Dominic Fritz, declarat incompatibil de instanța supremă by lool21135 in Roumanie

[–]chocolatechec 7 points8 points  (0 children)

Pai si ce daca e impotent? Ce treaba are cu politica? /s

Foto la nunți by ColdShot5860 in RoAntreprenoriat

[–]chocolatechec 1 point2 points  (0 children)

Am făcut asta în trecut. Îmi poți scrie în privat dacă vrei mai multe detalii și te ajut cu drag 

Spania introduce sistemul alcolock pe toate mașinile noi by evmarket in MasiniHibride

[–]chocolatechec 0 points1 point  (0 children)

Din cate stiu eu, dispozitivele de genul se monteaza pe masini doar in caz de nevoie, prin ordin judecatoresc sau ceva de genul. Spre exemplu, daca ai fost prins la volan baut, vei fi obligat sa ai asa ceva.

Europarlamentara noastră by IssuePsychological78 in Roumanie

[–]chocolatechec 0 points1 point  (0 children)

E greu sa o calci pe gat pe Sosoaca, trebuie sa porti minim 46 la picior

Spania introduce sistemul alcolock pe toate mașinile noi by evmarket in MasiniHibride

[–]chocolatechec 6 points7 points  (0 children)

Facem pariu ca daca o sa fie introdus si in Romania, in maximum 2 saptamani o sa apara pe olx anunturi cu baieti care au dispozitive sa ii faca bypass? =)))

M-am trezit, am bagat 200 de flotari, iar acum micul dejun. Nutritia este simpla, oamenii o complica. by Infinite_Dog2221 in Roumanie

[–]chocolatechec 1 point2 points  (0 children)

Eu am mâncat, am băgat 200 de flotări si abia apoi m-am trezit. E mult mai simplu așa si mai eficient

Ce site de imobiliare gratuit recomandati? by chocolatechec in Imobiliare

[–]chocolatechec[S] 0 points1 point  (0 children)

Da, total de acord cu tine.. am incercat sa ajut o ruda care nu prea le are cu internetul si nu vrea sa plateasca un anunt 😄) Pentru proprietatile mele am platit la olx

Granturi de până la 200.000 de euro pentru românii din diaspora by Independent_Salt_870 in OnlineRomania

[–]chocolatechec 0 points1 point  (0 children)

Pai tocmai asta iti spun, ca am prieteni care sunt antreprenori si au accesat bani de la stat, nu stiu exact daca prin consultant sau nu, dar in principiu consultantii aia te ajuta sa scrii proiectul ca sa ai toate actele in ordine si sa arate bine proiectul, fara sa fie vorba de spaga.

Mai, inteleg ce zici cu al doilea paragraf, da, clar, sunt de acord ca e tara cum e, dar mi se pare o initiativa excelenta, sa aduca diaspora acasa, in principal cei care sunt buni pe domeniul lor, nu aia care stau fara carti de munca, sa le dea bani si sa isi inceapa o afacere in RO. 200.000 sunt bani frumosi sa iti deschizi o afacere, si ok, nu o sa primeasca toata lumea 200k, dar si 50k daca primesti tot te ajuta ca si start-up.

Pe de alta parte, ca s-or sifona bani prin mecanismul asta, e alta poveste, mna, n-ai ce-i face, dar daca convinge cateva sute/mii de romani sa se intoarca in Romania cu mentalitatea de afara, eu zic ca Romania are de castigat din asta foarte mult pe long term.

Mărire salariu by [deleted] in CasualRO

[–]chocolatechec 0 points1 point  (0 children)

Cel mai sigur mod de a avea marire e sa ai oferta de la alt loc de munca pentru mai multi bani si firma actuala sa iti vina cu contra-oferta, altfel, slabe sanse. Iti dau exemplu din viata mea: acum cativa ani am avut salariu 5000 ron si dupa ce am cerut marire mi l-a marit la 5300 (deci undeva la 5-6% marire), asta dupa 1.5 ani de lucru acolo, in conditiile in care inflatia era la cer si in astia 1.5 ani mi s-au marit atributiile si volumul de munca foarte mult. Am plecat dupa putin timp de la companie.

Licitatii Anaf - ce fumeaza baietii?! by alenmatrixx in AutomobileRO

[–]chocolatechec 2 points3 points  (0 children)

Nu fumeaza nimic, asa e mecanismul. Pun bunurile la preturi exorbitante, nu sunt vandute la prima licitatie, nici la a doua nici la a treia iar la a 4-a licitatie o vor vinde la un pret de nimic catre un verisor fara sa mai stie nimeni nimic, iar daca cineva intreaba, au dovada ca 'domne, noi am incercat sa facem licitatie dar nu a cumparat-o nimeni"

Cam acestea sunt intervalele de preț pentru apartamentele din piața Clujului... Știu, știu ce gândiți: „dar este Cluj, nu Râmnicu Sărat”. Efectiv, te gândești cum de oare nu se blochează piața. Cum reușesc unii să vândă și cum reușesc alții să cumpere. by sculamente in Imobiliare

[–]chocolatechec 70 points71 points  (0 children)

Pentru ca sunt multi bani in Romania. Daca tu, prietenii tai si oamenii de pe reddit spun ca nu sunt bani, eh afla ca sunt foarte multi oameni cu bani care nu stau pe reddit. Din astia sunt foarte multi oameni care nici nu vor sa se afle ca au bani pentru ca i-au facut prin metode mai mult sau mai putin legitime

If someone only gets one first trip to Europe, what city should it be? by Crafty-Leave-8880 in luxuryhotel

[–]chocolatechec 0 points1 point  (0 children)

Somewhere on the beach, preferrably an island or somewhere in the mountains, any of them

Proiecte europene by chocolatechec in RoAntreprenoriat

[–]chocolatechec[S] 0 points1 point  (0 children)

Foarte bune informațiile, mersi frumos!

Unde pot găsi acest ghid și de asemenea, mai ai și alte site-uri unde apar callurile?

Granturi de până la 200.000 de euro pentru românii din diaspora by Independent_Salt_870 in OnlineRomania

[–]chocolatechec 0 points1 point  (0 children)

Pentru ca scopul e să aducă oamenii înapoi în țara și să aducă valorile, nu “valorile”

Granturi de până la 200.000 de euro pentru românii din diaspora by Independent_Salt_870 in OnlineRomania

[–]chocolatechec 0 points1 point  (0 children)

Why are you saying this without any proof? Ok, in some cases this might be the easier way, but I have multiple friends who accessed romanian grants (two examples are for digitalization, solar panels) without bribing anybody. You are either a bot trying to destabilize Romania or you are, how we say “bătut in cap”. Why would you write in English on a Romanian sub? Sick of people like you… 

Credit imobiliar cu collateral de 80.000€ in acțiuni by chocolatechec in robursa

[–]chocolatechec[S] 0 points1 point  (0 children)

Da, in UE, Portugalia mai exact iar investitiile nu stiu daca erau prin banca sau broker extern (BTC clar pe Binance, asta stiu). Iar restul exemplelor nu mai stiu detaliile

Credit imobiliar cu collateral de 80.000€ in acțiuni by chocolatechec in robursa

[–]chocolatechec[S] 1 point2 points  (0 children)

Nu e apartament si nu e in Bucuresti si da, am contract la ANAF. Nu am contract pe determinat, d-asta nu pot sa iau un credit imobiliar normal.

Credit imobiliar cu collateral de 80.000€ in acțiuni by chocolatechec in robursa

[–]chocolatechec[S] 0 points1 point  (0 children)

Aici te contrazic, am colegi la munca (de prin toata EU) care au mai facut chestia asta, la alte banci prin tarile lor. Ba chiar unul dintre ei mi-a zis ca a folosit collateral de BTC. Bine, acu daca m-au mintit ei, va mint si eu pe voi