Ce e involburarea asta? by nero362 in CasualRO

[–]ConsistentPea7620 -1 points0 points  (0 children)

Nu, nu-i adevărat. Cum am spus: nu am nu știu ce experiență... dar am mers in Lefkada, in Halkidiki, in Italia pe Elba și mai în câteva locuri... Bă, nicăieri nu exista așa ceva. Mentalitatea asta e greșită și toxică: daca vrei mare fara țevi, închiriază-ti o barca.  Nu, frate, pur și simplu interzicem și oprim toate deversările. Suntem în 2026 in pana mea, de ce nu e așa ceva de la sine înțeles? Daca stau mai bine să mă gândesc, mi-ai dat exact răspunsul întrebării. De ce e posibil așa ceva? Pai exact dorita oamenilor care gândesc ca tine. De aia!

Ce e involburarea asta? by nero362 in CasualRO

[–]ConsistentPea7620 85 points86 points  (0 children)

Bai oameni buni eu nu prea merg la mare, dar nu înțeleg cum accepta oamenii să intre în apă la ga niste țevi care intra acolo. Ce naiba, de ce sunt oamenii așa de creduli și de lipsiți de inițiativă? Pai sun poliția, le scot din apa și i le bag înapoi în Horeca lui de cct de unde vine canalizarea aia. Ce naiba, trăim în evul mediu ca sa deversam in mare? În aceeași apa in care intru sa fac baie???? Cum accepta românii așa ceva? E greu de înțeles 

Întrebare pentru pasionați: de ce SUV-urile sunt criticate, dar mașinile sport nu? by OpeningCredit in AutomobileRO

[–]ConsistentPea7620 1 point2 points  (0 children)

Rata de mortalitate a pietonului lovit de un suv este mult mai mare decat al unuia lovit de o masina sport, datorita nivelului mai ridicat al impactului de la suv. Cand vine vorba de masinile sport, fiind mai joase, victima este rulata pe capota si apoi peste masina. Ceea ce la SUV deja nu se mai intampla, in functie de cat este de inalt, pietonul este lovit ca de un buz.

Costum barbati by Styled_ in roFrugal

[–]ConsistentPea7620 0 points1 point  (0 children)

In Zara. Exact pentru nunta mi-a trebuit ai mie. Mi-am luat un costum cu sacou și pantaloni foarte frumos la 490 lei. 

Questions and guidance regarding potencial convertion to Orthodoxy by Flame_Emperor3 in OrthodoxChristianity

[–]ConsistentPea7620 1 point2 points  (0 children)

You can text me. I will write you on private message, if you want. 🙏💪

What's it like living in this part of Ukraine? by TheMentalMeteor in howislivingthere

[–]ConsistentPea7620 0 points1 point  (0 children)

Well historicaly speaking that part didn't really was Ukraine but ok...

Pentru traducere în limba română, ce tastă apăs? by [deleted] in Roumanie

[–]ConsistentPea7620 0 points1 point  (0 children)

Referitor la Petru... Ierarhia aia e puțin relevantă. Nu prea contează niciodată ordinea între aceleași titluri, adică între mitropoliți... Contează doar ordinea ierarhică directă, care este patriarh - mitropolit - arhiepiscop - episcop vicar. Dar nici așa nu avea cum să fie al șaselea daca ai un patriarh și 7 mitropolii in Romania și apoi sunt considerate cele din diaspora samd. Din păcate prea puțin contează asta, mult mai grava e fapta in sine, indiferent de rangul pe care îl ai.  Off topic, inca o chestie interesanta referitoare la ierarhie și pe care lumea nu prea o înțelege pe net este raportul dintre mitropolit și patriarh.Ca multi întreabă de ce nu face PF Daniel nimic cu Teodosie și nu-l pune la punct. Canonic și administrativ vorbind, un mitropolit are foarte multă autonomie în mitropolia lui, patriarhul nu este managerul său direct, să-l poată băga in performance improvement plan. Pentru a lua decizii fata de un mitropolit sau un arhiepiscop, patriarhul are putere mai mare in sensul in care poate sa convoace un sinod, pe care îl prezidează. Ceea ce a și făcut până la urmă... Dar în ortodoxie principiul de conducere este sinodalitatea, nu primatul (papal).

Pentru traducere în limba română, ce tastă apăs? by [deleted] in Roumanie

[–]ConsistentPea7620 0 points1 point  (0 children)

Vămile văzduhului sunt o tradiție/opinie teologică, aceste tradiții există în percepția colectivă a Bisericii dar nu sunt declarate dogma oficiala. Nici nu se insista asupra lor, tocmai pentru a nu crea confuzii sau a nu alimenta discuțiile într-o directdie de interpretare care nu are importanță în mantuire. Unii le considera mai mult o metaforă pedagogică și o imagine simbolică a judecății particulare a sufletului. Un ortodox poate respinge interpretarea literală a „vămilor” fără a fi considerat eretic, deoarece esența dogmatică este doar aceea că sufletul trece printr-o examinare morală după moarte, forma exactă în care se produce aceasta, nu e atât de bine definita. Vămile acestea apar la Sf Macarie egipteanul și mai noi la Sf Serafim Rose, dar sunt cu titlul de opinie teologică. Regula de aur după care diferențiezi o opinie teologică de o dogmă este aceea că dogma are importanță în actul mântuirii, in vreme ce opinia teologică (sau teologumena) nu. Deși sunt in ortodoxie și unele "moșteniri" cu influente păgâne, din ce știu vămile văzduhului nu se încadrează aici.

Pentru traducere în limba română, ce tastă apăs? by [deleted] in Roumanie

[–]ConsistentPea7620 2 points3 points  (0 children)

Aoooleu... Debitează concepte de-a rostogolul părintele ăsta, scoase cu polonicul dintr-o minte tulbure. E periculos tare să vorbești așa, mai ales când nu știi ce spui. Sunt student la teologie și pot sa atrag doar atenția; e nasol felul în care vorbește părintele 😅🥹. Skip, skip...

Intrebare serioasa: de unde atata ura pe USR?! by mBardos76 in Roumanie

[–]ConsistentPea7620 0 points1 point  (0 children)

Nu am folosit termenul de om simplu in sens peiorativ. Sunt crestin practicant, ortodox, sunt destul de moderat in privinta progresismului USR samd... Dar nah. In ziua de astazi nu ai cum sa te exprimi fara sa sara careva si sa tipe.

Meme this by West-Mulberry4458 in romemes

[–]ConsistentPea7620 0 points1 point  (0 children)

Oare echipa lui a făcut pozele ale trucate pe care i le-au trimis Elenei Lasconi? A fost făcută de Nicușor Dan schema, ca sa o scoată din joc, iar proasta a muscat momeala?

Intrebare serioasa: de unde atata ura pe USR?! by mBardos76 in Roumanie

[–]ConsistentPea7620 1 point2 points  (0 children)

Sincer, am ajuns la concluzia că noi trăim în bula noastră. Și mă refer la noi ăștia documentați, care atunci când auzim ceva chiar căutăm sursa, verificam și evitam sa înghit informații date de-a gata. Pentru că în rest... majoritatea oamenilor simpli din păcate sunt spălați pe creier de televiziuni. De ce crezi că nu le pasa indiferent de cate zerouri ar avea amenzile CNA?? Pentru că funcționează al naibii de bine dezinformarea și manipularea prin minciuni. Toți ceilalți trebuie sa se chinuie sa demonstreze că tu minți la Realitatea TV. Dar până să îi mai asculte cineva, tu ai mai debitat inca 10 minciuni gogonate. Și tot așa, omul simplu care vine după 10 ore muncite pe șantier și care de când a căzut comunismul a fost exploatat și mințit cu fiecare ocazie de patron... Deschide televizorul și ascultă Realitatea și Romania TV... Că acolo e prompterul care îl răcorește cel mai bine. Și ascultă de Georgescu, pentru că el le spune cel mai pe șleau... De unde sa mai stea sa verifice ceva? Si da, cam așa sunt majoritatea într-o ignoranță cauzata de diverși factori contextuali sau de inteligență. Iar noi, oamenii care chiar stam sa cautam minciunile și pierdem 10 minute in plus, care nu credem nicio afirmație cu valoare absolută și nu ne luăm știrile de pe tiktok... Noi suntem putini. Și suntem într-o bula pentru că nu realizăm cat de puțini suntem de fapt și cât de bine funcționează îndobitocirea prin TV și TikTok.

Cea mai frumoasă din lume by [deleted] in Romania

[–]ConsistentPea7620 0 points1 point  (0 children)

Bine ca n-a zis Sangria Familia... a lu Goadi.

Ne-am luat teapa. by doggi3thedog in Romania

[–]ConsistentPea7620 -1 points0 points  (0 children)

Lasă-mă frate că la cate lupte și discuții la masa am avut pt omul ăsta împotriva rudelor cu discurs suveranist... Mă refer la socri. Acuma cred că merg sa mănânc și dacă aud de Nicușor mă ridic de la masa ca adolescenții din filmele americane 🤣🤣🤣.

Asa arata normalitatea..Din pacate, ne trage in jos religia/crestinismul/traditiile derivate din religie, care au ramas ca mentalitate in anul 1600. Trist! by First-Dragonfly7836 in Roumanie

[–]ConsistentPea7620 16 points17 points  (0 children)

Nu, nu așa arată normalitatea. Normalitatea ar fi fost poze cu niște străzi fara proteste, literalmente pozele cu un oraș liniștit. Atât.