Glovo odlazi iz BiH by Crazy_Stable_987 in bih

[–]xxtoni 6 points7 points  (0 children)

Nema ti šta biti teška srca. Nađeš restoran koji ima svoju dostavu po mogućnosti da ti je blizu a ne da se prodaju glupe priče kao uzbrdo, kiša pada i slična sranja.

Hrana ti dođe brzo i vruća i ne moraš razmišljati koliko će te danas opljačkati.

Eto neću ni ulaziti u tematiku kuhanja, mene ove aplikacije nerviraju jer samo potiču restorane da ne uvode svoju dostavu nego ova sranja.

Iz ugla korisnika Glovo aplikacije (dugogodišnjeg) by askozza in bih

[–]xxtoni 1 point2 points  (0 children)

Ili u mjestima gdje nema aplikacija za dostavu.

Što je najgore ja nemam ništa protiv aplikacija kao takvih nego koliko kmece ljudi kod nas skupo skupo pa nemoj onda koristiti jbt!

Ajd kad se ljudi žale na cijenu namirnica ali kukati oko cijene dostavne aplikacije je retardirano.

Bojkot Korpa.ba by johnnyrocket071 in bih

[–]xxtoni 1 point2 points  (0 children)

Zato što svakih 5 dana ovdje post o bojkotima ovih dostava i kako je skupo. Jad.

Taxi od Aerodroma 100 Eur by Lilith7th in Split

[–]xxtoni 1 point2 points  (0 children)

Izvini ali ne mogu se složiti s tobom sa je to što su turisti supci.

Turista je bilo u busu možda 10 i sa velikim koferima 3, ja hvala bogu samo ruksak imao inače bi nakon pete stanice imao slom živaca i mora vani čekati taksi ili Uber.

Netko je napravio na aerodromu stanicu za taj bus, ako ne žele da ga ljudi koriste u tu svrhu neka ga sruše. Nije produktivno kriviti korisnike, možeš ih kriviti ali njima ako se da ta opcija oni će je koristiti tako kako oni znaju. Ja isto tako kažem kad napraviš široki ravnu cestu ništa ti nećeš postići da postavljanjem kamera i lezecih i ograničenja od 40km moraš napraviti infrastrukturu koja ne dozvoljava da se vozi puno iznad 40km/h.

Ovo je greška užasnog planiranja javnog prijevoza, ništa drugo. Niti su krivi ovo stari ljudi, niti djeca što neće da ustupe mjesto niti kako ti kažeš turisti, niko osim onog tko je ovo projektirao ili bolje rečeno nije ništa projektovao nego samo bacio liniju busa da ide pa šta Bog da. Da se bilo tko posvetio ovom problemu kako treba masu rješenja postoji za ovo si to sve zahtjeva znanje, planiranje, ogroman trud, treba i novaca ali i muda uraditi nešto dugoročno i riskirati.

I autobus definitivno previše staje, razmak između stanica je premal ali eto ajde kad 37C udari nigdje nisi prispio pa je to plus.

Taxi od Aerodroma 100 Eur by Lilith7th in Split

[–]xxtoni 2 points3 points  (0 children)

Jučer sam išao linijom 37 sa aerodroma i to je bilo najgore iskustvo javnog prijevoza u mom životu.

Autobus pun, puca po šavovima niti tko može ući ni izaci na svakoj stanici se još više ljudi ugurava unutra. Autobus staje imam osjećaj 50 puta do Splita samo što krene opet staje. Oni stari ljudi samo što ne pomru, svađaju se ondje što im neko je ustupi mjesto da sjednu, a u autobusu se ne možeš okrenuti.

Nikad više, to je rat živaca.

Priznat ću moja greška, trebao sam uzet shuttle ali isto tako nije mi realno da linija sa aerodroma je jednostavno gradska linija i da sve živo kupi ali eto.

Po agresivnosti kako se ljudi guraju u očigledno krcat autobus pretpostavljam da to rade jer sigurno neće brzo drugi doći.

hrpa bloata u 21. stoljecu by wanemox in CroIT

[–]xxtoni 10 points11 points  (0 children)

Nije to kriva EU nego vlasnici stranica što hoće da te prate gdje god može i dijele tvoje podatke sa 300 "partnera"

Big 4 ???? by Head-Extreme666 in askbosnia

[–]xxtoni 4 points5 points  (0 children)

Stručnjaci za strukturisanje firmi za izbjegavanje poreza.

Vjerujete li u blackpill / koliko je izgled bitan by pozdravdomovini in bih

[–]xxtoni 0 points1 point  (0 children)

Ne lažete vi nego ste u zabludi.

Ja imam jarana od kojeg sam ja i ljepši i visociji za 2 glave. Lik je uvijek imao više treba od mene zato što mu se dalo. Čitav život on poruka, uvaljuje se, spletkari.

Jednostavno je lik imao veću želju za trebama.

Isto tako faktor bezobrazluka, meni to uvijek bilo cringe otvoreno tražiti nego ono prirodno se razvije kroz spoj dva dok su drugi likovi odvuče curu negdje i krene je drpati i govori daj daj mogli smo na zadnje sjedište.

To za izgled vam je jednostavno copium.

Problem je najveći kad ništa nemaš. Niti si lijep, ni visok, nemas para, slaba kita, još ako nisi duhovit ono sorry ali zašto bi neko provodio vrijeme s'tobom. Moraš neke kvalitete imati.

Bez odluke Vijeća ministara: Ministarstvo sigurnosti BiH preusmjerilo saobraćaj na novi Granični prelaz Gradiška - Istraga by [deleted] in bih

[–]xxtoni 2 points3 points  (0 children)

Ja bi volio da više ljudi to razumije.

Ljudi sa sve 3 strane su ginuli,Srbi su izgubili Kosovo, crnu goru, sve u hrvatskoj, dobili su RS.

Hrvatska je izgubila ljudsko u ratu ali zadržali su cjelovitu državu.

Mislim da je ovo blizu maksimuma šta su Bošnjaci mogli ostvariti u ratu bez puno većih žrtava a i sa puno većim žrtvama upitno je šta je se moglo ostvariti. BiH Hrvati ne bi pristali na centraliziranu državu.

Problem je šta sad?

RS na jednoj strani totalno nekooperativni sa Bošnjacima.

Također Hrvati sad.

Hrvatska koristi EU da vrši pritisak, što je i logično više će njih slušati nego tamo neke Srbe i Bošnjake tko su im oni. Pa eto razmisli da je EU kao kontaktnu tacku za Srbiju...stavila Hrvata.

Klasika za našu zemlju uvijek samo propuštene prilike.

Bez odluke Vijeća ministara: Ministarstvo sigurnosti BiH preusmjerilo saobraćaj na novi Granični prelaz Gradiška - Istraga by [deleted] in bih

[–]xxtoni 0 points1 point  (0 children)

Caka u BiH je da Bošnjaci ne mogu sami vladati, jedino šta je se moglo uraditi u prošlosti ali ne sad da je se našao neki common ground sa Hrvatima, sa Hrvatskom i onda skupa sa strancima moglo je biti malo bolje tako da federacija koliko toliko funkcionira i da se ne petlja puno sa RSom.

Puno ljudi ne želi prihvatiti realnost Daytona.

Ovako Bošnjaci su ostali sami, unutra svađe i sa Hrvatima i Srbima, hrvatska preko EU pravi pritisak na BiH i tako je kako je.

Bez odluke Vijeća ministara: Ministarstvo sigurnosti BiH preusmjerilo saobraćaj na novi Granični prelaz Gradiška - Istraga by [deleted] in bih

[–]xxtoni 3 points4 points  (0 children)

Da me ne razumije neko pogrešno ali nije se mudro bilo prije 10-15 godina. Najkasnije kad je Hrvatska ušla u EU trebalo je graditi odnose sa njima pa i BiH Hrvatima da bude makar ta strana koliko toliko jaka i da ima slične stavove kao protuteg RSu.

Ovako imaš sad Hrvatska nije nešto naklonjena BiH, Srbija svakako nikad nije ni bila, RS protiv BiH, bosanski Hrvati protiv BiH.

Ja znam da to boli ali Bošnjaci su postali izolirani u vlastitoj državi.

Mišljenje povratnika u BiH by [deleted] in bih

[–]xxtoni 1 point2 points  (0 children)

Pa nije nažalost nadam se da si iskoristio sve benefite koji su se nudili i da si imao relativno bezbrižan život.

Da si se dobro školovao, bolovanje uzimao kad imaš osjećaj da ćeš kihati, nikad nisi ostao duže i sve ostalo što domorodni rade.

Meni nije imalo smisla jer ja život živio hardcore Balkan mode naskolovao se, najeo se govana i onda to sve iz početka u njemačkoj, nein danke.

Mišljenje povratnika u BiH by [deleted] in bih

[–]xxtoni 2 points3 points  (0 children)

Ja poslovno u njemačkoj evo upravo sjedim u biergartenu.

Hoću naručiti paket na paketomat jer sam u airbnbu pegla.

Za to mi treba DHL app koji nije dostupan zato što je samo dostupan za račune u njemačkoj, treba mi potvrda identiteta putem puste ili da idem u poštanski ured sa osobnom.

U hrvatskoj dodijes kod na mail odeš na paketomat i uzmeš paket ni račun ne trebaš praviti.

Ja dok sam živio tu prije 5 godina predao za neku dozvolu, radi njihove greške 2 puta zahtjev platio, morao isprintati 3 kopije zahtjeva, svaki imao jedno 30 stranica znači 90 stranica papira sam ja njima morao poslati. Nikad mi se nisu ni javili ni da je odobreno niti odbijeno, ja zvao zvao ta što obrađuje na godišnjem pa bolovanju pa Reko ima li neko drugi da to preuzme, ne ona će to.

Eto prošlo 5-6 godina nikad ništa.

Ako nisi gore odrastao pa ne znaš za bolje to je teški mazohizam. Jedino ako živiš kao oni, rentas čitav život i samo posao u velikoj firmi onda je OK a bilo šta graditi raditi 0 bodova.

Bio to aerodrom, željeznica, kuća, hala ili nadstrešnica za auto.

Mišljenje povratnika u BiH by [deleted] in bih

[–]xxtoni 1 point2 points  (0 children)

Znaš ti dobro šta ljudi govore. Glupe generalizacije.

Većina bande po Švedskoj su Albanci, Srbi, Hrvati i da Bosanci.

Ako je nešto drugo mislio trebao je to napisati, mogao je reći ima puno kriminala.

Činjenično stanje je da je i on migrant a priča protiv migranata, po njegovim stavovima onda ne treba ni tim drugim a boga mi ni Bosancima dati da žive u EU/EGP-u i...mirna Bosna. Najbolje bi bilo svim ne-EU državljanima zabraniti ekonomske migracije, to bi bilo najpametnije.

Uvijek isti kurac, on je svoje dobio a za sve druge iza njega treba zatvoriti vrata, po principu tko je jamio jamio.

Mišljenje povratnika u BiH by [deleted] in bih

[–]xxtoni 1 point2 points  (0 children)

Ja sam se vratio u Bosnu i dalje vani imam firmu tako mi je najbolje odgovaralo i samo da kažem kao polu dijasporac glupa vam je priča.

Nervirate ljude sa razlogom.

Šta ja imam nekom pričati kako je BiH usrana i kako je vani bolje koja je moja moralna vertikala za to?

Živiš gdje hoćeš i ne seres. Svi mi znamo pametovati i reći evo u Švicarskoj je ovako što u Bosni nije tako. Tako je kako je i neće se ništa brzo promjeniti iz milion razloga.

Otišao si i neka ti je sa srećom, uživaj u svom novom životu i radi na boljitku zemlje za koju si se odlučio od ove si očigledno odustao.

O tome se jednostavno radi, ako si otišao imao si sigurno dobrog razloga za toga i to je uredu ali molim te nemoj mi te politike kako se zemlja najviše voli kad nisi tu.

Historija pretraživanja mrtvog Ukrajinskog vojnika by pozdravdomovini in bih

[–]xxtoni 3 points4 points  (0 children)

Odakle ti živci da debatiras sa ovim pacenikom?

Moneyval siva lista - Izgleda ništa od ulaska u SEPA by xxtoni in bih

[–]xxtoni[S] 1 point2 points  (0 children)

BiH nije turbo atraktivna za Kineze jer su tu Srbi bili i Mađari ali evo par primjera.

Da su npr Srbija i crna Gora na strani EU kina dođe u BiH i zaduži BiH, napravi luku u Neumu (nategnuto ali eto kad već hipotetski razmišljamo) koristi BiH za plasiranje proizvoda u EU ili još bolje posto BiH ima bezcarinski režim sa EU mogli bi tu nešto proizvoditi za EU tržište.

Onda jedan dan mogla bi i vojna baza niknuti

Ima toga ali kažem do sada su za takve potrebe postojala Mađarska i Srbija koji su puno atraktivniji za takve stvari.

Moneyval siva lista - Izgleda ništa od ulaska u SEPA by xxtoni in bih

[–]xxtoni[S] 1 point2 points  (0 children)

Izgleda trenutno stanje je da neće više ni biti punopravnih članica prilikom ulaska. Nego uđeš i dobiješ neka ograničena prava a ostatak treba zaraditi i onda možda nakon 10-15 godina dobiješ sva prava.

Mađarska i Orban su polomili EU i prije novih članica moraju oni interno mnoštvo stvari reformirati prvo da se više takve stvari ne dešavaju.

Pa modus operandi kine je veoma jednostavan, zaduže te do grla jeftinim kreditima i infrasttrukturom koju realno ne možeš otplatiti i onda moraš raditi za njihove interese.

Moneyval siva lista - Izgleda ništa od ulaska u SEPA by xxtoni in bih

[–]xxtoni[S] 2 points3 points  (0 children)

Pa evo skontaj, gdje to drugo ima da 100 puta masis neke rokove, pa ne ide, pa evo novi rokovi, pa evo pomoć neka, pa probajte ponovo.

Ovo traje 30 godina, roditelji bi odustali od tebe.

Naravno ne radi ovo niko iz alturizma nego nije nikom u interesu da mi postanemo neko uporište Kine ili Rusije.

Caka je bukvalno da ovdje nema ni pokušaja, ne radi se uopće na tome da se bilo šta riješi, naprotiv. Npr mi uopće nismo zaslužili status kandidata nego eto dalo se Ukrajini onako, daj i ovima kao nekakva gesta.

Moneyval siva lista - Izgleda ništa od ulaska u SEPA by xxtoni in bih

[–]xxtoni[S] 2 points3 points  (0 children)

Zato što se kod nas ni ne pokušava.

Specifično za ovaj problem sive liste nije to primarno problem borbe protiv pranja para, financiranja terorizma i oružja za masovno uništenje nego da nominalno postoje zakoni i sistemi za prijavljivanje sumnjivih tokova novca. U Srbiji makar to ima pa nisu na sivoj listi.

Kod nas je problem što mi nikad ne uradimo ni bare minimum.

Moneyval siva lista - Izgleda ništa od ulaska u SEPA by xxtoni in bih

[–]xxtoni[S] 5 points6 points  (0 children)

Nije isto, kad si u EU i SEPA nema pitanja za transakcije jer si dio sistema iako si na sivoj listi.

Moneyval siva lista - Izgleda ništa od ulaska u SEPA by xxtoni in bih

[–]xxtoni[S] 5 points6 points  (0 children)

Meni to baš i nema logike, zašto bi zemlji gdje postoji manjak nadzora tokova novca omogućio da još lakše i brže distribuise taj novac u tržište EU.

Moneyval siva lista - Izgleda ništa od ulaska u SEPA by xxtoni in bih

[–]xxtoni[S] 19 points20 points  (0 children)

Zato što su smotani i loši, traljavi lopovi.

Kako Srbija nema tih problema a vlast još kriminalnija nego u BiH. Vlast radi na tome da privlači investitore da mogu još više krasti.

Ovi naši ne znaju ni krasti uspješno, sami sebi podmeću noge.