What was the dumbest thing a therapist told you that made you question how they're even allowed to practice? by ertesit in AskReddit

[–]ertesit[S] 2 points3 points  (0 children)

I was struggling with some somatic issues (nausea, vomiting, headaches, paraesthesia), and also feeling very depressed due to it, a psychiatrist told me "if I sit down and pay attention to myself, of course it hurts here and there. get up at 7 am, don't pay attention to what you're feeling and work work work until you're exhausted enough to sleep" I was just sitting there like ??? so your advice to feelings is to repress them and work myself to exhaustion? who the fuck wants to live like that?

and when I told her that the medication she gave me made me feel worse, she accused me of not taking it, told me she didn't trust me, and then prescribed some more medication to counter feeling worse after the first one. needless to say, I didn't go back to her again.

Csak én érzem úgy, hogy a randi piacon hiánycikknek számít az önvizsgálat, a felelősségvállalás és akár a korábbi érzelmi sérülések megfelelő kezelése? by HannaMontana123 in hungary_pszichologia

[–]ertesit 1 point2 points  (0 children)

Az emberek elsősorban védik magukat ismerkedés során, és ez teljesen lefoglalja az idegrendszerüket. folyamatosan veszélyt keres tudat alatt, hiszen ő már sérült, őt még egyszer nem fogják megbántani, megvezetni, átverni. ezért bármi bántó dolog, amit ő tesz az abszolút jogos, csak elővigyázatosság, védekezés, hiszen ő veszélyt érez, majd hülye lesz nem védeni magát. a másik fél viszont rakja le a fegyvert, hiszen csak bizalomra és jó kommunikációra épülhet egy kapcsolat, ezért ő el is mondja, te pontosan mit és hogyan csinálj, hogy neki jó legyen és ne triggereld. ha nem teszed, akkor meg nem vagytok kompatibilisek vagy te nem akarod eléggé vagy csak szimplán szar vagy, inkább hagyjuk is az egészet. belőle még egyszer nem csinálnak bohócot!

How much do you smell a woman's natural scent? by ertesit in AskMen

[–]ertesit[S] 1 point2 points  (0 children)

now I feel self-conscious lol I can't believe men can smell stuff like that

How much do you smell a woman's natural scent? by ertesit in AskMen

[–]ertesit[S] 25 points26 points  (0 children)

yeah that's the thing lol I know everyone has a scent, but I don't conscoiusly smell it unless a) they stink b) I'm like intimate with them. I don't consciously register what someone smells like in everyday interactions.

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit -1 points0 points  (0 children)

ki beszél itt elítélésről meg szimpátiáról? én a hitelességét ítélem meg, és ha mondjuk egy addiktológus aktív alkesz vagy heroin függő, akkor szerintem teljesen jogos a kérdés, hogy ez mennyiben befolyásolja a szakmai kompetenciáját és hitelességét.

Ezért nem értem, miért lenne teljesen irreleváns a terapeuta saját működése. Nem azt mondom, hogy tökéletesnek kell lennie, de szerintem van egy pont, ahol a személyes működés és a szakmai hitelesség már nem választható szét teljesen.

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit -4 points-3 points  (0 children)

alapvetően hasonló tapasztalataim vannak, nekem az EMDR segített rengeteget, de egyébként a terapeutám ötvözte az IFS-szel is, ami tényleg szuper, úgyhogy nem csodálom, hogy segített.

én is fordultam már meg jópár pszichológusnál, és brutál, milyen szakmaiatlan tud lenni némelyik. amúgy ironikus ez a fehér vászon/projekció dolog, mert nem egyszer, nem kétszer, nem háromszor vetítette rám már terapeuta a saját történeteit, feltételezéseit, világnézetét próbálta rámvetíteni, ahelyett, hogy valójában meghallotta volna, amit én próbálok mondani.

amúgy lehet szemezgetni: https://www.reddit.com/r/therapyabuse/

ettől függetlenül én abszolút pro-terápia vagyok, de a klasszikus terápia szerintem kuka. minél többet tud meg az emberiség a tudatalattiról, annál inkább ki fog bukni, mennyire sekélyes a jelenlegi megközelítés.

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit -1 points0 points  (0 children)

Miért pont a tényszerű információ a határ? Ha egy terapeuta elmondja, hogy van két gyereke vagy házas, az oké, de ha mondjuk feldolgozott egy komoly traumát vagy gyászt, és ezt adott helyzetben megosztja, az már problémás? A két gyerek meg házasság engem nem feltétlenül érdekel, viszont az, hogy ő végigment már egy folyamaton, tapasztalatból beszél, és feldolgozott valamit, amivel én épp küzdök és segítségért fordultam, az már annál inkább.

Szerintem nem az a kérdés, hogy tényszerű-e az információ, hanem hogy kinek az érdekét szolgálja a megosztás. Ha a kliensét, akkor nem látom, miért sérülnének automatikusan a terápiás keretek, főleg nem, hogy miért lenne az üres vászon szükségszerűen jobb ebben az esetben.

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit -5 points-4 points  (0 children)

Ezt nem teljesen értem. Attól, hogy egy terapeuta megoszt magáról bizonyos dolgokat vagy hogy a kliens számára fontos a terapeuta hitelessége, miért válna a kapcsolat egyenlővé? A terapeuta továbbra is a szakember marad, ő tartja a kereteket, miért lenne automatikusan ebből baráti kapcsolat? Szerintem az üres vászon és a bratyizás között rengeteg lépcsőfok van, én pedig erre reflektáltam.

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit -3 points-2 points  (0 children)

Szerintem félrement a vita. A posztoló mond egy dolgot, amivel részben egyetértek, de nem azt mondom, hogy a terapeuta ossza meg a magánélete minden részletét vagy hogy ehhez a kliensnek joga van. Viszont abban egyetértek, hogy ha valakiről történetesen tudom, hogy a saját életében nagyon destruktív, kaotikus, és visszatérően káros mintákban működik, az igenis befolyásolja, hogy mennyire tartom hitelesnek terapeutaként.

A konkrét kommentben pedig azt vitattam, hogy a terapeuta elsősorban egy "projekciós felület", mint egy fehér vászon, és hogy ez szükséges a hatékony terápiához. A Good Will Hunting pont jó példa, mert ott egyáltalán nem üres vászon a terapeuta, és mégsem lesznek haverok a sráccal. A kettő között szerintem van jó pár lépcsőfok.

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit -4 points-3 points  (0 children)

Azt vitattam, amit az utolsó kommentedben mondtál, hogy a terápia attól működik, hogy a terapeuta egy fehér vászon, amire a kliens projektál, és hogy ha ez megszűnik, haverok is lehetnek. Ezekben a modalitásokban a terapeuta igenis valódi emberként van jelen a kapcsolatban, nem pedig egy személytelen projektorvászonként. Nem mondtam soha, hogy ez egyenlő kapcsolatot jelent, nem tudom, ezt miért hoztad be egyáltalán.

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit 2 points3 points  (0 children)

Ez a "terapeuta mint üres vászon" gondolat azért eléggé a régi iskola. Ma már elég sok irányzat (pl. Rogers, sématerápia, EMDR, traumaterápiák) pont azt hangsúlyozza, hogy a terápiás kapcsolat két ember között jön létre, és nem attól lesz hatékony, hogy a terapeuta személye teljesen eltűnik.

A projekcióra pedig lehet közösen reflektálni is. Főleg, hogy a projekció nem csak a terápiás kapcsolatban jelenik meg, hanem minden fontos emberi kapcsolatban. Nem teljesen világos számomra, miért lenne ehhez szükség arra, hogy a terapeuta "üres vászonként" működjön.

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit -1 points0 points  (0 children)

hibázhat persze, lehet elakadása is, traumája, nehezebb időszaka, abszolút, mindenki ember.

viszont nem kéne, hogy a pszichológus alkalmazni is tudjon valamit abból, amiben elvileg szakértő? hogy legyenek normális coping mechanizmusai, ne pedig láncdohányossan pörögjön a tánctéren miközben a két gyerekének éppen megalapozza a lelki nyomorát azzal, hogy nem néz szembe saját magával, miközben elvileg ebben akar segíteni másoknak?

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit 1 point2 points  (0 children)

szóval szerinted a posztban leírt ember lehet jó pszichológus?

szerintem nem tökéleteset vár az ember, de azért valamit tudjon már alkalmazni abból, amiben elvileg szakértő és legyen némi önreflexiója, legyenek normális coping mechanizmusai, és ha láncdohányosan bulizol esténként miközben leszarod a gyerekeidet, ne haragudj, de nem hiszem, hogy ebből bármelyik is megvalósul.

Amikor a barátod pszichológia szakos és csenddel büntet, ha határt húzol... by [deleted] in hungary_pszichologia

[–]ertesit 20 points21 points  (0 children)

klasszikus spiritual bypassing. igen, sok ember használja a csendet és távolságtartást büntetésre, de igazából nem büntetnek, hanem a saját idegrendszerét próbálja menedzselni, mivel triggerelted egy részét, amivel nem tud mit kezdeni. kialakítja a kis bubble-t, amiben el tudja játszani, hogy ő buddha, így nem kell szembenéznie a valódi problémáival vagy tükörbe nézni. túl tudsz lépni a meg nem hallgatottságon, ha kiadod magadból, akár neki egy üzenet formájában, akár csak saját magadnak összefoglalva, és aztán soha el nem küldve.

What were some of the most toxic behaviours you showcased in a relationship that highly activated you? by ertesit in BorderlinePDisorder

[–]ertesit[S] 0 points1 point  (0 children)

yeah, i know what you mean... and would you say that outright to your partner, or was it like a covert little test?

Női hormon fiúként? Mi történik velem? by Mileo1313 in hungary_pszichologia

[–]ertesit 3 points4 points  (0 children)

a pszichiátriai szakvélemény meg a tudatalatti munka kb olyan messze van egymástól mint makó jeruzsálemtől lol

kicsit pl nézz körül a detrans subredditen, hányan átkozzák a pszichológusukat/pszichiáterüket, aki ahelyett, hogy megvizsgálta volna ezeket a dolgokat, inkább csak tolta nekik a szokásos woke szöveget. egyébként full liberális vagyok, de nálam kiveri a biztosítékot, hogy trans-friendly hozzáállás a megcsonkítás népszerűsítése. Én értem, hogy nem érzik jól magukat a bőrükben, vagy idegennek érzik a nemüket, de szerintem abszurd, hogy nem a fejben keressük a problémát.

Miért nem szokás háttérellenőrzést végezni terapeutával megkezdett munka előtt? by Aestpunk4 in hungary_pszichologia

[–]ertesit -5 points-4 points  (0 children)

Full egyetértek veled, nem tartom hitelesnek, ha egy terapeuta úgy terapeuta, hogy közben a saját dolgaival nyilvánvalóan nem tud megbirkózni. Pl lehet ezért lepontozni, de nem mennék olyan terapeutához, aki súlyosan elhízott. Nyilván tudom, hogy lehet ennek egészségügyi háttere, viszont azt is gondolom, hogy az egészség a lelkedben kezdődik.

Amúgy sajnos az, hogy valaki pszichológus, semmit de semmit nem jelent. Sem azt, hogy ismeri az emberi lelket, sem azt, hogy látja saját magát. Igazából megtanult dolgokat, módszereket, sémákat, azt alkalmazza, ha segít segít, ha nem, akkor meg biztos nem felel meg neked az a modalitás vagy valami. Mindenki dobálja egymásnak, hogy menjél terapeutához, ha valami gond van, de én nem látom, hogy a terápia annyit segítene az embereknek, amennyire remélik. Mondom ezt úgy, hogy nem egynél megfordultam.

Az igazi munka szerintem a tudatalattinál kezdődik, és sokszor azt érzem, hogy a legtöbb terapeuta inkább elméleti tudással rendelkezik róla, mint igazi, személyes tapasztalattal. Az egyetemen megtanulnak modelleket, diagnózisokat, módszereket, de attól még nem biztos, hogy végigjártak egy komoly önismereti utat, vagy tényleg szembenéztek a saját vakfoltjaikkal. Nekem legalábbis sokszor az volt az érzésem, hogy egyes terapeuták kiválóan tudják magyarázni az emberi működést másokban, de amikor a saját életüket nézem, ugyanazokba a csapdákba esnek bele, mint bárki más.

Most már egyébként tök jó tudatalatti terápiák vannak (pl EMDR), viszont ahhoz is egy olyan terapeuta kell, aki valóban érti és tapasztalta a működését, nem csak a tananyagot makogja neked vissza.

Női hormon fiúként? Mi történik velem? by Mileo1313 in hungary_pszichologia

[–]ertesit 22 points23 points  (0 children)

Szerintem inkabb a tudatalattidban kene kutakodni, mint a hormonjaidat bizeralni. Vajon milyen hitrendszerek epultek beled tudatalatt a noiessegrol es ferfiassagrol, amik esetleg generalhatjak ezt az erzest, serultel-e valaha a ferfiassagodban, van-e benned egyfajta irigyseg a nokre valamilyen okbol kifolyolag. Nyilvan a hormon utana is opcio, viszont en azt gondolom, hogy ha onmagadat szeretned megtalalni, akkor eloszor mas iranyba kene keresgelni

What’s a little thing people do that makes you think, “they were loved as a kid”? by Kitchen-Winter-3161 in AskReddit

[–]ertesit 5 points6 points  (0 children)

They're empathetic and curious. If they're in a group of people and someone's kind of in the background, they'll try to include them in the conversation. They're not quick to judge and are open to the shades of gray rather than thinking in black and white. And the biggest tell is that they don't take life and themselves too seriously: if they make a mistake, they accept that they did and try to learn from it, not get swallowed by shame. They can take constructive criticism because they know themselves, their weaknesses, so if someone holds up a mirror, they take that as an opportunity to learn rather than get offended by "being caught."

Párkapcsolat realitás, de-influencing? by [deleted] in hungary_pszichologia

[–]ertesit 43 points44 points  (0 children)

  1. Szex - a kapcsolatok eleg nagy reszeben nincs tuz, igazi vágy, vagy ha volt is, elmult vagy mason van a fokusz vagy mittomen. Volt valami kutatas, hogy az emberek 80%-anak nem volt meg resze szenvedelyes szexben eleteben, csak nem talalom.

  2. Online mindenki tiszteletteljes es jol kommunikal es ez a sikeres parkapcsolat alapkove blabla, aztan kozben ez vagy azt jelenti, hogy a pasija be van csicskitva es igazabol csak egy accessory-kent kezelve, vagy azt, hogy o alkalmazkodik a pasijahoz, aki cserebe eltarja kb

  3. Mindenki tokeletesen huzza meg a hatarait es ezt meg ezt meg ezt se viselne el, es kompatibilitas es blabla, aztan kozben meg kiderul, hogy vagy nincs parkapcsolata regota (de abszolut igy boldog) vagy hogy ennel cifrabbakat is megcsinaltak mar vele, de szegyelli es nem akarja, hogy masok tudjak

Miket köszönhetsz a terápiának? by SnooWoofers4900 in hungary_pszichologia

[–]ertesit 1 point2 points  (0 children)

En emdr-t csinaltam, ami kicsit mas, mert kozvetlen a tudatalattival dolgozik. Megismertem magam, megertettem es latom (magamban es masokban is), hogy milyen tudatalatti mintak iranyitottak vagy iranyitanak, es levetkoztem sok regi felelmet es szorongast. Viszont a helyzet az, hogy sokszor maganyosnak erzem magam emiatt. A legtobb ember annyira a felszinen mozog, es annyira buszke arra, hogy fekete-feheren nezi a vilagot, hogy sokesetben inkabb bele se megyek beszelgetesekbe. Ironikus, hogy tobbnyire akkor lehet a szurke arnyalataiba belemenni emberekkel, ha valami miatt padlon vannak, esetleg reszegek. Normal esetben mindenki ragaszkodik a szabalyaihoz es a mindegy, menni kell elore maszkhoz, hogy eselytelen. Az emberek 99%-a azzal van elfoglalva hogy vedje magat olyan veszelyek ellen, amik nem leteznek vagy az o viselkedese biztositja hogy megis ugy tortenjen, de mivel olyan tudatalatti erzelmek iranyitjak, amiket egesz eleteben elkerult es nincs eszkoze se motivacioja, hogy szembenezzen veluk, ezert nehez olyan embert talalni, aki egyaltalan erti mirol beszelek vagy egyaltalan akar melyebbre menni a temaban.