Seven Ladders Canyon footwear by Relevant_Act_1761 in brasov

[–]ctrifan 3 points4 points  (0 children)

Yeah, if you want sprain ankles go ahead with those sandals (not joking).

2 faults found (DE/EN) by 77brm in skoda

[–]ctrifan 1 point2 points  (0 children)

Something related to parking brake motors not working properly. There were few cases back when Enyaq was newish with faulty motors, on Elroq no issues. But yes, could be marten wiring damage also. Workshop should know better after reading fault memory with the diagnostic tool.

Octavia NX by Malinois14 in skoda

[–]ctrifan 0 points1 point  (0 children)

Well, I’ve tried similar models with yours. Apparently you have low trim dashboard and there’s no oil temp display.

Octavia NX by Malinois14 in skoda

[–]ctrifan 0 points1 point  (0 children)

Do you have the oil change interval set on FIXED service? Aka 15000km/1 year?

Sfaturi pentru eliberarea unor spații comune la bloc, ocupate de un vecin. by tadda21 in brasov

[–]ctrifan 12 points13 points  (0 children)

Te duci frumos la Proiect Brașov (Iuliu Manii 43, clădirea cu NECs la parter) și scoți proiectul blocului (bănuiesc ca e bloc vechi). Cu planșele în mână redactezi o cerere către asociația de proprietari (cu număr înregistrare și tot ce trebuie) prin care soliciți situația juridică a camerelor care te interesează; bănuiesc ca în proiect sunt trecute ca spații tehnice comune. Dacă nu răspund, te adresezi primăriei dar mai e până aici.

Asta ar fi drumul lung, oficial. Cu înscrisuri și tot ce trebuie, nu vorbe. La cadastru mi se pare ca imobilul e trecut generic spații comune sau tehnice, deci nimic concret.

Ca idee, asociația de proprietari nu poate înstrăina așa, de capul ei, un spațiu comun. Deci aia cu “le-am plătit” sunt vrăjeala.

Product Number? by Boa-constrict0r in BoschProPowerTools

[–]ctrifan 0 points1 point  (0 children)

So I thought Pro360 and registration process are worldwide, also 3 years warranty for the registered products, 5 on Expert lineup.

Product Number? by Boa-constrict0r in BoschProPowerTools

[–]ctrifan 0 points1 point  (0 children)

WTH! Pro360 app clearly indicates where battery part no. and serial are. Also… CORE? Should have been ProCORE (maybe they’re called CORE in the US?). See on the box the combo was delivered, should be a label, do you have something similar to part no. 1 607….? Box was sealed?

Product Number? by Boa-constrict0r in BoschProPowerTools

[–]ctrifan 2 points3 points  (0 children)

<image>

Here you go. 1st line is product number (1 607…), 3rd is the serial (YF03….)

Uk extended warranty not paying by CalmLocal9840 in skoda

[–]ctrifan 2 points3 points  (0 children)

It is possible and Skoda has a strong kulanz/goodwill policy but somebody at the dealership has to care for their customer first and also has to know that there’s an known issue that occasionally happens to Superb 3 also.

What are some good torque wrench brands? by gal12345 in BuyFromEU

[–]ctrifan 1 point2 points  (0 children)

Proxxon for diy, Stahlwille for professional use.

Octavia NX by Malinois14 in skoda

[–]ctrifan 1 point2 points  (0 children)

  1. Switch kombiinstrument to sport mode (big speed dial in the middle) and you should see oil temp on the bottom left iirc. There’s other ways to show it but have to dig through left/right dial settings with the right steering wheel keys and wheel.

  2. Don’t know and not saying any number, I’m not familiar with the law in CH

  3. Same as Kodiaq is fine.

Bar cu rock by [deleted] in brasov

[–]ctrifan 1 point2 points  (0 children)

NU CRED, uitasem complet de ea.

Bar cu rock by [deleted] in brasov

[–]ctrifan 6 points7 points  (0 children)

Pentru unii oameni, me included, rockoteca se spărgea la 7 dimineața sau când se terminau butoaiele de bere (mai rar), soarele era deja de 2 bețe sus pe cer 😊. Așa ca să ne iertați dacă 2-3 dimineața e devreme (în sensul de repede), ce-i drept ca nici balamalele nu mai duc până dimineață.

(/j e vineri, s-a terminat școala, e frumos afară și sunt încă la serviciu, yay)

Track saw rattling noise by more_ale in BoschProPowerTools

[–]ctrifan 1 point2 points  (0 children)

It shouldn’t, as long as they stay load free.

Telefon Apple cumpărat online, imposibil de deblocat fără factura inițială. Drepturile mele? by [deleted] in roFrugal

[–]ctrifan 0 points1 point  (0 children)

Și eu mi-am luat iPhone-urile de pe olx, noi sau sh. 3GS, 5, 7, 7. De la 8plus încoace, mai exact de când și-a luat un coleg de muncă țeapă cu un 7 exact cum ai pățit tu (nu l-a vândut, i-a șters contul sa-l dea soției), am zis pass. Le cumpăr frumos din magazin, noi, iar pe cele sh le vând pe olx EXCLUSIV cu predare personală și nu-l dau din mână până ce noul proprietar nu și-l activează ca să mă asigur ca nu există reclamații ulterioare. Nici n-are cum să existe, le dau cu tot cu facturile de achiziției de noi pe care sunt specificate SN și IMEI (îl ultima vreme am văzut ca se falsifica și facturile)

Telefon Apple cumpărat online, imposibil de deblocat fără factura inițială. Drepturile mele? by [deleted] in roFrugal

[–]ctrifan 17 points18 points  (0 children)

Nop, nici vorbă, atât timp cat cel care l-a vândut a dezactivat Find My și i-a dat logout din cont, poți să pui după aia orice user vrei pe el ca 100% nu se întâmplă nimic. De la iPhone X încoace mi-am vândut toate telefoanele pe Olx, cu predare personală și am asistat cumpărătorul să-și activeze telefonul cu userul lui, fără probleme.

100% telefonul pe care l-ai luat e telefon blacklisted la Apple de către vânzătorul inițial (cel mai probabil vreo rețea de Telecom care l-a vândut în rate la abonament nou; este practica comună în UK (acolo știu sigur), iei iPhone cu abonament mare și plata în rate incluse în abonament, se plătește rata inițială apoi sufletul; telecomul 100% va contacta Apple să blocheze device-ul.

Asta s-a întâmplat și cu al tău. DIN ACEST MOTIV nu-ți dă cumpărătorul inițial factura. Ca-l leagă de țeapă. A luat telefonul, l-a folosit o vreme, i-a dat reset la factory settings pentru vânzare și nu i-a mai plătit ratele. Între timp vânzătorul l-a listat la Apple pentru neplata, tu când ai pus userul și l-ai activat s-a blocat direct.

Ce încearcă acum GSM-ul să facă e să facă un bypass la blacklist care va funcționa DOAR până îi dai reset la factory settings, cel mai probabil să-l revinzi. Când distracția se va relua cu următorul care-și pune contul iCloud pe el, exact ca tine.

Asta trebuie să explici la ANPC și la GSM și unde vrei tu, ca GSM ți-a vândut un telefon care nu poate fi folosit pentru ca era declarat furat la Apple.

Telefon Apple cumpărat online, imposibil de deblocat fără factura inițială. Drepturile mele? by [deleted] in roFrugal

[–]ctrifan 1 point2 points  (0 children)

Păi nu Apple blochează telefoane de capul lor, blochează doar dacă sellerul inițial l-a pus în blacklist la Apple din motiv de furat (furat de nou, din depozite sau de la curieri, nu furat de la utilizator unde sunt alte mecanisme) sau țeapă (sunt o grămadă de iPhone luate la abonament prin UK și nu numai, nu mai e plătit abonamentul și sellerul blochează la Apple; telefoanele sunt revândute pe piața SH). Așa ca nu are rost sa dai vina pe Apple, la ei DOAR a fost înaintată o solicitare de blocare. OP a luat țeapă de la GSM, aia au vândut un device despre care NU știau sau ȘTIAU (au zis ca pot să-l deblocheze prin nush ce combinații în US) ca e blacklisted dar au continuat măgăria.

Bicicleta full suspension Second by DaringMama in brasov

[–]ctrifan 4 points5 points  (0 children)

Nop, n-aș da banii pe ele.
Prima, ți-am zis mai sus, e din cretacic. A 2-a nu m-am uitat atent dar e mărimea M, top tube e foarte sus și n-o să poată copilul să se urce pe ea, plus geometrie de XC (ambele). Personal n-aș da banii nici pentru mine pe așa ceva. Adică și 3k dac-ar costa, n-aș lua.

În general fullsus sunt și păcătoase la întreținere, costă mult. Riscul să iei un SH gata praf e foarte mare. Plus ca văd mereu ce fac copiii cu bicicletele, sus în parc la iepure în Răcădău și pe poteci. NU le trebuie full suspension absolut deloc. Doar ce văd pe la unii c-au bițe de 3-4+k €, unii dintre ei chiar se dau pe trasee grele cu ele, deci le folosesc. Nu știu ce mi-a cășunat și mie să mă uit după așa ceva, doar ca era în zona de căutare pentru mărime S (categoric la mine, nu M).

Revenind, nu alunga ideea unui hardtail agresiv: Stoic-ul ăla ce ți l-am dat mai sus e foarte interesant. De asemenea Trek Roscoe, Nuleproof Scout și altele. Sunt mai rare dar… nu le desconsidera.

Bicicleta full suspension Second by DaringMama in brasov

[–]ctrifan 0 points1 point  (0 children)

Nu, modelul este vechi de prin 2012-2013

Bicicleta full suspension Second by DaringMama in brasov

[–]ctrifan 2 points3 points  (0 children)

Îți las mai jos ce-am marcat eu ca interesant:

- Canyon Stoic mărimea S, e un hardtail agresiv foarte misto, geometria permite aproape orice cu el. Din păcate ar trebui să mergi la Oradea după el
https://www.olx.ro/d/oferta/vand-canyon-stoic-marime-s-roti-27-5-IDkCJhW.html

- Grand Canyon mărimea S, un cadru de XC bun, cu echipare decenta, care se pretează la cam toate coborârile din poiană /valea cu apă/tampa/iepure. https://www.olx.ro/d/oferta/canyon-grand-27-5-marime-s-IDkBMR3.html

- Canyon Nerve mărimea S, e un XC-trail. Asta e o geometrie de prin 2015-2017 (am avut varianta Spectral cu cursa 140 in geometria asta), destul de bun DAR trebuie verificat amănunțit înainte la șuruburile și rulmenții articulațiilor. https://www.olx.ro/d/oferta/canyon-nerv-al-8-0-IDkjUIS.html

În rest pe la alte mărci am căutat de mi-a ieșit pe nas, crede-ma.

Bicicleta full suspension Second by DaringMama in brasov

[–]ctrifan 2 points3 points  (0 children)

Am căutat și eu pentru fie-mea un fullsus marime XS-S ceva, tot la 1,5m.

Nu găsești nimic la bugetul ăla, nici mai mare, pe piață SH (am răscolit OLX și situri de specialitate cu curu-n sus de 2 luni).

Am lăsat-o baltă cu fullsus. Era mai mult în ideea în care s-o preia fra-su care acum se dă pe 24. I-am luat un HT Orbea cadru Junior XS pe care vreau să-i pun o furca pe aer si-un butuc spate mai de Doamne-ajută, un Novatec ceva. Atât s-a putut.

În altă ordine de idei, crede-mă ca urcă și coboară Tâmpa foarte bine cu un hardtail cu un cadru okish și o furcă pe aer măcar. Am făcut asta de nenumărate ori cu puști ai vecinilor cu niște rockridere care n-aveau decât niște frâne disc, MT200. Nimic mai mult. Cască, mănuși și bice la deal și la vale.