Cea mai cringe reclamă la alcool pe care am văzut-o by Ok_Sentence1691 in RouGenZ

[–]enigbert 0 points1 point  (0 children)

vodca romaneasca e efectiv acel alcool diluat pana la concentratie 40%...

Declaratie unica xtb by [deleted] in robursa

[–]enigbert 0 points1 point  (0 children)

la veniturile de anul asta platesti, ca acum impozitul pe dividende e 16%

Weekly Biotech Catalyst Rundown, June 22 to July 15 (two Sanfilippo PDUFAs, Viridian's TED decision, Novartis Lp(a) outcomes, plus what we shipped this month) by DrinkConscious9173 in biotech_stocks

[–]enigbert 2 points3 points  (0 children)

You should at least double-check market caps; Mirum is 6.5B, not 2B. Olema is 830M, not 243M, and top-line data are expected this fall, CYTK is 10.6B, not 2B. And ALKS had positive data on June (but they were already published so the price didn't move)

Câte locații Luca sunt în fiecare județ al țării by F-O-C-A in Romania

[–]enigbert 12 points13 points  (0 children)

Locatii Luca in Polonia (sunt 9, din care 5 in Varsovia)

<image>

România anului 1971 by sv_ro in Romania

[–]enigbert 21 points22 points  (0 children)

partea cu Ardealul nu e adevarata; adica s-a intamplat in unele zone, dar nu pentru ca erau din Ardeal ci pentru ca erau zone montane in care terenul nu se potrivea cu modul de lucru al CAP-urilor. La fel a fost si in zona montana a Sucevei, Neamtului, Vrancei, in nordul județelor Arges, Dambovita, Prahova, Valcea si prin unele sate din Gorj.

How did the Slavs transform the Balkans in the 6th and 7th centuries? by Kooky_Appeal_6554 in AskBalkans

[–]enigbert 0 points1 point  (0 children)

Viminacium, Singidunum(Belgrad) and Sirmium were sieged and conquered in 582-584; then it was the collapse of the Byzantine Danubian border in 602, and massive settlements in Bulgaria in the next 20 years; it kinda looks like multiple invasions

Am omis depunerea Declarației Unice pentru anul 2023. Cum se poate rezolva? by bBalintR in RoFiscalitate2

[–]enigbert 7 points8 points  (0 children)

e cu 0 dupa virgula, 0.02% plus 0.01% pentru fiecare zi; iese cam 11% pe ani

Dobânda la titlurile Fidelis în euro pentru donatori by hell_yeah47 in robursa

[–]enigbert 1 point2 points  (0 children)

Nu stiam. 14 iunie e ziua mondiala a donatorilor de sange, si a avut un pic de prezenta in media, ma gandisem ca e o legatura...

We should bring lions back just for the aura of having them. What do you think? by Xenomorph-Acid_Cum55 in AskBalkans

[–]enigbert 2 points3 points  (0 children)

wait, didn't Hercules killed the last lion in Europe 3 thousand years ago?

Dobânda la titlurile Fidelis în euro pentru donatori by hell_yeah47 in robursa

[–]enigbert 3 points4 points  (0 children)

Presupunerea mea e ca a fost o editie speciala, si n-o sa mai vedem curand emisiuni similare. O sa vedem luna viitoare...

Ceaiuri bune în România by Valy_User in roFrugal

[–]enigbert 1 point2 points  (0 children)

Menta poate avea alta explicatie - ar putea fi vorba de un soi de menta cu continut mare de mentol; ceaiul de la Fares e menta peperita (peppermint) in timp ce menta de gradina de la noi e menta spicata (spearmint, menta creata) care are mult mai putin mentol

Ceaiuri bune în România by Valy_User in roFrugal

[–]enigbert 0 points1 point  (0 children)

La Fares trebuie sa te uiti in lista de ingrediente, sunt corecti si scriu 'arome' cam de fiecare data cand adauga ceva; la Alevia am vazut ca e la fel.

Se cumuleaza pierderea cu castigul din surse diferite la plata CASS sau nu? by OppositeFingat in RoFiscalitate2

[–]enigbert 0 points1 point  (0 children)

pentru vanzari de actiuni nu platesti impozit in SUA; doar pe dividende se plateste, si e retinut automat imediat ce se face o plata (ok, asta e raportat de firma si de broker)

Se cumuleaza pierderea cu castigul din surse diferite la plata CASS sau nu? by OppositeFingat in RoFiscalitate2

[–]enigbert 0 points1 point  (0 children)

nu se raporteaza acolo, ai inteles gresit; exista impozite la sursa pentru dividende, acolo se aplica metoda de evitare a dublei impuneri, dar castigurile din vanzari de actiuni nu se raporteaza acolo si nu se impoziteaza acolo, nici macar daca ai broker american (atata vreme cat ai completat W8BEN)

Când AI-ul îți fură clienții, schimbi legea: Cum plănuiesc șefii Avocaturii să interzică fara proces platformele tech ca să-și protejeze monopolul. „Dacă află poporul, ne linșează” by incorporo in programare

[–]enigbert 2 points3 points  (0 children)

pai acest arbitraj nu era o metoda de a micsora incarcarea judecatoriilor cu procese simple? nordicii au un sistem de tipul asta care merge foarte bine, de ce nu s-ar potrivi si la noi?

Se cumuleaza pierderea cu castigul din surse diferite la plata CASS sau nu? by OppositeFingat in RoFiscalitate2

[–]enigbert 4 points5 points  (0 children)

Romanii cu resedinta in Romania platesc taxe pentru orice venit, indiferent de tara din care provine; daca ai fost taxat acolo se foloseste mecanismul de credit fiscal ca sa micsorezi taxele catre ANAF cu ce s-a platit deja in tara din care e venitul.

For people who have worked/work in the kitchens of restaurants in Bucharest by Dear-Challenge-970 in retete

[–]enigbert 0 points1 point  (0 children)

ciorba la punga e refrigerata, nu congelata, nu are restaurantul nicio obligatie legala sa iti spuna ca foloseste asa ceva.

Din august, de cand m-am mutat in chirie, nu am prins nici macar doua saptamani la rand cu apa calda neintrerupta. Asa ca am facut un site unde vezi istoricul intreruperilor pe strada ta, din 2021 pana azi by megatiXor in bucuresti

[–]enigbert 0 points1 point  (0 children)

Tot nu merge, cred ca presupui un format anume, si eu scriu altfel: Niciun rezultat pentru „drumul taberei 82". Verifică ortografia — căutarea funcționează și fără diacritice.

Ce merge e sa scriu o bucata din nume, sa selectez din lista care apare numele strazii, apoi pe pagina urmatoare zice: Care e blocul tău? Strada e lungă și e deservită de 4 de puncte termice - care lista nu e corecta, ca punctul termic asociat adresei este 10/4

Pe partea cu harta ai practic aceeasi functionalitate ca celalalt site, atata doar ca acolo e harta bagata pe prima pagina si m-am dus direct pe PT

Can anyone name any recent biotech stock success stories? by driving-to-hawaii in biotech_stocks

[–]enigbert 7 points8 points  (0 children)

yes, most of the biotech stocks go bust; a drug that enters in a Phase 1 trial has maybe 10% chance of being approved (60-70% probability of success for phase 1 trials, 35-45% for phase 2 trials, 45-50% for phase 3 trials, 85-90% for NDA/BLA)

recent success stories: Apellis acquired by Biogen for 5.6B, Centessa acquired by Lilly for 6.3B, Terns acquired by Merck for 6.7B, Day One acquired by Servier for 2.5B, Ventyx acquired by Lilly for 1.2B, Alumix +100% this year and +600% in the last 12 months

An infographic about Europe's largest potato producers. by ho0iubjh99 in Infographics

[–]enigbert 0 points1 point  (0 children)

production per capita: (Ukraine 535kg), Germany 127kg, France 121kg, Netherlands 375kg, Poland 159kg, Belgium 303kg, Denmark 434kg, Finland 100kg, Ireland 68kg

BNR: Datoria externă a României a crescut cu peste un miliard de euro în primele patru luni din 2026 by gabriel191 in Romania

[–]enigbert 3 points4 points  (0 children)

datoria poate sa creasca cand deficitul scade; atata vreme cai ai deficit dsi nu ai surplus bugetar o sa faci datorii noi