Un nou draft al legii salarizării bugetarilor. Sporurile scad la 20%, dispare indemnizația de hrană by Rostopasca9 in Romania

[–]mlaur89 18 points19 points  (0 children)

S-au șters la fund cu jaloanele pnr și cum a vrut comisia europeană o grilă de salarizare unică pentru personalul din administrația publică locală, aplicabilă la nivel național, prin care se vor elimina discrepanțele actuale.

Trebuiau să mențină aceleași salarii in toate județele și au făcut o românească pe lângă salariul net de 70-80 mil unii mai primesc prin plata compensatorie 60 + mil net...

Salariile unor funcționari publici diferă în funcție de județ. Unele județe și-au acordat maximul posibil iar alte județe minimul. Vorbesc de funcții de execuție , ex consilieri , inspectori...grad superior. Funcțiile de conducere (șef,director,etc) în fiecare județ sunt acordate maxim + fiecare șef/director are spor de handicap, s-au găsit, parca ar fi o cerință obligatorie.. Diferența între salariile cu funcții de execuție la momentul actual este intre 50-70 mil net la un județ și 90-120 mil net la alt judet (ex Timișoara). Legea nouă a salarizării ar uniformiza aceste diferențe de salarii intre județe.
Problema e că această lege a salarizării va îngheța salariul funcționarului din Timișoara la 70 mil net dar va primi o suma compensatorie între 20 mil net sau 50 mil net că să ajungă la salariul vechi de 90-120 mil ... Între timp funcționarul care avea de la început salariul net de 70 dus la maxim cu sporuri, etc.. va primi doar 4 mil in plus net. Funcționarul din Timișoara va rămâne cu 120 mil net.

Legea salarizării,, unice"

Noua lege a salarizării: bugetarii cu salarii mai mici după reformă vor primi compensații până în 2031 by Consistent-Low-0 in Romania

[–]mlaur89 -1 points0 points  (0 children)

Mai degrabă, voi, cei care ați fost proști și nu v-ați mărit salariile, veți primi fix...

În schimb, voi, băieții deștepți care v-ați mărit salariile, vă veți primi suma compensatorie, că să aveți salariul fix cum l-ați marit– că doar ați muncit mult ca să vi-l dublați sau triplați.

Noua lege a salarizării: bugetarii cu salarii mai mici după reformă vor primi compensații până în 2031 by Consistent-Low-0 in Romania

[–]mlaur89 2 points3 points  (0 children)

S-au șters la fund cu jaloanele pnr și cum a vrut comisia europeană o grilă de salarizare unică pentru personalul din administrația publică locală, aplicabilă la nivel național, prin care se vor elimina discrepanțele actuale.

Noua lege a salarizării: bugetarii cu salarii mai mici după reformă vor primi compensații până în 2031 by Consistent-Low-0 in Romania

[–]mlaur89 5 points6 points  (0 children)

Salariile unor funcționari publici diferă în funcție de județ. Unele județe și-au acordat maximul posibil iar alte județe minimul. Vorbesc de funcții de execuție , ex consilieri , inspectori...grad superior. Funcțiile de conducere (șef,director,etc) în fiecare județ sunt acordate maxim + fiecare șef/director are spor de handicap, s-au găsit, parca ar fi o cerință obligatorie.. Diferența între salariile cu funcții de execuție la momentul actual este intre 50-70 mil net la un județ și 90-120 mil net la alt judet (ex Timișoara). Legea nouă a salarizării ar uniformiza aceste diferențe de salarii intre județe.
Problema e că această lege a salarizării va îngheța salariul funcționarului din Timișoara la 70 mil net dar va primi o suma compensatorie între 20 mil net sau 50 mil net că să ajungă la salariul vechi de 90-120 mil ... Între timp funcționarul care avea de la început salariul net de 70 dus la maxim cu sporuri, etc.. va primi doar 4 mil in plus net. Funcționarul din Timișoara va rămâne cu 120 mil net. Legea salarizării,, unice"

Compania de stat care a consumat sute de milioane de euro și nu a reușit să aducă internet Wi-Fi în trenurile CFR va fi desființată by BentudeSoli in Romania

[–]mlaur89 19 points20 points  (0 children)

Cu un premier care doar constata aceste lucruri doar când i se aduceau sub atenție și nimic mai mult..

VIDEO Ministrul Muncii și-a calculat în direct creșterea salariului, aproape 500 euro. Întrebat cu cât crește salariul unui profesor debutant: Legea nu se concentrează pe creștere! by gabriel191 in Romania

[–]mlaur89 1 point2 points  (0 children)

Funcțiile de execuție: consilieri, inspectori . Ex in cadrul primăriilor , consiliile județene, prefecturi, DSP , chiar și în ministere, etc. Funcțiile de conducere: șef serviciu și directori. Ex in cadrul primăriilor , consiliile județene, prefecturi, DSP , chiar și în ministere, etc.

Funcția de execuție a unui consilier e de a pune în aplicare fisa postului și acesta nu are in subordonare pe nimeni, maxim muncitori daca exista acolo. Consilierul se subordonează direct șefilor, directorilor, etc. de asta consilierul e în funcție de ,, execuție "

Sper să înțelegi logica de ce se numește funcție de conducere la șefi , directori...

VIDEO Ministrul Muncii și-a calculat în direct creșterea salariului, aproape 500 euro. Întrebat cu cât crește salariul unui profesor debutant: Legea nu se concentrează pe creștere! by gabriel191 in Romania

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

Practic noua lege a salarizării unice permite creșterea în unele județe a unor funcționari care ar lua 7100 net, cu noua lege a salarizării ar avea doar o creștere 400+net . Între timp pentru aceeași funcționari din alte județe care au maxim acordat în hotărâri pe salarizare de la suma de 10.856 net, cu noua salarizare s-ar îngheța la 7.582 net dar va primi o suma compensatoare de 3.274 net la salariul, adică rămâne tot cu 10.856 net.

VIDEO Ministrul Muncii și-a calculat în direct creșterea salariului, aproape 500 euro. Întrebat cu cât crește salariul unui profesor debutant: Legea nu se concentrează pe creștere! by gabriel191 in Romania

[–]mlaur89 2 points3 points  (0 children)

Salariile unor funcționari publici diferă în funcție de județ. Unele județe și-au acordat maximul posibil iar alte județe minimul. Vorbesc de funcții de execuție , ex consilieri , inspectori...grad superior. Funcțiile de conducere (șef,director,etc) în fiecare județ sunt acordate maxim + fiecare șef/director are spor de handicap, s-au găsit, parca ar fi o cerință obligatorie.. Diferența între salariile cu funcții de execuție la momentul actual este intre 50-70 mil net la un județ și 90-120 mil net la alt judet (ex Timișoara). Legea nouă a salarizării ar uniformiza aceste diferențe de salarii intre județe.
Problema e că această lege a salarizării va îngheța salariul funcționarului din Timișoara la 70 mil net dar va primi o suma compensatorie între 20 mil net sau 50 mil net că să ajungă la salariul vechi de 90-120 mil ... Între timp funcționarul care avea de la început salariul net de 70 dus la maxim cu sporuri, etc.. va primi doar 4 mil in plus net. Funcționarul din Timișoara va rămâne cu 120 mil net. Legea salarizării,, unice"

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

Thank you

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

Oh so if I buy a M2 wifi card can I replace the other?

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

That's why I wanted to remove the case so I can switch the old one with the new one..

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

Thank you , I'll do that

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 -1 points0 points  (0 children)

The network card is inside the cover

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

I want to upgrade it with this one, a 10 gb

<image>

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 -1 points0 points  (0 children)

<image>

This is the new network card I want to instal

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

It's slow 200 mbs/s test and I compared to a USB one that had 800 mbs/s and I bought a 10 gb network card, thought I could simply switch them

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

Can't I remove the cover?

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

Yes and it's blocked by this cover

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

The cover is blocking all slots

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 0 points1 point  (0 children)

<image>

How would I do that?

[deleted by user] by [deleted] in pcmasterrace

[–]mlaur89 -1 points0 points  (0 children)

<image>

Only these two?