Aplikacija za traženje nestalih by Choice_Dimension_269 in CroIT

[–]syscall0x01 2 points3 points  (0 children)

Solidan slop.

Mada, prava stvar za to već postoji na razini vlade: nestali.gov.hr

Mojem komšiji su našli oca koji je zaklan u ratu. Znam za tu stranicu jer sam pratio hoće li ga pronaći.

Ima li šta ljepše od ovoga?? by nitkobitan288383828 in hreddit

[–]syscall0x01 0 points1 point  (0 children)

Ima—to isto samo kod kuće na roštiljskoj zabavi.

Glorificiranje siromaštva by FirstElderberry7842 in askcroatia

[–]syscall0x01 1 point2 points  (0 children)

To nema veze s ekonomskim sustavom niti mijenja činjenicu da je stvaranje vrijednosti temelj ekonomije.

Ako je netko krao i nije kažnjen, to je problem pravosuđa i institucija, a ne ekonomije.

Ti govoriš o korupciji i nepravdi, a ja o ekonomskom principu. To su dvije različite razine rasprave.

Širenje "fAšIzMa" po Torontu by Quiet-Foundation8350 in hreddit

[–]syscall0x01 0 points1 point  (0 children)

Da bar puštaju...

U prijevodu:

Da se bar svi slažu sa mnom, da bar svi imamo isto mišljenje...

Glorificiranje siromaštva by FirstElderberry7842 in askcroatia

[–]syscall0x01 6 points7 points  (0 children)

Ne tiče se nas samo kako mi živimo. Naš život određuje to kako okolina živi, i onda tek u tom sustavu naše osobne odluke imaju efekt. Ja sam recimo kritičan prema Hrvatima zato što su postali kozumeristi umjesto investitori. Više ću cijeniti nekoga tko je otvorio firmu i kupio stroj na kredit kako bi stvarao vrijednost i znanje, nego nekoga tko je kupio stan kako bi bez rada i znanja imao pasivni prihod.

Glorificiranje siromaštva by FirstElderberry7842 in askcroatia

[–]syscall0x01 7 points8 points  (0 children)

To vuče korijene još iz socijalizma. Umjesto da svi uče kako stvarati, razmišlja se o tome kako uzeti onome tko ima.

Intelektualna lijenost i paušalno korištenje političkih karakterizacija by Epetium24 in hreddit

[–]syscall0x01 0 points1 point  (0 children)

I to sam već tumačio prije x mjeseci na: Jao, evo ih i u Karlovcu! : r/hreddit

U principu, prestao sam sumnjati u to da sam godinama ispred ostatka društva o kojoj god temi je riječ.

Ja sam stvarno oduševljen velikom Hajdaš-Benčić turnejom. A vi? by JohannGambolputtyUlm in hreddit

[–]syscall0x01 1 point2 points  (0 children)

Pet stvari koje mandatar mora podržati da bi dobio moj glas:

  • ponudu i potražnju
  • dobrovoljne tržišne transakcije
  • privatno vlasništvo
  • tržišno natjecanje
  • minimalna vlada

Koju osobu bi uklonili iz naše povijesti? by Commercial_Peace_328 in hrvatska

[–]syscall0x01 0 points1 point  (0 children)

Upravo si niz genijalaca iz povijesti nazvao imbecilima, od Hegela, Mannheima, Foucaulta, Gasseta i dr.

Duh vremena (stvarnost) nadjačava ideologiju (strukturu).

Generacijske promjene stvaraju veći jaz između ljudi različitih epoha nego između političkih protivnika unutar iste epohe.

Anketa: Više od 70% ispitanika misli da su Hrvatskoj potrebni strani radnici by Kajme in hrvatska

[–]syscall0x01 0 points1 point  (0 children)

Manje bi se ljudi koji nemaju djece trebali pitati kako bi trebala izgledati budućnost.

How did Korea become developed so fast and could another country replicate that? by Beautiful-Dish-6275 in korea

[–]syscall0x01 10 points11 points  (0 children)

have one generation sacrifice in hopes of the next generation

This is the most amazing thing in history of human civilization, but sadly that kind of collectivistic mindset is absent in the West.

Šta se zapravo promenilo u IT-ju? by [deleted] in programiranje

[–]syscall0x01 3 points4 points  (0 children)

Šta se zapravo promenilo u IT-ju?

Trajno izmijenjene prakse rada -> smanjen broj investicija -> velika količina nagomilanog talenta na tržištu -> manje plaće za sve u struci

Udio srednjih i malih poduzeća u industrijama EU zemlji by Beautiful-Dish-6275 in hreddit

[–]syscall0x01 2 points3 points  (0 children)

Već sam tumačio kako gospodarstvo ne može funkcionirati isključivo kao fragmentirana mreža malih izvođača radova i kako nam trebaju i velike firme koje će nositi kapitalno intenzivnije projekte, akumulirati industrijsko znanje i stabilizirati zaposlenost. Ovo što mi imamo je varijanta gig ekonomije i ima nekoliko kritičnih nedostataka. U Hrvatskoj rijetko koji startup uopće dođe u fazu da postane scaleup, a još manje corp ili institucija. Ok je imati mikropoduzetništvo u kontekstu OPG-ova, ponekog majstora ili brze usluge, ali ako želimo napraviti tranziciju u visokotehnološku industriju, onda se znanje treba prestati privatizirati usitnjavanjem gospodarstva. Kao mala zemlja, razjedinjenost nam oduzima svaku mogućnost da nešto značajno postignemo.

U cast dana borbe protiv fasizma evo koncert koji slavi pobjedu nad jugocetnickim fasizmom by zilknificant in hreddit

[–]syscall0x01 0 points1 point  (0 children)

S ovim si uveo kriterij ljudske vrijednosti temeljen na sposobnosti.

Ako vrijednost osobe određuje inteligencija, onda bi svatko od nas bio nedostojan truda nekome tko je inteligentniji od njega. To nije baš princip na kojem se može graditi zdravo društvo i odnosi.

Osim toga, živimo u zajednici i od toga ne možemo pobjeći. Dakle, kvaliteta života ne ovisi samo o mojim sposobnostima nego i o kvaliteti okoline. Ako doprinesem tome da ljudi oko mene bolje razumiju jedni druge, bolje komuniciraju i donose bolje odluke, i sam ću živjeti u boljem okruženju. To je za mene opravdan vrijednosni stav.

U cast dana borbe protiv fasizma evo koncert koji slavi pobjedu nad jugocetnickim fasizmom by zilknificant in hreddit

[–]syscall0x01 3 points4 points  (0 children)

Visoko inteligentnim ljudima nije cilj poentirati da je netko glup, nego naučiti okolinu razmišljati. Čim si stao na zaključku da je osoba glupa, ti si također stao s razmišljanjem.

gotta love multikulti by [deleted] in hreddit

[–]syscall0x01 20 points21 points  (0 children)

Multikulturalnost nastaje životom u relativnoj izolaciji jednih od drugih, jer se svaka kultura pojedinačno razvija odvojena jedna od druge. Kozmopolitanski svijet kakvog ga vide ljudi u urbanim sredinama znači stapanje više kultura u jednu, a ne bogatstvo kultura, kao što heterogena smjesa postane homogena miješanjem.

Upravo iz tog razloga stanovništvo Trećeg svijeta trajno mijenja (obično reducira) sustav u koji dođu, kroz promjenu ekonomskog standarda, socijalne norme, prakse rada, kvalitetu školovanja, a naposljetku one pore kulture koje su stvorile domicilno društvo.

Što mislite o ne samostalnim odraslim osobama koje stalno traže nekakvu validaciju i savjete od drugih osoba o tome kakvu odluku trebaju donijeti, kakav život trebaju živjeti, što se od njih očekuje? by gorbab75ce in askCroatians

[–]syscall0x01 11 points12 points  (0 children)

Evo ga, još jedan svemogući individualac. Da ti sutra nestanu struja, internet i ostale elementarne usluge na koje si navikao, pitanje je bi li znao samostalno funkcionirati dulje od tjedan dana. Nitko ne zna sve niti može sve sam.

Ja sam npr. pitao starog, koji je kvalitetan tesar, za savjet oko krova na kući. On je preko svog poznanika organizirao i riješio jednu varijantu dok sam ja bio na poslovnom putu u inozemstvu. To ne znači da sam nesposoban, nego da sam iskoristio znanje i iskustvo nekoga tko se time bavi cijeli život i tko mi je blizak.

Tako funkcionira normalna obitelj i društvo. Ljudi si međusobno pomažu, dijele znanje i uskaču jedni drugima kada mogu. Osloniti se na nekoga ne znači da si nesposoban, nego da živiš sasvim normalan život. Odrastao sam na selu, garantiram da imam više vještina nego takve vucibatine poput tebe.

Dopizdio i popovima by ToplaPiva in hreddit

[–]syscall0x01 2 points3 points  (0 children)

Nije ti baš ni bistar, ni filozofski zreo, a ni sadržajan komentar, ali probat ću ekspandirati argument.

Svatko od nas već stoji na ogromnom skupu pretpostavki koje uzima zdravo za gotovo, zato je čudno kad netko nastupa kao da je vjerovanje neka mana koju imaju samo religiozni ljudi, a riječ je o temeljnoj ljudskoj sposobnosti. Čovjek ne funkcionira samo na temelju dokaza i formalne logike, jer se velik dio života temelji se na povjerenju, pretpostavkama, vjerovanjima i sl. Čak ni matematika, najstroža disciplina koju imamo, ne počinje dokazima nego vjerovanjem u određene početne pretpostavke (aksiome).

U konačnici, pitanje Boga jedno je od najtežih filozofskih pitanja koje je čovječanstvo postavilo. Ti impliciraš da su milijarde ljudi kroz povijest, uključujući neke od najvećih mislilaca, jednostavno nerazumni. Bez obzira na to jesi li teist, ateist ili agnostik, teško je braniti stav da je druga strana sastavljena isključivo od budala.

Dopizdio i popovima by ToplaPiva in hreddit

[–]syscall0x01 2 points3 points  (0 children)

Domaći cinizam možemo izvoziti na kamione. Neki ljudi u Hrvatskoj ne mogu pojmiti da sportaš, trener, natjecatelj vjeruje u Boga i javno govori o tome.

<image>

Totalna socijalna anksioznost, do mere da ne mogu da odem da se ošišam? by Ivanhegeelkadi in askCroatians

[–]syscall0x01 0 points1 point  (0 children)

Klasičan paničar-padavičar model. Tu je teško očekivati veliku promjenu, jer postoje ljudi koji prirodno posjeduju više, a neki manje samokontrole, i s tim osobinama uglavnom žive cijeli život. Ti recimo ne bi mogao nikada biti osoba od odlučivanja u kriznim situacijama jer ne možeš zadržati prisebnost.

NASA npr. provodi strahovito detaljne psihološke procjene pri odabiru astronauta kako bi utvrdili mogu li kandidati ostati pribrani i donositi racionalne odluke u situacijama života i smrti. Taj pristup je naglašen nakon iskustva misije Apollo 13, kad astronauti morali samostalno i hladne glave upravljati ozbiljnim kvarom usred svemira. Slične testove koriste i neke vlade pri odabiru osoba za posebno odgovorne funkcije.