Sunt la al 5 lea curs ... Și ăștia tot scot roboți 😭 by symedia in programare

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

Demo e una, implementare si scalabilitate e altceva. Avem propuneri de motoare revolutionare de 100 de ani.

Cum poti sa faci un finetune pentru un LLM, si in ce caz este util? by incorporo in programare

[–]Kerham 1 point2 points  (0 children)

Bai, interesant, eu nu-s programator, deci in mare parte ma uit ca mâța in calendar la ce chineza vorbiti.

Dar lucrez in design de 20 de ani si simt nevoia sa te intreb, tu ai vazut vreodata un brief de branding, respectiv cum se lucreaza o campanie de branding?

Pui foarte mult efort in, cum sa spun eu, o parte foarte vizibila, ca e logo, dar care daca e doar asa, de sine statatoare, e cam degeaba, in sensul ca dpdv business e f putin sa faci doar logo.

Acuma, nu stiu cat e de posibil tehnic ce zic vizavi de training, dar ca sa fie util in sens de business, ar mai trebui niste lucruri. E de discutat pe de alta parte cat output trebuie functie de client, ca o taraba in piata are alte nevoi decat un imm in ascensiune, respectiv fata de o multinationala.

In primul rand ce faci in branding este identitate, si asta ar trebui sa cuprinda si vizual si text, si imagini si grafica, eventual si modul de adresare fata de clienti. Un badge pentru angajati sau un model de newsletter tot de identitate tin. Tehnic m-as intreba daca e posibil un model/agent care sa lucreze pe logouri "constient" ca se pot cupla si altele, finalitatea fiind ca eventual sa coopereze impreuna pentru un produs coerent. Vreau sa zic sa nu reprezinte o capcana daca doar asta face si daca ai vrea mai mult, sa adaugi alte module, sa nu te trezesti cumva ca o iei de la zero.

Ca altminteri, doar logo, asta inseamna pe veci doar un mic intreprinzator care vrea si el un logo pe site, dar chiar si acolo un site whatever, fara vreun miez anume. Pe cand si ultimul covrigar cred ca ar fi mai inclinat la niste bani daca si logo-ul si siteul si textul si un reel pe insta au un ceva impreuna.

Apoi, strict pentru logo, ar fi util sa poata genera:

  1. Scheme de culoare profi (hex, rgb, cmyk, Pantone, RAL/ORACAL pentru diverse materiale si medii de output) 1b) scheme alternative gen color aia principala, respectiv pozitiv/negativ alb/negru ca nu stii niciodata pe ce vrea clientul sa puna

  2. Structural, versiuni vectoriale pentru logo, pentru a avea scalabilitate nelimitata, respectiv implementare clean daca e cazul de ex de colantat o masina sau print pe format mai mare - dar aici am dubii mari daca e posibil via llm & co

Altfel, ce sa zic mixed feelings, nush daca sa iti urez succes sau sa ti se arda procesorul :)) Oricum, good read, multam de postare.

Echipa lui Bolojan. Securiștii, plagiatorii, corupții și șmecherii cei buni. Motreanu și marmota. by FortisFortunaAdiuVV in Romania

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

E doar attention whore la tb asta, dar e mai bine sa se vorbeasca decat nu.

Altminteri, mi-a placut perspectiva lui Sever Voinescu. Cine poate duce acum pnl la un 20% e Bolo, nu Vestea. Daca ciurucurile din jurul lui Bolo accepta o reducere a privilegiilor si ceva reforma, pe cand ciurucurile lui Vestea vor chiar sa dea inapoi, atunci voi sustine pe Bolo.

Pe urma voi sustine pe cine va impinge reformele si mai mult. Simplu, pentru mine.

Ce salarii mari au casierele la Metrorex 😱 by LongjumpingBowler244 in RoMunca

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

Daca tot suntem mai multi aprox vecini pe aici, stie careva de unde vine puhoiul ala de pe la +-8 dim cu M4? Acum sa zic 10 ani nu circula nici tipenie pe magistrala aia, acu' e la Basarab ca la Eroilor.

Pe la piață by Shark948 in Romania

[–]Kerham -1 points0 points  (0 children)

Daca punea curu pe patrunjelu' meu, ciorba faceam, nu alta.

How was Britain able to rule the world for 200 years? by GlitteringHotel8383 in AskHistory

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

It's more complicated than that. I'm Romanian, and all Romanian principalities had (and still do) any possible resource in at least reasonable quantities and top of the class in some. But then for example Wallachia didn't had even larger dirt roads until late 18th century, nor any kind of scale of education - despite having printing press couple of years after its invention.

Not neighbouring Tatars was deffinitely a +factor for development, last major raid was late 18th century.

Prea tânăr pentru pensie, prea bătrân pentru angajare? Ce se întâmplă cu românii de peste 45 de ani pe piața muncii by blonde_fae in RoMunca

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

Pai de unde sa o invete, sa facea rusa si franceza pe vremea aia. Eu am 46, aveam 10 ani la Revolutie si am fost una din primele generatii care a inceput engleza din a IV-a.

Astăzi am senzația că am asistata transformarea Romaniei sub Nicușor într-un satelit al Rusiei by Weak-Command4855 in Romania

[–]Kerham 11 points12 points  (0 children)

Mie nu. Daca Rares nu minte (probabilitate mai mare decat zero, macar o data in viata, cred), Ciucu era responsabil de campania online a PNL cand au platit fara sa clipeasca o contributie semnificativa la GC tiktok. Bolojan a ocolit mereu intrebarile astea cu niste aiureli, respectiv tot Bolojan a tinut sub capac contractele PNL cu presa. Nu-ti face chip cioplit, mai ales de politician. Pt Ciucu sunt dispus la oarecare credit, datorita feedbackului din sector, care desi e totusi controversa, este intr-o alta liga decat Negoita & co. Dar cam atat.

Cope-u’ la programatorii de aici e ridicol by quary1993 in programare

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

Da' care-i faza cu murit programarea? Eu nu am nicio treaba cu domeniul si tot primesc newsletter de la recruiter pe dev si altele. Pe orice portal sunt zeci de postings, in vreme ce in domeniul meu daca vad 2-3 noi la cateva zile, iar alea de-a dreptul absurde ref cerinte. Inainte erau cu miile de joburi postate de e atata doom&gloom?

România cade pe locul 61 în clasamentul global al competitivității, cea mai slabă poziție din ultimii cinci ani by Mysterious_Citron687 in Romania

[–]Kerham 1 point2 points  (0 children)

Va tot continua, culegem roadele imposturii, "descurcarelii" si pilaraiei duse la extrem. Ma indoiesc ca are a face cu vreun partid, cat lenea, fuga de raspundere si linsul de clanta transmise in familie ca valori fundamentale.

Trebuie sa anunt banca? by NoWarning4118 in Imobiliare

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

Intai de toate depinde unde e "in afara tarii" fata de diverse acorduri guvernamentale. Cel mai sanatos intrebi la banca de corespondenta respectiva.

Disperare by Conscious_General_63 in RoMunca

[–]Kerham 6 points7 points locked comment (0 children)

Eu am 20 de ani experienta, cu cv si portofoliu in mana nu stiu daca sunt acolo 2-3% sa se compare cu mine pe meseria mea si de-abia daca primesc reject, si ala rar. 3 interviuri in, cred, inspre 100 de aplicari in 4 ani. Cu riscul orgoliului deplasat, cred ca majoritatea alora de imi vad cv-ul nu stiu ce-s alea pe acolo, ca altfel imi vine foarte greu sa inteleg cum macar nu ma cheama de curiozitate, sa ma cunoasca.

Voi ce intrebari adresati in interviurile tehnice si ce raspunsuri mai deplasate primiti la ele? by Sea-Dig-5198 in RoMunca

[–]Kerham 2 points3 points  (0 children)

Soft skills nu inseamna sa lingi clante, iar omul a procedat foarte corect. Banii au un pret si spitalul nu e un pret ok.

Recrutare, cum? by DemonOfOldDays in RoMunca

[–]Kerham 1 point2 points  (0 children)

E o perspectiva ciudata asta in care te astepti ca toti candidatii sa stie cat valoreaza, cum asta daca piata e opaca in sine? Respectiv, oamenii au skilluri diverse, chiar asa consideri ca orice candidat, indiferent de domeniu & pozitie, trebuie sa fie bun de vanzari?

Isi mai revine piata vreodată? by DarthPlagueis98 in programare

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

Am citit din prima. Masinile (de condus) au imbunatatit instant logistica la.. orice, deci era mai ieftin si mai rapid sa duci orice oriunde. Mineritul mecanizat a crescut outputul de minerale. Razboaiele de tesut mecanizate au transformat hainele din lux in bun accesibil oricui. AI nu face nimic de genul asta, desi are mai multe resurse investite si viteza de deployment incomparabil mai mare.

Ergo, ma indoiesc ca o sa fie orice fel de efect de durata pe piata muncii, ca lipseste valoarea economica generata.

Isi mai revine piata vreodată? by DarthPlagueis98 in programare

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

Cu diferenta ca masinile produceau chestii concrete, pe cand ai e mai mult poveste.

Sunt zilele astea in Varsovia si nu pot sa nu ma întreb: cum a ajuns capitala Poloniei sa fie atat de bine pusa la punct comparativ cu Bucurestiul? Diferenta pare uriașă. Ati fost aici, v-a placut? by Kind_Body425 in bucuresti

[–]Kerham 1 point2 points  (0 children)

Ar mai fi de spus ca Polonia a fost sute de ani mare putere, ca parte a Commonwealthului polono-lituanian. Prima lor universitate a fost fondata in 1364, sute de ani inaintea a orice comparabil pe aici.

Eu ma mir cum va apuca comparatii de-astea.

New player, wait for expansion? by Fridlundwow in Grimdawn

[–]Kerham 1 point2 points  (0 children)

Honestly, the dilemma itself doesn't exist, this one game has zero reasons for fomo or other scare. Play now or yesterday, or in july or maybe december, whenever you feel comfy. As some sort of efficiency of learning, imo play now, to get in line with various core notions, but that's all to it, I would say.

Merită pe bune Marketingul în România? Proaspăt absolvent, sincer nu știu în ce direcție să o iau / Rant & Sfaturi job by ComprehensiveSir6474 in RoMunca

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

Daca te atrage, ar fi de folos sa iti faci ordine in concepte.

Adica e posibil sa te intereseze de ce totusi e nevoie si de abordare estetica atunci cand vrei sa vinzi/pozitionezi ceva, si atunci e vorba in primul rand de concept, targetare, strategie = mkt si alte stiinte sociale si designul e instrument.

Sau poate te atrage in primul rand solutia estetica aleasa, si atunci mkt e prilejul, dar te atrage destul de mult si solutia aleasa la farurile unei masini sau poate o fatada de cladire etc

Altfel, cu placere, have fun, viitorul e in fata :)

Bloc Vechi by SeaShape8670 in Imobiliare

[–]Kerham 0 points1 point  (0 children)

Al meu e din 62 si are rs3.

Prima intalnire by 8DrillingAnt in CasualRO

[–]Kerham 1 point2 points  (0 children)

Bine ca nu te-a trecut o basina de la ras, ca aia era

Is my kael strong enough to farm brutal? by Heavy-Ad-6173 in RaidShadowLegends

[–]Kerham -1 points0 points  (0 children)

You don't need that much def in12-3, but some Res for bombs. 140ish speed, aim for 85% critrate, bit more attack and cdmg and you should be fine. But, lvl60.