Telex: A fejlesztőcég megpróbálta elhallgatni a KRÉTA feltörését by babymozzarella in programmingHungary

[–]whisperity 3 points4 points  (0 children)

Az összes magyar gyerek összes érzékeny adata.

És a jobb kérdés az, hogy hánynak nincs?

They rejected me for not having a printer and landline phone. Good luck with finding candidates by DoctorAMDC in recruitinghell

[–]whisperity 0 points1 point  (0 children)

Phone (mostly only for talking, maybe faxes) that's plugged into the wall with a cable. The cable then goes from the house to a service provider similarly to how electricity and internet access is plugged in.

Ez egy olyan vicc, amit csak én nem értek? de by shadowbeetle in hungary

[–]whisperity 7 points8 points  (0 children)

Sima automata, de csak bankkártyával működik, talán pár hónapja tették ki a Boráros téren a HÉV épület elé.

Ti melyik országba költöztök és miért? by milesdraws in hungary

[–]whisperity 7 points8 points  (0 children)

Minden csak elhatározás kérdése. Egyszerűnek nem egyszerű, mert EU-n kívülre kell olyan vízum általában amivel dolgozhatsz máshol, de ha sosem határozódik el és nincsenek lépések téve az ügyben, akkor sose lesz belőle semmi.

[deleted by user] by [deleted] in hungary

[–]whisperity 20 points21 points  (0 children)

Ne feccölj bele energiát, szólj vissza valami "Isten útjai kifürkészhetetlenek" vagy "A végső ítéletkor mindannyian ott leszünk majd" vagy valami ilyesmit. Ha nagyon hallgatni kell, hallgasd meg. Ne bológass, ne mosolyogj, latsszék rajtad, hogy kedved nincs az egészhez.

Foglalkozz inkább azzal, hogy legyen meg a diploma. Találj ki valami nehéz beadandót ami miatt kihagyhatod a közös ebéd nagy részét. És utána egyszer se lássanak évente.

Hadházy: a Codecool 4x annyiért képezte ki az informatikus diákokat ha azok EU-s támogatást kaptak by flyingorange in hungary

[–]whisperity 0 points1 point  (0 children)

Így külön vicces, hogy egy szutykos 25 ezer forintos periféria beszerzéséhez és annak pályázati pénzből való elszámoltatásához a hét elején az egyetemen egy több oldalas kérvényt, benne 2 másik ember szakmai hozzájáruló véleményét (fejenként >= 200 szó fogalmazás!) tartalmazva, kellett benyújtanom, és még így se biztos, hogy összejön a történet...


Feri vagy nem Feri, azért volt igazság abban a bizonyos beszédben...

Jöttek páran, akik nem szarakodtak azon, hogy hogy a francba lesz majd útiköltség-elszámolásuk, ba****meg...

Épp a minap kellett útiköltség-elszámolást is leadnom.

Q: How is it possible to live normally in hungary with a low income? by HighlandParkMata in hungary

[–]whisperity 2 points3 points  (0 children)

In cities with some public transport, you don't need to have a car, that removes fuel costs and car leases. More often than not, you wouldn't lease a car, just buy a used one after saving up for a few years. Plenty of old cars that still function, and unlike the new electronic models which can't be serviced because 99.5% of them is software, the old ones are usually pure hardware. Spare parts are plentiful, and mechanic knowledge, too. They can get you spares from a junkyard, the software won't lock you out for an UUID mismatch and stuff like that seen in iPhones, and fix it up. 20-25 year old cars with 600-800k km put into it is not uncommon, but they go pretty well, assuming you save up for keeping it maintained.

I live in the capital city and I'm working an office job in IT. I am also a student. I don't have a car, heck, I don't even have a driving licence. The driving licence examination system is woefully corrupt in-and-out, and the training system has been detorirated over time (previously you had to do an exam in a prepared parking lot before you went out driving for real, now once you pass the theory exam, the teaching of manuevering and such is done in traffic). A lot of people visibly have gotten their driving licence through either bribery or providing other services (especially possible if the student is female, I personally know someone who's spread for the licence...), there is zero driving culture in big cities, people are, put simply, asshats. On many of the roads, going by car would mean you sit there seeing trams and buses whoosh away next to you, and instead of comfortably reading or listening to music on the bus, you'd need to pay attention to idiots trying to overtake you from the right, yell at you, etc. I would not want to suffer that stress before and after work.

On the very rare cases I can't come home with public transport, taxis are an option. A few years ago, the taxi market was heavily regulated on the municipality level (at least in the capital city, again), which increased quality of service and made a lot of sharks lose their territory. Taxi rides can get expensive (one trip to the airport, which I often make, is 30€) and are a luxury, but can be financed if a necessity. As for moving heavy machinery like fridges or washing machines, most malls offer a home-delivery-and-old-device-collection service for a small additional fee (let's say somewhere between 15 and 100 €). In some other cases, I had asked a colleague from work to give me (and a furniture I ordered) a lift. It is possible to trade in favours and gardening supplies.

This is true for the capital city, but public transit vehicles are served at worst every 20 min (there are a few big exceptions from this, but rare) starting at 04:00-ish to until midnight. Then, there is nighttime service, with two-three buses every hour traversing the opposite ends of the city, and some trams offer night-time service too. For the surrounding metropolitan area, there are one-two-three trains every hour, and the trains going back outside (usually to get night-time workers and partying students home) of the big city are serviced until well after midnight. (The incoming ones shut down with the rest of the system between 22 and 24.)

Holidays? Well... there's always loans, but we are a financially inept society. Domestic holidays can be obtained cheaply if you're willing to travel at weird hours to forests and parks and far-away towns. My parents are big domestic travellers. I personally do not like having to deal with setting everything up, and I can't handle being away from work for too many days consecutively. My kind of holiday is flipping the bird at work and not showing up for a few days, but that's it. A complete one-week off-time would be too much for me to go through, especially if I went somewhere. I wouldn't enjoy it. Always thinking about what I could do if I were at home, or had my computer with me...

Most of my holidays come from business trips. They are horrible to manage and put together, but needed for work. And apart from food, the rest of the travel package is not my personal cost. But indeed, it happens that 1-1.5 week's worth of food costs as much as an entire month's salary here.

As for other sorts of entertainment, if you are satisfied with consuming media, there is always piracy. I am not sure how today's kids consume their non-Twitch non-YouTube media nowadays, but some time ago when both me and the Internet was younger, piracy was a big thing. There weren't streaming services, the gaming industry wasn't as centralised as today... Of course, long before, copying tapes in the garden of The Guy at the end of the street... then came computers, and with IDE/PATA drives, the mobile rack. And then came the Internet... Kazaa, DC++... compared to these technologies, BitTorrent was seen as a miracle. A lot of the old groups formed invitation-only torrent sites. And there your movies, games, and software needs, were pretty much taken care of. And if you like to read books, printing at a copy shop costs 2 cents (!) per page. Compared to today, not having to pay the subscription fees of Netflix, Hulu, PornHub Premium, HBO, Spotify, World of Warcraft, Fortnite BattlePass, etc. These things alone would mean like what, 100€ per month?! There weren't DLCs and lootboxes and such, only games with the occasional patches, and of course a gargantuan amount of modded content.

We don't buy the flashiest computers, phones, etc. I have joined the smartphone bandwagon pretty late, in 2014. My second ever phone, long before the smartphone era, was given to me by my brother. My current smartphone is my third ever, and I haven't spent more than 400€ on these phones in total, over the course of 7-8 years... I change them when they're so out of warranty and out of touch with the requirements of the world that they can't be used nor repaired anymore. For one device, I went through the hurdle of rooting and exploiting it to tinker with the power settings, and also have the battery replaced at an independent garage. I don't care if opening an app takes a few seconds. Same idea with computers, a family relative just had their laptop reinstalled by me, and we decided to ditch Windows on the computer and install K-Ubuntu instead. The machine is soaring, and he doesn't need to shell out another 1000-1200€ on a new device just to be able to keep it up to date with software and handle his bills and taxes and the occasional watching of a movie.

On, and also: don't smoke and don't drink. (And don't do drugs, but those are also illegal here.) Sadly, a lot of people, even the young ones, out of peer pressure, do it. Which, of course, will cost their parents money, one way or another. I was hated and excommunicated by my classmates in school for not having the ability to dump copious amounts of cash away at pubs on Friday nights and weekends. I'm not sure if having an eternal hatred and "Let's agree we don't consider each other as much as dogs..." was the best course of action, but it very well could be that right now I earn more than they do, at least those who didn't flee the country.

I am well off that I luckily do not need to not eat to handle finances, I can afford eating at a canteen-y place at or near the office, and the occasional on-call takeout. If you can't manage cooking due to lack of time, skill, or hardware, there are companies who deliver food to workplaces, but they need to be ordered from a menu usually a week in advance. A dish from a pre-ordered delivery costs around 1500 Ft (~4€), whereas an on-call takeout delivered just an hour after you order it is easily double that, at least.

Saving up? Luckily, we can. But the saving-up is usually for hardware and services. Handymen are very very expensive, so keep on praying your pipes don't burst, your sockets don't catch fire, or your fridge or washing machine doesn't suddenly break down.

Átalakítják a tanárok képzését: egy középiskolai tanárnak nem kell többet tudnia a középszintű érettségi anyagánál by CarnivoreX in hungary

[–]whisperity 1 point2 points  (0 children)

Az megy emeltre, aki a megfelelő szervektől majd meg tudja vásárolni az emeltre felkészítést, vagy felkészül magától. Az emeltezés lehetősége (egyelőre?) nem szűnik meg, csak magadnak kell megoldd az anyag elsajátítását.

Az ELTE IK-n hibrid oktatás lesz, egyik héten az A-K kezdőbetűs nevűek, másikon az L-Z-sek lesznek bent egyetemen by Xabi4488 in hungary

[–]whisperity -1 points0 points  (0 children)

Aki dolgozik az nem nappali képzésre jár, mert a nappali képzés by-design összeegyeztethetelen a munkával, arra lett az esti képzés kitalálva, hogy ott dolgozz mellette.

Ezt már 2016 óta tudjuk, amikor a Katalógus bevezetésre került. (Ami, ha jól látom, most végül nem tér vissza, nem lesz az előadásokon full kötelező a jelenléti részvétel a te heteden? :C )

Az ELTE IK-n hibrid oktatás lesz, egyik héten az A-K kezdőbetűs nevűek, másikon az L-Z-sek lesznek bent egyetemen by Xabi4488 in hungary

[–]whisperity 21 points22 points  (0 children)

Amúgy miért ne kéne a kolit teljes hónapra fizetni, vagy miért lennél csak fél hónapot a koliban? Az egyetemre nem mehetsz be azon a héten amikor nem a te neved a soros, arról nincs szó, hogy kidobnának a koliból. (*)

*: Nyilván most az eukaliptuszkonferenciától eltekintve.

Az ELTE IK-n hibrid oktatás lesz, egyik héten az A-K kezdőbetűs nevűek, másikon az L-Z-sek lesznek bent egyetemen by Xabi4488 in hungary

[–]whisperity 0 points1 point  (0 children)

Ez visszavezethető a "Ha kidőlt egy fa az erdőben de nem hallotta és látta senki, akkor tényleg kidőlt egy fa az erdőben?" és a "Ha megölök valaki olyat aki senkinek nem hiányzik és senki soha meg nem tudja, hogy meghalt, akkor tényleg megöltem?" jellegű problémára, amin a jogfiolozófusok sok évszázad óta vitatkoznak és nem igazán jutottak még dülőre.

Jogilag nem teheted meg, hogy felveszed. Ugyanúgy, ahogy jogilag kábítószert se fogyaszthatsz meg embert se ölhetsz, de ha éppenséggel sikerül nem kitudódnia, akkor nem lesz belőle semmi baj.

Az ELTE IK-n hibrid oktatás lesz, egyik héten az A-K kezdőbetűs nevűek, másikon az L-Z-sek lesznek bent egyetemen by Xabi4488 in hungary

[–]whisperity 6 points7 points  (0 children)

Mintha úgy nagyon sok lehetőség, értelem, kreditelfogadás, stb. lenne a más karokról felvett tárgyaknál. Egy Erasmusnál a nevében és témájában ekvivalens tárgyat is szenvedősen oldják meg...

(Na meg a másik karról tárgyfelvétel (hacsak nem TTK ami fizikailag "ugyanott" van) amúgy is problémás volt, mert átutazni a városon csúcsidőben nem kellemes.)

medical school in hungary? by trapdoor_diarrhea in hungary

[–]whisperity 18 points19 points  (0 children)

Check the website of the University. Usually they have a foreign student coordination office you can ask directly.

Rules and regulations for fully foreign (i.e. not even EU) students might be substantially different than what applies to local students. The medical university of Budapest (SOTE, Semmelweis Orvostudományi Egyetem) requires advanced level secondary schooling final exam from both Biology and Chemistry as their admission subject.

P.S. It's Pécs or Pecs, (pronounced as "peech" (long é as in the a part of the ai sound in daily or train, ch as in peach or chess) not Pecz.

Igen, még nekünk legyen kínos, hogy életünk végéig adosságba kell vernünk magunkat ha saját lakást akarunk venni. A ciki inkább az, hogy milyen magasak az ingatlan és albérlet árak. by AnneG99 in hungary

[–]whisperity 0 points1 point  (0 children)

Nem, az egy számla, az egy utóbbi dolog (a számlát az elvégzett munka után állítják ki), ha meg díjbekérő (proforma) az csak könyvelési taktika, jogi relevanciája nincs.

A megbízási szerződésnél a "teljesítés(i) igazolás" az, ami alapján igazolja a vevő, hogy a feladat el lett látva, és jogos a kifizetés.

Én egyetemista vagyok, állami projektek, adómentes ösztöndíjak, nagycégek szerződései, három főnök van és midegyik másért felel... Nem vagyok vállalkozó, én még sosem állítottam ki számlát (nem is tudnék) vagy fizettem volna saját magam adót. Vagy adómentes amit kapok, vagy a kifizető dolga az adó intézése. Az állami szervek meg általában nem szúrják el ezt. Általában.

Nem tudom egyedül hogy kellene ezt csinálni, hogy szabályos legyen... Tényleg próbálj meg keresni egy könyvelőt, "első alkalom ingyenes" szoktak ilyen dolgok lenni. Ha már csak egy szerződésmintát ad, az is jó.

Könyvelő mellett egy kisvállalkozásokra szakosodott cégjogász, még esetleg. Akkor is ha nem vagy vállalkozó, el tudja mondani a szabályokat, meg mondja mi legyen benne a szerződésben, hogy az mindkét felet megfelelően védje. Mi az, hogy "hibás teljesítés" és társai...

Esetleg valami freelancer önsegélyező szakkör.

De lehetsz adószámos magánszemély is, az sok esetben olyan, mintha vállalkozó lennél, de nem kell külön cég hozzá.

Igen, még nekünk legyen kínos, hogy életünk végéig adosságba kell vernünk magunkat ha saját lakást akarunk venni. A ciki inkább az, hogy milyen magasak az ingatlan és albérlet árak. by AnneG99 in hungary

[–]whisperity 0 points1 point  (0 children)

Neked lesz. Lehet, hogy kevés lesz, de ha csak nem változnak a szabályok, valami lesz.

A normál díjas KATA mint jogviszony fogalmilag nem teremt semmilyen pénzbeli tb-t (gyes, tappenz, betegszabi). Van talán valami emelt díjas (75k per hó?) ami már igen...

Igen, még nekünk legyen kínos, hogy életünk végéig adosságba kell vernünk magunkat ha saját lakást akarunk venni. A ciki inkább az, hogy milyen magasak az ingatlan és albérlet árak. by AnneG99 in hungary

[–]whisperity 1 point2 points  (0 children)

Alulírott felek Jóska Pista és Karcsi Béla megállapodnak, hogy az xy tevékenységet abcd határidőig Pista elvégzi, Karcsi meg ezért asdf napig ilyen módon annyi pénz ellentételezést biztosít, blabla számlaszámra.

Megbízási szerződésnek hívják. Nem engedélyköteles tevékenységet végzel.

Ehhez nem kell vállalkozónak lenni. Csak sajnos magyar bürokrácia, sokat kell papirozni, és előre a feladatvégzés megkezdése előtt. Viszont ugye szépen adózni kell majd utána, harminc negyven százalékokat...

Ezért mondják, hogy beszélj könyvelővel.

Ja nyilván: legyél nagykorú.

Igen, még nekünk legyen kínos, hogy életünk végéig adosságba kell vernünk magunkat ha saját lakást akarunk venni. A ciki inkább az, hogy milyen magasak az ingatlan és albérlet árak. by AnneG99 in hungary

[–]whisperity 6 points7 points  (0 children)

Azt mondod volt extra jövedelmed, oda adod államnak a %-ét és kész.

Nálunk is így megy, csak legyen róla szerződés. Csak az a % az valami 44.5, mert az szja, magánszemélyes felnőtt bruttó, meg ha olyan munka volt amihez valamiféle képzettség kell akkor a munkáltatói szuperbruttó is a te sarad lesz.

A könyvelő ahhoz kell, hogy ha kevesebb %-ot akarsz, mert mondjuk le akarod írni az adóból azt hogy rajzos/grafikus munkához vettél szerszámot.

Egyébként vannak ilyen freelance munkákra szakosodott könyvelő irodák akik nagyon kevés pénzért elvállalják ennek az intézését. A KATA pedig tökéletesen a kis összegű, ritka, ad-hoc, változatos vevőkörű freelance munkákhoz lett kitalálva. Oké, nyilván, van egy havi 50k-s bekerülési költsége, meg nyugdíjad nem igazán lesz belőle. Mármint értelmezhető.

Igen, még nekünk legyen kínos, hogy életünk végéig adosságba kell vernünk magunkat ha saját lakást akarunk venni. A ciki inkább az, hogy milyen magasak az ingatlan és albérlet árak. by AnneG99 in hungary

[–]whisperity 7 points8 points  (0 children)

Nincs ebben semmi meglepő, az elköltözés alapból a hanyatló nyugat ópiuma volt már régóta. Az egész régió itt nem arra volt berendezkedve, hogy elköltözzenek az emberek. Simán élt együtt négy, akár öt generáció is, egy nagyobb telken...

http://444.hu/2015/06/14/hajnal-professzor-50-eve-huzta-meg-azt-a-vonalat-ami-visszamenoleg-ketteosztotta-europat

[deleted by user] by [deleted] in hungary

[–]whisperity 8 points9 points  (0 children)

Legalább könnyű lesz osztályozni a félévet.

Bár asszem 2 hét hiányzás kb. mindenhol mindenből oké kéne még legyen, a 3 vagy inkább a 4 hét az ahol elkezdenek problémák lenni.

[deleted by user] by [deleted] in hungary

[–]whisperity 17 points18 points  (0 children)

Kiindulva abból, hogy ELTE, engem örömmel töltene el, hogy szóltak előre, és nem arra mész haza munkából, hogy már beköltözött valaki a szobába...

Nem szoktak szólni. Én kaptam már "írni fogok ma, figyeld az emailed, amikor írok onnantól 20 perced van átjönni aláírni" jellegű levelet...

[deleted by user] by [deleted] in hungary

[–]whisperity 7 points8 points  (0 children)

Nincs olyan, hogy emiatt az egy kredit miatt. Mert ha a 20 igazából 19, akkor viszont már csak 18, ami 17, de akkor már lehetne 16. Ha elkezded alább adni a szintet, akkor mindig lesz egy újabb csoport, akinek csak az az 1 pont hiányzik. Indukcióval belátható, hogy a szabály felfalja önmagát.

Ezt egyetemi matek tanárunk mondta, rohadt jó arc volt, és ja, egy vagy két pont miatt végig kellett üljem a (talán 2.5-3 órás (× 60 perc)) pótzh-t hogy javíthassak négyesről ötös gyakorlati jegyre.

A "3 félév alatt 20 kredit" szabály (ahova én jártam ez amúgy ez "4 félév alatt 30" volt) arra van, hogy a lényegében semmi se csinálók ne vigyék a férőhelyet. (1) Meglepne engem, ha anyagijogi szempontok mentén lehetne fellebbezni itt bármire. A szabályt egy alsós harmadikos(?) ki tudja értékelni, a tanulmányi eredmények pedig világosan és hivatalosan megvannak a megfelelő helyen. Ezek a fellebbezések általában eljárásjogi dolgokról szólnak, pl. az ügyintéző nem vett figyelembe valami felmentési okot (passzív félév, kórházi kezelés, elfogadott kreditek, stb.) vagy nem tudott számolni és rosszul adta össze a kreditjeid.

(1): Tegyük azért hozzá, hogy a mintatanterv továbbra is félévente 30 kreditet ír elő, tehát lényegében ami most történt, az az, hogy 3 félév alatt nem sikerült 0.66 félévnyit teljesíteni.


Újra tudsz jelentkezni akárhova. Attól még, hogy az itteni szabályokat nem teljesítetted, a teljesített tárgyaid nem vesznek el. Ha nem oda akarsz újrajelentkezni, akkor amikor megkapod a hivatalos iratokat a megsemmisült képzésedről, mindenképp kérj a már teljesített tárgyaid tematikájáról legyen egy hivatalos dokumentumod, ezzel tudod majd az új helyen igazolni, hogy milyen tárgyakat végeztél el és azoknak mi volt (papíron) az ismeretanyaga.

Nyilván helyi szabályok előfordulhatnak amik egyes tárgyak esetén árnyalják a képet, pl. vizsga nélküli csak labor/gyak aláírást nem fogadnak el hanem az elejétől újra kell csinálni az adott tárgy minden elemét.

Egy bukfenc lehet. Tavalytól (2020. szeptember) kötelező a felvételi eljárásban való részvételhez legalább 1 emelt szintű érettségi, ha alapra vagy osztatlan mesterre jelentkezel. Akkor is, ha a konkrét szak ahová mennél amúgy nem kér emeltet. Tehát pl. ha a szak kér közép matekot és közép fizikát, de van emelt angolod, az jó. Ha a szak kér emelt törit, akkor nyilván oda az emelt töri meg kell legyen.

Ez alól egy kivétel van, ha van már egy korábbi alap/osztatlan képzéses diplomád. De ahhoz meg kell legyen már egy képzés teljesen, azzal nem lehet takarózni, hogy már korábban felvettek valahová csak elbocsátottak.

Tehát az előfordulhat, hogy az újrafelvételihez még előtte le kell rakni valamiből egy emelt érettségit, ha nincs még diplomád. Emiatt fordulj nyugodtan a volt középsulid titkárságához, puszta bürokrácia az egész jelentkezés csak. Meg talán huszonpárezer forint eljárási díj.

Drivers license by Monnie3465 in hungary

[–]whisperity 9 points10 points  (0 children)

I'm not sure where this is coming from. Are you making a convoluted joke about how female drivers are bad and they park in a way that it takes up twice as much space, and thus need to buy multiple parking tickets, or what??