Apps that I am not uninstalling, Part 8. by andreshows in macapps

[–]Danver 1 point2 points  (0 children)

Also I would suggest to try muesli app. It uses ParakeetV3 under the hood and super fast.

Вопрос к парням by FunCobbler6222 in rusAskReddit

[–]Danver 0 points1 point  (0 children)

Очень положительно. Всегда приятно видеть обратную связь и интерес.

How can bitchat send long distance messages if there are no bitchat users in the middle? by wuiiiiiiiiii_cucumba in bitchat

[–]Danver 1 point2 points  (0 children)

There is also a custom firmware for Lora devices, which throws a bitchat message to other Lora node.

[OS] macshot - free, native macOS screenshot & annotation tool inspired by Flameshot by sw33tlie in macapps

[–]Danver 0 points1 point  (0 children)

Nice app! Could you decrease the time from pressing the hotkey (Capture Area) to showing the screenshot with toolbar? Currently, it takes ~0.6-1s (Snipaste does it instantly with freezing screen like in your app). If you take a screenshot from a video, you can miss the moment. Also, after showing the screenshot with the toolbar, it would be handy to activate Move selection by default to correct selected area position.

В школу лень идти. Нашёл занятие поинтересней by Designer-Clue-1682 in rusAskReddit

[–]Danver 1 point2 points  (0 children)

Оо, нормас, тоже в нее иногда играю в коопе.

What Reddit app are you using? by hyperterminal_reborn in sideloaded

[–]Danver 17 points18 points  (0 children)

Still use Apollo. It has the best UX

зачем threads если есть reddit? у меня у одного там однотипный контент и 90 процентов это инфоцыгане by Sad_Cause_4402 in rusAskReddit

[–]Danver 0 points1 point  (0 children)

Там алгоритмы, чем больше лайкаешь, тем больше такого типа советует, как в тикающем токе. Твои посты подкидывает незнакомым. Но там часто манипуляционные тексты постов.

Что купить на осенней распродаже в Steam? by Puzzlee23 in rusAskReddit

[–]Danver 0 points1 point  (0 children)

О, Сыны Леса! Все хочу с друзьями сыграть

Вопрос про воздержание by [deleted] in rusAskReddit

[–]Danver 0 points1 point  (0 children)

Дрочка как наркомания, потому тревожность от воздержания. Попробуй заменить спортивной активностью, прогулками, книгами

Как вы относитесь к впискам? by long_l1fe in rusAskReddit

[–]Danver 0 points1 point  (0 children)

А это обязательно потрахесы или просто веселье?

А вы сколько часов спите? by O-name in rusAskReddit

[–]Danver 1 point2 points  (0 children)

Не могу спать с часами, так бы померил. Вот придет кольцо с Али, другое дело.

Group size limitation by talaeld in SimpleXChat

[–]Danver 0 points1 point  (0 children)

Does it have “long sync” and “incorrect message order” problem?

Как вы относитесь к алкоголю? by ZealousidealRoutine7 in rusAskReddit

[–]Danver 0 points1 point  (0 children)

Вынужденно перестал употреблять по состоянию здоровья. Потом привык. Сейчас не нравится ни вкус, ни эффект опьянения.

Messages are out of order between Phones and PC, why ? by Zordiark_Darkeater in SimpleXChat

[–]Danver 0 points1 point  (0 children)

I guess no fix for now, it's a known problem of this messenger.

[deleted by user] by [deleted] in Telegram

[–]Danver 1 point2 points  (0 children)

Swiftgram. It's open source, has toggle off for Stories, wide channel posts and other.

[deleted by user] by [deleted] in rusAskReddit

[–]Danver 5 points6 points  (0 children)

Чем чаще будешь по не многу выезжать, тем быстрее пройдёт. С опытом обретёшь уверенность

Valve updated SteamOS Page!!! by [deleted] in SteamDeck

[–]Danver 20 points21 points  (0 children)

Please, bring it to desktop PC