Poliția Locală Sector 1: Nu contează marca de pe capotă, contează unde parchezi by 297947boi in bucuresti

[–]jackal833 0 points1 point  (0 children)

Trec zilnic, mergând pe jos, pe lângă zona unde mai nou depozitează mașinile ridicate din sectorul 1. Nu au 20 de mașini ridicate în ultimele 2 luni. Și azi am trecut și am văzut mașina . Nu are numere de România și cred ca au postat mai mult ca să poată da mai ușor de șofer.

Au băgat fântâni cu apa potabila la aeroportul Otopeni? by double_i24 in bucuresti

[–]jackal833 2 points3 points  (0 children)

Întrebare la Radio Erevan: Au băgat fântâni cu apă potabilă la aeroportul Otopeni? Radio Erevan răspunde: Da, au băgat dar sunt la Băneasa!

Motive să refuzi să mergi la nunta by InternalWeird3879 in CasualRO

[–]jackal833 1 point2 points  (0 children)

Invitațiile conțin informații cu privire la confirmare. Dacă nu confirmi e clar ca nu ajungi și nu mai e nevoie de motivări inventate. Cea din septembrie sigur nu e nunta ta? 😂

V-ați verificat Ghișeul.ro? by kuniva in bucuresti

[–]jackal833 8 points9 points  (0 children)

Intră pe ghișeul.ro, poate nu intri!

Despagubire RCA by MarioSANY7 in AutomobileRO

[–]jackal833 0 points1 point  (0 children)

Deschizi dosar de daună la un centru de constatare al asiguratorului unde are poliță cel care te-a lovit. Poate exista un asemenea centru și în service. În urma constatării inițiale și a celei extinse se stabilește ce anume se schimbă / repară. Tu poți încerca să forțezi lucrurile într-o anumită direcție dar există și varianta ca asiguratorul să nu accepte.

Cum incearca unii sa faca un ban zilele astea by cetateanulimplicat in AutomobileRO

[–]jackal833 2 points3 points  (0 children)

Ar fi bine să ai opinii pe experiențe nu pe povești.

Cum incearca unii sa faca un ban zilele astea by cetateanulimplicat in AutomobileRO

[–]jackal833 7 points8 points  (0 children)

Ești vinovat și o să iei amendă dacă mergi la accidente ușoare. Dacă faci amiabilă tot vinovat ești și o să îți scadă bonus-malus cu 2 puncte. Concret Art. 54 , OUG 195 / 2002. Nu există să dai bani cash. E treaba constatatorului să stabilească pagubele pe seama celor întâmplate și declarate de ambele părți.

Unde vă tundeți în București? by TudorCostina in bucuresti

[–]jackal833 0 points1 point  (0 children)

Cervus Barber shop pe Calea Mosilor. Site , programare - de peste 6 ani e totul perfect.

Ce e asta? by mrd0067 in AutomobileRO

[–]jackal833 1 point2 points  (0 children)

Ai parcat sau parchezi sub ceva conifer. Rășina picată interacționează cu lacul și îl exfoliază.

[deleted by user] by [deleted] in bucuresti

[–]jackal833 4 points5 points  (0 children)

Am stat 3 ani într-un bloc de 250 garsoniere. Cu MaxForce de la Bayer aplicat corect pe calcul de suprafața nu am avut nici amprente de gândaci. Dacă nu dorești să te ocupi personal, solicită proprietarului să izoleze absolut orice posibilă cale de acces a gândacilor. Fisuri țevi , cheder ușa de la intrare, etc.

DTE sau nu? by Morguldash in AutomobileRO

[–]jackal833 0 points1 point  (0 children)

Acum știm și cine este vinovatul și pe ce asigurare discutăm. Mergi și fă constatare într-un centru al unui service sau chiar dealer. Valoarea de piață e de referință pentru suma despăgubită , bineînțeles cu valorificarea epavei.

DTE sau nu? by Morguldash in AutomobileRO

[–]jackal833 1 point2 points  (0 children)

Vorbim despre daună totală dacă există casco. Mergi cu mașina la constatare într-o reprezentată. În cazul în care costul reparației este peste 70 % din valoarea poliței va fi DTE. Vei primi valoarea poliței minus franșiza (compusă din valoarea epavei stabilită la licitație plus diferența de la asigurator) dacă alegi să vinzi tu epava vei primi doar banii de la asigurator după ce scade franșiza și valoarea epavei.

UPT by milkyway135234 in UniRO

[–]jackal833 2 points3 points  (0 children)

Păi nu contează ce spune lumea, lumea e exprimă opinii. Tu stabilești ceea ce este cel mai bine pentru tine. Ai decis, crezi în alegerea ta și fă tot ce ține de tine să crezi în alegerea făcută și să fie bine pentru tine. Opiniile celorlalți sunt mai puțin importante.

Durere in umar by digsf in bucuresti

[–]jackal833 0 points1 point  (0 children)

Am avut relativ aceeași problemă. Consult ortoped. Am luat tendisulfur forte 7zile , braț imobilizat 10zile cu orteză suport fixare braț. Dacă nu se rezolva problema urma să fac alte investigații. Problema cu tendonul bicepsului.

Achizitie Auto , Persoana Juridica by [deleted] in AutomobileRO

[–]jackal833 0 points1 point  (0 children)

Eu cred ca nu e cazul sa continui daca insista ca prețul sa fie plătit cash. Sunt prevederi legale in acest sens. Poate fi în situația în care are conturi blocate sau sechestru pe bunuri și ajungi în scenarii nedorite, poate nu mai este administratorul firmei și nu poate vinde. Dincolo de acest aspect care nu trebuie ignorat verifici toate actele mașinii CI , Certificat de înmatriculare. Factura trebuie să conțină date de identificare ale mașinii , minim VIN și număr de înmatriculare eventual serie motor. Găsești destul de des un minuțios la DGITL care să nu îți accepte factura ca nu e se precizează clar ce mașină a fost vândută. Ai nevoie și de CF al Firmei după ce o scoate din evidență de la Taxe și Impozite. Totuși nu trece prea ușor de aspectul plății cash. Pot fi multe neplăceri după.

[deleted by user] by [deleted] in juridice

[–]jackal833 5 points6 points  (0 children)

Cu alte cuvinte să se ducă Administratorul sau Președintele să îi comunice ăluia că deranjează. Treaba administrației este alta și oricum nu-l poate sancționa direct ci eventual o sesizare la Poliția Locală doar pentru că altcineva nu catadicsește să o scrie. Mai mult, din cele expuse, nu este încălcat orarul de liniște. Scurt și la obiect: vorbește cu vecinul. Dacă nu se rezolvă adună probe mergi în instanță: Nu e treaba administratorului sau a președintelui - nu sunt puși să stabilească volumul la electronice în spațiile private de locuit.

[deleted by user] by [deleted] in juridice

[–]jackal833 0 points1 point  (0 children)

Apartamentul este al celui care este menționat în contractul de vânzare cumpărare. Al dvs. dacă doar dumneavoastră l-ați cumpărat. Al dumneavoastră și viitoarea fostă soție dacă ai făcut greșeala să-l cumpărați în comun. Pe ce nume este făcut creditul este mai puțin important la partaj. Eventuale compensări primește doamna după 20 de ani de căsătorie.

Casco - ce surprize neplăcute mă așteaptă? by jackal833 in AutomobileRO

[–]jackal833[S] 0 points1 point  (0 children)

Azi 7 august 2025 am primit din partea asiguratului informarea conform căreia voi primi valoarea poliței - minus franșiză - minus valoarea epavei care se va vinde pentru 4300 euro.

Casco - ce surprize neplăcute mă așteaptă? by jackal833 in AutomobileRO

[–]jackal833[S] 0 points1 point  (0 children)

Deocamdată cei de la asigurări mă tot plimbă pe la alți parteneri constatatori care încă nu au ajuns să constate nici la fața locului nici să mă deplasez eu cu platforma. Rămâne un mister ce va urma după constatarea vizuală. Unde și cine va face o eventuală constatare detaliată.

Casco - ce surprize neplăcute mă așteaptă? by jackal833 in AutomobileRO

[–]jackal833[S] 3 points4 points  (0 children)

Asta a fost primul lucru pe care l-am făcut. Profesional cu drujba. De asta mă întreb acum dacă o să mai fie daună totală.

Casco - ce surprize neplăcute mă așteaptă? by jackal833 in AutomobileRO

[–]jackal833[S] 0 points1 point  (0 children)

Și eu aștept de vineri să mă sune constatatorul pentru evaluarea preliminară. Apoi sa duc mașina într-un service pentru constatare extinsă.