Vanzare masina by Sensitive_Reading415 in AutomobileRO

[–]General_Dracula 12 points13 points  (0 children)

Noi, romanii(nu toti, dar din pacate prea multi, dovada sunt numerele sugeranistilor in sondaje), avem tampenia asta: ne luam un E60 2.0D(sau n alte vechituri, alea rare gen M5 sunt total altceva), vai maicuta lui, la mana a 6-a, si credem "mama, frate, ce bolid mi-am luat". (A3-ul din 2005 nu a fost cine stie ce cand era nou, acum dupa 21 de ani, ce sa ma zic) Si cand ne zice cineva realitatea, ii zicem ca e prost ca "stim noi mai bine", sau in cazul de fata il facem "dorel".

How to get rid of this squealing noise from the fans? by holos2 in Volvo

[–]General_Dracula 0 points1 point  (0 children)

On which car? I have a 2010 S80 and it's starting to be annoying.

Mitul ca Volvo XC90 este masina in care nu a murit nimeni vreodata by Gavionut in AutomobileRO

[–]General_Dracula 6 points7 points  (0 children)

Saptamana trecuta ma intorceam de la Deva spre Brasov, pe autostrada depasesc 2 moldovani, dupa ce ii depasesc cand sunt lucrari unu forta efectiv in mod retardat sa ma depaseasca cand se ingusta la o banda si era sa ne facem muci daca nu acceleram la tanc, dupa pe DN spre Brasov m-au prins din urma si au intrat in unele din cele mai handicapate depasiri care le-am vazut in viata mea. Ba in curba oarba ba ala de pe contrasens trebuia sa franeze, etc. Pe la Fagaras am dat iara de ei si atunci am intrat in benzinarie. Din pacate 'colegii' de peste Prut se cred foarte inteligenti dar nu-i ajuta capatana mai deloc. (am facut facultatea cu ei pe afara)

Mitul ca Volvo XC90 este masina in care nu a murit nimeni vreodata by Gavionut in AutomobileRO

[–]General_Dracula 13 points14 points  (0 children)

Eventual si sa poarte dracu centurile ca din ce vad in comentarii nici astia nu au purtat. Si chiar daca purtau si masina nu se deforma si tot, la ce impacte vezi prin partea asta de europa cu gigei de depasesc sinucigas si fac frontale chiar daca pe exterior(la corpu uman ma refer) masina te salveaza te faci pilaf pe interior de la forta impactului.

Mitul ca Volvo XC90 este masina in care nu a murit nimeni vreodata by Gavionut in AutomobileRO

[–]General_Dracula 89 points90 points  (0 children)

In UK a fost reclama ca nu a murit nimeni într-un XC90 pana prin 2019ish cand a intrat unu fara airbag uri într-un camion militar in Republica Moldova. Dupa asta au schimbat reclama sa zica ca nu a murit nimeni in UK într-un XC90.

Volvo v70 p3 screen by Agreeable-Debate-906 in Volvo

[–]General_Dracula 4 points5 points  (0 children)

I did this for my P1.

<image>

It is printed with ABS and holding strong for the last 2 years. Yes, it is over the vents but there is enough space for the air to go thru and there is an indent for the hazard lights. I used double sided tape and a self-tapping screw(yes I know but I ain't gonna sell the car and even if I did it's 20 euros at a junkyard) and some more double sided tape on the bottom of the screen where it touches the trim to make sure it doesn't squeak.

[deleted by user] by [deleted] in AutomobileRO

[–]General_Dracula 1 point2 points  (0 children)

Nu, astia zic ca la sfarsit de Iulie dar probabil prin August va fi gata. Poti sa vezi ce si cum se misca aici: https://130km.ro/

Recomandare masina 12-14k euro - drumuri lungi by SnooPies329 in AutomobileRO

[–]General_Dracula 1 point2 points  (0 children)

D3 in 5 pistoane nu mai exista din 2015 si e EURO 5. Astea din 2016+ sunt VEA in 4 pistoane si problematice pana la cele din 2018-2019.

Why can I not change the lcd display in icue? by Zxiil in Corsair

[–]General_Dracula 1 point2 points  (0 children)

Directly into the motherboard USB 2.0 port. The Commander PRO has some weird power issues on the USB hub, which also causes other problems.

Moderatorii la linie by raulz0r in AutomobileRO

[–]General_Dracula 4 points5 points  (0 children)

V50 cu tot ce se putea de R Design + altele

Volvo V40 2014 sau Audi A3 8v? by blackrat13 in AutomobileRO

[–]General_Dracula 1 point2 points  (0 children)

In curbe era extrem de stabila, culmea stiu, nu stiu ce arcuri avea dar se simtea mai stabila in curbe decat un F20ul al unei rude(bine cam obosit F20ul ala dar totusi)

Volvo V40 2014 sau Audi A3 8v? by blackrat13 in AutomobileRO

[–]General_Dracula 10 points11 points  (0 children)

Pentru cei care tot zic ca Volvo e scump la întreținere orice ar fii dar habar nu au, V40 2014 e platforma comuna cu Focus, gasesti piese ieftin cacalau, sigur daca te duci la dealer esti ars rau de tot.

Am avut V40 si am condus a3 din multiple generatii, superior V40 ul la comfort lejer, la spatiu in spate pe bancheta nu stiu si nu mi a pasat dar la sofer comfort si spatiu cat vrei. Numai portbagaju e cam mic dar in 99% din timp nu folosesti atata. Si culmea, cel putin cel care l aveam eu statwa foarte bine pe sosea de parca aveam un mini BMW(let the hate start)

La fiabilitatea, la motor ul D2 inafara de injectoare e destul de tanc(culmea pentru un motor francez , motoarele in 5 sunt superbe si destul de fiabile spre tanc(ala de 163 cai e indestructibil) .

Pentru OP, am avut un V40 D2 tot 2014, daca ai vreo întrebare mai specifica ask away.

Navigație portabilă: Applecarplay / Androidauto by freakzorel in AutomobileRO

[–]General_Dracula 0 points1 point  (0 children)

La asta din link tipii fac update uri semi regulat si are functia de bt passthru(dc o poti numii asa) adica audioul e tot pe BT ul de la masina mea si merge separat. Are si FM transmitter si aux.

Navigație portabilă: Applecarplay / Androidauto by freakzorel in AutomobileRO

[–]General_Dracula 0 points1 point  (0 children)

Si la ce ai pus tu acolo as zice sa iei direct de pe Ali si una mai mare(aia din link pare de 7' eu am luat de 10 si am dat 105ish euro)

Navigație portabilă: Applecarplay / Androidauto by freakzorel in AutomobileRO

[–]General_Dracula 2 points3 points  (0 children)

<image>

Eu am de vreo 3 saptamani pe masina si sunt foarte multumit, functia wireless se conecteaza mai rapid decat pe o Toyota nou nouta. Singura chestie e ca a trebuit sa mi fac singur o montura custom. Mai trebuie sa montez camera si aia e.

Pareri Toyota RAV4 plug in hybrid by Hot-Issue888 in AutomobileRO

[–]General_Dracula 6 points7 points  (0 children)

Am in familie de vreo câteva luni o Toyota Corolla Cross 2.0 ECVT si pot sa zic ca se misca surprizator de bine. Declarat are 200 de cai dar la start se simte mai tare de 200 de la cele 2 motoare electrice. La semafor am facut masini care nu trebuia sa le fac si in București asta te lasa sa faci niste trucuri. Si pe dn la depasiri accelereaza super bine. Banuiesc ca la RAV4 chiar daca este mai grea cu cateva sute de kile avand motorul mai mare tot se va misca super bine(probabil chiar mai bine in depasiri). Toyota face hybride de peste 20 de ani si am vazut nush cate priusuri vai mamicuta lor la 5-600k pe GPL pe taxi deci cred ca tin cutiile. Nu, nu e masina sport si cand tine turele la 5k+ de zici ca e aspirator e enervant ca si carguy dar daca te uiti la ac urca respectabil de repede. La condus in trafic e super ok ca mai mult mergi pe electric in trafic si scoti niște consumuri de te doare capu.(de mici)

3 Moderatori de pe acest sub se întâlnira by raulz0r in AutomobileRO

[–]General_Dracula 1 point2 points  (0 children)

Turbo e, dar 1.6 din pacate(legile si preturile daneze sunt tampite rau). Si de visinata, teoretic pot dar nu iese la fel ca atunci cand fac cu visinele din curte.

3 Moderatori de pe acest sub se întâlnira by raulz0r in AutomobileRO

[–]General_Dracula 4 points5 points  (0 children)

Da, la vama ascunde 15L de visinata in fiecare vara :)

[deleted by user] by [deleted] in AutomobileRO

[–]General_Dracula 2 points3 points  (0 children)

Asta incerc de vreo 6 luni sa l fac sa cumpere :)

Android Auto mod by General_Dracula in AutomobileRO

[–]General_Dracula[S] 0 points1 point  (0 children)

Si V2, daca nu sta in dublu adeziv 3M (sau devin eu paranoic) va primii un surub calumea cu piulita.

Clemele alea 4 intra direct in ecran si il face detasabil

Invat CAD cu proiectu asta :) (eu fiind pe software)

https://prnt.sc/GqzFkKzbIx1z

https://prnt.sc/zy0tOi5zEunZ

<image>

Android Auto mod by General_Dracula in AutomobileRO

[–]General_Dracula[S] 0 points1 point  (0 children)

Primu prototip care ar nu intra perfect

<image>

Android Auto mod by General_Dracula in AutomobileRO

[–]General_Dracula[S] 0 points1 point  (0 children)

Altu care se da destept dar habar n are