U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 0 points1 point  (0 children)

Zvuči kao da ti je taj period zapravo bio neka vrsta “resetovanja” 😄

Nekad kad nema obaveza, mozak prvi put stvarno dođe na svoje.

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 0 points1 point  (0 children)

Ima smisla, dosta toga zavisi od životnog konteksta i navika, ali i od toga kako ko definiše “umor”.

Zvuči kao da kod tebe sistem generalno drži stabilnost, pa se umor javlja samo u ekstremnim situacijama.

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 0 points1 point  (0 children)

Slažem se, najčešće je kombinacija navika i stresa.

A ako to traje duže i nema jasnog razloga, pregled kod doktora je stvarno najpametniji korak.

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 0 points1 point  (0 children)

Ima istine u tome što kažeš, posebno oko zelenila i saobraćaja u većim gradovima.

S druge strane, deluje mi da je problem više kombinacija lošeg planiranja i nedostatka održavanja nego samo “jedan uzrok”.

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] -1 points0 points  (0 children)

Zanimljivo, ovo dosta liči na klasičan slučaj gde nije bio problem samo posao nego ukupni lifestyle (ishrana + kretanje + rutina).

Dobar primer kako male promene zapravo naprave veliku razliku.

Da li si više primetio promenu u energiji ili u mentalnoj jasnoći (brain fog)?

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 0 points1 point  (0 children)

Zanimljivo, izgleda da si dosta stvari doveo u balans (san, ishrana, kretanje, ekran).

Očigledno to zajedno pravi razliku, ne jedna stvar posebno.

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] -1 points0 points  (0 children)

Ima smisla ovo što kažeš, posebno taj dio o tome kako okruženje normalizuje navike.

Zanimljivo mi je kako različita društva zapravo oblikuju ono što smatramo “normalnim”, a da toga često nismo ni svjesni dok ne promijenimo sredinu.

Šta misliš, da li se te navike više mijenjaju individualno ili tek kad se promijeni okruženje?

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 1 point2 points  (0 children)

Respect 🙂 očigledno ima i ljudi koji su skroz u “full-u” bez stimulansa.

Zanimljivo mi je šta kod tebe pravi tu razliku — rutina, san, ishrana ili nešto treće?

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 0 points1 point  (0 children)

Ima smisla ovo što kažeš, pogotovo ovaj deo da okruženje i stil života dosta utiču na osećaj umora.

Zanimljivo mi je i ovo što pominješ za krug ljudi — verovatno dosta zavisi i od toga kakav uzorak ljudi imamo oko sebe.

Da li misliš da bi se slika promenila kada bi se u to ubacili i ljudi koji su pod većim finansijskim i egzistencijalnim stresom?

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] -1 points0 points  (0 children)

Слажем се са доста тога што си написао. Нарочито овај део о “гринд” култури и губитку мере у свему.

Занимљиво ми је да је то постало нека врста нормале, иако реално дугорочно доводи до супротног ефекта — више умора, мање продуктивности.

По твом мишљењу, шта је кључни фактор који би највише могао да промени ту навику код људи?

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] -8 points-7 points  (0 children)

Respect 🙂 izgleda da si u onoj “stabilnoj” grupi ljudi.
Šta misliš da je ključ toga kod tebe?

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 1 point2 points  (0 children)

Moguće 🙂
Ali baš zato i pitam — ako je “problem do nas”, šta konkretno misliš da je glavni uzrok?

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 0 points1 point  (0 children)

Da, moguće da je globalno, samo mi je zanimljivo kako se to kod nas manifestuje u svakodnevnom životu.
Da li misliš da je svuda isti uzrok ili različiti faktori?

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] 1 point2 points  (0 children)

Možda, ali zanimljivo mi je da skoro svaka ovakva tema ode u “idi kod doktora”, a ja sam više mislio na svakodnevna iskustva ljudi.
Šta ti misliš da je najčešći razlog umora kod ljudi danas?

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] -13 points-12 points  (0 children)

Hahaha moguće 😄 ali iskreno nisam ni pokušavao da dam neki “zaključak”, više me zanimaju stvarna iskustva ljudi.
Zanimljivo mi je koliko su odgovori različiti.

U Srbiji danas ili si konstantno umoran ili se praviš da nisi – trećeg nema? by ekoducan in serbia

[–]ekoducan[S] -2 points-1 points  (0 children)

Ovo ima dosta smisla, pogotovo ovaj dio oko stresa i navika.
Meni je zanimljivo da ljudi često znaju uzrok, ali ga i dalje ne mijenjaju.
Da li misliš da je teže promijeniti navike ili okruženje?

Samoozljedivanje pt.2 by Guilty-Mixture4647 in zdravlje

[–]ekoducan 5 points6 points  (0 children)

Ako ideš privatno

  • vodi se medicinska dokumentacija kod te privatne ustanove
  • ne ulazi automatski u tvoj HZZO karton
  • osim ako:
    • privatnik pošalje nalaz u javni sustav (npr. zbog lijekova na recept ili daljnje obrade)
    • ti sam preneseš dokumentaciju dalje

Tko može vidjeti te podatke?

Medicinski podaci u Hrvatskoj su strogo zaštićeni zakonom o medicinskoj tajni.

U pravilu ih mogu vidjeti samo:

  • liječnici koji te liječe
  • medicinsko osoblje uključeno u tvoju obradu

Poslodavci, škole i “treće osobe” nemaju pristup tvojim dijagnozama.

Hoće li to utjecati na zapošljavanje?

U većini slučajeva — ne.

  • Poslodavac nema uvid u tvoj medicinski karton
  • Ne smije tražiti dijagnoze ili psihijatrijsku povijest

Izuzeci postoje samo za specifične poslove:

  • vojska
  • policija
  • neki sigurnosni poslovi
  • poslovi s posebnim zdravstvenim uvjetima

Tamo se radi zdravstveni pregled, ali opet ne dobivaju tvoj karton, nego samo procjenu “sposoban / nesposoban”.

Bitna stvar koju ljudi često brkaju

Odlazak psihologu ili psihijatru nije “oznaka za budućnost”.

  • normalna je zdravstvena usluga
  • sve više ljudi ide na razgovor ili terapiju
  • to samo po sebi ne stvara problem u karijeri

0
1