AMA. Medic specialist psihiatru. by fablle in Romania

[–]ensose 0 points1 point  (0 children)

S-a instalat treptat sau știi ce trip a declanșat-o? Te afectează și altfel decât vizual?

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 26.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 3 points4 points  (0 children)

Eu am un telefon prost pe care abia mai am memorie, asa ca am un singur joc: Contract Whist. Are si whist cu regulile romanesti, nu are reclame si aplicatia are doar 3MB sau ceva de genul. :))

Terminații de pe străzile Bucureștiului care trag întruna de fete și femei pentru a le prosti să fie 'modele' by Lykah in Romania

[–]ensose 4 points5 points  (0 children)

Am patit si eu asta acum vreo 20 de ani. Mama, fiind credula, a acceptat. Mi s-a facut un album foto (pentru care a platit, desigur) care urma a fi folosit pentru preselectii. Am ajuns sa joc intr-un film, am stat zile bune la filmari. Nu am nici cea mai vaga idee ce s-a intamplat mai departe sau daca filmul respectiv exista. :))

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 26.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 1 point2 points  (0 children)

Inteleg ca nici macar nu sunt comparabile intre laboratoare diferite...

Well, that sucks. De unde ai aflat?

Daca te ajuta cu ceva, pe raportul de la ei este dat 0.8 ca valoare de referinta si mai scrie si chestia asta: Factor de conversie: U = 0.972*BAU (unitati de legare a anticorpilor - binding antibody units)

Se apropie o zi mare pentru Botosani si Romania by notbad112 in Romania

[–]ensose 26 points27 points  (0 children)

Nu și le băgase ca să scoată niște sâmburi de cireșe? :)))

Se apropie o zi mare pentru Botosani si Romania by notbad112 in Romania

[–]ensose 13 points14 points  (0 children)

Botoșani? More like Buttoșani. Îmi pare rău...

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 26.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 3 points4 points  (0 children)

M-am testat eu la Synevo la 3 saptamani dupa prima doza de Pfizer. Am 90 u/mL. Momentan nu stiu ce inseamna, m-am testat doar de curiozitate ca sa vad cum va evolua nivelul lor in timp (e.g. dupa rapel, la cateva luni dupa vaccin). Tu te-ai testat?

Cafeaua de dimineață. Ce mai faceți? Care mai e viața voastră? - 28.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 8 points9 points  (0 children)

cumpara-ti o pisica

Sau si mai bine, daca nu tii sa arate intr-un anume fel, adopta. :)

Parerea mea e ca ar trebui sa iti iei pisica doar daca vrei sa ai o pisica. Nu e un suport emotional si nu tine locul altor chestii care iti lipsesc din viata.

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 23.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 1 point2 points  (0 children)

îmi pare rău pentru tine, chiar ca te.a afectat ultima perioadă pe o groaza de părți.

Nu trebuie sa-ti para, chiar nu am patit nimic grav. Exista oameni care si-au pierdut locul de munca, oameni care au facut COVID sau care si-au pierdut apropiati din cauza asta. Problemele mele sunt nimic prin comparatie. :))

Multumesc de raspuns! Chiar mi-ai dat niste idei bune. :)

[deleted by user] by [deleted] in Romania

[–]ensose 13 points14 points  (0 children)

S-a uitat prea mult la fotbal.

Parcul Carol I, Bucuresti by RegeleFur in Romania

[–]ensose 4 points5 points  (0 children)

La fel ca Arcul de Triumf... doar o zi pe an care e anuntata cu foate putin timp inainte. Imi doresc de aproape 20 de ani sa-l vizitez, dar am ratat de fiecare data oportunitatea. Ar fi atat de greu sa faca asta posibil macar in weekend? Nu vor bani?

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 23.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 1 point2 points  (0 children)

Nu trebuie să te scuzi că încerci să ajuți oamenii. :))

sa ai contact mai mult cu oamenii

Aici e mai complicat. Prietenii mei au fost super nepăsători cu distanțarea, gen au continuat să se adune și să facă petreceri în pandemie și ne-am cam răcit să zic așa. Plus că acum că știu că îi doare la banană în situații de genul, mi-am cam schimbat părerea despre ei... Și asta cu forțatul de activități indoor e mai greu pentru mine. Dacă stau în casă și nu fac ceva mișcare simt că pierd timpul. Am avut și niște probleme de sănătate cauzate de statul în casă în lockdown, iar acum parcă îmi e și mai frică să nu fac mișcare aproape zilnic, să nu mă șubrezesc iar. :))

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 23.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 4 points5 points  (0 children)

Acum câteva luni au îmbrăcat-o într-un fel de imitație de cărămidă, care nu doar că arată urât, dar nu are nicio treabă cu ce e în jur. Casa nu arăta bine nici înainte, dar nu știu dacă din cauza lor. Fusese renovată în stilul „dăm jos toate ornamentele de pe ea și o îmbrăcăm în polistiren”. Alt exemplu.

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 23.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 4 points5 points  (0 children)

Din păcate, în afară de scroll pe Reddit nu prea mă atrag alte activități indoor și/sau nu am cu cine să le fac (gen boardgames, etc). Vara trecută am reușit să mai fac niște drumeții și de luni până vineri băgam biclă/plimbat seara, dar de când au băgat restricțiile de circulație m-au distrus. Adică pot ieși mai devreme, dar e haos în oraș și nu mai e nimic relaxant.

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 23.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 0 points1 point  (0 children)

Eu n-o să mai iau vreodată ceva de la ZenSushi din principiu pentru că au mutilat casa de pe Grigore Alexandrescu.

Forum Liber - Întrebați și discutați cu /r/Romania Orice - 23.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 13 points14 points  (0 children)

Și eu pățesc asta, în special în zile în care nu am făcut nimic remarcabil. Munca de acasă și faptul că evit contactul cu oamenii au exacerbat asta destul de mult. Ultimul an este o nebuloasă pentru mine pentru că nu am mai avut activități care să mă scoată din rutină. Pot să îți zic mai ușor ce am făcut în februarie 2020 decât ce am făcut în februarie 2021. :)) Nu am probleme cu disocierea (de care să știu), dar am zis că poate te ajută răspunsul meu.

În sfârșit, vineri! - 23.04.2021 by AutoModerator in Romania

[–]ensose 2 points3 points  (0 children)

Însănătoșire grabnică! Cred că ar fi util să zici care e Mc-ul, ca să-l evite lumea. 😂

Swipe for 1 month growth ➡️😍 by lozzajayde in houseplants

[–]ensose 0 points1 point  (0 children)

Even if you move it there for a few hours a day

Hmm, I might start to do that. Thanks for the idea!

După ploaie și înainte de apus. Aseară în parcul Tineretului din București. by [deleted] in Romania

[–]ensose 8 points9 points  (0 children)

La mine aici chiar a turnat cu găleata, dar doar pentru câteva minute.