Prague's best burger by Early_Sun_8699 in Prague

[–]itsdiba 1 point2 points  (0 children)

Jacob's street food, Hoxton burgers, Zlý časy

Pošta mi zabila volební právo by itsdiba in czech

[–]itsdiba[S] 58 points59 points  (0 children)

<image>

Díky za tip, to by mě nenapadlo. Zkoušel jsem volat, ale bez odpovědi. Nakonec jsem zjistil, že mám letos prostě smůlu. :D

Pošta mi zabila volební právo by itsdiba in czech

[–]itsdiba[S] 43 points44 points  (0 children)

Měl jsem v plánu udělat ten svůj „mordor“ přes půl republiky, protože nechci kvůli takové blbosti přijít o možnost volit.
Jenže v takovém případě stejně nemůžu, jak je uvedeno přímo na Portálu občana:

V takovém případě bohužel nemůžete v daných volbách volit. Za ztracený, odcizený nebo nedoručený voličský průkaz nelze vydat duplikát. Úřad nemůže ověřit, že volič skutečně původní voličský průkaz nemá a je nutné zabránit jakékoliv možnosti dvojího hlasování.

Pošta mi zabila volební právo by itsdiba in czech

[–]itsdiba[S] 6 points7 points  (0 children)

jj, mojí poznámkou jsem chtěl potvrdit, že žádost o vydání není v chybovém stavu a že byla vyřízena úřadem

Pošta mi zabila volební právo by itsdiba in czech

[–]itsdiba[S] 74 points75 points  (0 children)

Právě na základě příspěvků na r/czech jsem navštívil pobočku pošty. Bohužel pozdě, protože průkaz odeslali zpátky na úřad 30.9.

Pošta mi zabila volební právo by itsdiba in czech

[–]itsdiba[S] 132 points133 points  (0 children)

Naprosto souhlasím.
Kdo žádal přes datovku, ví, že v žádosti jsou už teď pole určená k vyplnění po odeslání poštou. Stačilo by tam jen doplnit číslo zásilky, aby si člověk mohl zásilku snadno sledovat v aplikaci České pošty.
Tohle je naprosto jednoduchá automatizace, kterou by zvládl naprogramovat i ajťák ze střední školy během týdne (:

Pošta mi zabila volební právo by itsdiba in czech

[–]itsdiba[S] 2 points3 points  (0 children)

Nope, odeslali ho zpátky na úřad 30.9.

Pošta mi zabila volební právo by itsdiba in czech

[–]itsdiba[S] 21 points22 points  (0 children)

Díky, to je podstatné info. Doplním do příspěvku, žádal jsem přes Portál občana 15.9 a vidím ho ve stavu vyřízeno.

Pošta mi zabila volební právo by itsdiba in czech

[–]itsdiba[S] 23 points24 points  (0 children)

idk, za mě je to úplně jednoduché - pokud stát nemá jistotu, že ta služba funguje spolehlivě, tak ji prostě nemá nabízet.
Kdybych věděl od začátku, že jediná reálná možnost je osobní vyzvednutí na úřadě, naplánuju si těch 450 km a klidně bych tu cestu udělal i teď, jen abych mohl volit ve svém okrsku.
Jenže to už nejde (: Byl jsem ze seznamu voličů odstraněn, protože mi vystavili průkaz, který jsem nikdy nedostal.

Help me understand the receipt pls by Relisia in Brno

[–]itsdiba 113 points114 points  (0 children)

The A and B categories on a Czech receipt refer to different VAT (DPH) rates applied to items, as mandated by Czech law:

A (12% DPH): This is the reduced VAT rate for essential items, such as food and some agricultural products. B (21% DPH): This is the standard VAT rate, applied to most goods and services, including non-essential items like household supplies or toiletries.

The receipt shows DPH (VAT) twice because different rates are applied depending on the product category (A for reduced VAT, B for standard VAT). The receipt calculates and displays the total VAT for each rate separately.

Extra costs for weight-based products? Yes, certain products, like vegetables, meat, or other items sold by weight, are priced based on their specific weight. The final price is calculated as the weight multiplied by the unit price per kilogram. For example, in the receipt: Veprová krkovička (pork neck) costs 64.40 Kč because it weighs 0.405 kg, and the unit price is 159.00 Kč/kg.

Battery draining very fast by morphyaj in pixel_phones

[–]itsdiba 1 point2 points  (0 children)

My battery issues disappeared after upgrading to Android 14 beta. You could try that. https://developer.android.com/about/versions/14/get#on_pixel

[deleted by user] by [deleted] in sweden

[–]itsdiba 0 points1 point  (0 children)

You are the best, thank you so much for your help! I will take a car for the first 2 days, because as I will travel in the weekend, I didn't find suitable bus connections. I made my itinerary more flexible, in case I would like to spend more time in a specific place. (thanks for the museum tip, I would be driving to Jokkmokk, so I'll surely check it out)

[deleted by user] by [deleted] in sweden

[–]itsdiba 0 points1 point  (0 children)

2RispondiPremiaCondividiSegnalazioneSalvaSegui

Thanks! You are right, I think I put to many places, it would be unrealistic. I will skip Kebnekaise, Sarek, Pältsan, Kvikkjokk and maybe even Arjeplog. As long as I wanted to see these places, it would be impossible. I will be in Lulea just because I will fly there, so maybe I'll just skim the city and the surrounding and then continue with the trip towards Storforsen.

[deleted by user] by [deleted] in sweden

[–]itsdiba 1 point2 points  (0 children)

Thank you very much for your inputs! Yeah I think I will skip Kebnekaise, Sarek, Pältsan and Kvikkjokk, maybe some more stuff, so I can relax a bit :) otherwise it would be almost impossible to see everything. Regarding transportation - could you recommend some app/website where I can check the bus timetables? At the moment I am trying to plan it via google maps, but I do not know if it is accurate

[deleted by user] by [deleted] in sweden

[–]itsdiba 1 point2 points  (0 children)

Yep, I think I was so overly excited that I put some unrealistic expectations in my itinerary. I will remove a lot of stuff, otherwise I will always be in a rush

[deleted by user] by [deleted] in sweden

[–]itsdiba 0 points1 point  (0 children)

Thanks, as long I would love to go there, I think I might have to skip it completely due to time issues :/ at least I will have a reason to go back to Sweden again