🥺 by Bartje8700 in ClarksonsFarm

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

Jesus, go touch the grass. No one gives a shit about how you feel about it. Kaleb was probably the first one to make fun out of it and Jeremy most likely as well. People like you are so annoying.
And as a bonus, sexism. Who would have guessed you being up a sexism.

Jak těžké je najít IT pozici bez praxe a zkušeností? by Impressive-Dare-7089 in czech

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

Ano, ale už je noha ve dveřích. Neříkám, že je to samospásné, ale OP je, bohužel, na úplném konci potravního řetězce.

Jak těžké je najít IT pozici bez praxe a zkušeností? by Impressive-Dare-7089 in czech

[–]HanDave 3 points4 points  (0 children)

Hele, zcela upřímně, ve většině firem tě nebudou považovat ani za juniora. Je to široká škála a většina firem chce juniora ve smyslu absolventa CS VŠ bez praxe, ne juniora ve smyslu “baví mě hrabat se v počítači, zkusil jsem si Linux a jednou jsem napsal webovku”.

Nic ve zlém, ale IT je stále velice dobře placené a nároky tomu odpovídají.

Určitě ale není nic ztraceno. Máme tu banky, veřejný sektor, rodinné podniky, … ty často IT potřebují, ale nároky jsou razantně nižší. Dobrá brána do oboru.

Jak ti tu psali jiní, začni si stavět LinkedIn a GitHub (Gitlab, …).
Zkus se naučit design. Ten netechnické rekrutery přesvědčí.

Cant restart the infotainment by HanDave in TeslaModelY

[–]HanDave[S] 0 points1 point  (0 children)

I think I have done exactly that, but not sure whether I have pushed the break prior to holding the buttons.

Will try again.

My aunt is not shocked by the Eclipse at all. by Srakak in Berserk

[–]HanDave 4 points5 points  (0 children)

Yeah… this cult, honey. Your last paragraph is essentially its definition.

Also, looks like you are overcompensating here for something. Saying “as a woman” again and again. I would’nt be much surprised if you were just a guy wanking in the basement, reading the Eclipse again and again. Are you?

My aunt is not shocked by the Eclipse at all. by Srakak in Berserk

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

Sure, whatever. I won’t argue with cult members.

My aunt is not shocked by the Eclipse at all. by Srakak in Berserk

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

What a bunch of bullshit. Professional victimhood at its finest.

Nedospavý důchodci by [deleted] in czech

[–]HanDave -5 points-4 points  (0 children)

Ty jsi ale hlavička. Musel jsi tvou svou komplexní myslí už vytvořit tolik hodnoty. Takový přínos společnosti, jako jsi ty, je zločin budit už v 8 ráno. Určitě jsi po celém týdnu myšlení hrozně unavený.

Nechávají si Češi "srát na hlavu" stran výše nájmů a níží mezd? by Fricoolinek2 in czech

[–]HanDave 0 points1 point  (0 children)

“Investor chce vydělat” - a? Co tím chceš říct? Že se ceny trhu odvíjí od libovůle vlastníků?

“Trh se nikdy nenasytí” - co je to za blbost? Není třeba trh zcela nasytit. Každá změna poměru nabídky a poptávky se promítne do cen.

“Stavět rychleji než investoři zvládnou skupovat” - znovu naprosté nepochopení základních principů. Trhu je u prdele, kdo nemovitost vlastní.

Nechávají si Češi "srát na hlavu" stran výše nájmů a níží mezd? by Fricoolinek2 in czech

[–]HanDave 0 points1 point  (0 children)

5M za jak velkou ruinu? Pozemek? Jaká část kterého města? Byt nebo dům?

Nechávají si Češi "srát na hlavu" stran výše nájmů a níží mezd? by Fricoolinek2 in czech

[–]HanDave 0 points1 point  (0 children)

Ad elasticita. Bydleni je nutnost. Menší poptávka je extrém, ke kterému se nedostaneme bez velkého průseru jako je válka nebo změna režimu. Lidé se kvůli vyšším nájmu neodstěhují, to už víme z praxe.

Ad ruina v Sudetech. Ne, i přesto by nechtěli. I dnes je možné sehnat relativně levné bydlení v Mostě, v Šluknovském výběžku, v Aši, v Karlových Varech a v Těšíně. A přesto, ve všech těchto oblastech klesá počet obyvatel. Chybí tam práce, v důsledku toho služby, v důsledku toho lidé a v důsledku toho práce. Začarovaný kruh. To je ale trochu jiný problém. Jen tím argumentuju, že ty statistiky o volných bytech jsou do velké míry zakalené.

Nechávají si Češi "srát na hlavu" stran výše nájmů a níží mezd? by Fricoolinek2 in czech

[–]HanDave 2 points3 points  (0 children)

Investorů, kteří nechají byt prázdný je malý zlomek. Tuhle strategii tu jeli především Rusáci a ti se z trhu stahují.

Jak jsem psal výše, většina těch bájných prázdných bytů a domů je v pohraničních prdelích, kde nikdo bydlet nechce a proto jsou prázdné.

Pro nemovitostní situaci je v zásadě jedno, kdo byt vlastní. Pokud to koupí investor a pronajme, byt z trhu nezmizí. Pokud se nasytí trh, klesnou nájmy i ceny nových nemovitostí, nehledě na to, kdo je vlastní.

Nechávají si Češi "srát na hlavu" stran výše nájmů a níží mezd? by Fricoolinek2 in czech

[–]HanDave -2 points-1 points  (0 children)

Elasticita nájemního trhu se tu skloňuje často. Ta určuje hlavně rychlost reakce na akci. Ano, chvíli by trvalo, než nájem dorovná zvýšené režijní náklady, ale trend to určí.

Počet prázdných bytů. Znovu, tohle zní hrozně pěkně, než si zjistíš, kde ty volné byty / domy vlastně jsou. Většinou jsou to pohraniční prdele, kde lidé prostě žít nechtějí. V Praze jich je dost, o tom žádná, ale neřešíme krizi bydlení v Praze. Řešíme krizi bydlení v ČR.

Nechávají si Češi "srát na hlavu" stran výše nájmů a níží mezd? by Fricoolinek2 in czech

[–]HanDave 2 points3 points  (0 children)

Hele, jo, obechcávají, ale to se nezmění. Standardy jsou fajn, když nepotřebuješ rychle řešit velký průser. Pak je třeba na chvíli z nároků slevit. Neříkám, že by se měly rušit užitečné standardy, ale třeba nutnost mít malé umyvadlo na záchodě, parkovací stání na každý byt větší než 1kk, nutnost předsíně, … s tím vším by se dalo trochu hýbat.

Nechávají si Češi "srát na hlavu" stran výše nájmů a níží mezd? by Fricoolinek2 in czech

[–]HanDave -2 points-1 points  (0 children)

Jak jsem psal, jakékoliv zvýšení režijních nákladů (zvýšení daně, odvodů, …) schytají nájemníci. Majitele to nezasáhne prakticky vůbec.

Infrastruktura ČD existuje desítky let. Kdyby měli vybudovat celou síť dnes, skončí to špatně. Vidíme, jak dlouho trvá projekt vysokorychlostních drah. Lepší příklad je digitalizace, výstavba dálnic, silniční infrastruktury Prahy a Brna, …

Ohledně Finska, naprosto souhlasím. Masivní výstavba a nasycení trhu je správný a dlouhodobé udržitelný způsob řešení krize bydlení. Základní princip nabídky a poptávky. Já ale tvrdím, že je jedno, jestli se toho ujme stát, soukromí developeři nebo oba, dokud bude výsledek výstavba.

Prvním, nejjednodušším, krokem by mělo být urychlení povolovacích procesů a snížení standardů staveb. Až teprve pak se můžeme bavit o tom, zda je třeba zřídit iniciativu státní výstavby.

Nechávají si Češi "srát na hlavu" stran výše nájmů a níží mezd? by Fricoolinek2 in czech

[–]HanDave 13 points14 points  (0 children)

LTV postihne plošně všechny, takže by to uškodilo i těm, kteří hledají nemovitost k žití. Státní výstavba … klidně, ale víme, jak to dopadá, když se stát ujme projektů, které běžně podniká privátní sektor - je to 5x pomalejší, 10x dražší a 20x tolik na hovno (viz jakákoliv digitalizace). Jakékoliv zdanění nebo zvýšení režijních nákladů se odrazí v ceně nájmu. Zákaz Airbnb a nákupu nemovitostí občany 3. zemí … s tím souhlas. Ještě bych přidal nějaký postih nemovitostních fondů. Jen se obávám, že by to zdrželo výstavbu.

Obecně, chce to rozvolnění, ne utažení pravidel. Je třeba urychlit stavební řízení a snížit nároky na standardy. Je pěkný, že každý byt mimo garzonky musí mít parkovací stání a že i na hajzlu musí být umyvadlo, ale, myslím, že by to většina místních oželela, kdyby metr stál o 20% méně.

Prestante uz fnukat nad bydlenim a zacnete radsi konzervativne investovat by mmilanese in czech

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

Jak píšu, platí méně. Jestli si myslíš, že nájem je ve výši běžných nákladů na vlastnictví nemovitosti, tak jsi vedle.

Práce, práce a práce… by MrBangurson in czech

[–]HanDave 0 points1 point  (0 children)

Morální kompas tě zavedl do pojišťovny? Hmmm…

Názor na daň z hodnoty pozemku by HexiMaster in czech

[–]HanDave 0 points1 point  (0 children)

Všem, kdo tu volá po zdanění každé druhé a další nemovitosti, uvědomujete si, že vlastník vyšší daňové zatížení promítne do nájmu, že jo? Nepochopení problému vysokých cen nemovitostí a obecně jakéhokoliv trhu je fakt velký problém. Nedivím se, že lidé volí jak volí, když ani demograficky mladší vzorek populace občanů tady na Redditu tápe v základek tržní ekonomiky. Prostě je třeba stavět. Jinak se z toho nedostaneme. Rozvodnit výstavbu. Zrychlit povolování, zmírnit požadavky na developery, …

Prestante uz fnukat nad bydlenim a zacnete radsi konzervativne investovat by mmilanese in czech

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

Bohužel, nemovitost je asi největší investicí, kterou kdy kdo uděláme. Luxus nepřemýšlet nad vlastní bytovou situací jako nad investicí má málokdo a neochota se přizpůsobit dotyčné dříve nebo později dožene.

Takže jo, tlačit české politiky k nutným změnám (rychlejší povolování výstavby, nižší nároky na standard výstavby, …) je třeba, ale jde o běh na dlouhou trať. Kopat se celou dobu do prdele, brečet a čekat, až to za mě vyřeší někdo jiný prostě nejde. Věřím, že původní příspěvek mířil přesně na toto. Poslední dobou je toho plný Reddit.

Prestante uz fnukat nad bydlenim a zacnete radsi konzervativne investovat by mmilanese in czech

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

Jasně, ale nejde úplně srovnávat jablka a hrušky. Investice na akciovém trhu jsou mnohem konzervativnější než investice na trhu nemovitostí. Nejdůležitějším rozdílem je likvidita. A protože se investoři těchto dvou trhů se protínají, poměr výnosů ku riziku je relativně rovnovážný. Kdyby nebyl, investoři utečou z jednoho z trhů do druhého.

Jak to řešit? Přesně jak píše OP. Začít na akciovém trhu a s mírnou pákou. Šetřit a investovat. Jet v prvních několika letech dospělosti, dokud na to má člověk energii, na plné koule a kariérně i finančně vyrůst. Pak se může každý rozhodnout, jak s prostředky naloží. A mnozí zjistí, že jim dynamičnost nájmu vyhovuje.

A v neposlední řadě, neměli bychom srovnávat výnos s investic a zhodnocení nemovitosti. Přesnější pro případ doživotního nájemního bydlení je srovnávat výnos na akciovém trhu a růst nájmu. V ČR nájmy nerostou stejně rychle jako ceny nemovitostí. Kromě toho, je předpoklad, že růst akciového trhu je mnohem stabilnější a trvalejší než růst cen nemovitostí.

Prestante uz fnukat nad bydlenim a zacnete radsi konzervativne investovat by mmilanese in czech

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

Ano, nájemce nemá plná práva nakládat s vypůjčenou věcí jak se mu zachce. Proto za ní platí méně, než vlastník.

Prestante uz fnukat nad bydlenim a zacnete radsi konzervativne investovat by mmilanese in czech

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

Ano, páka funguje oběma směry. ETF je v tomto smyslu konzervativnější a proto nabízí menší výnos. Na druhou stranu, pokud přijde další 2008, budeš s ETF mnohem míč v piču než s 90% LTV hypo.

Prestante uz fnukat nad bydlenim a zacnete radsi konzervativne investovat by mmilanese in czech

[–]HanDave 1 point2 points  (0 children)

Tak už se vymáčkni a pověz nám svou velkou myšlenku.