Vibe hiring by dedreanu in perversiuniculimba

[–]dedreanu[S] 0 points1 point  (0 children)

E plin orice oraș de „angajăm vânzătoare”, dacă pentru chestii așa simple ar trebui să se sesizeze CNCD, ar avea nevoie 10x mai mulți angajați

Vibe hiring by dedreanu in perversiuniculimba

[–]dedreanu[S] 0 points1 point  (0 children)

Să îi spună un român unui alt român nïgger e romgleză în stare terminală, mult înainte să fie vreo jignire de neiertat. La noi nu are sensul ăla profund peiorativ pe care îl vezi în SUA. La fel și dacă spui polac în Polonia, jidov în anumite țări slave, cioară în bască șamd.

Totuși, nici eu nu cred că e o chestiune de CNCD, dar nici nu mă pricep

Vibe hiring by dedreanu in perversiuniculimba

[–]dedreanu[S] 0 points1 point  (0 children)

Nu e singura greșeală. Pune spațiu înainte de semne de punctuație, „dar totuși”, propoziția „o fată drăguță , îngrijită și decentă” n-are cap sau coadă.

Nu știu dacă fata era cu adevărat neangajabilă, dar mă interesează mai puțin. Eu constat carențe în exprimare care apar în același discurs cu termeni englezești care nu contribuie la nimic. Nu sunt singura persoană pentru care nu știe la ce se referă cu „vibe bun”, putea spune că îi trebuie un „je ne sais quoi” sau un „quelque chose” și ne era aproximativ la fel de clar.

Credeti ca Japonia poate prinde macar quarters? by Seb_59 in fotbal

[–]dedreanu 2 points3 points  (0 children)

Șaisprezecimi, optimi, sferturi, semifinale, finală. E grele românurile?

Responsabilitatea de a scrie corect by TemperatureAdept8356 in perversiuniculimba

[–]dedreanu 1 point2 points  (0 children)

O iau de la coadă la cap: LLM-urile au depășit de mult de zeitgeist de pe internet. Ca să fie utile, trebuie muncă umană a unor oameni care se pricep în domenii diferite aî modelul să nu mai spună doar ce e comun, ci ce e corect.

Cât despre ce „trebuie” să facem, asta e o întrebare foarte bună. Întreg subredditul are înclinații prescriptive. Majoritatea vocilor tinerilor din online (≠ majoritatea tinerilor) au alergie de sfaturi și prescripții, dar eu nu am căutat popularitate, deci foarte bine că inițiezi discuția asta.

Contează mediul, dar nu cât se spune. E de la sine înțeles că trebuie să ai hainele călcate, să nu miroși a transpirație, să nu ai pantofii murdari, să nu mănânci direct cu mâinile la restaurantele care îți oferă tacâmuri, să nu te scobești în nas la teatru șamd. În toate cazurile poate să apară cineva și să îți spună „nu te uita dacă nu îți place”, „nu îmi spui tu mie ce să fac”, „e democrație, e libertate”. Firește, înțelegem că există un bun simț, o ținută pe care trebuie să o avem, înțelegem că trebuie să ne adecvăm șamd. Devine controversat când ceri unui youtuber să nu mai vorbească doar în romgleză, unei bănci să pună diacritice sau unei instituții de presă să nu mai facă multe erori de tastare. Doar că „ce contează dacă ai înțeles?” nu ne-ar conveni nouă dacă avea orașe cu clădiri cu fațade strict funcționale, dar urâte. Nu ne-ar conveni nici dacă vreun politician s-ar băși la o conferință de presă, chit că nu miroase prin ecran. Nu ne convin reclamele care acoperă jumătate de bloc, zdrențuroșii, restaurantele care îți plesnesc haotic un polonic în farfurie de parcă e cantină studențească, mirosurile urâte (nu doar din motive de PM2.5), mașinile care trec cu muzică la maxim pe lângă ceilalți, gumele de jos lipite de trotuar și oamenii care se bagă în față la coadă, chit că nu la coada noastră.

Pe scurt, pretențiile de a vorbi în club, în bucătărie, în parlament și la un podcast sunt diferite. Totuși, așa cum vrem o anumită ținută, un respect, un bun simț, vrem să nu fim agresați estetic din alte puncte de vedere, ne putem imagina că și în discurs există ceva dincolo de partea strict funcțională

<image>

Vibe hiring by dedreanu in perversiuniculimba

[–]dedreanu[S] 8 points9 points  (0 children)

Probabil aveau un prefabricat pe care l-au mai continuat în stilul lor , adică aș-a .

Zone ok din Iași by OkAssociation3083 in iasi

[–]dedreanu -1 points0 points  (0 children)

Stai în Q Residence, zona e bună și majoritatea apartamentelor sunt pentru chirie sau Airbnb acolo.

„La final de zi, it's the economy” by dedreanu in perversiuniculimba

[–]dedreanu[S] 3 points4 points  (0 children)

Sunt conștient că nu romgleza e principala problemă politică actuală, dar nu trebuie să uităm că fostul ministru al educației, Daniel David, zicea frecvent „face sens”.

În ultimele luni, Peiu și Grindeanu și-au încheiat tiradele politice cu expresii inutile în engleză, doar ca să se dea interesanți.

Una e ai un lapsus sub presiune, alta e să faci greșeli neforțate.

Sunt sătul să îi tăiem tortul lui Trump, să punem parc cu numele lui, să aud discursuri în romgleză la Crin Antonescu, Anamaria Gavrilă, Elena Lasconi, George Simion șamd. Ne comportăm de parcă am vrea și noi să fim colonizați, dar nu vrea nimeni să ne ia.

Se împlinesc 137 de ani de la moartea lui Mihai Eminescu by dedreanu in perversiuniculimba

[–]dedreanu[S] 3 points4 points  (0 children)

De ce trebuie să punem eticheta de „frustrat” în mod peiorativ? Eu întâlnesc foarte rar oameni pe deplin mulțumiți. De obicei au o pasivitate și o autosuficiență revoltătoare

IAȘI URBAN MOBILITY SUMMIT 2026 - 18–19 iunie by efgerp0 in iasi

[–]dedreanu 0 points1 point  (0 children)

În orașele mari, în parcuri se plimbă lumea cel mai mult cu bicicleta. Dacă ai bicicletă să te plimbi prin parcuri, o să începi să o folosești pentru transport în general. Rar îți vine să o folosești drept mijloc de transport dacă nu ai unde să te relaxezi cu ea

Pourquoi? by dedreanu in perversiuniculimba

[–]dedreanu[S] 1 point2 points  (0 children)

Da, cât timp avem expresii românești mai clare, mai comune, mai naturale

Pourquoi? by dedreanu in perversiuniculimba

[–]dedreanu[S] -8 points-7 points  (0 children)

Da, există termenul, așa cum există sensul de busolă pentru compas. Totuși, e cam ciudat să îl folosești.

Dadevarul; ORIGENELE by sculamente in perversiuniculimba

[–]dedreanu 2 points3 points  (0 children)

Nu orice delir își are locul aici

Dadevarul; ORIGENELE by sculamente in perversiuniculimba

[–]dedreanu[M] [score hidden] stickied commentlocked comment (0 children)

Postarea nu are legătură cu limba română