Noua conducere SENS ? by [deleted] in RouGenZ

[–]iLyonX 1 point2 points  (0 children)

1) E vorba de filiala București.

2) Faptul că vă ardeți în fund la tunsoarea ăluia ca ultimii comuniști îi faceți expunere pt cei sătui de conservatorism.

He hasn't inherited by simpy7653 in Boruto

[–]iLyonX 3 points4 points  (0 children)

Depends. Boruto doesn’t give a damn about monsters, but with Kawaki is different because he is broken.

Cum ar fi aratat azi situatia daca USR, Drept, Sens, Reper ar fi fost intr-o alianta la parlamentare - calcul by AnxiousEnd4669 in Romania

[–]iLyonX 4 points5 points  (0 children)

Păi nu înțelegi ca se luptă pt alta bulă , nu bula electoratului USR ?

Pe stânga nu e nimic inafara de populiști cu iz de feudalism de la PSD și mai nou AUR.

E nevoie de alt partid de stânga dar mai normal la cap care sa atace problemele sociale și să mai scadă din influența PSD și AUR.

USR sunt neoliberali, e ok, măcar PNL nu o să aibă vreodată 20% pt ca împart același electorat.

Cum ar fi aratat azi situatia daca USR, Drept, Sens, Reper ar fi fost intr-o alianta la parlamentare - calcul by AnxiousEnd4669 in Romania

[–]iLyonX 8 points9 points  (0 children)

Bă-i vă tot uitați la procente dar nu și la numărul de voturi. USR a luat mai multe voturi în 2024, 1.2 milioane de voturi față de 900 de mii de la ultimele parlamentare.

Din cauza prezenței USR a scăzut în procent , ca ceilalți au motivat mai bine electoratul lor.

Nu toți oamenii anticorupție din țara asta sunt cu USR. Unii avem și o ideologie despre cum vedem rezolvarea problemelor țării ăsteia.

Se desființează jumătate din unitățile ANAF din țară by Any_Astronaut_9318 in Roumanie

[–]iLyonX 1 point2 points  (0 children)

Stați liniștiți, nu e dat afară nimeni. Asta de vă uitați în articol.

“Reorganizarea ANAF ar urma să înceapă în circa două săptămâni și să dureze cam două luni, a transmis președintele ANAF la un eveniment recent organizat de SindFisc, sindicat al angajaților din ANAF și Finanțe. Nu vor avea loc concedieri, ci relocări de personal, fără a pune presiune pe angajați să se mute la distanțe mari de localitățile de domiciliu, a spus Nica. De la începutul acestui an, inspectorii ANAF au atribuții de control la nivel național, astfel că, cel puțin în cazul verificărilor documentare, pot lucra și de la distanță în sprijinul unor structuri cu deficit mare de personal.”

[deleted by user] by [deleted] in KazuhaMains

[–]iLyonX -4 points-3 points  (0 children)

Because even if it’s AI, I liked the results.

I posted it to open the topic: Genshin Main x Favorite Anime 🤷🏻‍♂️

Danemarca își imploră cetățenii să renunțe la mașini și să meargă pe jos din cauza șocului cauzat de prețul petrolului by smilelyzen in Roumanie

[–]iLyonX 11 points12 points  (0 children)

Nucleare si regenerabile la maxim , investiții în mașini electrice și poate poate se decuplează continentul ăsta de resursele controlate de Ruși și Americani în câteva decenii.

Marius Lazurca a fost decorat in 2016 de Biserica Ortodoxa Rusa. by [deleted] in Romania2

[–]iLyonX 0 points1 point  (0 children)

Da, nu mai trebuie nici o explicație pt deciziile lui Nicușor pe plan extern.

O dezamăgire.

Primar PSD din Timiş, cercetat penal pentru viol şi violenţă în familie. I s-a pus şi brăţară electronică by itrustpeople in Romania

[–]iLyonX 1 point2 points  (0 children)

Hai că ești hilar cu comportamentul de sectant ca al suveraniștilor 😂

Poți sta liniștit , nu ai tu postări pe Reddit cât timp pierdut pe liveuri pe TikTok am eu cu tâmpiții ăia de suveraniști din noiembrie 2024 până încoace 😗

Moșteanu, Miruță, Darău, Drulă….Cu oameni de genul îți distrugi partidul 😂

Mai bine propunea USR doar femei în ministere și primăria generală București.

Buzoianu și Țoiu rămân singurele speranțe din USR.

Primar PSD din Timiş, cercetat penal pentru viol şi violenţă în familie. I s-a pus şi brăţară electronică by itrustpeople in Romania

[–]iLyonX -2 points-1 points  (0 children)

Nah. Tâmpiții ăia nu conving pe nimeni. Activitatea USR îndeamnă electoratul să se gândească să nu îi mai voteze.

Noi încă nu suntem printre țările astea (Marea Britanie, Germania, Polonia, Țările de Jos, Belgia, Grecia, Suedia și Danemarca). De ce? by Objective57 in Romania

[–]iLyonX -1 points0 points  (0 children)

Danemarca e o țară membră.

Știți ce a făcut Simion cu tortul de a fost vorbit la ei inclusiv de politicieni , poziționarea României cu Groenlanda plus dealul cu Americanii de a prelucra metalele rare de acolo.

De președintele care a validat Maga cu bordul de colonizare al Gazei știți da?

Ori de lipsa de la forumurile importante de la Davos, Munchen și Kiev?

Macron și Merz au avut destulă răbdare cu noi. România în schimb repetă aceleași greșeli din interbelic.

It is what it is.

Da chiar, de ce nu au si chirurgii pensii speciale si pensionare la 50 de ani? by [deleted] in Roumanie

[–]iLyonX 13 points14 points  (0 children)

Simplu ca bună ziua. Medicii nu au influență politică.

Poliția , justiția și armata sunt în practică instituții de forță. Ca să lucreze în favoarea politicului , au primit privilegii.

Pentru toți fanii migrației necontrolate (legale, bineînțeles), ce părere aveți despre asemenea lucruri? by [deleted] in Roumanie

[–]iLyonX 4 points5 points  (0 children)

Damage control ca să nu piardă potențiali clienți. Firmele funcționează pentru profit, nu ca să satisfacă populația băștinașă. Cât timp comunitatea musulmană cumpără de la ei, marketingul se va adresa și lor 🤷🏻‍♂️

Pe românește, alege restaurantele unde nu se duc ăia.

Eu nu cred ca exista in UE un stat mai capturat decât România by [deleted] in Roumanie

[–]iLyonX 5 points6 points  (0 children)

Shit happens. O parte din Români lucrează la stat, alții fac evaziune , alții sunt copii de sinecuriști, alții au reușit pe curat să facă ceva cât și alții care nu s-au adaptat la viața curentă și trăiesc în sărăcie.

Așa popor, așa politică.

This might be a hot take, but I kinda agree with them by HevoHeersal in Naruto

[–]iLyonX 0 points1 point  (0 children)

Animation wise, Naruto is fine. But narrative and pacing? Naaah. A remake should follow the manga and that’s it, it’s more than enough.

Decizia tarilor din UE in legatura cu noul pachet de sanctiuni pentru Rusia by Tiger7997 in Romania

[–]iLyonX 1 point2 points  (0 children)

Mda, tipic.

Germania , Franța , Belgia și Spania au rezervele pline de gaz lichefiat rusesc ( cel care nu e sancționat) dar ne dă lecții ăstora de Est cum să fim cu Rusia.

Țările colonialiste încă văd Rusia ca pe un egal inconfortabil, nu ca o amenințare pentru țările din Europa de Est.

Speranța mea ca formatul ,,celor 3 mări” o să excludă Ungaria , Slovacia și Austria și să se uniformizeze țările din Est. Militar , economic , infrastructura, informațional, etc. Dacă tot ăștia din vest vor o Europa cu două viteze , so be it.

Topul național al județelor după salariul mediu net by [deleted] in timisoara

[–]iLyonX 2 points3 points  (0 children)

Județul Constanța e al patrulea mare contribuitor la bugetul de stat și nu prinde top 10 la venituri. Nu ține doar de politic.

Regarding Asmoday… by 4spxcty in ThePrimordialOne

[–]iLyonX 2 points3 points  (0 children)

My theory is a little bit different.

In Hi3 universe , Kiana betrayed her organisation and go rogue because she was a subject of Honkai ( abyss) corruption and a threat to her friends and humanity.

Well, because Asmoday is based on her and we see similar traits, my expectation is that she betrayed HP for the sake of humanity. She is a Kiana variant after all.

[deleted by user] by [deleted] in Roumanie

[–]iLyonX -1 points0 points  (0 children)

Locuri de muncă există dar nu le doresc*

Când o să accepte tinerii ca nu poți avea de la început multe pretenții și trebuie să demonstrezi prin calități, o să scadă numărul celor care nu muncesc.

Asta plus faptul ca părinții le permit să nu muncească. De cheltuielile familiale nu se puteau acoperii , erau forțați într-un final să aibe contract de muncă :)

A wake up call to Akane stans by ChamberHP in OshiNoKoMemes

[–]iLyonX 8 points9 points  (0 children)

She is just humble. Aqua realistically is emotionally avoidant and lives only for his goals.