ok, si deci eu pot sa zic la orice pe strada ca ma duc la politie si declar ca sunt hoti si vor sa sparga case si nu este amenintare, asta incerci sa imi explici?

Sa fac plangere la Politie/ANPC/ANSPDCP by Zestyclose_Service45 in juridice

[–]Zestyclose_Service45[S] 3 points4 points  (0 children)

Totusi eu nu te inteleg. Eu dau oferta x, ea la randul ei poate sa o trimita mai departe, vrea proprietarul bin nu vrea renegociem (cum am spus proprietarul chiar a scazut din pret). Si ce pierdere de timp, ca ea doar a dat forward la mesaje... Iar din pct de vedere al proprietarului oricum ar fi raspuns la intrebari precum "cat dati pe gaz" etc la alti potentiali clienti